2020 végére eljutottunk oda, hogy a különböző üzleti szektorok és gazdasági ágazatok fejlődését – legyen szó autóiparról, energiaiparról, környezetvédelemről, gasztronómiáról vagy egy olyan hétköznapi szokásunkról, mint a dohányzás – az ártalomcsökkentés iránti társadalmi igény mozgatja.
A világon jelenleg számos kutatás folyik, amelyek egy jelentős része az ártalomcsökkentést tűzte ki célul. Az autóiparban például egyre több törekvés van a levegőt szennyező károsanyag-kibocsátás csökkentésére, és más iparágakban is megfigyelhetők hasonló tendenciák, elég csak a hőszivattyús vagy az elektromos fűtési rendszerekre gondolni. Hasonló törekvés zajlik egy egészen más területen, a dohányiparban is, ahol a füst jelenléte vet fel kérdéseket, nem indokolatlanul!
Köztudott, hogy a cigarettázás káros, és számos betegség kialakulásáért felelős. Ennek ellenére a világon több mint 1 milliárdan dohányoznak, hazánkban jelenleg több mint 2 millióan gyújtanak rá naponta. Dohányzás közben pedig nem csak a dohányos szervezetét érik a füstben lévő káros anyagok, hanem a környezetükben lévőkét is. Egy szál cigaretta meggyújtását követően több ezer vegyi anyag keletkezik, amelyek jó része a füsttel jut be a szervezetünkbe. A nikotinról köztudomású, hogy függőséget okoz, és komoly mellékhatásokkal járhat, ugyanakkor ma már a vezető tudományos szervezetek is azon az állásponton vannak, hogy elsősorban nem a nikotin, hanem az égés és az égés során keletkező füst az, amely a dohányzással kapcsolatos betegségek kialakulásáért elsősorban felelős.
A külföldi cégek részesedésszerzését megnehezítő kormányrendelet és a járvány okozta bizonytalanság egyszerre okozta a száz százalékban magyar kézben lévő legnagyobb cégek leértékelődését. Persze, az is sokat elmond a válságba került magyar gazdaságról, hogy a legnagyobb növekedésre a – továbbra is felvásárlásokkal hízó – Mészáros csoport volt képes. Idén először vizsgáltuk az elnyert közbeszerzéseket is, jól látszik, hogy az államtól szakmányban kapott megbízások nem garantálják az értéknövekedést. A tudástőke ugyanakkor minden körülmények között jó befektetésnek tűnik.
Vezető szerkesztő: Zsiborás Gergő Írta, számolta: Bánáti Anna, Zsiborás Gergő Infografika: Bethlen Júlia
MÓDSZERTAN Hogyan számoltunk? A 100 százalékban magyar tulajdonosok érdekeltségében lévő, privát cégeket értékeltük fel. Nem vettük figyelembe az állami, önkormányzati vagy tőzsdei cégeket, vagy ahol a tőzsdei cégek kisebbségi tulajdonosok (a közkézhányadban ugyanis lehetnek külföldi tulajdonosok is). Az alapítványi tulajdonú társaságokat – azok különleges jogállása miatt – nem számítottuk privát cégnek. Azokat a társaságokat ugyanakkor ebbe a körbe soroltuk, ahol a tulajdonosok között van olyan befektetési alap, amelyiknek a befektetőiről lehet tudni, hogy magyar magánszemélyek vagy magyar kézben lévő intézmények.
A társaságokat az amerikai Forbes módszertanát alapul véve értékeltük fel. Ahol lehetett, EBITDA-alapon számoltunk. Leginkább ez a mutatószám alkalmas arra, hogy megmutassa a cégek pénztermelő képességét. Iparági szorzókat használtunk, majd az így kapott értékből levontuk a vállalat hosszú távú kötelezettségeit, és hozzáadtuk a készpénzállományát. Az ingatlanos és pénzügyi cégeknél a bennük felhalmozott eszközökből indultunk ki.
Munkánkat az Opten céginformáció-szolgáltató adatai és kimutatásai segítették, a cégértékelésben a Concorde MB Partners munkatársai adtak tanácsot.
Milyen adatokat használtunk fel? Mindig nyilvánosan elérhető információkból dolgoztunk, ahol lehetett, konszolidált adatokat vettünk alapul, ahol ilyen nem állt rendelkezésre, magunk konszolidáltuk az eredményeket az elérhető információk alapján. A 2020. november 15-éig feltöltött éves beszámolókból dolgoztunk.
