Borús időt jósoltak május elejére, de a szűrt napfény erejét így is érezzük a bőrünkön, ahogy a langyos, ám erős szélben gyalogolunk már több órája Málta sziklás partvidékén. A brit uralom idején egykori védműnek épült Victoria-vonalak mentén számtalan elhagyatott erőd maradványa, egyik-másikon Private, no entry felirat. (Valahogy az otthoni NER-es kastélytulajdonosok jutnak az eszembe.) Pedig milyen jó célpontok lehetnének […]
Borús időt jósoltak május elejére, de a szűrt napfény erejét így is érezzük a bőrünkön, ahogy a langyos, ám erős szélben gyalogolunk már több órája Málta sziklás partvidékén. A brit uralom idején egykori védműnek épült Victoria-vonalak mentén számtalan elhagyatott erőd maradványa, egyik-másikon Private, no entry felirat. (Valahogy az otthoni NER-es kastélytulajdonosok jutnak az eszembe.) Pedig milyen jó célpontok lehetnének felújítva a szép, tíz kilométeres ösvényen az évente a szigetre látogató több mint kétmillió turistának. Rendbehozott történelmi helyszínek helyett van trendi mozgóárus műanyag poharas kávéval, sült krumplival és fémdobozos Kinnie-vel (helyi üdítő) a közeli öbölben. Meg hatalmas gázos erőmű a képeslapnak beillő Marsaxlokk kikötőjében – a színes halászhajók mögött elég kiábrándító háttér a fotóinkon.
És minden nagyobb településen egy-két szélmalom. Nem erőmű, hanem ipari műemlék, klasszikus malom, gabonát őröltek bennük – már az 1600-as években kihasználták az erős szelet. Keresi is szemünk a modern szélfarmokat, de egyetlenegyet nem látunk, pedig egy hét alatt végigbarangoljuk Máltát is, Gozót is. Aztán ráguglizunk, mi a helyzet itt a megújulókkal, miközben zötykölődünk a helyi buszokon, és kiderül, hogy tényleg nincs egyetlen működő szélerőmű sem a szigeten. Pedig a Magyarországgal egy időben, 2004-ben az EU-hoz csatlakozó Málta fűt, fát, szélfarmot ígért, hogy a megújulóenergia-termelését felturbózza. Kihagyott ziccer. A busz Gozón már elektromos, csak reménykedni tudunk, hogy ez lesz a következő állomás.
„Megvannak hozzá az eszközeink, csak az akaratunkon kéne dolgozni” – mondja a fantasztikus Jane Goodall arra a kérdésre, hiszi-e, hogy tényleg elkerüljük a globális klímaváltozás katasztrófáit. „Together we can” – zengték a fiatalok ifjúsági szervezetének találkozóján.
Míg az év eleje a nagy bejelentésekről és az újdonságokról szól, az év vége a vásárlásokról, a gyűjtemény-újragondolásokról. A nyár meg inkább a társasági eseményekről és az utazásról. Ha az idei szezont nem is kezded egy új óra megvásárlásával, a jelenlegit érdemes vízmentességtesztre elvinni valamelyik órásműhelybe.
Írta: Schwarz Gábor, Zsigmond Viktor
Ha a nyarat hajón, esetleg utazással, de mindenképpen a víz közelében tervezed tölteni, jól jönnek búváróra-javaslataink. Az itt bemutatott darabok vízben is helytállnak, és a hozzáértők is elégedetten fognak csettinteni, ha meglátják valamelyiket. A modellek mindegyike jól harmonizál sportos vagy sportosan elegáns öltözékkel is.
Zelos Swordfish Sage Green Ez a feltörekvő, óramániákusok körében egyre ismertebb márka Elshan Tang fejéből pattant ki, és vált valóra 2014-ben. A márka figyelemkeltő búváróráiról híres, zászlóshajója a Swordfish széria. Ez a darab a megengedhetőbb szegmensbe tartozik, ára 399 dollár. Ezért a pénzért tömör acéltokot és szíjat kapunk megbízható, igásló szerkezettel, a Seiko NH35-tel. Korona nélkül 40 milliméter, így a kisebb csuklókon is jól mutat, pláne ezzel a színvilággal. Vízállósága 200 méter. Az üveg nehezen karcolható zafírüveg.
Swiss D1ver D1ve Egyelőre széles körben nem ismert óramanufaktúra, azonban ez vélhetően változni fog. Dizájnjának, nagy, korona nélkül 45 milliméteres méretének, héliumszelepének, valamint 1000 méteres vízállóságának köszönhetően egy vérbeli búváróra tulajdonságait ötvözi. Ára 1590 dollár, nem kevés, de teljesen érthető. Ennek is zafírüvege van, továbbá kerámiabetétes forgatható lünettája, amivel nyomon lehet követni a merülések idejét.
