Írta: Pádár Péter

A sport digitális átalakulása megállíthatatlan. Az adatelemzés értékét már mindenki felismerte, várhatóan a közeljövőben megváltozik a sportolók teljesítményadatainak gyűjtése és feldolgozása is, ez pedig új bevételi lehetőségeket kínál az iparágnak.
Az adatgyűjtés az okos eszközöktől a videós technológián át a konditerem különböző gépein is megjelenik. A testben lévő és a testen kívüli mutatók mérése egyaránt lehetséges, a biometrikus, illetve biomechanikai adatok több száz új mérőszámmal segítik a sportolók felkészülését. A felhőalapú megoldások, a gépi tanulási algoritmusok lehetővé teszik az adatok valós idejű begyűjtését, kezelését és elemzését, ezáltal a még jobb döntések meghozatalát.
A testben lévő és a testen kívüli mutatók mérése egyaránt lehetséges, a biometrikus és biomechanikai adatok több száz új mérőszámmal segítik a felkészülést.
A sportot támogató technológiai piac érettségét és pénzügyi lehetőségeit jól mutatja, hogy szereplői igen sokfélék: az SAP-, az IBM- vagy az Amazon-féle óriások mellett olyan kisebb cégek is komoly szereplőknek számítanak, mint a Kinexon, a Stats Perfom vagy a Zebra. Egyre több startup jelenik meg, a kockázatitőke-befektetések összege növekszik, 2014 és 2019 között globálisan jelentős tranzakciók történtek ezen a piacon.
A vírushelyzet is új megoldásokat hívott elő. Előtérbe került a sportolók fokozott védelme, és ebben több sportág is a technológiára támaszkodott. Jó példa erre az Oura gyűrű, amit az NBA és a WNBA (a női NBA) játékosai használtak a 2020–21-es bajnokság floridai buborékban – a covid szempontjából védett elszigeteltségben – való befejezésénél. Az okosgyűrű állandóan figyelte a játékosok testhőmérsékletét, légzését és pulzusszámváltozását. Hasonló okoseszközt használt a PGA Tour golfbajnokság is, ennek segítségével ráadásul kiszűrték a koronavírust az egyik tünetmentes játékoson. De a hazai rendezésű vizes Eb-n is az orvostudomány, az informatika és kommunikáció vívmányait hatékonyan ötvöző szuperbuborék védte a sportolókat.
Az egészségmegőrzésen belül a súlyos sérülések elkerülése a sportolók és a csapatok egyik legfontosabb feladata, a technológia ehhez is egyre több segítséget ad. Ha meg tudják jósolni a sérülésveszélyeket, az a kluboknak és a játékosoknak is kifejezetten hasznos: 2019-ben az NFL félmilliárd dollárt veszített a játékosok sérülésein, a liga azóta a Deloitte-tal is globális partnerségben lévő Amazon Web Services gépi tanulási és egyéb technológiáit alkalmazza az előrejelzések hatékonyságának javítására.
A digitalizáció más területeken is komoly változásokat hozhat. A játékosok és sportligák egyik extra bevételi forrása lehet, ha értékesítik a mért adatok licencjogait például fantasysportligáknak, fogadóirodáknak, műsorszolgáltatóknak vagy egészségügyi cégeknek. 2017-ben az NFL-játékosok szövetsége megegyezett egy amerikai okoskarkötő-gyártó céggel a játékosok személyes egészségügyi adatainak méréséről. A licencjogok értékesítésében az egyik élenjáró sportszervezet a WNBA, amelyik az adatok felhasználására is kitérő kollektív szerződéseket kötött a játékosokkal.
A szabályozás azonban még nem egységes. Vannak ligák, ahol tiltott bizonyos adatok felhasználása és értékesítése, de az előrelátható bevételek lehetősége szinte biztosan hoz még új szabályokat.