Közbeszerzések – állami kitettség Újdonság a módszertanunkban, hogy az állami megrendeléseknek nagy mértékben kitett vagy állami koncessziókat tulajdonló cégeket eszközalapon, tehát jelentősen diszkontált árazás mellett értékeltük fel. Az állami kitettséget az elmúlt három év közbeszerzésen elnyert megbízásainak összege alapján vizsgáltuk. Ahol ez a legfrissebb éves árbevétel legalább 80 százalékát elérte, ott nem tartottuk indokoltnak a piaci, EBITDA-alapú megközelítést, mivel a pénztermelő képesség nagyban függ az állammal kötött szerződésektől. Ugyanígy vizsgáltuk a tendergyőztesek alvállalkozóit is.
Stratégiai diszkont A járványhelyzetre hivatkozva lépett életbe az a rendelet, amely szerint 2020 végéig külföldi szereplő csak miniszteri engedéllyel szerezhet tulajdont kiemelt ágazatokban, stratégiailag fontos vállalatokban (ezek köre meglehetősen széles). A jogalkotó szándéka, hogy ne lehessen külföldi holdingcégekkel megkerülni a rendelkezést – noha ennek végrehajtása sok problémát felvetne, idén mindegyik, a stratégiai körbe tartozó cégnél árazási diszkontot léptettünk életbe, ez a mostani listánkon szereplő valamennyi társaságot érintette. Az általunk kérdezett jogászok szerint a rendelet akkor is alkalmazható, ha a külföldi holdingcég leánya magyar.
Az ugyanakkor nem egyértelmű, hogy pontosan minek alapján döntik el, melyik felvásárlás kaphat zöld jelzést. A korlátozás egyrészt védi a külföldi felvásárlástól a nehéz helyzetbe került magyar cégeket (más országokban is hoztak hasonló szabályozást épp emiatt), másrészt jogi kockázatokat hordoz, amelyek miatt sok külföldi szereplő kivár a vásárlással, harmadrészt olyan hatása van, hogy a kevésbé tőkeerős magyar felvásárlók lefelé húzzák az árazásokat. Elfogadva a Concorde MB Partners tanácsát, ezeknél a cégeknél éppen ezért 30 százalékos árazási diszkonttal számoltunk, hiszen az elmúlt évek tranzakciós adatai szerint ekkora az árazásbeli különbség, ha nem külföldi, hanem hazai szereplő a felvásárló.
A diszkontálást indokolta a koronavírus-járvány okozta gazdasági bizonytalanság is, mivel a legtöbb cégnél elérhető üzleti adatok a 2019-es üzleti évre, tehát a járvány előtti időszakra vonatkoznak. A listán szereplő több vállalat is vitatta a diszkont egységes használatát – de mivel az idén lecsökkent tranzakciószám miatt nem állt rendelkezésünkre elegendő adat, ezért nem tudtuk cégméret vagy szektor alapján meghatározni a diszkontráta mértékét. Az egységes megközelítés mellett szólt a kormányrendelet miatti általános bizonytalanság és az adatok összehasonlíthatósága is. Ugyanakkor mivel az állami kitettség miatt alkalmazott eszközalapú értékelés eleve egy diszkontált cégérték, ezért ezekben az esetekben nem vontunk le (újabb) diszkontot.
A becsléseinkhez felhasznált, egyéb források: MNB Ingatlanpiaci körkép, Clearwater International EMS Report, Capital IQ, KSH-kimutatások.
1.MPF Holding (CS)* Becsült érték: 202,7 Mrd Ft1 Árbevétel: 247,8 Mrd Ft || Adózott eredmény: 31,4 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Gépipar, iparcikk-nagykereskedelem Brutális növekedés van az MPF mögött, csak a bevétele 50 százalékkal bővült egyetlen év alatt, a Forbes becslése szerint a csoport értéke 20 százalékkal van a tavalyi felett. Ezzel először végzett családi cég a Magyar 100 első helyén.
1976-ban néhány vállalkozó kedvű fiatal megalapította a Plastik Műanyagipari Kisszövetkezetet, ebből vált ki később Felcsuti Csaba, hogy cégével, a Metalplasttal műanyagipari termékeket gyártson és szállítson be nagy cégeknek. Fia, Zsolt a rendszerváltás után csatlakozott hozzá, ekkor kezdték el kiépíteni márkájukat, ma ő az MPF Holding tulajdonosa. A cégcsoporthoz tartozik a Widenta, a régió legnagyobb csiszolószerszámgyára, és Felcsuti vásárolta fel a FÉG-et, a Bajai Bútorgyárat és a Kemikált is, Magyarország legrégebbi építőipari segédanyagokat és vegyi anyagokat gyártó vállalatát.
