Új világrend születőben, NER-esedő könyvpiac és Provence pár kilométerre. Ez (is) volt júliusban a Forbes.hu-n.
A feltevéseinket mindig stressz alá kell vonni, mert a hozam a tét A Wall Street magyar csillaga a Credit Suisse igazgatói székéből szállt ki májusban, majd július elején bejelentette, hogy új, már saját céget indít. A befektetési szakma rocksztárja mindig azt nézi, amit más nem, olyan jóslatai váltak be, hogy nevéből hashtag lett a Twitteren. Most szétválást lát a világban, olyat, aminek komoly következményei lesznek. A jelzők csak jelzők, a lényeg a hozam. Interjú Pozsár Zoltánnal, az Ex Uno Plures befektetési cég alapítójával. Kérdezett: Zsiborás Gergő
Mondjam azt, hogy ne árulják a Libriben a könyveimet? „Most kicsit a katasztrófaturista figyelmével nézem, mit csinálnak a könyvpiaccal” – mondja Krusovszky Dénes József Attila-díjas költő. Szerinte nem olyan könnyű átállítani az olvasókat mondjuk Wass Albertre vagy bárki másra. Levelek nélkül című új regényében főként a bizonytalanságérzet, a kibeszéletlenség, az elfojtás témája érdekelte, és felvillantja a diáktüntetéseket is. Utóbbiakról azt mondja, ha nincs is közvetlen hatásuk, arra jók, hogy generációkat tanítanak meg: igenis lehet és érdemes pimasznak lenni a hatalommal szemben. Kérdezett: G. Tóth Ilda
Az Aliznál abban hisznek, hogy társadalmi felelősségvállalásuk akkor sikeres, ha minél több cég követi a példájukat. Nemcsak pénzt adnak, szaktudással, tananyagokkal, oktatással is segítenek. „Úgy gondoljuk, hogy ha a tanárokat felkészültebbé, motiváltabbá tudjuk tenni, akkor ezt ők továbbadják a diákjaiknak. A cél, hogy az oktatási intézményekből kikerülő fiatalok felkészültek legyenek és rendelkezzenek a piac elvárásainak […]
Az Aliznál abban hisznek, hogy társadalmi felelősségvállalásuk akkor sikeres, ha minél több cég követi a példájukat. Nemcsak pénzt adnak, szaktudással, tananyagokkal, oktatással is segítenek.
„Úgy gondoljuk, hogy ha a tanárokat felkészültebbé, motiváltabbá tudjuk tenni, akkor ezt ők továbbadják a diákjaiknak. A cél, hogy az oktatási intézményekből kikerülő fiatalok felkészültek legyenek és rendelkezzenek a piac elvárásainak megfelelő kompetenciákkal” – mondja Sisák Zoltán, a HTTP Alapítvány elnöke. Ezért indították el 2016-ban az InfoTanár Mentor Programot (ITMP), melynek keretében eleinte szakképző intézmények informatikatanárainak biztosítottak mentorálást és valós munkahelyi tapasztalatok megszerzésének lehetőségét. A kezdeményezésre akkora igény volt, hogy aztán újabb lehetőséget nyújtva, az ITMP Klubban ingyenes képzéseket indítottak. A folyamatosan változó tananyag sikeres oktatását segítő kurzusokon az elmúlt 4 évben már több mint 2300 általános iskolai és középiskolai tanár vett részt.
Ebbe a munkába kapcsolódott be 2022-ben a magyar alapítású Aliz, amely elsősorban közepes és nagyvállalatoknak segít bevezetni és használni a Google Cloud szolgáltatásait. Főleg adatokkal és mesterséges intelligenciával foglalkoznak, nemzetközi piacra szállítanak, Németországba és Ázsiába. „Én abban hiszek, hogy ha akár egy magánszemély, akár egy vállalat tud profitot, pénzt csinálni, akkor van bizonyos szintű felelőssége. Lokális és globális is. De lokálisan egyszerűbb előrelendíteni az ügyeket. Az már a cég indulásától kezdve biztos volt, hogy mi szeretnénk a profitunk egy részét olyan ügyek segítésére fordítani, amelyek szerintünk fontosak. Mi is többen informatikai középiskolából vagy egyetemről jöttünk, nagyon sokat köszönhetünk a tanároknak és azoknak az embereknek, akik elindítottak minket. Szeretnénk ebből visszaadni, és egyébként is, Magyarországon az oktatásnak elkel egy kis segítség” – mondja Szatmári Tamás, az Aliz cégvezetője.
