Wyze.me + Aggreg8.io + FintechBlocks = FintechX. Mudri György és Gémes Tamás több ötletből, több projektből tisztította le és gyúrta össze jelenlegi vállalkozásuk profilját. Szegedről építkeznek. Az egész onnan indult, hogy az egyik alapító (Mudri György) 2003 óta vezette óriási Excel-tábláját a napi költéseiről a kakaós csigától a cégépítéssel járó kiadásokig, közben a másik alapító (Gémes Tamás) – amerikai […]
Wyze.me + Aggreg8.io + FintechBlocks = FintechX. Mudri György és Gémes Tamás több ötletből, több projektből tisztította le és gyúrta össze jelenlegi vállalkozásuk profilját. Szegedről építkeznek.
Az egész onnan indult, hogy az egyik alapító (Mudri György) 2003 óta vezette óriási Excel-tábláját a napi költéseiről a kakaós csigától a cégépítéssel járó kiadásokig, közben a másik alapító (Gémes Tamás) – amerikai MBA mellett – közelről is figyelte az egyik legnagyobb amerikai költségkövető alkalmazás, a Mint.com akkori fejlődését. Mindketten fantáziát láttak benne, hogy itthon is lenne értéke egy tudatos pénzhasználatra nevelő, ingyenes appnak, és abban is hittek, hogy sok felhasználó sok banki adatára majd pénzzé tehető üzletet lehet építeni. Így kezdődött tíz évvel ezelőtt a Wyze.me nevű alkalmazás fejlesztése, klasszikus B2C modellben.
Hamar kiderült, hogy Magyarországról indulva legalábbis nehézkes, de inkább esélytelen ezzel az üzleti modellel nagyot gurítani. Azt látták, hogy legalább százezer aktív felhasználóra és ehhez körülbelül egymillió regisztrált júzerre volna szükségük ahhoz, hogy életképes legyen az üzlet, csakhogy – külföldi példák alapján – az ügyfélszerzési költség az első néhány ezres felhasználói körön túl fejenként akár 9–15 euró is lehet.
Ha ingatlanbefektetés, kilencvenkilenc százalék egyből lakásra gondol, pedig az ingatlanpiac ennél sokkal több. Telkek, garázsok, tavak és erdők, mi van még eladó? TelkekStratégiai jószág. Árdinamikája általában együtt mozog a lakásárakéval, de van, amikor jócskán elválik tőlük. Az egyik ilyen eset, amikor a telek környékén gazdaságélénkítő beruházás valósul meg. Egy új vidéki gyár például felértékelheti telkünk árát, hiszen a vállalatnak […]
Ha ingatlanbefektetés, kilencvenkilenc százalék egyből lakásra gondol, pedig az ingatlanpiac ennél sokkal több. Telkek, garázsok, tavak és erdők, mi van még eladó?
Telkek Stratégiai jószág. Árdinamikája általában együtt mozog a lakásárakéval, de van, amikor jócskán elválik tőlük. Az egyik ilyen eset, amikor a telek környékén gazdaságélénkítő beruházás valósul meg. Egy új vidéki gyár például felértékelheti telkünk árát, hiszen a vállalatnak szüksége lehet rá ipari célú fejlesztésekre vagy a munkaerő lakhatásának biztosítására. Balogh László, az Ingatlan.com vezető szakértője szerint egy telek ára ilyenkor rövid idő alatt tízszeresére vagy akár húszszorosára nőhet.
Egy másik esetben önkormányzati döntés vezet az élénküléshez. Ha egy településen nagy a kereslet a telkek iránt, az önkormányzat felparcellázhat egyes, nem lakhatásra használt területeket, majd értékesítheti őket. Ez a trend főleg nagyvárosok agglomerációjában jellemző, vagy ott, ahol jelentős EU-s fejlesztési források jelennek meg.
A telkeknél emiatt sokszor drasztikusak az árkülönbségek: míg Veszprémben és Kecskeméten 57 és 42 ezer forintos négyzetméterárakkal is találkozhatunk, a Tolna megyei községek átlagos telekára négyzetméterenként mindössze ötezer forint.
