Egyértelműen „felnőtt” az új rendszer első milliárdosgenerációja, NER-esebb a Forbes gazdaglistája, mint eddig bármikor. Egyre többen vannak a topmezőnyben olyanok, akik a kormánytól és kormányközeli rokonaiktól érkező hátszél nélkül legfeljebb csak középkategóriás vállalkozók lennének. A könnyen szerzett tőke miatt ráadásul sok helyen megvan a forrás arra, hogy megfizessék a látszatot, mintha valóban profi és self-made üzletemberek lennének – közben viszont még soha nem voltak olyan kifinomult módszerek döbbenetes vagyonelemek elrejtésére, mint most. Idén főként az Opus Global feltámadásának köszönhetően újra Mészáros Lőrinc került az élre, becsült vagyona egy év alatt 150 milliárd forinttal nőtt – nyomában azonban szorosan ott vannak a többiek is, így most először öt magyar is lesz a Forbes nemzetközi listáján. Íme az ország ötven leggazdagabb embere.
Vezető szerkesztő: Bánáti Anna Számolta és írta: Bánáti Anna, Golovics Milán, Harsch Leila Közreműködött: Fekete Emese, G. Tóth Ilda, Gólya Ági, Tóth-Biró Marianna, Zsiborás Gergő Illusztrálta: Csuth Péter, Kocsis Ágnes
Módszertan: Kik kerülnek fel a listára? Az ötven leggazdagabb magyar között olyan magyar milliárdosok szerepelnek, akik meghatározó üzleti tevékenységet folytatnak Magyarországon, vagy akiket üzleti érdekeltségeik ide kötnek. Módszertanunk szerint magyar az, akinek van magyar állampolgársága (a kettős állampolgárság nem kizáró ok), a magyarországi lakhely viszont nem feltétel. A testvérpárokat egyben számoltuk, ha érdekeltségeik legalább kilencven százaléka egyenlő arányban oszlik meg közöttük.
Hogyan számoltunk? A vagyonbecslés alapja a cégértékelés. A társaságokat az amerikai Forbes módszertanát alapul véve értékeltük. Ahol lehetett, az EBITDA alapján számoltunk, leginkább ez alkalmas arra, hogy megmutassa a cégek pénztermelő képességét. A nemzetközi vállalatértékelési gyakorlat alapján az EBITDA-t felszoroztuk egy iparági szorzóval, majd az így kapott értékből levontuk a vállalat hosszú lejáratú kötelezettségeit, és hozzáadtuk a készpénzállományát.
Tapasztó Orsi mentálhigiénés szakember, kutatófizikus, a Nem akarok beleszólni Insta-profil alapítója. Mondhatjuk, mentálinfluenszer és tudományos podcaster, mellesleg az RTL realityműsorát, Az Árulók – Gyilkosság a kastélybant is megnyerte – ártatlanként. Lelki békéjének megtartásához, na és a mindennapokhoz mutatott hasznos alkalmazásokat.
Calm
A meditáció mindennapjaim része, tizenöt–húsz perc elcsendesedés teljesen átdrótozza az agyam. Leggyakrabban egy fizetős szájtot használok (Avanova, Mester Tamás vezetett meditációi), de ennek még nincs alkalmazása. A Calm is ott van a telefonomon, és nagyon jó belépő ennek a fantasztikus, mindenkinek elérhető módszernek a megismeréséhez. Várom azt a világot, mikor már az oviban elkezdenek megtanítani meditálni, és a kötelező tantervbe is bekerül.
Forest
Benne vagyok egy fontos munkában, tudom, hogy most erre kell koncentrálnom. Aztán felugrik egy értesítés, és mire feleszmélek, eltelt fél óra, és a telefonom a kezemben ragadt. Esküszöm, ott ragad, ez egy ilyen szuperereje! Ilyenkor elindítom ezt az appot, beállítom a számlálót, és ez alatt az idő alatt fákat „növesztek” az „erdőmben”. Tudom, hülyén hangzik, de ha az időzítő lejárta előtt megszakítom az appot, a fám elszárad, és ez motivál. Igen, ennyire egyszerűen működöm, és nem, a repülő üzemmód nálam nem jött be.
Madárhatározó
Ha a természetben sétálunk, a gyerek folyton kérdez, például a madarakról. Ez az alkalmazás életmentő mindenkinek, aki nem ért a madárfajokhoz. A madarak formája, a tolluk színe és az élőhelyük alapján be tudjuk azonosítani, amit épp látunk. Minden madárfajhoz tartozik hangfájl is, így a hallott hang alapján is ellenőrizni lehet, sikerült-e a beazonosítás.
Oblique
Egy nagyon különleges, egyben a leginkább minimalista alkalmazás azok közül, amikkel valaha találkoztam. Megnyitáskor fehér alapon kiír egy rövid, ugyanakkor sokszor elgondolkodtató mondatot, kifejezést, ami arra kényszerít, hogy kicsit kiszálljak abból a dobozból, aminek a keretei közt a nap nagy részében gondolkodom. Most elindítottam, és a következőt kaptam: „Az ismétlés a változás egyik formája.” Imádom.
Udemy
Ha egy téma felkelti az érdeklődésem, itt biztosan találok hozzá előadássorozatot. Legutóbb például a neuroplaszticitásról hallgattam egy szuper anyagot, de ha időm engedi, akvarellel festek, erről is rengeteg hasznos oktatóvideót találtam. Egy-egy ilyen sorozat néhány ezer forintba kerül, de eddig sohasem éreztem, hogy kidobott pénz lett volna.
Milyen telefonod van? iPhone 15 Pro Max. Mennyi a képernyőidőd? Rengeteget dolgozok a telefonomon, így nem vagyok hajlandó nézegetni. Le vagy némítva? Éjszaka mindig, sokszor napközben is, a férjem nagy örömére. (Nem: teljesen kiborul, ha hív, és nem hallom.) Milyen appokért fizetsz? Youtube, Splice, Spotify, Udemy.
Isten kegyelme volt, hogy finom kávét adott a föld – Tóth Sándor ezzel az alázattal szállt be a Costa Rica-i kávétermesztésbe. Magyarország a Bányai márkanevet ismerte meg, nem a Tóthot, pedig az évtizedekkel korábban kivándorló ültetvényes és a szekszárdi kávéspecialista egyaránt kellett a hírnévhez. A Bányai Speciality Coffee kalandregényszerű története két magyar levélváltásával kezdődött.
Végre eljött a markáns dezinfláció időszaka, a kamatcsökkentési ciklus is tart, de közben a költségvetés ezer sebből vérzik, mégis üres kincstár mellett lett az állam legfontosabb célja a reptérvásárlás, ki érti ezt? A Forbes negyedéves makrogazdasági összefoglalója.
Sok szülőnek ismerősen csenghet a TSMT terápia, de nem mindenki tudja, hogy magyar. Lakatos Katalin fejlesztési módszerével az eltérő idegrendszeri fejlődésű gyerekeket segítik, hogy a legtöbbet hozzák ki magukból. Alapítványt és vállalkozást is építettek rá, ezeket lánya, Fenyősi Fanni viszi tovább.