A Harvard biológia szakától kockázatitőke-befektetésig kanyarodott Mary Alcantara, az Interactive Venture Partners partnerének útja. New Yorkban csupán egy számnak érezte magát, Budapesten azonnal megtalálta boldogságát, és azóta azon dolgozik, hogy a magyar startupokat ne darálja be a kishitűségük. Tipikus kertvárosi, fehér kerítéses környezetben nőtt fel a napfényes kaliforniai Sacramentóban négy testvér legidősebbjeként, de mint Amerikában sokszor, a középosztálybeli idillhez az […]
A Harvard biológia szakától kockázatitőke-befektetésig kanyarodott Mary Alcantara, az Interactive Venture Partners partnerének útja. New Yorkban csupán egy számnak érezte magát, Budapesten azonnal megtalálta boldogságát, és azóta azon dolgozik, hogy a magyar startupokat ne darálja be a kishitűségük.
Tipikus kertvárosi, fehér kerítéses környezetben nőtt fel a napfényes kaliforniai Sacramentóban négy testvér legidősebbjeként, de mint Amerikában sokszor, a középosztálybeli idillhez az előző generációk áldozata is kellett. Mary nagyszülei Marosvásárhelyről menekültek Németországba a 70-es évek Ceaușescu-terrorja elől, a lebukás kockázata miatt tizenhárom éves lányukat a hátramaradó családtagoknál hagyták. Ő csak néhány évvel később egy szerzetesrend segítségével tudott utánuk menni.
A lány később Amerikába ment egyetemre és férjhez, a nagyszülők pedig sikeres orvosi praxist építettek Stuttgartban. Első edényeiket és bútoraikat még utcai lomtalanításokból szedték össze, húsz évvel később négy unokájukat tudták a legjobb amerikai egyetemeken taníttatni.
A 30. Év Menedzsere Díjátadó Gálának 2025. május 22-én a Magyar Állami Operaház ad otthont. A szervező Menedzserszövetség nagy múltú vezetői és többszörösen díjazott tagjai minden elismerést alapos munkával készítenek elő. A közel 20 különböző szervezet (köztük például az AmCham, a BCCH, a HBLF, a Bridge Budapest vagy a JVSZ) ajánlásai és a Jelölő Bizottság […]
A 30. Év Menedzsere Díjátadó Gálának 2025. május 22-én a Magyar Állami Operaház ad otthont. A szervező Menedzserszövetség nagy múltú vezetői és többszörösen díjazott tagjai minden elismerést alapos munkával készítenek elő. A közel 20 különböző szervezet (köztük például az AmCham, a BCCH, a HBLF, a Bridge Budapest vagy a JVSZ) ajánlásai és a Jelölő Bizottság kandidálásai teljesen titkosak, majd az ügyvezetői csapat kategóriánként minimum tíz jelölt háttéranyagát készíti el a végső döntéshez. Idén két teljesen új elismerést is alapítottak, ezekkel együtt a Menedzserszövetség már tízet ad át „az üzleti élet Oscar-díjából”.
Erős küldetéstudat munkál az elnökségben, a magyar sikert szolgálják
A Menedzserszövetség harmincéves jubileuma kapcsán Kapitány István elnök elismerően szólt a szervezet tehetséggondozó tevékenységéről, valamint arról, hogy ez a munka mekkora szerepet játszhat a vezetésre termett hazai szakemberek külföldi érvényesülésében is. A Shellnél töltött 37 évéből 28-at külföldön dolgozott, és az olajtársaság globális alelnöki pozíciójából visszavonulva hirdeti, hogy egy vállalat minél nemzetközibb, annál sikeresebb. Ő a 2018-as Év Menedzsere díjat vehette át, amelyre nemcsak szakmai, hanem érzelmi okok miatt is komoly elismerésként tekint.
„Nagyon nagy megtiszteltetés volt, és az is örömmel töltött el, hogy a gálán mennyi szeretetet kaptam a vezető kollégáktól” – mondta, kiemelve: külön jólesett neki, hogy bár közel három évtizeden át a világ különböző tájain dolgozott, Németországtól Amerikán és Anglián át Dél-Afrikáig, a magyar pályatársai nem feledkeztek meg róla.
