25.000 irodai és ipari dolgozót teljeskörűen kiszolgálni Magyarországon nap mint nap nagy felelősség, akárcsak évi 60.000 m2 irodaterületet átalakítani az új, testre szabott igények alapján. A technológia azonban itt is segít. Az okosépületek és az adatvezérelt üzemeltetés kora eljött.
A CBRE, a világ legnagyobb kereskedelmi ingatlanszolgáltatásokkal foglalkozó vállalata. Global Workplace Solutions (GWS) üzletága lefedi a létesítményüzemeltetési szolgáltatások teljes spektrumát. A cég ügyvezetője, Fischer Róbert az új munkahelyekről és azok kiszolgálásáról elmondta, hogy „az elmúlt másfél év során teljesen átalakultak a munkahelyekkel szemben támasztott igények, a szakértők által korábban prognosztizált változások – miszerint a klasszikus, irodában heti 40 órában történő munkavégzési modell háttérbe szorul – felgyorsultak, viszont az új forgatókönyvek csak menet közben kerültek kidolgozásra, sőt, jelenleg is változnak”.
Kiemelte, hogy az átalakulástól számos pozitív hatást várhatunk, hiszen például a mindennapos ingázás redukálásával részint a munkavállalói elégedettség nő, részint pedig az ökológiai lábnyom csökken. „Vállalati kultúrát home office-ban építeni, fejleszteni azonban jelentős kihívás, így hibrid megoldást kell találni, amely több célt is szolgál.”
Az okosépületek a technológia fejlődése által ma már sokkal többről szólnak, mint akár csak néhány évvel ezelőtt. „Az energiahatékonyság mellett fókuszba került az adatok gyűjtése, elemzése, a belső terek modularitása, s egyre hangsúlyosabb a felhasználói élmény, amivel kéz a kézben jár, hogy olyan környezet teremtésére van szükség, ahol a munkavállaló a leghatékonyabb, s ahova szívesen megy be dolgozni.”
A flottakezelésben piacvezető LeasePlan az általa biztosított operatív lízing konstrukció rugalmas átalakításával segítette ügyfeleit a pandémia okozta kihívásokkal teli időszakban. Emellett a fenntarthatósági célokat kitűző vállalatok életében is valódi partnerként van jelen, hiszen a cég az elektromos autók kezelésében is kiemelkedő tapasztalatokkal rendelkezik mind hazai, mind nemzetközi szinten.
„Az elmúlt másfél évben az egész gazdasági környezet megváltozott, sok iparágban nagy a bizonytalanság, mindez pedig a mi ügyfeleink lehetőségeit is nagyban befolyásolja” – kezdi Pesti Tímea, a LeasePlan Hungária Zrt. vezérigazgatója. Az autók árai is ugrásszerűen emelkedtek, így számos vállalatnál arra kényszerültek, hogy új alapokra helyezzék a cégautó-politikát. „Az elmúlt években sikerült stabilizálnunk azt a felfogást, hogy a szolgáltatás minősége legyen az egyik legfontosabb szempont. A jelen helyzetben viszont újra a költséghatékonyság lett az elsődleges. Nem könnyű ez az időszak, sem az ügyfeleknek, sem a szolgáltatóknak” – folytatja a vezérigazgató.
Az árérzékenység és az autók vételárának növekedése nem az egyetlen probléma, hiszen a gépjárművek szállítási határidői is kitolódtak, a CO2-kibocsátási kvóták miatt pedig a gyártók már egy-két éve nem annyira a keresletet követik, hanem a kvótának való megfelelés szempontjait.
