Elképesztő módon reagál a Wizz Air a légi ipar összeomlására: lényegében egyedüliként a világon noha sok dolgozót bocsát el, nem mondja vissza géprendeléseit, hanem új gépeket hoz, növekszik, és mások tortájába harap. Váradi József vezérigazgató szerint tíz éve a válságra vártak, hogy végre megmutathassák, ki csinálja jól a bizniszt. Szerinte egy év múlva mindenkinek markánsan látszani fog, hogy a Wizz Air a válság nagy nyertese. Az utasoknak is üzen: harminc napon belül visszaadják a törölt járatok árát.
Hogyan éled meg a durva válságot? Szinte leállt a légi közlekedés, soha nem voltak még ekkorák az iparágban a veszteségek, de a Wizz Air szinte egyedül a világon előre rohan, és piacot szerez. Nem vakmerőség ez? Talán élvezed is a lehetőséget?
Ez két kérdéskör. Van egy vállalati, iparági kérdéskör, és egy egyéni, hogy én ebben hogyan működöm.
500 milliárd forintos, rendkívüli hitelgarancia-programot indít az MFB Csoporthoz tartozó Garantiqa Hitelgarancia Zrt. a koronavírus járvány hazai cégekre gyakorolt negatív hatásainak enyhítésére. A Garantiqa Krízis Garanciaprogram keretében a hazai kkv-k és nagyvállalatok 90 százalékos intézményi garanciavállalás mellett juthatnak a likviditásuk biztosítása érdekében forrásokhoz.
Az év végéig meghirdetett program célja, hogy
a 2020. január elsejétől kezdődő időszakban a COVID-19 vírus terjedésével
összefüggő gazdasági folyamatok miatt nehéz helyzetbe került nem pénzügyi
vállalkozásokat a működőképességük visszaállításában, illetve megőrzésében
segítse, a program továbbá a jövőbeli növekedés lehetőségét megalapozó
beruházások megvalósítását is támogatja. A program keretében a mikro-, kis- és
középvállalkozások, valamint nagyvállalatok folyószámlahiteleikhez,
forgóeszköz- és beruházási hiteleikhez vehetik igénybe a 90 százalékos mértékű
állami garanciavállalást.
Dr. Búza Éva vezérigazgató a program kapcsán kiemelte:
bár egy teljesen új programról, és így új feltételrendszerről van szó, a
Garantiqa arra számít, hogy vállalakozások és vállalatok széles köre számára
tud segítséget nyújtani a forrásbevonásban ágazattól, tevékenységi körtől
függetlenül. Az új garanciaprogram a vállalkozások likviditási problémáinak
megoldásához és a hazai munkahelyek megőrzéséhez kíván hozzájárulni, miközben
támogatja a fejlesztési tevékenységek ösztönzését is.
A Garantiqa Krízis Garanciaprogram keretében
igénybe vett hitelek maximális összege nem haladhatja meg a vállalat által
kifizetett éves bérköltség és járulékok költségének kétszeresét, vagy a 2019-es
árbevétel 25 százalékát. Az új kezességvállalási programban nincs iparági
korlátozás, ugyanakkor nagyon kedvezőek a feltételek: a hitelfelvevő által
fizetendő éves díj hitelösszegre vetítve a futamidőtől függően a kkv-k esetében
0,25 és 1 százalék között van. A nagyvállalatok által fizetendő díjak pedig a
kkv- díjak kétszeresei.
2019-ben minden ötödik kkv-hitelhez a Garantiqa kezességvállalása kapcsolódott. Ezek a vállalkozások egyáltalán nem vagy csak lényegesen rosszabb feltételekkel jutottak volna hitelhez a kezességvállalás nélkül. Az intézményi kezességvállalás nemzetgazdasági hatékonysága érdemben javult, hiszen 2019-ben egységnyi kezességvállalással nagyobb volumenű hitelnövekedést sikerült elérni, mint bármikor korábban. A Garantiqa eddigi, 27 éves működése során 459 ezer szerződés keretében, 6402 milliárd forint összegű hitelhez nyújtott kezességvállalást.
Néhány évig kitartott a hite, hogy egy jó iskola sokat tud segíteni egy gyereknek, de aztán belátta, hogy csak az oktatással nem lehet gyökeresen megváltoztatni az életesélyeiket. Az Igazgyöngy Alapítvány és Alapfokú Művészeti Iskola megálmodóját és vezetőjét, L. Ritók Nórát az elmúlt húsz évben teljesen beszippantotta a hátrányos helyzetű gyerekek művészeti oktatása, aztán meg a szociális munka. Ma már kezdi belátni: túl nagy teher van rajta, nem tudja egyszemélyben továbbvinni az összes felelősséget, így hatvanévesen arra készül, hogy öt év múlva át tudja adni a stafétabotot. Mivel képzőművész is, ha van egy kis ideje, rajzolással tisztítja ki a lelkét. Mostanában gubancosak a képei.
A Föld legpénzesebb lakói sem immunisak a koronavírusra. Ahogy a járvány egyre súlyosabbá vált Európában és Amerikában, összeomlottak a globális részvénypiacok, és ezzel vagyonok lettek semmivé.
A ZöldEb önkéntesei most sétáltatással és ideiglenes befogadással segítik azokat a gazdákat, akik a karantén vagy kórházi kezelés miatt nem tudnak a kutyáikkal eleget foglalkozni. Amikor négy éve megalakultak, még főleg a kutyások érdekképviselete volt a cél, valamint az, hogy népszerűsítsék a felelős kutyatartást.