Tudor BB58 A maga 1,6 millió forintos árcédulájával a középmezőnyben foglal helyet. Dizájnja örökzöld, és közkedvelt. Ennek a modellnek is 200 méter a vízállósága, valamivel kisebb, korona nélkül 39 milliméter. Véleményem szerint ez az ideális karóraméret. Régies stílusjegyei vintage óra hatását keltik, de ez csak a látszat. A tokban a gyár egyik legújabb, házon belül fejlesztett szerkezete található, az MT5402. Ez a szerkezet van több másik órában is, például különböző Fortis vagy Breitling modellekben is. Hetven óra járástartaléka hétköznapi felhasználatra több mint elég.
Omega Seamaster Diver 300M Ki ne ismerné James Bondot, a világ leghíresebb titkosügynökét? Gondolom, az sem meglepetés, hogy a 007-es mindig Omega márkajelzésű órát visel a csuklóján. Emiatt számos különkiadás látott már napvilágot a svájci gyártónál, a legtöbb ebből az alap 300M szériából született. Bond kedvencének 300 méter a vízállósága. Átmérője korona nélkül 42 milliméter, vagyis nem a legnagyobb a felsorolásunkban, de nem is a legkisebb – mondhatni tökéletes arany középút. Az Omega egyik legjobb, 8800-as chronometer szabványú szerkezete ketyeg benne, 55 óra járástartalékot nyújt. Ára kb. 2,5 millió forint, ezzel el is foglalta a dobogó második helyét.
Rolex Submariner Minden órás ismeri, a szakavatott szemnek messziről felismerhető, minden stílushoz jól illeszkedik. Mérete korona nélkül 41 milliméter, Oystersteel acélból készül, aminek még a csillanása is más, mint a többi, hagyományos acélé. A Rolex legfrissebb szerkezeteivel szerelik: automata felhúzású, járástartaléka 70 óra. Ára 9500 euróról indul, de igencsak megugrik, ha némi aranyat is kérünk bele.
Mégis melyiket? Ha igazán megnyerő, extravagáns külsőre vágysz, a Seamaster a te órád. Kicsit visszafogottabb modellt keresel, de fontos a luxusminőség? Akkor biztos, hogy a Tudort választanám a helyedben. Azt akarod, hogy az órád ne legyen „tömegtermék”, viszont tudsz többet áldozni a projektre? A Swiss D1ver lehet a megoldás. Ha óvatosabban költenél, de nem akarsz lemaradni semmiről, érdemes szétnézni a Zelos háza táján. Ha pedig a legjobb, mindenki által elismert órát keresed, a Rolex a tökéletes választás.
A villányi borvidék egyik legismertebb családja és
márkaneve igazi szép, klasszikus
Forbes-történet. Indul a borkedvelő Opával, folytatódik az ambiciózus vővel, Gere Attilával, és tart a maga természetességében méltó utóddá növő lánynál. Gere Andrea nem borásznak készült, de zsigereiben hordozta a bor és a szőlő szeretetét, szinte észrevétlenül vette át a stafétát, és fogadtatta el magát a szakmabeliekkel. Egy húszéves, organikus generációváltás utolsó momentumainál járunk.
Copy General, Antikvárium.hu
és a régió egyik legnagyobb biotech exitje – tevékeny harminc év áll Duda Ernő mögött. A hajdani nyakkendős vállalkozó hülyegyerekből kiforrott üzletember, majd sok milliárd forintot forgató üzleti angyal lett. A Szegedről világsikerre vitt Solvo után megint nagy dobásra készül. Ami a gyengesége, az a legnagyobb erénye is: indító típus, nem üzemeltető.
Mire betölti a harmincat, dollármilliárdos céget szeretne vinni. Májusi címlaposunk, a Mobilfox mobiltokokból milliárdos üzletet építő Diller Kevin volt a magazint bemutató Forbes Kilövésen.
A Magyar Államvasutak Nyugdíjintézete, Drechsler-palota, Balettintézet – és mostantól W Budapest Hotel. Az Andrássy út 25. neve és funkciója másfél évszázad alatt sokszor változott. Lechner Ödön és Pártos Gyula épülete majdnem húsz év hánykódás után menekült meg a pusztulástól, és szállodává alakult. Mi mutathatjuk meg először, mi fogadja majd a vendégeket.