Azt mondtad, ez volt az utolsó alkalom, hogy keresztülszelted az Atlanti-óceánt. Miben más az utolsó, mint az összes előző?Semmi köze sincs a többihez. Például a végén napokig nagyon-nagyon erős volt az időjárás, kifejezetten veszélyes helyzeteket generált. És nem úgy voltam, hogy húha, csak ezt éljem túl, hanem úgy, hogy a mindenit! Ilyen kicsi hajóról, ilyen méretű hullámokat, ebből […]
Azt mondtad, ez volt az utolsó alkalom, hogy keresztülszelted az Atlanti-óceánt. Miben más az utolsó, mint az összes előző? Semmi köze sincs a többihez. Például a végén napokig nagyon-nagyon erős volt az időjárás, kifejezetten veszélyes helyzeteket generált. És nem úgy voltam, hogy húha, csak ezt éljem túl, hanem úgy, hogy a mindenit! Ilyen kicsi hajóról, ilyen méretű hullámokat, ebből a perspektívából már nem fogok többet látni. Ha tudod, hogy életed utolsó kóláját iszod meg, az teljesen más, mint ha bármikor ihatsz egy kólát. Mindig fogsz rá emlékezni, az utolsóra biztosan.
Tudatosan alakítottam, hogy ilyen záróprojekttel hagyjam abba, hogy legyen időm és módom elbúcsúzni. Így nem lesz olyan, hogy öt év múlva kitalálok valamit, hogy nekem miért kell mégis visszamennem.
Nincs szakítás utáni depressziód? Már nincs, ez komplex, hosszú távú dolog, készültem rá. Két évvel ezelőtt kezdtem el átépíteni a hajót. Ez nem hetvenöt napról szólt, hanem hétszázról, és addig az energiáim meg az időm nagy része ebbe lett fektetve. Ez egy tizennyolc éves ív utolsó, szép szakasza, és úgy kerek, ahogy van. Nincs hiány, megbánás, semmi ilyesmi. Olyan, mint amikor építesz egy házat, és az utolsó cserép is a helyén van, és kész.
Akár az egyetemig elkísérik a hátrányos helyzetű cigány fiatalokat, a feltétel a tehetség és a kitartás. Az Új Start Alapítvány nem „ész nélkül” segít, Szőke Judit és csapata az igényeket épp csak a szükséges mértékig kielégítve, közelről nyújt támogatást. „Ahhoz ragaszkodunk, hogy bármilyen vonzó is lenne, nem mászunk felfelé a szegénységi létrán. Aki kevésbé hátrányos helyzetű, azzal könnyebb lenne boldogulni, de lent […]
Akár az egyetemig elkísérik a hátrányos helyzetű cigány fiatalokat, a feltétel a tehetség és a kitartás. Az Új Start Alapítvány nem „ész nélkül” segít, Szőke Judit és csapata az igényeket épp csak a szükséges mértékig kielégítve, közelről nyújt támogatást.
„Ahhoz ragaszkodunk, hogy bármilyen vonzó is lenne, nem mászunk felfelé a szegénységi létrán. Aki kevésbé hátrányos helyzetű, azzal könnyebb lenne boldogulni, de lent kell maradnunk. A lehető legszegényebb területekről választjuk ki a tehetségeket, és minden más programunk is itt zajlik.” Szőke Judit mindenféle pátosz, büszkeség és mesterkéltség nélkül beszél arról a munkáról, amit nagyjából nyolc éve két társával és tucatnyi önkéntesével az Új Start Alapítványban végez. És amit tesz több mint harminc éve a mélyszegénységben élő, többségében cigány családok közvetlen segítéséért és a tehetséges gyerekek támogatásáért.
ADAKOZOL?
Rendszeresen írunk civil szervezetekről, amelyeket szerintünk érdemes támogatni. Miért teszünk így? Mert Magyarországon kevesen élnek jól (a jól élők közül sokan olvassák a Forbest), de nagyon sokan küzdenek mindennap. Ez így igazságtalan, és mindenkinek van egy kis felelőssége benne.
A Polgár Alapítványból váltak ki, hogy önállóan vigyék tovább az ott már bevált programokat. „Egy-egy gyerek akár tíz évig is részt vesz az ösztöndíjprogramban, őket nem lehet otthagyni vagy átadni másnak, csak mert új programba kezdünk.”