Ami a jelent illeti, hagyományos üzletágaiknál 15–20 százalékos visszaesésre számítanak 2020-ban, válaszolta a Forbes kérdésére Felcsuti. Ennek ellenére nem tervezik mentőprogramok igénybevételét, és leépítéssel sem számolnak. Változás a szingapúri központú cégcsoport életében, hogy bizonyos szegmensekben, például a barkácsáruházakban növekedést tapasztaltak, ezen a területen valószínűleg megússzák a forgalomcsökkenést. Idén két új keleti piacon is megjelentek, az ezekből származó növekedés is kompenzálja valamelyest a visszaeséseket.
2. Docler Holding Becsült érték: 175 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) Árbevétel: 138,4 Mrd Ft || Adózott eredmény: −23,2 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Online streamingszolgáltatás, IT-fejlesztések, befektetések Kifejezetten mozgalmas éven van túl a Luxemburgban bejegyzett Docler Holding. Gattyán György cégcsoportjának konszolidált éves jelentése szerint a csoport bevétele jelentősen, 389,8 millió euróra nőtt a tavalyi 351 millió euró után – ugyanakkor a kiadások is nőttek, többek között akvizíciók és a megugró marketingköltések miatt. A fő bevétel továbbra is a streamingszolgáltatásból jön (a Jasmin.com és a Livejasmin.com erotikus oldalakon keresztül), ez 373,1 millió eurót tett ki 2019-ben. A csoport egyértelműen növekedési fázisban van, az adózott eredmény ugyanakkor hatalmas mínuszba került. Az egy évvel korábbi 23 millió eurós adózás utáni eredmény mostanra 65 millió eurós veszteségbe fordult, a kettő különbözete pedig ki is adja azt az egyszeri tételt, ami papíron elvitte a profitot: azt a 80,3 millió eurós bírságot, amit a NAV újra megpróbált bevasalni a cégcsoporton.
Újabb fordulatok a NAV-ügyben A Docler cégcsoport ellen 2012-ben indult nyomozás, a NAV szerint a társaság trükközött az áfával. Azt feltételezték, csak azért szerződtek egy portugál céggel, hogy alacsonyabb forgalmi adót fizessenek. A cég szerint honlapjaikat korábban is külföldről üzemeltették, eleve növekedésben voltak, nem volt szükségük ilyen trükkökre, különben sem nyertek sokat az áfakülönbözeten. A NAV komoly bírságot szabott ki, zárolta a magyar cégek egy részét, és kezdetét vette a hosszú pereskedés.
Az ügy 2017 végén látszott kimozdulni a holtpontról, amikor – az Európai Bíróság döntésével összhangban – a Kúrián is Gattyánéknak adtak igazat. A bíróság új eljárásra kötelezte a NAV-ot, a Doclernél ekkor úgy vélték, ez majd tisztázhatja őket. Csakhogy a NAV vizsgálata 2020-ban újfent arra jutott: a bírság megalapozott volt, és meg is indították a végrehajtást. Ennek jogosságát a csoport vitatja, és megint jogi útra terelte az ügyet, de többszöri fellebbezés után végül június végén behajthatóvá vált a büntetés: 13,4 milliárd forintos bírság, 9,9 milliárdos kötbér és 3,2 milliárd forint késedelmi kamat terhe szakadt a Doclerre.
Gattyánék ismét bírósághoz fordultak, közben a NAV az egyik központi magyar cég, a Webmindlicenses (WML) Kft. készpénzét és eszközeit lefoglalta. A mérleget ekkor kellett leadniuk, ezért ott kiadásként feltüntették a 80,3 millió eurós összeget – csakhogy ezután újabb fordulat állt be: a bíróság végül elfogadta a Docler azonnali jogvédelem iránti kérelmét, így a végrehajtást leállították. A felek szeptemberben a Fővárosi Törvényszéken is találkoztak, ahol a bíróság úgy határozott, újfent az Európai Bíróság elé utalja az ügyet előzetes döntéshozatalra.
