Lézerfegyveres autonóm robothadsereg masírozik a földeken, és levadássza az összes útjába kerülő ellenséget. Nem, ez nem egy sci-fi film jelenete, hanem az, amivel a magyar GuardenAI forradalmasítaná a növényvédelmet, radikálisan lecsökkentve vagy akár teljesen száműzve a vegyszerek használatát.
A diófákat tizedelő fúrólegyek néhány éve különösen nagy pusztítást végeztek Magyarországon. A károkat látva fogalmazódott meg az ELTE-n programozást tanuló Kelecsényi Nándor, a későbbi GuardenAI társalapító-CEO-jának fejében, hogy új védekezésre van szükség. Műszaki beállítottságú lévén az első pillanattól innovatív technológiákban gondolkozott a hagyományos kemikáliák helyett. Így született meg a GuardenAI-t megalapozó ötlet, főszerepben a „lézerfegyveres” önjáró robotokkal.
„Az egyik legfőbb cél, hogy az élelmiszerben ne legyen vegyszermaradvány, vagy legalábbis jóval kevesebb, hiszen a rovarölőket legalább ki tudjuk váltani” – mondja Nándor. Technológiájuk szelektív irtást végezve csak a célkártevőt vadássza le. Nem tömegesen, hanem egyesével azonosítja és likvidálja őket. Ezzel megkímél sok száz egyáltalán nem káros, sőt hasznos fajt is, például a beporzókat. A mostani permetezős módszer gyakorlatilag minden rovart megöl a táblán és a környezetében, ezzel károsítja az ökoszisztémát.