Judit egészen egyszerűen közel van. Közel azokhoz, akikkel foglalkoznak, közel a problémáikhoz, közel a megoldandó nehézségeikhez. Nem esik túlzásokba, egyszerű tényként írja le, mi mindenre van szüksége egy cigány fiatalnak, hogy megvalósíthassa tehetségéből fakadó céljait. Ösztöndíjprogramjukban egyszerre ötven gyerekkel foglalkoznak, az elmúlt nagyjából tizennyolc évben mintegy 350 fiatalt vittek el az érettségiig, egyetemig vagy az első munkahelyig.
Foglalkoztatási programok elindítása miatt járták a 2000-es évek elején a településeket, és látták, hogy lehetőségek híján a fiatalok mindenütt fociztak. „Hogy lehet, hogy ennyien csinálják, még sincs az élsportban cigány? Készítettünk tanulmányt, átnéztük a nemzetközi szakirodalmat, interjúztunk, és összeraktunk egy programot, hogy kipróbáljuk, mi történik, ha segítünk. Ha bekerülnek a klubokba, és ott megragadnak. Aztán lett az országnak Nemzeti Tehetségprogramja is, de kiderült, hogy nincs tekintettel a szegényekre, nincs esélyegyenlőségi lába. Úgyhogy kiterjesztettük a fociprogramunkat, mert úgy éreztük, vagyunk annyira eltökéltek, hogy a legszegényebbek között is meg tudjuk csinálni ezt az elit programot.”
Első körben intellektuális (nyelvi és matematikai) tehetségeket kerestek, majd jól rajzolókat, táncosokat, zenészeket és a többi sportágban kiemelkedőket. A gyerekek kezét mentor fogja, az önkéntes tanárok online tartják az órákat. Senki sem morzsolódik le, az elmúlt években egyetlen tanárral szakadt meg az együttműködés. „Van, akit naponta kell korrepetálni online, ünnepnap is, mert központi felvételit kell írnia matekból és magyarból, pedig szegregált gyűjtőiskolába jár, ahol ezeket nem tanítják meg rendesen. Közben meg egy légtérben él az egész családjával. Óra alatt vagy kivonul mindenki, vagy befogják a kicsik száját.” Juditék a közösséggel együttműködve segítik a gyerekeket. Minden egyes tanulónál tudják, kinek mire van szüksége, és mire nincs. „Nem adunk mindent ész nélkül, az ösztöndíjunk is viszonylag alacsony. Ennek egyszerű oka van: bármikor megszűnhetünk. És ha az ösztöndíj a család megélhetésének zálogává válik, akkor mi lesz? A gyerek otthagy mindent, és nem megy a céljai után. Ne a pénz miatt legyen a programunk tagja!”
Alapvető, hogy az Új Starthoz kerülőnek le kell érettségiznie. Meg kell nyújtani ugyanis azt az időszakot, amikor a fiatalok általános műveltsége gyarapodhat, mert ebben mínuszban vannak. A boldogulásukhoz viszont, legyenek akármiben tehetségesek, ez alapfeltétel.
Ilyenkor tele a művelődési ház „A legtöbb hasonló szervezet száz gyereket akar elvinni egy lépéssel előre, ők ötven gyereket visznek előre száz lépéssel” – mondja Kutas Gábor tőkepiaci és ingatlanbefektetési szakember, az Alternatív Adományozási Program (Alap) egyik létrehozója. Kezdeményezésükkel támogatásokat gyűjtenek az Új Startnak és az Igazgyöngynek, a hozzájuk csatlakozó potentátok közvetlenül a szervezeteknek utalnak. Juditék költségvetésének harminc–negyven százaléka jön össze ebből, a pénzt a tehetségprogramra költik (Forbes, 2023/1).