„Ez az eljárás végét még évekre teszi, de a kimenetel szempontjából egy, a korábbival kongruens döntést prognosztizál, ellenben sokkal határozottabb és erősebb kivitelben, annak mentén, ahogy fejlődött azóta a joggyakorlat is az EU-ban” – mondta a lehetséges végkifejletről a Forbesnak Somkuti András, a Docler Holding elnök-vezérigazgatója. A csoport tehát optimista, adná magát, hogy a veszteséget okozó 80,3 millió eurós tételt eredménytartalékba helyezzék, de Somkuti szerint nem is biztos, hogy erre szükség lesz, annyira stabil lábakon áll a védekezésük a NAV vádjaival szemben. Ha mégis ki kellene fizetni a büntetést (erről most nincs szó), az hosszabb távon nem befolyásolná a Docler pénztermelő képességét. A likvidebb eszközök (pl. az ingatlanportfólió egyes elemeinek) értékesítésével és a bírság egy részének későbbre ütemezésével anélkül is ki tudnák fizetni, hogy az megroppantaná a csoport pénzügyi helyzetét. Ez a szcenárió fájdalmas lenne, de nem végzetes.
Nemcsak a bevételben mutatható ki a növekedés, a csoport bőszen akvirált is. Miután befektetési portfólióját átadta korábban Oszkó Péter befektetési holdingjának, az év elején be is szálltak az OXO Technologies Holdingba (26 százalékos részesedést vásároltak). Februárban megvették a Kodolányi János Egyetemet, Gattyán is ide járt, és az a célja, hogy az ország legrangosabb felsőoktatási intézményévé tegye.
A cég értékes (többek között arany) bányászati koncessziókkal rendelkezik madagaszkáron.
A legnagyobb falat a Liberty Madagascar öt százalékának megvásárlása volt, a cég értékes, többek között aranybányászati koncessziókkal rendelkezik a szigeten. A magyar cégpapírok szerint értékesítették az Andrássy úti ingatlanjukat, amiben egykor az Il Bacio luxusáruház működött, de a Forbes kérdésére elárulták, csupán egy technikai tranzakcióról van szó, az ingatlan a csoporton belül maradt. Beszálltak egy wellnessközpontba, és az évek óta zárva tartott Normafa hotelt is megnyitották.
A koronavírus-válságot megérezte a magyar asztali lábteniszjáték, a Teqball, amiben Gattyán társalapítóként van jelen. Víziója, hogy olimpiára vigye a már hivatalosan is elismert, globális ernyőszervezettel is rendelkező sportágat. A járvány miatt nehéz időket élt meg az amerikai Dogpound konditerem-hálózat, ahol szintén befektetők (Hugh Jackman is üzlettársuk). Az elektronikus aláírásokat fejlesztő Netlock ugyanakkor a nyertese lehet a mostani helyzetnek. Ugyanígy a csoport zászlóshajója, a Jasmin is, bár ezzel kapcsolatban Somkuti visszafogottan fogalmaz. „Az internet forgalma növekszik a pandémia alatt, ugyanakkor ez nagyon óvatos optimizmusra ad csak okot, mert a fogyasztók pénztárcája zsugorodhat az általános gazdasági körülmények miatt.”
Összességében, csoportszinten így is növekedésre számítanak 2020-ban. Lehetséges felvásárlási célpontokat most is néznek, de stratégiai akvizíciókra, jellemzően digitális vállalkozásokra fókuszálnak.
3. Videoton Holding Becsült érték: 147,3 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) Árbevétel: 188,7 Mrd Ft || Adózott eredmény: 19,2 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Szerződéses gyártás, elektronikai és végszerelés, ingatlankezelés A tavaszi bezárkózás miatt a második negyedév a Videotonnál sem alakult valami jól, de hátrányukat nyáron sikerült ledolgozni. Sinkó Ottó társvezérigazgató a Portfolio.hu-nak azt nyilatkozta, az idei első nyolc hónapban éves alapon így is visszaesett a forgalmuk, és nagy kérdés, mi várható jövőre. Az első hullám alatt ugyanis Európa termelt volna, de a távol-keleti ellátási láncok leálltak, így a második hullám berobbanása előtt inkább a készletek újratöltése miatt pörögtek a gyártósorok.
A legnagyobb szerződéses gyártók közé tartozó Videoton a szolgáltatási portfólióját is folyamatosan bővítette az elmúlt években, a logisztika és munkaerőkölcsönzés mellett ebben egyre nagyobb szerepet kaptak az ingatlanokhoz köthető tevékenységek. Az ingatlanportfóliójuk értéke mára eléri az 50 milliárd forintot, ennek nagyjából harmadában vannak külsős bérlők. A Clearwater International kimutatása szerint a szerződéses gyártók európai piaca tavaly elérte a 33 milliárd eurót, de 2020-ra már kétszámjegyű visszaesést valószínűsítenek. Úgy vélik, folytatódhat a konszolidáció az európai piacon.