Garázsok 2026-tól fokozatosan szigorodnak a parkolási szabályok a fővárosban, a nem helyben lakók óradíjai akár ötven százalékkal nőhetnek, és a zöld rendszámos autók ingyenes parkolása is megszűnik. Közben a gépjárművek átlagos értéke megnőtt, a nem fizetős parkolóhelyek száma pedig egyre csökken. A trendek azt mutatják, hogy a parkolással a befektetőknek is érdemes számolniuk.
Látszik ez az árakon is, a fővárosban és vidéken is hat–nyolcmillióért találunk eladó parkolóhelyet, legtöbbjük teremgarázs-beálló. Kiugró értékek legfeljebb a budapesti belvárosban vannak, a szűkülő kínálat miatt akár húsz–harmincmillió forintba is kerülhet egy-egy hely.
A lakásárak emelkedésével sokaknak a parkolóhely lehet a legjobb befektetési alternatíva, hiszen erre a piacra már ötödannyi tőkével is be lehet szállni. A kockázat is kisebb, hiszen míg a lakásoknál a bérlő személye is fontos lehet, egy parkolónál ez nem tényező, ráadásul itt a bérletidíj-emelést is jobban tűrik a bérlők. Az átlagos bérleti díjak most havi húsz–harmincezer forintnál kezdődnek, de Budapest belvárosában ennek a duplája is előfordul.
Tavak Hasonló trendeket látni a magyarországi tavaknál is. Értéküket leginkább környezetük határozza meg: hol fekszenek, van-e bármilyen más ingatlan a közelükben, és milyen tóról van szó (bányató vagy horgásztó).
Iparági forrásaink szerint évente mindössze pár tó cserél gazdát Magyarországon, és az esetek szinte mind egyediek, így nehéz általános megállapításokat tenni. A tavak különlegessége, hogy bizonyos esetekben jogi személyek is megvásárolhatják őket, vagyis nem kell hozzá mezőgazdasági végzettség. Gyűjtésünk alapján egy magyarországi tó ára átlagosan kétszázmillió forint.
Erdők, mezők Ahhoz, hogy ma valaki egy hektárnál nagyobb mezőgazdasági földterületet vásároljon, szüksége van legalább egy kapcsolódó alapfokú végzettségre – ez lényegesen zártabbá teszi a piacot. Az élelmiszerárak emelkedésének hatására egyre nő a termőföldek és szántók iránti kereslet. Az eladó mezőgazdasági ingatlanok piaca bővül, az Ingatlan.com adatai szerint idén éves szinten tizenhat százalékkal nőtt a kínálat. Ehhez az is hozzájárul, hogy a piacot kevés, nagy volumenű vásárlás jellemzi.
A KSH legutóbbi adatközlése szerint egy erdő hektáronkénti átlagára 1,2 millió forint, míg egy hektár szőlő vagy gyümölcsös akár hárommillió forintba kerülhet. A piac nagyon széthúz, az ingatlanközvetítő oldalakon már pár százezer forintért is vásárolhatunk erdőt, de a legdrágábbak – nem elírás – több milliárd forint felett vannak. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 3,5 milliárd forintért miénk lehet a magyar ingatlanpiac legnagyobb erdeje, egy több mint négy négyzetkilométeres tölgyes.
Kereskedelmi egységek A kereskedelmi ingatlanok méretükben, árukban és jellegükben is széles skálán mozognak. Gyorsan fejlődő városrészekben egyre nagyobb az érdeklődés irántuk, de Budapesten évek óta szűkül a kínálat. Tavaly március óta hat százalékkal esett az ilyen hirdetések száma, ami valószínűleg összefügg az e-kereskedelem térnyerésével is. A megyeszékhelyeken ezzel ellentétes trend látszik: éves alapon kilenc százalékkal több kereskedelmi ingatlant hirdetnek.
Még hat különlegesség ínyenceknek Hat tipp azoknak, akinek nem elég izgalmas egy tó vagy egy parkolóhely.