Juditék sok mindent ingyen oldanak meg: ősszel cipőt gyűjtenek és osztanak, karácsonykor mesekönyveket, játékokat. Ezt is a lehető legszemélyesebben. A falvakban vannak embereik, a helyi közösség egy-egy eltökélt tagja, akik előzetesen felmérik és táblázatokba rendezik, kinek mire van szüksége, hányas a lába, olvasni szeret-e, vagy sportolni. Ez a 45–50 ember kulcsszerepet játszik a tehetségek megtalálásában is, de leadják a drótot az alapítványt már ismerő iskolák és az ösztöndíjprogramból kikerülő fiatal felnőttek is. „Van, hogy körútra megyünk, és kitesszük a kis szórólapunkat: bárki megmutathatja, miben tehetséges. Ilyenkor mindig tele a művelődési ház.”
A szemüvegprogramjukkal az óvodásoktól a felnőttekig segítik szemüveghez a rászorultakat. Mivel a szem rendszeres gondozást igényel, ezért az alapítvány elvárása, hogy az érintettek elmenjenek a szemészetre, és aztán a felírt recept alapján adják nekik a szemüvegkeretet – ebből választani is lehet – és a lencsét. „Ez már önmagában emancipáció, hogy akármilyen göcsörtös is az ellátórendszer, a tagjává kell válniuk” – mondja Judit. Esetleg segítenek elintézni a szakorvosnál, hogy mindenki egyszerre tudjon menni szemvizsgálatra.
„Amióta a cigányügyben dolgozom, minden évben tartottam tábort. A 80-as években briliáns cigány értelmiség létezett, és tanítottak demokráciától nevelésen át identitásig mindenről. Innen hozom a táborok módszertanát” – meséli Judit. Az évente megrendezett táborokba mind az ötven ösztöndíjast várják. Idén is lesz, bár még nem tudják, miből. „Itt jön össze az észak-magyarországi a dunántúlival, az oláh a beással, a teljesen asszimilálódott a hagyományait őrző cigánnyal, az egyetemista a bukdácsoló kisiskolással. Nagy találkozások ezek, és nekünk is fel kell zárkóznunk, amikor ötven ilyen tehetséges emberrel lehetünk együtt.”
Új Start Alapítvány Az alapítás éve: 2018 (a programokban jogfolytonosság 2007 óta) A csapat: 3 munkatárs Éves költségvetés: 30–40 millió forint
Mit kezdenének 10 000, 100 000 és 1 000 000 forint adománnyal? 10 000: Krízist kezelő támogatást adnánk egy olyan ösztöndíjasunk családjának, ahol hónap végén már nincs pénz élelmiszerre. 100 000: Rendkívüli ösztöndíjat adnánk egy tanévre például internetre egy olyan diáknak, aki be akar kapcsolódni az online korrepetálásba. 1 000 000: A nyári tehetségtábor költségeit fedeznénk belőle.
Wyze.me + Aggreg8.io + FintechBlocks = FintechX. Mudri György és Gémes Tamás több ötletből, több projektből tisztította le és gyúrta össze jelenlegi vállalkozásuk profilját. Szegedről építkeznek. Az egész onnan indult, hogy az egyik alapító (Mudri György) 2003 óta vezette óriási Excel-tábláját a napi költéseiről a kakaós csigától a cégépítéssel járó kiadásokig, közben a másik alapító (Gémes Tamás) – amerikai […]
Mindössze 240 km a két legtávolabbi pontja között, autóval és romantikus vonatozással is bejárható, de Srí Lankát érdemes kicsit ráérősebben kóstolgatni. 01:55. Szakadó esőben érkezés Colombóba, Srí Lanka fővárosába. Nem ezt ígérték a gyönyörű fotók, valahogy egy ilyen szép helyet csakis napsütésben tudtam elképzelni. Mostanáig. A városnézésre is rányomja persze a bélyegét az idő, a pár éve épült Lotus-torony […]
Lézerfegyveres autonóm robothadsereg masírozik a földeken, és levadássza az összes útjába kerülő ellenséget. Nem, ez nem egy sci-fi film jelenete, hanem az, amivel a magyar GuardenAI forradalmasítaná a növényvédelmet, radikálisan lecsökkentve vagy akár teljesen száműzve a vegyszerek használatát. A diófákat tizedelő fúrólegyek néhány éve különösen nagy pusztítást végeztek Magyarországon. A károkat látva fogalmazódott meg az ELTE-n programozást tanuló Kelecsényi Nándor, […]