Annie Spratt
A HTTP Alapítvány InfoTanár Mentor Programját tavaly szeptemberben 15 millió forinttal támogatták, ebből képzéseket tudtak indítani és konferenciákat tudtak szervezni.
Azonban nemcsak pénzzel segítenek: képzési helyszínt biztosítanak, az alizos munkatársak pedig – sokszor munkaidejükön túl – részt vesznek a képzések megtartásában és a tananyagok összeállításában is. Így tudják elindítani a verziókezelésről és a szoftvertesztelésről szóló kurzusokat is – ezeket már mind régóta szerette volna megcsinálni az alapítvány. Emellett az alapítvány rendszeresen közvetít ki informatikatanárokat cégekhez, hogy megismerkedjenek a valós piaci igényekkel. Az összekötések szervezésére, szintén az Aliz segítségével, már platform is készül. Az alapítványnál nagyon örültek, hogy a cég kereste meg őket – ilyen már előfordult, de ritka –, ráadásul nem szóltak bele abba, mit és hogyan kérnek a támogatásért cserébe.
Sőt, azt szeretnék, ha más is követné a példájukat. „Ha nekünk fontos egy ügy, akkor az a legjobb, ha jól megy. Én a sikerességem társadalmi felelősségvállalás témában abban mérem, hogy egy társadalmi ügynek mekkora a hatása. Ha mellénk áll még 5–10 cég, akkor sokkal olcsóbban, sokkal nagyobb hatást értem el, jobb a megtérülése a társadalmi felelősségvállalásomnak” – mondja Tamás arról, miért szeretnék, ha más cégek is csatlakoznának a HTTP Alapítvány támogatásához. Az is elég egyértelműnek tűnik, hogy továbbra is érdemes hosszú távon befektetni az informatikaoktatásba. „Lehet, hogy az az idő már elmúlt, amikor az IT cégek szinte mindenkit felvettek, akinek valami köze volt az informatikához. Viszont, válságtól függetlenül, a motivált, jól felkészült szakemberekre még mindig elképesztően nagy az igény. A tanárok támogatásával és képzésével tudunk a leghatékonyabban hozzájárulni ahhoz, hogy egyre több ilyen fiatal szakember jelenhessen meg a munkaerőpiacon” – mondja Zoltán.
„Amikor a Danubiushoz mentünk, már akkor úgy álltunk oda, hogy meg akarjuk verni a Bochkorékat. Nagyon sokat hallgattam őket fiatalon, hittem benne, hogy meg tudjuk csinálni. Enélkül bele se kezdtünk volna, én legalábbis biztosan nem. Nem megyek oda veszíteni, nem megyek oda másodiknak. Janival meg Ferivel ott lebegett a fejünkben a két csávó: nem igaz, hogy senki sem tudja […]
Közép-Európa legnagyobb angolkertje és összetett tórendszer veszi körbe a Festetics család egyik legfontosabb dunántúli birtokát. Pollack Mihály alkotása, a magyar klasszicista kastélyépítészet egyik legszebbje a közelmúltban újult meg.
Peták István és cége, az Oncompass húsz éve azon dolgozik, hogy feltérképezze a rosszindulatú daganatot okozó egyéni génmutációkat, így minél több rákbeteg jusson személyre szabott terápiához. Az Oncompass spinoffjával, az amerikai piacra csaknem hárommillió dollárnyi befektetéssel most belépő Genomate-tel ők hozhatják el a precíziós onkológia végső forradalmát. A Fehér Ház is felfigyelt rájuk.