A filmproducer halála után másfél évvel rendeződni látszik a Vajna-vagyon sorsa. Az ereklyék múzeum helyett gyűjtőkhöz, a fánkozó a levesbe, a kaszinók kormányközeli vállalkozókhoz, a befektetések pedig Amerikába vándoroltak.
2013. augusztus Palácsik Tímea és Andy Vajna összeházasodnak, a lagzit Antonio Banderas villájában tartják, a nyilvánosság teljes kizárásával.
2019. január Hosszú betegség után, életének 75. évében elhunyt Andy Vajna filmproducer, filmipari kormánybiztos. Megindul a találgatás az örökség sorsáról.
2019. október Eltűnt a végrendelet – szóltak a sajtóhírek –, amit még 2018. márciusban jegyzett a filmproducer. Így a Vajna-érdekeltségek egyetlen örököse özvegye, Vajna Tímea lett.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) egy évvel ezelőtt indította el a Növekedési Kötvényprogramot (NKP) azzal a céllal, hogy a hazai kötvénypiac likviditásának növelésén keresztül a vállalatok számára valós finanszírozási alternatívát teremtsen a bankhitelek mellett.
Alternatíva a vállalati finanszírozásra A program keretében a jegybank hazai székhelyű, nem-pénzügyi vállalatok által kibocsátott, legalább B+ minősítéssel rendelkező fedezetlen, forintban denominált kötvényeket vásárol, összesen 450 milliárd forintnyi keretösszegben. A kötvények megvásárlásával a jegybank forrást nyújt a kibocsátó vállalatnak akár 20 éves futamidőre, miközben egy kibocsátott kötvénysorozatnak legfeljebb 70 százalékát birtokolhatja, nem meghaladva az 50 milliárd forintos jegybanki kitettséget.
A kötvény egy egyszerű finanszírozási forma, ahol a kibocsátó kötelezettsége a kamatok előre meghatározott időközönkénti megfizetésére, valamint a kölcsönvett összeg jellemzően futamidő végén történő visszafizetésére terjed ki. Nagy előnye a bankhitellel szemben, hogy a kibocsátó vállalat lényegében minden fontos kötvénykondíciót a saját igényeihez igazíthat, jellemzően hosszabb futamidővel, szűken vett hitelcél nélkül. A kötvények emellett jellemzően szélesebb finanszírozói-befektetői kört érnek el, miközben a tőzsdén történő megjelenéssel a kibocsátó a reputációját is növelheti.
Fókuszban a nagyvállalatok
A Növekedési Kötvényprogram kialakítása során a jegybank az Európai Központi Bank vállalatikötvény-vásárlási programját (CSPP) vette alapul. A hazai programba már több mint 200 vállalat regisztrált, amelyekkel szemben feltétel, hogy mérlegfőösszegük a legutóbbi két lezárt üzleti évben a minimális kibocsátási összegként meghatározott 1 milliárd forintot haladja meg. A konstrukcióval élni kívánó vállalatoknak a regisztrációt követően egy hitelminősítési folyamaton is át kell esniük, melyet erre szakosodott nemzetközi hitelminősítők végeznek el.
Az MNB a honlapján elérhető részletes terméktájékoztatóval és útmutatóval segíti a tájékozódást. Továbbá egy regisztrációs felületet is létrehozott, melyen a programban való részvételi szándékot tudják jelezni a vállalatok a jegybank felé.
A Netflixtől a Yeezy-cipőkig – avagy hogyan duzzasztották az idei év legjobban kereső világsztárjai 6,1 milliárd dolláros biznisszé a celebséget, alig kétszáz millióval maradva el a tavalyi értéktől.
Legfontosabb borvidékünk elsőszámú női arca lett még azelőtt, hogy nők a szakmában csoportosan megjelentek volna – ráadásul külföldi létére. Berecz Stéphanie előtt bőven álltak akadályok, de franciás eleganciával vette őket szépen sorra.
Miközben az újhullámos balatoni strandbüfék körében egyre terjed a szépen tálalós eléttermesedés, a budapesti (de ott az első Covid-hullám óta még ki nem nyitott) Mák bisztró fordítva ült fel a trendre. Michelin-ajánlással a zsebében szalajtott egy food truckot a tóra a Nánási–Ördög házaspár kávézó-fröccsöző boltja mellé.