Almotive
Mesterséges intelligencia, mobilitás
BEVONT Tőke: 15,5 milliárd forint
Mi történt velük egy év alatt?
Az önvezető autókhoz kamerás rendszert fejlesztő startup az öt legnagyobb autógyártó közül hárommal dolgozik együtt, egyedül az ő szimulációs megoldásuk felelt meg a legfontosabb autóipari biztonsági szabványnak. Elindult az első tömeggyártási projekt a NextChippel közösen. Nem elég nekik az autóipar, azon dolgoznak, hogy az egyik MI-megoldásukat űripari alkalmazásokba ültessék át.
Hogyan érinti őket a koronaválság?
Az autóipar rendesen befékezett, féléves csúszással számolnak a projektekben. Az évet áttervezték a legrosszabb forgatókönyvre számolva, néhány munkatárstól elbúcsúztak. Komoly konszolidációt várnak a piacon, amiből megerősödve jöhetnek ki: az elmúlt évben tíz új ügyfelet szereztek, és évekre elegendő tartalékuk van.
Bitrise
Tőke: 7,6 milliárd forint
A mobilalkalmazás-fejlesztők munkáját segítő automatizációs eszköz egy év alatt megduplázta a bevételét is, létszámát is, utóbbi 60-ról 120 főre nőtt. Új irodát nyitottak Bostonban, volt is miből: húszmillió dolláros (6,5 milliárd forintos) befektetést kaptak nagypályás francia és svéd kockázati tőkealapoktól.
Mobilalkalmazás-fejlesztésre továbbra is nagy, ha épp nem nagyobb szükség lesz ebben az új környezetben, ugyanakkor a Bitrise is érzi a piacon történt változásokat, és azt is, hogyan érinti a korona az ügyfeleket. Óvatosságból kicsit visszafogják az agresszív növekedést: így csak 150 főre, nem 200 főre bővülnek év végéig.
Schipher Medicine
Biotech
Tőke: 11,3 milliárd forint
A Barabási Albert-László alapította gyógyszerkutató startup pont azelőtt zárta a series B befektetési körét, mielőtt a keleti partot térdre kényszerítette volna a járvány: 25 millió dollárt vontak be, többek közt az egyik vezető amerikai egészségbiztosító (United Health Group) befektetőcégétől, az Optum Venturestől.
Világszerte egyre nagyobb figyelmet kapnak a gyógyszerkutatással foglalkozó vállalkozások, a Scipher Medicine-t sem lassította le a korona, de most a csapat egy részét átcsoportosították a Barabási Lab potenciális koronavírus-gyógyszert kutató projektjéhez, mondja Alif Saleh, a cég igazgatója.
Shapr3D
IT
Tőke: 2,4 milliárd forint
Az iPad után már Microsoft táblagépre is készül CAD-kompatibilis 3D tervezőszoftver a magyar csapattól. Az árbevételt tavaly megháromszorozták, 20-ról 50 főre nőttek, és úgy állnak, hogy idén is sikerül a háromszoros növekedés. Így alig költöttek abból a hatmillió eurós befektetésből, amit a Spotify és a Revolut befektetői toltak a cégbe: gyorsabban nőnek organikusan, mint amire számítottak.
A koronavírust megérezték, jó értelemben: Csanády István alapító-CEO elmondása alapján átlagosan havi 10 százalékot nőtt a forgalmuk, de a járvány kitörésekor ez 30 százalékra ugrott.
Recart
IT, e-kereskedelem
Tőke: 1 milliárd forint
A koronaválság az e-kereskedelemnek óriási lökést adott március közepén, így minden bizonnyal a Shopify-webáruházaknak csetmarketingeszközt kínáló startup legizgalmasabb időszaka következik. Az ügyfeleik átlagosan majd háromszor annyi bevételt termelnek, mint az előző évnek ugyanebben az időszakában, így a Recart most áprilisban több bevételt termelt az ügyfeleinek, mint tavaly novemberben a Black Friday alatt.
Bár az e-kereskedelem kilátásai jók, a kezdeti sokk miatt elszenvedtek pár fájdalmas kiesést, ami visszavetette a lendületet. Tóth Soma alapító-vezető még így is 25 százalékos éves növekedésre számít nyár közepére, ha mindent jól csinálnak.
Publishdrive
IT, e-publishing
Tőke: 360 millió forint
Már nem csak „az az e-könyv-kiadós startup” a PublishDrive: ők lettek az első és egyetlen kiadóplatform, ahol egyben lehet mindhárom formátumot (ebook, print-on-demand és audio) professzionálisan menedzselni kiadóknak is, szerzőknek is. A bevételüket megkétszerezték egy év alatt, teljesen átálltak az előfizetéses rendszerre, és új terméket indítottak: a PD Abacusszal szerzők és független kiadók tudják az eladások után járó jutalékot kezelni.
