Tamás Lóránt mindig feltalálta magát. Aranyművesként sikeres vállalkozást épített föl, több ékszerüzlete és zálogháza volt az országban. Néhány éve elhatározta, hogy új életre kelti a családi örökség egy kis darabját: a dédapjától örökölt zsebórát. Azóta mesterműveket ment meg, amelyek elvesztették eredeti funkciójukat és ragyogásukat. Márkát építeni a luxusórák között nehéz, neki mégis sikerült: a magyar mester kezében százéves svájci szerkezetek születnek újjá, és kerülnek a szekrények mélyéről a csúcsgazdagok gyűjteményébe az egész világon.
A szingapúri mezőnyben is feltűnően futurisztikus formájú Ion Orchard bevásárlóközpont harmadik emeletén egy sor tehetős üzletember gyülekezett 2015. november 28-án. Náluk csak egy valaki volt izgatottabb, egy magyar aranyművesmester, aki arra készült, hogy bemutassa, mit tud. Elegáns, mályvaszínű lenvászon zakójában, fehér ingében, bézs nadrágjában – háta mögött egy Picasso-képpel és egy Dalí-szoborral – kiállt az Opera Gallery óraínyenc közönsége elé, és mesélni kezdett a családi örökségről, az óragyártás történetéről és arról, hogy mivel is foglalkozik. Kezén ott volt a dédapjától örökölt Longines is.
Tamás Lóránt szerint ezek a szerkezetek megközelítik a tökéleteset. Se elvenni, se
„Azt se tudtam, hol vagyok. De úgy jöttem haza, hogy másfél évre megvolt, mit csináljak” – meséli Tamás Lóránt. Az első prezentáció után rögtön három órát eladott, volt olyan gazdag kínai gyáros, akit az ár nem is érdekelt, egyenesen a titkárnőhöz irányította a mestert, és utalt. Pedig a nem létező árcédulán ötvenezer euró állt.
Napjainkban a jövőnket meghatározó technológiák egyre fontosabb szerepet töltenek be életünkben: az 5G, a mesterséges intelligencia, az IoT és az okostelefonok. A világ legnagyobb, kereskedelmi AIoT (AI+IoT) platformja ma a Xiaomié, amelyhez közel 290 millió okos eszköz kapcsolódik világszerte. A céget csak 2018 óta jegyzik a hongkongi tőzsdén, mégis ma már a világ harmadik legnagyobb okostelefon brandje, Közép-Kelet-Európában pedig 2020 óta piacvezető. Az elmúlt évben szédítő növekedést produkálva, a Xiaomi a harmadik legnagyobb szereplővé nőtte ki magát az okostelefonok piacán.
Mi a Xiaomi titka? Maga a termék. Az idén áprilisban érkező Mi 11 esetében a csúcskategóriában is kimagasló paraméterek és a versenytársakénál kedvezőbb ár. A Mi 11 lenyűgöző moziélményt nyújtó kameráival, hatalmas teljesítményével, 120 Hz-es képfrissítési rátával rendelkező kijelzőjével és vonzó megjelenésével emelkedik ki a mezőnyből.
A készülék hátoldali, nagylátószögű, 108 MP-es főkamerája, kiegészülve a 13 MP-es ultranagylátószögű és az 5 MP-es telemakró kamerákkal, filmrendezőt farag a felhasználójából. Az éjszakai mód RAW formátumban is kiszűri a képzajt, a hat mesterséges intelligenciára épülő mozimód pedig művészi hatású felvételeket tesz lehetővé, például megkettőzi és tükrözi, vagy kimerevíti és klónozza képeket, vagy épp a thrillerekből ismert módon a kamera egyszerre közelít rá és távolodik el a tárgyától. Vagyis mostantól egy nadrágzsebben is elférhet egy teljes filmstúdió technikai arzenálja!
Hogy a moziélmény telefonon is hiánytalan legyen, a Mi 11 egy kimagaslóan reszponzív, 120 Hz-es, ultranagy felbontású, 10 bites színtechnikát alkalmazó AMOLED DotDisplay
kijelzőt kapott: a kép éles és színhelyes, a filmek vagy a játékok akadásmentesen futnak. A mozikat megidéző hangminőségről pedig Harman Kardon által hangolt kettős hangszórók gondoskodnak.
A tartalmak fogyasztásához azonban erő is kell. A Mi 11-é a piac jelenlegi legerősebb 5G képes processzora, a Qualcomm® Snapdragon™ 888, amely a gyorsaságot mesterséges intelligenciával ötvözi. A MIUI operációs rendszer 22 százalékkal mérsékli a processzor igénybevételét és közel 15százalékkal az energiafogyasztását. A Xiaomi ráadásul a töltőről sem feledkezett meg: 55 wattos töltője mindössze 45 perc alatt tölti 100 százalékra a telefont.
Az elegánsan ívelt, négy oldalon lekerekített, üveg készülékházas telefon mellé a készlet erejéig egy Mi Watch okosóra jár ajándékba. A készülék áprilistól exkluzívan a Xiaomi Mi Store-okban és a Magyar Telekom kínálatában lesz elérhető. A vásárlástól számított 1 évig egyszeri ingyenes kijelző-cserére is
jogosult az, aki hivatalos hazai forrásból szerzi be készülékét.
Darwin óta tudjuk, hogy a túlélés feltétele az alkalmazkodás. Nincs ez másként a gazdasági életben sem. 2020. március 11-én hirdették ki az országos veszélyhelyzetet. Az intézkedéssorozat, amely e bejelentést követte, komolyan hatott a hazai vállalkozásokra. A tavasszal sokkot kapott gazdaságnak a koronavírus újabb hullámai miatt további megpróbáltatásokkal kellett megküzdenie. A nehéz helyzetben azonban a túlélésért küzdő vállalkozások folyamatosan új lehetőségeket is keresnek.
A magyar informatikatörténet és Örkény groteszkje gyakran mutat párhuzamokat. Mintha nem is a valóságban, mérnökök munkája nyomán születtek volna gépek, hanem Örkény találta volna ki az egész sztorit egy kávé mellett ülve. Az első hazai elektroncsöves számítógép ötlete például a börtönben pattant ki a kutatók fejéből.
Ez nem egy műanyag kaspó, hanem olyan technológia, ami a jövő élelmiszerellátásának fontos lépcsője lehet – Rácz Gréta, a Green Drops Farm alapítója hidropóniás tornyait kombinálná a modern technológiákkal, és forradalmasítaná a növénytermesztést.
Nincs perc Covid nélkül. Ott van minden étkezésben, minden Facebook-hírfolyamban, minden kérdésben és válaszban, minden újságban. A koronavírus olyan erővel árasztotta el az életünket, hogy még kevés figyelem jutott az emlékezésre. Az áldozatokra és a hősi halottakra, az idős emberekre, akiknek még jó pár évük lehetett volna, vagy az egészségügyi dolgozókra, pedagógusokra, eladókra, futárokra és mindenkire, aki nem tehette meg, hogy nem megy emberek közé. Nekik állítunk itt csendes emléket.
Míg az Európai Unióban dolgozó mezőgazdasági termelőknek tilos génmódosított növényeket termeszteniük, addig számos nagy piaci szereplőnél, különösen a tengerentúlon, ez bevett gyakorlat. Így van ez a szójával is, és bár Kína után az Európai Unió a világ második legnagyobb szójababimportőre, a behozott termény gyakran génmódosított fajta. Hogy termeszteni itthon is megéri, arra egyre többen jönnek rá: ott, ahol a kukoricát, annyiért, amennyiért a kukoricát, egyre több szóját vehetünk. GMO-mentesen.