Azt szokták mondani, azért jobb a Tátra szlovákiai oldalát választani, mert a lengyeleknél, aki csak teheti, egyszer egy évben elvonul a hegyekbe. Valójában talán a szlovákok sincsenek ezzel másképp, csak hát a lengyelek negyvenmillióan vannak, a szlovákok meg csak ötmillióan. Ráadásul több és magasabb hegycsúcs van a szlovák oldalon, és még a turistaútvonalak is hosszabbak. Ennek megfelelően Szlovákia felé vettük az irányt, hogy megnézzük, mire jutott egy szlovák házaspár és a világ legnagyobb német szállodalánca egy-egy századfordulós tátrai grand hotellel, alig pár hegycsúcsra egymástól.
Írta: Cseke Eszter és S. Takács András
Az elmúlt években ezeken a hasábokon is jó néhányszor áradoztunk türkiz hegyi tavakról, gőzölgő gejzírekről és alvó vulkánokról Patagóniától a Dolomitokon át Brit-Kolumbiáig. Aztán bő egy évvel ezelőtt arról írtunk, hogyan tértünk haza az iskolák és óvodák bezárásának napján Afrikából, egy éve pedig arról tudósítottunk, mely covidbiztos magánszigeteken nyaralnak a Forbes-listák szereplői, ahol az Indiai-óceán közepén érkezéskor és induláskor is PCR-tesztet végeznek a vendégeken… Hála az átoltottságnak, mára kevés biztonságosabb és hívogatóbb hely van a világon, mint Közép-Európa, így nyár végére most a Magas-Tátrát ajánlanánk egy vírusbiztos kirándulásra: lenyűgöző látvány, kelet-európai vendégszeretet és gyerekkorunk ízei.
Királyok, Bryan Adams, kilós aranylánc – Grand Hotel Kempinski Se repülőre, se vonatra, se hajóra nem kell szállni, csupán néhány óra az út autóval. Ráadásul egyre szebb és drámaibb tájakon kanyargunk, mire megérkezünk a Csorba-tóhoz. Alighogy begurulunk a szecessziós épületegyüttes főbejárata elé, már nyitja is a kaput egy öltönyös ajtónálló. Mire a londiner kipakolja a bőröndöket, egy harmadik fiatalember megkaparintja a slusszkulcsot, hogy leparkolja a kocsit.
Akartuk vagy sem, a járvány ösztönzően hatott a vállalkozói szellemre. De hogyan őrizzük meg ezt a lendületet úgy, hogy közben arra is figyelünk, hogy mindenki, aki szeretné megvalósítani az amerikai álmot, meg is tehesse? Az Egyesült Államoknak először lett ázsiai-afroamerikai nő az alelnöke, és neki már vannak erre vonatkozó tervei. Meg is írta őket az amerikai Forbesban.
Írta: Kamala Harris // Fordította: Haverinen-Varga Katalin
A kaliforniai Oaklandben voltam 1989 októberében, amikor a Loma Prieta földrengés tönkretette a Bay Bridge híd egy részét. Az akkori vezetőknek választaniuk kellett, helyreállítják-e a hidat úgy, ahogy volt, vagy újratervezik és megerősítik a tartószerkezetet, hogy az rezzenéstelenül állja a sarat. Utóbbit választották.
Majdnem kétmillió nő szorult ki a munkaerőpiacról, és családok millióinak okozott nehézségeket a mindennapi élelmiszer-vásárlás és a lakbérfizetés.
Ahogy kifelé tartunk a járványból, Amerika hasonló döntés előtt áll – annyi különbséggel, hogy most gazdaságunk és vállalkozásaink forognak kockán, azon belül is a kisvállalkozások és a startupok. A járvány rámutatott az amerikai gazdaság hiányosságaira és repedéseire. Minden harmadik kisvállalkozás kénytelen volt bezárni, majdnem kétmillió nő szorult ki a munkaerőpiacról, és családok millióinak okozott nehézségeket a mindennapi élelmiszer-vásárlás és a lakbérfizetés. Éppen ezért nekünk most nem toldozni-foldozni, hanem újratervezni kell. A kisvállalkozások megsegítésére kiutalt hatvanmilliárd dolláros mentőcsomag mellett azt is lehetővé kell tennünk, hogy az amerikai vállalkozók könnyen jussanak tőkéhez, és el kell távolítanunk minden akadályt a sikerük útjából. Kezdjük a tőkével. Nemrég megismertem Lorena Cantarovicit, egy kézműves spanyol töltött tésztabatyut (empanadát) készítő coloradói cég tulajdonosát. Mint sokan mások, ő is a konyhájából indította el vállalkozását. Majd amikor kölcsönt szeretett volna felvenni a növekedéshez, a bankok sorra elutasították, mondván, nem hitelképes. Lorena kemény munkával bebizonyította, hogy tévedtek, vállalkozása azóta több alkalmazottal és új helyszínekkel is bővült.