A díj átvétele után felkérték a Menedzserszövetség elnöki pozíciójára, amit társadalmi munkában vállalt el és idén éppen öt éve tölt be. Bár nem volt sok szabadideje, a szervezet pozitív hatásai és célkitűzései – valamint a véleménye szerint szuper ügyvezetés – miatt gondolkodás nélkül mondott igent. „Ez egy olyan feladat, ahol segítek irányvonalat kijelölni és első számú vezetőket megnyerni, hogy ők is fontosnak tartsák azt, ami a Menedzserszövetség egyik alapgondolata: nemzetközileg versenyképes menedzsereket pályára állítani.”
Magyar vezetők a világban, női vezetők és fiatal menedzserek
Kapitány István úgy véli, a hazai menedzserek helyt tudnak állni a nemzetközi színtéren. Tapasztalatai alapján technikailag és emocionálisan is megfelelnek a legmagasabb elvárásoknak, mégis kevés magyar menedzsert látni sikeres nemzetközi karrierrel. „Ez meggyőződésem szerint nem azért van, mert nincsenek tehetségek, hanem talán azért, mert kevés a mentor. Amikor valaki a pályafutása során keresztúthoz érkezik, kevés olyan embert talál, aki megfelelő tanácsot tud adni.” Hozzátette: egy vállalat sikere nemcsak az eredményekről szól, hanem arról is, hogy képes legyen kinevelni az utánpótlást – ezért is olyan fontos a Menedzserszövetség munkája.
A szervezet tagjainak összetétele mára jelentősen megváltozott – mondta az elnök. „Míg korábban főként középkorú és idősebb férfiak alkották, ma a tagság fele női vezető. Jelentősen nőtt a fiatalok száma is. Ennek egyik oka a szövetség sikeres mentorprogramja, a másik pedig a világ változása. Amikor én kezdtem a vezetői pályát, általában 50–60 éves emberek voltak a csúcsvezetők. Most vannak olyan iparágak, ahol már 25–26 éves korban vállalatot vezetnek a kollégák.”
A Menedzserszövetség céljai között kiemelt helyen szerepel a tehetséggondozás. Az elmúlt időszakban 450 menedzsert mentoráltak, több mint 300 mentor segítségével. „Nagyon fontos, hogy minél több magyar legyen globális pozíciókban, mert szerencsére kinyílt a világ.” Kapitány István hangsúlyozta: nem azt akarja, hogy mindenki menjen külföldre dolgozni, hanem azt, hogy jöjjön létre egy egészséges egyensúly: a magyar menedzserek minél nagyobb számban vegyenek részt a nemzetközi gazdasági életben, mert ebből hazánk is profitál. „Az ott szerzett tapasztalatokat haza lehet hozni, majd itthon lehet kamatoztatni.”
A legnagyobb elismerés, amit magyar menedzser kaphat
Az Év Menedzsere díj kapcsán Kapitány István kiemelte: „ez az üzleti élet Oscar-díja”, de persze fontos, hogy ne csak a legfőbb díjazott kapjon figyelmet, hanem a feltörekvő vezetők és azok is, akik a közösségüket építik vagy például fenntarthatóan működtetik a vállalatukat. Az újabb kategóriák között megemlítette a Menedzserszövetség és a Foxconn csoport közös Jövő Menedzsere Különdíját is – ezzel a kitüntetéssel már több olyan 30 év alatti fiatalt ismertek el, akik startupokat alapítottak és vezetnek, de a tavalyi díjazott egy családi vállalkozás vezetését vette át nagyon fiatalon és tette még sikeresebbé a céget.
„A menedzserek között az Év Menedzsere díj óriási elismerés, hiszen a szakma az, aki jelöli, majd megválasztja a díjazottakat, azt üzenve, hogy büszkék arra, amit ezen a területen, ezen a pályán elértek.”
Az elnök felidézte: a Shellnél szerveztek olyan üzleti eseményeket, amelyeket a cég Sydneyben, Szingapúrban, Párizsban, Tokióban vagy Pekingben tartott, de úgy érzi, a Menedzserszövetség jubileumi gálájának helyszínéhez, a Magyar Állami Operaházhoz egyik sem ér fel. „Fontos ez a harmincadik év, ezért is lesz ilyen impozáns. Nagyon örülök, hogy az Operaházban kerül megrendezésre, ami a legnagyobb megtiszteltetés.”