Jentetics Kinga alapító-cégvezető egyelőre növekedést tapasztal a könyvek eladásaiban, ami kedvez nekik, hiszen ha többet adnak el az ügyfelek, többen fizetnek elő, és magasabb értékben a szolgáltatásukra. A járvány kirobbanásával egyidőben léptek be a print-on-demand és az audiopiacra is, ez a lehető legjobb időzítés volt, mert a kiadókon nagy a digitalizációs nyomás. A következő körös befektetést egyelőre eltolták.
Banzai Cloud
IT, felhő
Tőke: 810 millió forint
Platformjuk egyszerűbbé teszi a vállalatoknak a felhőalkalmazások fejlesztését és skálázását. Már több száz cég használja megoldásukat, ügyfeleik jelentős része amerikai – szerverhoszting cégek, bankok, adatközpontok. A csapat egy év alatta duplájára nőtt, több mint 30 főre, és egyre több nagyobb vállalat keresi meg őket, erre fognak koncentrálni a következő egy-két évben, hogy az arányukat tovább növeljék.
Az üzleti modelljüket egyáltalán nem érintette a koronajárvány, de azért pár ügyfelük eltűnt, például egy jegyértékesítő oldal hat hónapra leállt. Az egy-két lemorzsolódásra öt új fizető felhasználó jutott.
Commsignia
IoT, autóipar
Tőke: 3,5+ milliárd forint (A korábbi körök nem publikusak.)
Az autók egymással és a forgalomirányítással való kommunikációján dolgozó cég augusztusban zárt egy 11 millió dolláros befektetési kört, közel duplájára nőtt létszámban, ezért új irodába is költöztek. Smart city termékük megkapta az OmniAir konzorcium tanúsítványát – ez az értékesítés feltétele –, és számos autógyárral dolgoznak együtt, hogy fejlesztéseik két-három év múlva bekerüljenek az utakon futó autókba.
Az autóipar világszerte behúzta a kéziféket, de az önvezetéssel, automatizálással és áruszállítással kapcsolatos, jövőbe mutató technológiák fontossága jól látszódott a vírushelyzet alatt. Ezek a fejlesztések szerencsére nem álltak le, de tapasztalnak csúszásokat. A befektetés stabil hátteret ad, de áttervezték az évüket borúlátóbb forgatókönyvre.
Seon
Fintech, e-kereskedelem
Tőke: 560 millió forint
A bankkártyacsalásokat kiszűrő startup 2019 decemberében négyszer akkora bevételt hozott, mint egy évvel korábban, így elérték tavaly az 1,2 millió eurós éves bevételt. Év végén egymillió eurós befektetést vontak be a Portfoliontól, a series A kört 2020–2021 fordulójára tervezik.
Negatív irányba nem változtattak az év végére prognosztizált bevételi szinten, de a vírus által erősen érintett iparágakról áthelyezték a fókuszt a kevésbé érintettekre. Az üzleti utazásokról, konferenciákról átirányították a kiadásokat az online kampányokba és a tartalomba.
Turbine
Biotech, mesterséges intelligencia
Tőke: 1,2 milliárd forint
Télen 3 millió eurós magvető befektetést zártak a londoni Delin vezetésével. Virtuális tumorsejtmodellre és szimulált kísérletekre épülő technológiájuk új alapokra helyezheti az onkológiai gyógyszerkutatást. A pénzt arra kapták, hogy ennek továbbfejlesztésével már saját gyógyszerjelölteket fejlesszenek, és vigyenek el egészen a klinikai kísérletekig – szimulációs alapon. Az első eredmények biztatóak: fél év alatt hat új, biológiailag releváns gyógyszercélpontot azonosítottak, és már megvannak az első laboratóriumi validációk is. Emellett több gyógyszeripari nagyágyú is tanácsadóként csatlakozott hozzájuk a Mercktől és az AstraZenecától.
A technológia válságállónak bizonyul: amíg a nagy gyógyszeripari cégeknek számos laboratóriumi és klinikai kísérletet takaréklángra kellett tenniük, a szimulált kísérletek tovább futnak a felhőben. Talán ezért is fokozódott az érdeklődés az iparág részéről, számos gyógyszercéggel tárgyalnak az együttműködésről.