A hatalom csarnokai: Kamala Harris alelnöki irodája előtt, az Eisenhower-irodaházban
Ismerjük az ilyen történeteket. A hagyományos bankok és a kockázatitőke-társaságok nem mindig vették komolyan a vállalkozó nők vagy a színesbőrű vállalkozók álmait. A közösségi hitelezők épp arra jöttek létre, hogy az ezekben az álmokban rejtőző lehetőségeket meglássák. A közösségi hitelezők tudják, mennyire fontos az elérhető tőke kis jövedelmű, illetve színesbőrű rétegeknek – és ezzel nem csupán ezeket a közösségeket támogatják, hanem egész Amerikának értéket teremtenek. Az Egyesült Államok Szenátusában azon dolgoztam, hogy további tizenkétmilliárd dollárt adjunk a közösségi hitelezőknek. Erre a befektetésre építve most együtt kell lehetővé tennünk, hogy minden amerikai vállalkozó hozzájuthasson az álmai megvalósításához szükséges tőkéhez.
De akadnak másfajta nehézségek is. Danielle Romanetti egy kis fonalboltot üzemeltet Virginiában, pár hónapja beszélgettem vele és az alkalmazottaival. Elmondták, milyen nehéz volt nőként is, vállalkozóként is gyermekfelügyelet nélkül túlélni a járványt. Akadtak, akiknek gyerekkel az autóban kellett kiszállítaniuk a megrendelt árut a vevőhöz, mások kénytelenek voltak bevinni a gyereküket a munkahelyükre.
Az elképzelhetetlennel szembesülve, Amerika vállalkozói úgy döntöttek, hogy újratervezik vállalkozásaikat. Hogy vevőiket megtartsák, a Danielléhez hasonló boltoknak nagyon gyorsan át kellett állniuk az online üzemmódra. Ezzel egy olyan keresletet elégítenek ki, ami minden bizonnyal örökre velünk marad. Hogy ugyanezt elérjék, a Lorenáéhoz hasonló éttermek kerthelyiséget létesítettek. Közben lelkes innovátorok a lehető legkülönfélébb területekről új termékekkel rukkoltak elő, hogy kiszolgálják a pillanatnyi szükségleteket.
A mi feladatunk most újratervezni az Egyesült Államok gazdaságát, hogy minden amerikainak esélye lehessen egy vállalkozás elindítására és felvirágoztatására. Ez az újratervezés a záloga, hogy versenyképesek maradjunk – és hogy a járványból erősebben jöjjünk ki, mint valaha voltunk.
Kisemberek a Biden-kabinetben
A Biden-kormány nettó összvagyona csupán töredéke a Trump- és az Obama-kormányokénak.
Joe Biden kormánya sok mindenben elüt a Trump-féle felállástól: több nő, több színesbőrű, több liberális – és sokkal kevesebb pénz van benne. De nem arról van szó, hogy az új kormány emberei szegények lennének. Mióta távozott az alelnökségből 2017-ben, Biden nyolcmillió dolláros nettó vagyont halmozott fel, javarészt egy könyv publikálásával és előadásokkal. Kamala Harris alelnök körülbelül hétmillió dolláros vagyonát részben jól kereső ügyvéd férjének köszönheti. Két kivétellel mind a tizenöt kormánytag dollármilliomos, vagyonuk összesen 118 millió dollárra rúg. Ami nem rossz teljesítmény, de a Trump-kabinet 6,2 milliárd dolláros, illetve a második Obama-kormány 2,8 milliárdos összvagyonától olyan messze van, mint Makó Jeruzsálemtől.
Janet Yellen • Pénzügyminiszter Miután 2018-ban lemondott az amerikai jegybank elnöki pozíciójáról, Yellen több mint hétmillió dollárt keresett bankoknak és más vállalatoknak tartott előadásaival. Vagyontárgyai között van egy legalább 15 ezer dollárt érő bélyeggyűjtemény is.
Merrick Garland • Igazságügyi miniszter Garland, akit Obama 2016-ban a Legfelsőbb Bíróság főbírójának jelölt – sikertelenül –, egy New York-i ingatlan tulajdonosa, amit állítólag a felesége szüleitől örökölt, ezzel is gyarapítva az Arnold & Porter nevű rangos ügyvédi irodában partnerként összekeresett vagyonát.
Tom Vilsack • Mezőgazdasági miniszter Obama volt mezőgazdasági államtitkára a Trump korszak idején elhagyta a Fehér Házat, de azután is jól keresett. Tavaly 150 ezer dollárt nyert az Iowa állami lottón, és az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának különböző pályázatain hívott le pénzt a farmjának.
Marty Walsh • Munkaügyi miniszter Boston korábbi polgármestere három nyugdíjjal állt hivatalba, összegük 800 ezer dollárra rúg. A nyugdíjak közül kettőt az általa korábban vezetett szakszervezettől kapja.