Elegáns gálával koronázzák meg a Menedzserszövetség 30 évét
A díjátadó exkluzivitásáról idén is a szervezet – szintén jubiláló – ügyvezetője gondoskodik. Buday Kollárik Tímea elmondta: nagyon büszke rá, hogy az elmúlt évtized összes mérföldköve és a szervezet fejlődése az ő vezetése alatt fonódott össze. Tíz évvel ezelőtt a rendezvényszervező cégét vezette, amikor megkereste Szirmák Botond akkori elnök, kérve, hogy segítsen életre hívni a szövetség huszadik jubileumi gáláját. A Budapest Marriott Hotelben tartott esemény hangos sikert aratott – ezt követően ajánlották fel neki az ügyvezetői pozíciót. A rendezvény a jó időzítésnek és előrelátásnak köszönhetően még a covid alatt sem maradt el, hiszen 2020-ban pár nappal a teljes zárlat elrendelése előtt, a rá következő évben pedig néhány héttel a karantén feloldása után tartották meg.
Az idei gálán már tíz üzleti Oscart adnak át
Buday Kollárik Tímea jelezte: a Menedzserszövetség elismerési rendszere tíz év alatt több új díjjal bővült. Az Év Menedzsere elismerést harminc éve adják át, öt évvel később született az Év Fiatal Menedzsere díj, majd tíz éve adták át először az Életműdíjat. Később fontos újításként megjelentek a támogatott különdíjak. Az első ilyen a Menedzserszövetség és a Volkswagen közös Kék Innovációs Különdíja volt, 8 évvel ezelőtt, aztán 2 évre rá további két kategóriát hívtak életre: a Foxconn Csoporttal közös, harminc év alatti tehetségeknek szánt Jövő Menedzsere Különdíjat és a Bayer Hungáriával közös Év Női Menedzsere Különdíjat.
Már hetedik éve jelen van a gálán a Menedzserszövetség és a Shell Hungary közös Év Menedzsere a Társadalomért Különdíj, és negyedik alkalommal kerül átadásra a Linde Gáz Magyarországgal közös Év Menedzsere a Környezettudatos Gazdaságért Különdíj. A korábban alapított Év Fiatal Menedzsere díj és Év Menedzsere Életműdíj mellé pedig olyan támogatók érkeztek, mint a Legitimo Jogvédelmi Biztosító és a Gránit Bank.
Az ügyvezető hangsúlyozta: a két legújabb elismerésük, amelyeket először idén adnak át, a KPMG Hungary céggel közös Év Menedzsere az Üzleti Kultúráért Különdíj és az Institute of Directors Magyarországgal közös Global Leadership Award Különdíj ugyancsak fontos mérföldkő, és azt szeretnék, ha mostantól minden évben megkapnák magyar topmenedzserek. Ezekkel együtt éppen tíz díjuk van, és több várhatóan nem is lesz. „Az a terv, hogy ezeket megtartjuk, de elértük a maximumot, amit szeretnénk, hiszen semmiképpen sem akarjuk, hogy bármelyik díj veszítsen az értékéből.”
Az ügyvezető a 30. jubileumi Év Menedzsere Díjátadó Gálát ajánlva elárulta, hogy bár Budapest legimpozánsabb épületében, a Magyar Állami Operaházban tartják, nem ez az esemény egyetlen helyszíne. „Az üzleti élet példaértékű felső vezetőinek” kitüntetése előtt az Operaházzal szemben található W Budapest Hotelben fogadják a vendégeket, és a ceremónia, valamint a Magyarország válogatott top éttermei és borászatai által biztosított „Spice of Hungary” exkluzív fogadás és a jótékonysági tombola után ugyanide várják vissza őket az After Partyra.
Beck György: – „Ez a díj felelősség is”
A Menedzserszövetség Jelölő Bizottságának elnöke felidézte, milyen érzés megszerezni a szervezet magas rangú elismerését, amit az első díjazottak egyikeként vett át. „Nagyon büszke voltam rá, hogy aránylag fiatalon kaptam meg” – emlékezett vissza a 2000-ben rendezett gálára, amelyen a Compaq Computer Magyarország élén végzett munkájáért választották az Év Menedzserének. Persze legalább ennyire büszke a 2016-ban megkapott az Év Menedzsere Életműdíjra is, ami már a vezetői pálya elismerését jelentette számára.