ÁTHIDALÓ KÖLTSÉGOPTIMALIZÁLÓ ÉS ZÖLD MEGOLDÁSOK
Egyértelművé vált, hogy a pénzügyi kiszámíthatóság és likviditás megőrzése az egyik legfontosabb feladat a kisvállalkozásoktól kezdve a nagyvállalatokig minden piaci szereplő számára. Mindezekre tökéletes megoldást jelent a LeasePlan által nyújtott operatív lízing. „Az ügyfél a futamidő alatt egységes havidíjat fizet, amiért teljes körű szolgáltatást kap, a díjban a biztosítástól kezdve a szervizelésen át az asszisztenciáig minden benne van” – mondja el Pesti Tímea. A konstrukcióban az autók maradványértékének kockázatát a LeasePlan viseli, így nem érheti váratlan meglepetés az ügyfeleket a jellemzően 3–5 éves futamidejű konstrukció végén. „Sok szerződéses futamidőt meghosszabbítottunk a járvány alatt, így a cégek időt nyertek. Szakértőként álltunk ügyfeleink mellett, akár a cégautó-politika frissítéséről, akár az elhúzódó szállítások miatti nehézségek áthidalásáról volt szó, de sokan vették igénybe a rövid távú bérleti konstrukciónkat, a FlexiPlant is” – sorolja a vezérigazgató.
Az operatív lízing különösen jó lehetőség azoknak a vállalatoknak is, akik nyitnának az elektromos autózás felé, hiszen a garantált maradványértékkel az alternatív meghajtások technológiájának dinamikus fejlődése nem jelent kockázatot az igénybe vevő számára. Egyre több ügyfél tervezi a flotta szintű átállást az elektromos autózásra a következő években, melynek bonyolult folyamatában a fenntartható és karbonsemleges működésben élenjáró LeasePlan szakértő támogatást tud nyújtani.
ÁTLÁTHATÓ EGYSZERŰSÉG
A LeasePlan számára ügyfelei kényelme az elsődleges, ezért egyedi igényekre szabható, széles termékportfóliót kínál a flottakezelési piacon, valamint saját, Magyarországon működtetett ügyfélszolgálat áll az ügyfelek rendelkezésére, online elérhető, önkiszolgáló felületekkel. Napjainkban, amikor a vállalatok stabilitása a kiadások csökkentésén és az emberi erőforrások hatékony kihasználásán múlik, kulcsfontosságú a tökéletes és megbízható szolgáltató partner megválasztása, aki valódi terhet vesz le a cégek válláról, így a flottakezelés területén a legjobb döntést egyértelműen a LeasePlan jelenti.
Néhány fővárosi srác gondolt egyet, és elkezdte hazai termelők portékáiból készített ételekkel kényeztetni a budapestieket, így próbálva szorosabbra fűzni a vidék-város kapcsot. Majd miután kiderült, hogy ezzel a koncepcióval egyelőre lehetetlen Magyarországon a hipszteretető kategóriánál nagyobbra törni, átálltak gyümölcslé-palackozásra – naná, hogy vidéken. A zöld álom így üzleti szintre lépett, és a Funky Forest márkájú préselt leveket és smoothie-kat hamar megszerették a specialty kávézók vendégei – Budapesten.
Húst aligha fogunk sokkal többet enni, vegán húspótlókat annál inkább, csak az a kérdés, mennyivel. Meglepően sok hazai cég vágott bele növényi húshelyettesítők készítésébe. Van a piacon felbukkanók között, amelyik eleve vegetárius vagy vegán, de megjelentek a boltok polcain a hagyományos húsfeldolgozók növényi termékei is. A Pápai Húsnál és a Vegán-Manufaktúránál is azt látják, hogy ezeket egyelőre főleg az egészségtudatos, negyven alatti nők veszik.
A covid utáni világ egyszerre kedvez az állami nyugdíjkasszáknak és csíphet le a nyugdíjcélú megtakarítások reálhozamából. A korábbi jótanács ugyanakkor időtálló: minél hamarabb el kell kezdeni nyugdíjra félretenni, pláne, hogy az infláció magasabb szinten ragadhat.
Markáns változás: beütött az infláció, a jegybank hirtelen szigorú lett, a kormány viszont vadul szórni akarja a pénzt a választás előtt. Negyedéves makrogazdasági összefoglaló.