Összesítés
Magyar 100-cégek összértéke: 2659 Mrd Ft
Árbevétel összesen: 5459 Mrd Ft
Összlétszám: 79 750 fő
Profit összesen: 373 Mrd Ft
Közbeszerzések összértéke (az elmúlt egy évben) 496 Mrd Ft
4. Gránit Pólus Csoport Becsült érték: 128,6 Mrd Ft (csoportszintű, nem konszolidált adatok. Forbes-gyűjtés) Árbevétel: N.A. || Adózott eredmény: N.A. Mivel foglalkozik: Ingatlanfejlesztés és -üzemeltetés A Gránit Pólus csoport zászlóshajója egyértelműen a budapesti Westend. A bevásárlóközpont megsínylette a járvány miatt visszaesett forgalmat és főleg a karanténidőszakot (a bérleti díjat átütemezték, az üzemeltetési díjat is csökkentették a kritikus hónapokban), de továbbra is az egyik legértékesebb kereskedelmi ingatlan. Idén elköszöntek a Hiltontól, mert a húsz évre kötött szerződés lejárt, az új tenderen pedig az Intercontinental-lánc egyik olyan márkája, az üzleti utasokra fókuszáló Crowne Plaza futott be, amelyiknek még nem volt egysége a magyar piacon. A Westend a tőzsdei bevezetés kapujában szembesült a koronavírus hazai megjelenésével. A 2020 első negyedévére tervezett tőzsdérelépést ezért felfüggesztették, de a célról nem mondtak le– árulták el a csoportnál a Forbes kérdésére.
5. Mészáros Csoport(CS)* (E)* Talentis Group Zrt., Talentis Agro Zrt., Fejér B.Á.L. Zrt., Status Capital Zrt. (tőzsdei érdekeltségek nélkül) Becsült érték: 116,9 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján), (csoportszintű, nem konszolidált adatok. Forbes-gyűjtés) Árbevétel: 184,1 Mrd Ft || Adózott eredmény: 17,6 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Építőipar, mezőgazdaság, bank, vagyonkezelés Tőzsdei befektetési holdingja mellett Mészáros Lőrinc az elmúlt évben privát holdingcégekbe szervezte egyéb érdekeltségeit, a csoport ugyan nem a korábbi lendülettel, de részben felvásárlásokon keresztül tovább bővült. A becsült értékben bekövetkezett nagyarányú növekedés egyik oka a tavaly a csoporthoz került építőipari óriás, a ZÁÉV, valamint az, hogy a legnagyobb vagyonkezelők (Talentis Group és Talentis Agro) végre adtak le konszolidált beszámolót, így most már jóval pontosabban látni, hogy a részben egymást is tulajdonló, illetve hitelező cégek összességében mekkora értéket képviselnek. A tőzsdén kívüli érdekeltségek három területen mentek nagyot: építőipar, mezőgazdaság és bankszektor. A ZÁÉV a Puskás után újabb nagy arénán dolgozhat: a világbajnokságra épülő atlétikai stadion kivitelezését nyerték el. A Talentis Agro az elmúlt egy évben megvette a Gödöllői Tangazdaságot és a Szarvasi Agro Zrt.-t is. A birodalom összesen 3,2 milliárd forint EU-s agrártámogatást is kapott, a második legtöbbet a Csányi család Bonafarmja (6.) után.
Az újabb nagy dobás az OTP-ellenlábasnak szánt Magyar Bankholding Zrt., amibe 278,9 milliárd értékben a Takarékbank csoport is apportálta teljes üzletrészét. Ebben a Talentis is érdekelt, csakúgy, mint Mészáros az MKB-ban, ami az állam mellett az új gigabank másik tulajdonosa lesz.
6. Bonafarm csoport (CS)* Pick Szeged Zrt., Sole-Mizo Zrt., Csányi Pincészet Zrt., Hungerit Zrt., MCS Vágóhíd Zrt., KITE Zrt. Becsült érték: 105,6 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján), (csoportszintű, nem konszolidált adatok. Forbes-gyűjtés) Árbevétel: 593,7 Mrd FT || Adózott eredmény: 6,4 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Állattenyésztés, húskészítmény- és tejtermék-előállítás, takarmánygyártás, borászat, agrárium Két üzemfejlesztési beruházás is folyik a csoporthoz tartozó Sole-Mizo Zrt.-nél: Szegeden egy új poharastermék-gyártót, Csornán pedig egy új porító üzemrészt alakítanak ki, mindkét egység 2021 elején indulhat. Jövőbeli terveik kapcsán Csányi Attila vezérigazgató azt válaszolta a Forbesnak, hogy a horeca (hotelek, éttermek és kávézók) szektor keresletének visszaesése csak egyes termékszegmensekben, például a víziszárnyasoknál okozhat nehézséget a vállalatnak, hiszen alapvetően a kiskereskedelemben érik el fogyasztóikat.