Magánklinika Országszerte több helyen is vehetünk orvosi rendelőt. Baján egy helyi lakás átlagos áráért, 27 millió forintért, míg egy szentesi fogorvos rendelőjét 45 millióért kínálják. Budapesten – teljes felszereltséggel – százmillió forint környékén vannak ajánlatok, az árak itt is követik a lakáspiac trendjeit.
Egy magtárnyi történelem Érdekel valakit a pannonhalmi apátság magtára? Az 1760-ban épült – nem mellesleg műemlék – téglaépületet 2017-ben kezdték el felújítani, de még nem készült el teljesen. A befejezés az új tulajdonosra vár: 185 millió forintért vásárolhat kilátást a pannonhalmi apátságra.
Az oktatásba fektetni Két és fél milliárdért és hétmillió forintért is lehet a hirdetők szerint iskolának használható ingatlant vásárolni, a különbség az, hogy előbbi egy erzsébetvárosi, felújított irodaház, utóbbi egy Hajdú-Bihar megyei templom. Ezenfelül Nyíregyházán, Balatonfűzfőn és Lőrincin is ütközhetünk hasonló hirdetésbe. A magánoktatás felfutására reagált az ingatlanpiac is.
Ápold a kultúrát Miskolcon! Már több mint két éve keresi új tulajdonosát a miskolci Bartók Béla Művelődési Ház. Az épület utcafronti részét a II. világháború előtt kezdték el, de a munkálatok csak az 1960-as években fejeződtek be. A 125 millió forintért hirdetett művelődési ház az évek alatt volt színház, könyvtár és ifjúsági tér is.
Mesterségem címere Az üzlethelyiségek piaca nem csak klasszikus sarki boltokból áll. A kínálat színes, budapesti fodrászattól és masszázsszalontól salgótarjáni pékségen és gádorosi takarmánybolton át miskolci fagylaltozóig találunk hirdetéseket. A legolcsóbb üzlethelyiségeket már pár százezer forintért odaadják, egy bolt a pesti Váci utcában viszont már többmilliárdos tétel.
Ez már a nagyüzem Ha a hazai ingatlanpiac kínálatára gondolunk, valószínűleg nem vágóhidak, baromfitelepek és silók jutnak először eszünkbe, pedig ezek is szép számmal előfordulnak. Persze jóval nagyobb tételek, a legolcsóbb létesítmények több százmillió forintnál kezdődnek, és számos feldolgozót milliárdokért hirdetnek.
Azt mondtad, ez volt az utolsó alkalom, hogy keresztülszelted az Atlanti-óceánt. Miben más az utolsó, mint az összes előző?Semmi köze sincs a többihez. Például a végén napokig nagyon-nagyon erős volt az időjárás, kifejezetten veszélyes helyzeteket generált. És nem úgy voltam, hogy húha, csak ezt éljem túl, hanem úgy, hogy a mindenit! Ilyen kicsi hajóról, ilyen méretű hullámokat, ebből […]
Márciusi címlapsztori, női különszám friss listával és a megújult Forbes.hu. Termékeny hónap elevenedett meg a színpadon a március végi Afterwork eseményen. Szponzorok nélkül nincs esemény:
Már az is meghökkentő volt, hogy néhány éve Magyarországról kezdték el megcsinálni a tőzsdevilág egyik legátfogóbb brókerösszehasonlító portálját, de ahol most tart a Brokerchooser, az még extrább. Ez a sztori olyan, mintha nem Magyarországon íródna. Mondjuk, nem is itt van: amit csinálnak, az tényleg az egész világot lefedi. Száznál több brókercéget elemeztek ki, felhasználóik harmada Észak-Amerikából jön, másik […]
Balla Ákos húsz évig építette használtlakás-közvetítő hálózatát, majd úgy érezte, hogy az újlakás-szegmens sokkal izgalmasabb. Elment értékesítési vezetőnek az egyik fejlesztőcéghez, ahol a cél már a piacvezető szerep elérése, de közben fél szemmel a Balla Ingatlannal is készül az ugrásra. Alig múlt húszéves, amikor 2000-ben megvette élete első mobilját, egy összehajtható Motorolát, kétszázezer forintért. Igazi luxuscikk volt, akkoriban […]