Pete Buttigieg • Közlekedési miniszter Az Indiana állambeli South Bend volt polgármestere viszonylag vagyontalan volt, míg el nem indult a 2020-as amerikai elnökválasztáson. Az amerikai Forbes becslései szerint 2019-ben és 2020-ban egymillió dollár fölött keresett, javarészt könyveladásokból.
Deb Haaland • Belügyminiszter Amerika első indián származású minisztere, aki állítólag a hajléktalanságból tört ki, 2018-ban Új-Mexikó államban kongresszusi képviselőnő volt. Ennek ellenére vagyonnyilatkozata csak egy évi 175 dolláros törzsi fizetést és egy 15 ezer dolláros diákhitelt említ.
Merrick Garland 68 Igazságügyi miniszter Nettó vagyon: 20 millió dollár Janet Yellen 74 Pénzügyminiszter 20 millió Antony Blinken 59 Külügyminiszter 10 millió Gina Raimondo 50 Kereskedelmi miniszter 10 millió Joe Biden 78 Elnök 8 millió Jennifer Granholm 62 Energiaügyi miniszter 8 millió Alejandro Mayorkas 61 Belbiztonsági miniszter 8 millió Lloyd Austin 67 Védelmi miniszter 7 millió Xavier Becerra 63 Egészségügyi miniszter 7 millió Kamala Harris 56 Alelnök 7 millió Tom Vilsack 70 Mezőgazdasági miniszter 4 millió Denis McDonough 51 Veteránügyi miniszter 3 millió Marty Walsh 54 Munkaügyi miniszter 2,5 millió Marcia Fudge 68 Lakásügyi és városfejlesztési miniszter 2 millió Miguel Cardona 45 Oktatási miniszter 1 millió Pete Buttigieg 39 Közlekedési miniszter 750 ezer Deb Haaland 60 Belügyminiszter 0
A kiabálós műsorvezető, aki álmából felkeltve is levezet egy show-t, és a fotós, aki a meztelen nőket fényképezi – Ördög Nóra és Nánási Pál sokak fejében így él, pedig már régóta több lábon állnak. Szakmájukban még mindig a legsikeresebbek, de most inkább közös márkájukat építik. A Nánásiék ma már külön brand a piacon, amibe a Nekem A termékcsalád és kisboltjai, valamint a közösségimédia-portfólió is beletartozik. A házaspár igazi mézesbödön a szponzoroknak, a márka pedig egyelőre van annyira erős, hogy két balatoni kisboltot is fenntartson.
Tavaly márciusban a járvány agyoncsapta az európai turizmust, így a légi forgalmat is. Idén márciustól viszont a legtöbb európai országban már éledezik az ágazat, visszatérnek a turisták, bár országonként eltérő, milyen szabályokkal lehet beutazni. A Budapest Airport friss adatai érdekes átrendezőségeket mutatnak Európában: néhány korábbi slágerország (például az Egyesült Királyság) a járvány miatt hátrébb sodródott, más országok, mint Törökország, Olaszország vagy Németország viszont népszerűbbé váltak a Budapestről indulók körében. Térképen az egyes országokba induló repülőjáratok kapacitásai, és elég jól jelzik, hova készült (vagy tudott utazni) a legtöbb ember 2020 áprilisa és júniusa között, és hova akart repülni idén ugyanekkor.
Kocsisné Gál Csilla 2012-ben kapta meg a diagnózist, hogy három és fél éves kislánya 1-es típusú cukorbeteg. Az első sokk után azzal is meg kellett küzdenie, hogy gyermekét nem akarták visszafogadni az óvodába. A Szurikáta Alapítvánnyal ma már ő segít a hasonló cipőben járó szülőknek a lelki feldolgozásban, és hogy tisztában legyenek jogaikkal. A pedagógusoknak pedig abban, hogy magabiztosan merjék fogadni a diabéteszes gyerekeket.
Pál mindig vállalkozó volt, kerülte a kötöttségeket. Gyakorlott üzletember, és sokáig nem szerette, hogy munkája és felesége miatt sok rajta a reflektorfény. Nóra kezdettől alkalmazott volt, de korábban is kikacsintott a vállalkozói létbe, és a jövőre nézve is ilyen tervei vannak. Tizenkilenc éves kora óta rutinosan mozog a nyilvánosság előtt, itthon az ő arcával adják el a legtöbb terméket. Közös márkájuknál most összeadódik az eddigi tudás.
A járvány miatt? A jó idő miatt? A dugók miatt? Mindhárom okból egyszerre? Akárhogy is, egyre több fővárosi jár kerékpárral. Sokan távol akarták magukat tartani a tömegközlekedéstől és a lezárások okozta egyre súlyosabb közlekedési dugóktól, és úgy tűnik, nem is akarnak ezen változtatni. Az érthető, hogy télen közlekednek a legkevesebben bicajjal, de azt gondolná az ember, hogy a legnagyobb kánikula közepén a legtöbben szívesebben választják a légkondit. Nos, nem: általában júliusban tetőzik a budapesti bringásforgalom, így volt ez idén, a legnagyobb hőhullámok idején is.