2021-nek „óvatosan optimista” tervekkel vágnak neki: dolgoznak további fejlesztési beruházások előkészítésén, elsősorban az élelmiszer-feldolgozó üzemeikben. „De óvatosak is vagyunk, hisz az idei év ismét megerősíthetett mindenkit abban, hogy bármikor érhetnek minket kellemetlen meglepetések.” Azzal együtt, hogy a sertéspiacon továbbra is magasak az alapanyagárak, Csányiék azt várják, hogy forgalmuk idén is némileg a tavalyi felett alakul.
7. Dayton-Invest Kft. (Wing Holding) Becsült érték: 100,3 MRD ft (becslés konszolidált adatok alapján) Árbevétel: 57,7 Mrd FT || Adózott eredmény: 18,9 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Ingatlanfejlesztés, -befektetés és -bérbeadás A Veres Tibor érdekeltségébe tartozó Wing ingatlanportfóliójának piaci értéke kis híján eléri a 400 milliárd forintot (a csoportnak vannak persze kötelezettségei is). Ide tartozik többek között a Telekom-székház, az ennek tőszomszédságában fejlesztés alatt álló Liberty Irodaház, a West End Business Center és a Corvinus pesti kampuszának C épülete is, illetve a főváros egyik legnagyobb üzleti parkja, az M0 és az M3 autópályák csomópontjánál lévő East Gate Business Park is. Utóbbiról októberben jelentették be, hogy kilencezer négyzetméterrel bővítik.
8. Duna Csoport (E)* Duna Aszfalt Zrt., Magyar Vakond Kft., Hódút Freeway Kft., Vakond Via Kft., Közgép Zrt. Becsült érték: 97,2 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) Árbevétel: 292,1 Mrd FT || Adózott eredmény: 38,8 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Mélyépítés (autópálya-, út-, közmű- és hídépítés) Átalakulással zárja 2020-at a negyedik leggazdagabb magyar, Szíjj László cége: októberben 52,4 milliárd forintos saját tőkével zrt.-vé alakult az 1996-os alapítású Duna Aszfalt Kft. A Szijjártó Péter külügyminisztert augusztusban megjachtoztató Szíjj vállalatai rendszeresen nyertek nagy értékű közbeszerzéseket az elmúlt években, szeptemberi hír, hogy ez a csoport tervezi és kivitelezi az új Kalocsa–Paks Duna-hidat és az ahhoz kapcsolódó úthálózatot. A beruházás összértéke 91,9 milliárd forint (12-vel több az eredetileg becsültnél).
További jelenleg is futó projektjük a Déli összekötő vasúti Duna-híd fejlesztése (35,92 milliárd forint), konzorciumi tagok az M4-es autóút egyik szakaszának építésében (67,9 milliárd forint), valamint a csoport egyik tagja, a Hódút Kft. alvállalkozóként részt vett az új komáromi Duna-híd építésében is. Csak tavaly 173,4 milliárd forint értékben húztak be közbeszerzéseket.
9. Jász-Plasztik Kft. (CS)* Becsült érték: 83,6 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) Árbevétel: 150 Mrd FT || Adózott eredmény: 5,3 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Műanyagfeldolgozás, akkumulátorgyártás, autókereskedés A műanyagipar mellett ma már foglalkoznak például szerszámtervezéssel, akkumulátor- és csomagolóanyag-gyártással, így láthatatlanul szinte az összes magyar háztartásban ott vannak. Egyre nagyobbra nő a csoport autókereskedéssel foglalkozó ága is. A Jász-Plasztik Autócentrum Kft. (JP Autó) 2015 és 2019 között megduplázta árbevételét (18,3 milliárd forintról 37,4-re), hat vidéki városban négy márkát forgalmaznak.
10. 77 Elektronika csoport (CS)* 77 Elektronika Kft. és 77 Ing Kft. Becsült érték: 62,4 Mrd Ft (csoportszintű, nem konszolidált adatok. Forbes-gyűjtés) Árbevétel: 31,1 Mrd Ft || Adózott eredmény: 4,5 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Orvoselektronikai eszközök gyártása Árbevételük nagyobbik része saját fejlesztésű termékeik eladásából jön, a legjövedelmezőbb ezek közül az automata vizeletelemző rendszer, az orosz járványkórházak jelentős része az ő vizetelvizsgálóikat használja. Az üzletet a 80-as évek végén a Dcont vércukormérőkkel alapozták meg: ők voltak az elsők itthon, akik elérhetővé tették a vércukor-önellenőrzést.
