Nemcsak az egészségeshez kapcsolódnak, de szépek is. Összeszedtünk néhány tárgyat, amiket magyar cégek terveztek a legkisebbeknek, hogy így vagy úgy fejlesszék az idegrendszerüket.
1.Adamo hinta Sok átvirrasztott éjszaka után Németh Ádám minden irányba mozgatható bölcsőhintát tervezett rosszul alvó kisfiának. Az eredeti és az azóta továbbfejlesztett verzió (Lux) is már újszülöttkortól használható, lényegében egy textilhinta fakerettel. Van plafonba fúrható és állványos verzió is, az egypontos rögzítés révén minden irányba mozgatható. A speciális textil miatt a baba fel tudja venni a magzati pozíciót, és a hinta az anyaméhben lévő ingereket adja vissza.
2. Liliputi puha talpú cipők A Liliputi üzlet eredeti tulajdonosai nem akartak ortopéd cipőt adni a lányukra, ezért fogtak bele a barefoot lábbelik gyártásába. A totyogók idegrendszere, koordinációja és egyensúlya a mezítlábazással fejlődik, a lábboltozat és a talpizmok erősödnek. Ezeket az előnyöket nyújtja a puha, vékony, flexibilis talp is. A legújabb dizájn tappancsos talppal készült, ez is hajlékony, de kevésbé sérülékeny, és a nedvességet is jobban tolerálja.
3. Szamos kölyök cipők Juhász János csengeri cége, a Szamos Kft. 2006-ban kezdett gyerekcipőket (is) gyártani. Vannak szupinált kiscipőik is, ami azt jelenti, hogy a sarokrészen 4,5 milliméterrel magasabb a belső oldaluk, így enyhén kifelé dőlésre kényszerítik a lábat. Ebben piacvezető Magyarországon a cég. A cipők speciális kaptafán készülnek, és úgy vannak kialakítva, hogy az erősebb kéregrész jobban tartsa a gyerek bokáját.
Jó pár évvel ezelőtt Fördős Zé és édesapja volt a vendégem a családi vállalkozások gáláján. Zéék családi céget visznek, egyszer már csődbe mentek (apja cateringvállalkozásával), ismertek, érdekesek. Ez már elég lett volna egy jó estéhez, de ahhoz nem, hogy évek után is emlékezzek rá. Zé éppen a csőd részleteit ecsetelte, és amikor eljutott annak az ingatlannak a tulajdonosához, ahol […]
Jó pár évvel ezelőtt Fördős Zé és édesapja volt a vendégem a családi vállalkozások gáláján. Zéék családi céget visznek, egyszer már csődbe mentek (apja cateringvállalkozásával), ismertek, érdekesek. Ez már elég lett volna egy jó estéhez, de ahhoz nem, hogy évek után is emlékezzek rá. Zé éppen a csőd részleteit ecsetelte, és amikor eljutott annak az ingatlannak a tulajdonosához, ahol a székhelyük volt, és amit nem tudtak fizetni, kimutatott a közönségbe, egyenesen Zettwitz Sándorra, és elmesélte, hogyan kaptak haladékot és így életbenmaradási lehetőséget tőle. Megrendezni sem lehetett volna jobban.
Színes, emlékezetes, de nem a leglényegesebb történet Zettwitz Sándorral kapcsolatban. Az idén kilencvenéves, és most nyugdíjba vonuló üzletember a kevés nagy teljesítményű magyarok egyike, azoké, akik a világpiacon is masszívan sikeres céget tudtak felépíteni 1990 óta. Kilenc éve írtunk róla először, akkor a Forbes első magyar gazdaglistáján a 33. helyen állt, cégét tizennégymilliárd forintra becsültük. Azóta több tucat alkalommal írtunk róla és a 77 Elektronikáról a magazinban és a Forbes.hu-n is, rendezvényeinkre is sokszor elhívtuk. A családi vállalkozások mostani listáján már százmilliárd forintos becsült értékkel szerepel a cég. (Az év elején publikált 2023-as gazdaglistán a 21. volt.) Zettwitz úr jól döntött, amikor vállalkozásába fektette pénzét, értékét az évek során, stílusosan, meghétszerezte. Nemhiába mesebeli szám a 7-es.
Csak pár epizód a 77 Elektronika 1986 óta tartó történetéből. Saját fejlesztésű vércukormérővel kezdtek, és már 74. generációját készítik, azóta is sikeresen. Vizeletvizsgáló készülékeket fejlesztettek, mára ezek reagens anyagait is maguk gyártják, az elmúlt években felvásárolták az egyik német beszállítójukat, és most gyárat indítanak Kínában. Négy alkalmazottal indultak, most hétszáz dolgozójuk van, és száz országba exportálnak. A cégvezető Zettwitz Sándor eredményeik jó részét már a 80-as éveiben elérte, megalkotta.
Most pedig, miután annyiszor kérdezték tőle, és ő annyiszor hárította a felvetést, nyugdíjba megy, a cégvezetést lányának, Gabriellának adja át. A generációváltás kívülről pont olyannak tűnik, mint Zettwitz úr. Megfontolt, nyugodt, tervszerű. Az egykori gépészmérnök, majd a szocializmusban sikeres külkereskedő mégsem egyhangú egyéniség, stílusán (és öltözködésén) mindig érezni vélem az Olaszországban eltöltött külkeres éveket, miközben a századforduló úriemberségéből is sok mindent megidéz. Zettwitz úr, talán nem meglepő, gyakran mosolyog, pozitív, kilencvenévesen is tettrekészséget sugároz. Ha a családi vállakozós listáról választanom kéne, hogy kiből legyen több Magyarországon, őt szívesen választanám.
Zettwitz Sándor harmincöt éve vezeti az ország nyolcadik legértékesebb családi cégét, a 77 Elektronikát, októberben pedig betölti a kilencvenet. Az év végével minden feladat lányához, Gabriellához kerül, aki rögtön egy kínai leányvállalat és gyár elindításával veszi át a családi ékszert.
A fesztiválszezonnak vége, a mi rendezvényszezonunk viszont most pörög fel igazán. Sok újdonság, visszatérő rendezvények, és persze a nagy tízéves jubileum. Save the date(s)!
– Próbálj múlt időben gondolni a betegségedre, már nem vagy rákos!– Hivatalosan még az lehetek. Csak tünetmentes. De persze nem ez határozza meg az életemet, mindenesetre az egészségem nagyon felértékelődött. Smejkál Petivel 2020 novemberében, pár nappal az első hererákműtétje után folyt köztünk ez a párbeszéd egy chatben. Nem sokkal korábban ment el a Forbestól, hogy – az ő szóhasználatával […]