Beck György öt éve vezeti a Jelölő Bizottságot és három évvel ezelőtt új módszert vezetett be: „az adott év győztesei alkotják a következő év zsűrijét”. Az így kialakított döntéshozatalt igazán átláthatónak és hitelesnek tartja, ami tovább emeli a kitüntetés presztízsét. „Ez egy nagyon nagy publicitást kapó esemény, és nagyon sokan – kollégák, fiatalok, idősek – felnéznek a díjazottakra.”
A gálán kitüntetett vezetők gyakran kapcsolódnak be a Menedzserszövetség mentorprogramjaiba is és a szervezet exkluzív eseményein is szerepelnek. A „Generációk együtt, egymásért” kampányban Beck György is részt vett a lányával. A bizottsági elnök szerint a díj komoly felelősség is, hiszen a nyertesek „role modellé” válnak: „mintaként jelennek meg a következő generációk előtt”.
Czakó Borbála: „A díjak megbecsülést, szakmai elismerést jelentenek”
A Hungarian Business Leaders Forum vezetői munkájáért is elismert közgazdász-diplomata, kétszeres győztes (2019: Év Menedzsere Társadalomért Különdíj, 2022: Év Menedzsere Életműdíj) korábbi londoni nagykövet – és a Forbes Power Women Gala tavalyi életműdíjasa – a Menedzserszövetség aktív tagjaként mentorál férfiakat, nőket egyaránt.
Czakó Borbála a szervezet munkáját a nők karrierfejlesztése szempontjából kiemelten fontosnak, a díjait pedig komoly presztízst jelentő kitüntetésnek tartja. Az elismerés értékét véleménye szerint tovább növeli az odaítélés többlépcsős folyamata: az ajánlásokat különböző szervezetek nyújtják be, a Jelölő Bizottság egy shortlistet állít össze, amit a 13 fős elnökség elé terjeszt végső döntésre. Ők ezután titkos szavazással választják meg minden kategória nyertesét.
Számára a 2022-es díjátadó különösen emlékezetes maradt: „Amikor a Menedzserszövetség Év Menedzsere Életműdíjat átvettem Hegedüs Évától, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatójától, percekig tartó álló ovációt fogadott. Akkor villant át az agyamon, hogy ezzel a tapssal az a régi gyerekkori álmom teljesült, hogy egyszer majd sokan fognak az elvégzett teljesítményemért ünnepelni. Ezt ott és akkor, egyszerre az Életműdíjjal, megkaphattam.”
Nagyüzemben termelik a tojást a Dél-Alföldön és Gyermelyen, de Győr és környéke is élen jár. Térképre tettük a legnagyobb magyarországi tojótyúktelepeket, és kicsit meglepődtünk, hogy egy alig 6500 fős település az ország tojásfővárosa. Körülbelül hétmillió tojótyúkot tartanak Magyarországon (nagyüzemi és kisebb tojótelepek összesített állatállománya). A keresleti és fogyasztási csúcs karácsonykor van, ekkor akár 40 százalékkal is nagyobb lehet […]
Ez a város egyik legszebb szecessziós épülete, egyben az egyik legdrágább szállodája – nem hiányozhat sorozatunkból. A századelőn még a multicégek is mások voltak. 1907-ben, amikor a The Gresham biztosítótársaság megépítette budapesti székházát, a korszak legjobb művészeit kérte fel a tervezésre. Közéjük tartozott a két építész, Quittner Zsigmond és Vágó József. Gyakorlatilag szabad kezet kaptak az alkotáshoz, és a korszak legjelesebb képzőművészeit […]
Rohamtempóban növekednek, megverik a nyugati versenytársakat, és idén bevételük megduplázását tervezik. A Péntech csapata túl van egy nagy tőkebevonáson, most stabil alapokon építik cégekre szabott halasztott fizetési megoldásukat. A régióban egyedül. Amikor 2021-ben először írtunk a Péntechről (a cikk a Forbes.hu-n jelent meg), éppen új irodájukba, egy budai villába költöztek be. Négy évvel később egy másik, frissen felújított irodában fogadnak, […]
Wyze.me + Aggreg8.io + FintechBlocks = FintechX. Mudri György és Gémes Tamás több ötletből, több projektből tisztította le és gyúrta össze jelenlegi vállalkozásuk profilját. Szegedről építkeznek. Az egész onnan indult, hogy az egyik alapító (Mudri György) 2003 óta vezette óriási Excel-tábláját a napi költéseiről a kakaós csigától a cégépítéssel járó kiadásokig, közben a másik alapító (Gémes Tamás) – amerikai […]