11. Semilab Zrt. Becsült érték: 62 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 36,9 Mrd Ft || Adózott eredmény: 8,9 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Mérőműszerek, elektronikai alkatrészek és optikai eszközök fejlesztése, gyártása, kereskedelme A komoly mérnöki tudást felhalmozó, a napelemes méréstechnikában globálisan is első számú játékosnak számító Semilab folytatta lendületes bővülését 2019-ben, 36,9 milliárdos bevétellel zárt, aminek 99 százaléka export.
12. Wallis Portfólió Kft. Autowallis Nyrt., Praktiker Kft., Alteo Nyrt., Perion-Venturio alapok Becsült érték:: 49,8 mrd ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 189,9 Mrd Ft || Adózott eredmény: 2,5 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Vagyonkezelés Az egyik legnagyobb hazai autókereskedő, az elmúlt hónapokban egy előzetes letartóztatásba helyezett alkalmazottja miatt szerepelt sokat a hírekben: az illető a gyanú szerint úgy adott el két tucat autót, hogy azok árából a cég kasszája nem látott semmit. A Wallis Portfóliónak tulajdonrésze van még emellett az Alteo energetikai cégben és a Praktiker barkácsáruházban is – utóbbi a válság egyik nyertese is lehet. A bezárkózás alatt a mentőszolgálat szerint is kiugróan sok volt az otthoni baleset, többek között azért, mert sokan fogtak barkácsolásba, ami egyben olcsó hobbi is (főleg, amikor se mozi, se színház nincs nyitva).
13. Nitrogénművek (CS)* Nitrogénművek Zrt., NZRT-Trade Kft. Becsült érték: 48,9 MRD ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 104,8 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,2 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Ammónia- és műtrágyagyártás Jelentős veszteséget fordított profitba egy év után a Nitrogénművek (ami a gyártás alapját jelentő gáz világpiaci árcsökkenésének is köszönhető). A műtrágya iránti keresletet nem fogta vissza a járványhelyzet, 2020 első feléről meglepően jó számokat jelentett a péti üzem. Az EBITDA éves alapon 67 százalékkal, 15,5 milliárdra nőtt, vagyis csökkent a kötelezettségek nyomása a cégcsoporton. A profit ellenére 2019-ben még az EBITDA 6,8-szorosára rúgott a Nitrogénművek Zrt. nettó adóssága, az idei féléves adatok alapján a szorzó 3 alá süllyedt. Májusban az ügyészség vesztegetéssel gyanúsította meg a milliárdos tulajdonost, Bige László a vádakat visszautasította.
14. Master Good csoport (CS)* Becsült érték: 48 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 93 Mrd Ft || Adózott eredmény: 6,7 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Baromfitenyésztés, takarmány-termeltetés, keltetés Januárban vették meg a Ságát, azóta elindítottak egy félmilliárd forintos beruházást (a cél új gépek beszerzése és a raktárkapacitás bővítése), a tulajdonosváltás óta a Sága sem használ importalapanyagot. A Master Good nemrég saját márkanév alatt hozott forgalomba GMO-mentes termékeket. „Szerettük volna felhívni a fogyasztók figyelmét arra, hogy cégünk elkötelezett a fenntartható termelés és az egészségtudatos táplálkozás iránt. Ez egy hosszú távú stratégia része, cégünk már évek óta ezen értékek mentén gazdálkodik” – mondta a Forbesnak ifjabb Bárány László. A családi cég ügyvezető igazgatója óvatos becslést is közölt velünk: úgy látja, a csoport árbevétele várhatóan magasabb lesz idén, mint 2019-ben volt, az EBITDA pedig hasonlóan alakul majd.
15. Axiál Kft. Becsült érték: 34 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 86,4 Mrd Ft || Adózott eredmény: 3,3 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Mezőgép-kereskedelem, szerviz A mezőgéppiac lendületes bővülése 2020 első félévében megtört. Hogy a piac tavaly rekordévet zárt, az látszik az országos szervizhálózatot is fenntartó Axiál eredményein. Az előző évek emelkedésében az állami támogatások mellett a kedvező hitel- és lízinglehetőségek játszottak fontos szerepet. A társaság részt vett a jegybank Növekedési Kötvényprogramjában (NKP) is, szeptemberben az MNB a tervezett összeget is meghaladó 15 milliárd forint össznévértékű kötvény jegyzését fogadta el.