Zippsafe
Hardver, egészségügy
Tőke: 1,5 milliárd forint
Friss hír, hogy 3 millió frank (egymilliárd forint) befektetést vont be a kórházaknak kevés helyet foglaló, digitalizált öltözőszekrényt fejlesztő svájci–magyar csapat. Az összeszerelő üzemük 500-ról 1000 négyzetméterre nőtt, és megnyitották a budapesti fejlesztőirodát, ahol jelenleg négyen vannak, de most is toboroznak. Tavaly év végén újabb svájci korház írt alá egy nagyobb megrendelést (több mint kétmillió frankért), több német kórházzal leszerződtek, és installáltak egy rendszert San Franciscóban is.
Az eladás mindenképpen lelassult, a krízis idején nehéz volt a kórházakat elérni, mondja Ballagi Dávid. Ez már kezd javulni, de hosszú távú projektjeik vannak, és ezek nem álltak meg. Szekrénytelepítések a krízis alatt nem voltak, most, hogy enyhülnek a szabályok Svájcban, május közepén újrakezdik ők is.
Barion Payment
Fintech
Tőke: 820 millió forint (opció további 1,3 milliárd forintra)
Az online fizetési rendszer az utóbbi évben közel felével növelte az elfogadóhelyek számát, így már összesen 7000 partnert szolgálnak ki öt országban (Ausztria, Csehország, Magyarország, Németország, Szlovákia). A tranzakciók összvolumene éves szinten meghaladja a 100 milliárd forintot. Terveik között szerepel a további nemzetközi terjeszkedés, első körben a régió további országaiban, illetve új szolgáltatások bevezetésén is dolgoznak.
A koronavírus-járvány miatt többen érdeklődnek: az elmúlt két hónapban több száz e-kereskedelmi céggel szerződtek. A meleg- és hidegétel-rendelés, a számlabefizetés és az elektronikai cikkek értékesítése növekedett meg jelentősen rajtuk keresztül, ugyanakkor a jegyértékesítés, az online eseményeken kívül szinte eltűnt.
Kinepict
Medtech, IT
Tőke: 500 millió forint
A Kinepict orvosi képalkotó szoftverének képminősége olyan óriásokét veri, mint a Philips, a GE vagy a -Siemens. A cég szabadalmazott megoldása kevesebb kontrasztanyag felhasználásával, jelentősen kisebb sugárdózissal képes diagnosztikai képet alkotni az érhálózatról. Az elmúlt évben több magyar, osztrák és német kórházzal folytattak kutatási együttműködést, az ezek eredményeként létrejött publikációk az orvostechnikai eszközök engedélyezéséhez szükségesek, és marketingnek sem utolsók. Jelenleg Ausztria, Svájc és Németország a célpiacuk, de az európai engedély mellé megszerezték már az amerikai hatósági engedélyt is.
Ha nincs a koronavírus, már aláírták volna az első fizető kórházakkal a szerződéseket, de az ügyvezetők, Szigeti Krisztián és Osváth Szabolcs szerint ez csak késik, de nem múlik. A járvány által nehezített helyzetben is a pozitívumot keresve, egy frankfurti kórházzal együtt kidolgozták a rendszer távoli telepítésének és betanításának módszerét. Ezzel felgyorsíthatják a skálázódást, ami a tengerentúli terjeszkedést is egyszerűsíti.
Feastfox
San Francisco, Fokváros
IT (mobilapp)
Tőke: 60 millió forint
Az étteremajánló mobil- és webalkalmazást fejlesztő cég áttette stratégiai fókuszát a dél-afrikai tesztpiacról az USA-ba. November óta tesztelték új terméküket, ehhez kapcsolódóan megduplázták a csapatot (12 főre), főleg Budapesten vettek fel mérnököket. Az újítást most élesítették volna, de az éttermek bezárása miatt ez csúszik.
Azzal számolnak, hogy a mostani válságban hónapok alatt tűnnek el, alakulnak át berögzült fogyasztói szokások, és a Szilícium-völgyben edzett befektetőikkel és szakértőikkel azon dolgoznak, hogy a lehető legjobb pozícióban legyenek az újranyitáskor a vendéglátós IT-megoldások piacán.
BeeRides
Mobilitás (autómegosztás)
Tőke: 440 millió forint
2019 decemberében írtuk: a startup ellen felszámolás indult. Üzleti modelljük lényege az volt, hogy autómegosztást kínáltak repülőtereken, az érkező turisták olcsóbban bérelhettek, a kiutazók pedig parkolási díj helyett autójuk bérbeadásával még pénzt is kereshettek. Bár komoly nemzetközi befektetőik voltak, a cég nem bizonyult életképesnek. Ha túl is éltek volna, a légi forgalom jelenleg is tartó leállása jó eséllyel ellehetetlenítené az üzletet.