16. Hell Energy Magyarország Kft. (CS)* Becsült érték: 32,3 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 55,9 Mrd Ft || Adózott eredmény: 5,4 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Energiaital-gyártás A Hell története nemcsak a rejtőzködő tulajdonosok, hanem a feléjük áramló számtalan állami forrás miatt is érdekes. Szeptember elején átadtak egy nyolcmilliárd forintba kerülő tejeskávétöltő üzemet, amihez négymilliárd forint támogatást nyújtott a kormány – de az állam segíti hét cukorsiló létrejöttét is, az 565 milliós beruházás mintegy felét állják az adófizetők. Arról nem is beszélve, hogy ők is részt vettek az MNB kötvényprogramjában. A hírekben az egyik leánycégük is sokat szerepelt: az Avalon Park Kft. a tatai Öreg-tó partján tervez szállodaépítést. A környezetvédelmi és műemlékvédelmi szempontból is problémás tervek ellen több szakmai szervezet és a helyiek is felszólaltak, november közepére új látványtervek készültek.
17. ARH Csoport (CS)* ARH Informatika Zrt. és számos leánycége Becsült érték: 32,1 Mrd Ft (csoportszintű, nem konszolidált adatok. Forbes-gyűjtés) || Árbevétel: 13,7 Mrd Ft || Adózott eredmény: 10,2 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Szoftver- és hardverfejlesztés Mesterséges intelligenciára alapozott képfeldolgozó és -felismerő rendszereiket kétszáz országban forgalmazzák. Megoldásaikat széles körben használják, főleg a mobilitás-logisztika területén, de az új, érintésmentes világban a már a járvány előtt elkészült digitális recepciójuk iránt is megnőhet a kereslet.
18. Liss Kft. Becsült érték: 31,9 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 15 Mrd Ft || Adózott eredmény: 6,2 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Patrongyártás A Monyo nevű kraftsörfőzde sztoriját 2019 májusában írtuk meg, a Liss szempontjából ez csak azért érdekes, mert cikkünk elolvasása után fedezték fel őket: az idén hatvanéves vállalat év elején 30 százalékos tulajdonrészt vásárolt a Monyóban. A Liss a kontinens egyik legnagyobb patrongyártója, árbevételüknek mindössze két százalékát adja a magyar piac.
19. Keringatlan Kft. Becsült érték: 30,5 Mrd Ft || Árbevétel: 7,2 Mrd Ft || Adózott eredmény: 3,2 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Ingatlanbérbeadás és -üzemeltetés A Keringatlan neve valószínűleg keveseknek ismerős, Budapest egyik első bevásárlóközpontja, a Sugár már annál többeknek: az üzletek bérbeadásából 5,5 milliárd forintja lett a cégnek tavaly, a mozi árbevétele 1,1 milliárd forint körül alakult. Az idei számoknak jókora pofont ad a járványhelyzet. A cég érdekeltségébe tartozik még az egykor szebb napokat látott Ajka Kristály is: az üveggyártás 2019-ben szűnt meg, idén megkezdték az üveggyár lebontását is.
20. Kravtex-Kühne csoport (CS)* (E)* Becsült érték: 29 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 20,9 Mrd Ft || Adózott eredmény: 6,4 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Járműgyártás (busz és mezőgépek) A Volán tavaly novemberben 352 darab – a Kravtex által fejlesztett és gyártott – Credobust rendelt, több mint 220 milliárd forintért. A győri cég közel tíz év után ismét belevágott csuklós buszok fejlesztésébe is – a járművek három tonnával lesznek könnyebbek, mint a versenytársakéi. Bővül a mosonmagyaróvári gyár is, 2021-re készülhet el.
21. Szatmári csoport (CS)* Becsült érték: 28,3 Mrd Ft (csoportszintű, nem konszolidált adatok. Forbes-gyűjtés) || Árbevétel: 79 Mrd Ft || Adózott eredmény: 6,6 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Épületgépészet, élelmiszeripar, kereskedelem A fürdőben és a konyhában erősek. A családi cégcsoport egyértelmű zászlóshajója a Szatmári épületgépészeti áruházlánc, de évek óta aktívak az élelmiszeriparban is, a hányattatott sorsú magyar malomipar nagybefektetői a szintén magukról elnevezett Szatmári Malom Kft.-n keresztül. Utóbbi a kiskunhalasi telepét új silókkal bővítette, már 18 ezer tonna gabonát tudnak tárolni. Közben a Szatmári Kft. is beruházást indít: új automatizált raktárat húz fel Jászberényben 1,4 milliárd forintból, aminek a felét az állam adja.
22. I-Cell Mobilsoft Zrt. Becsült érték: 28,2 Mrd Ft || Árbevétel: 17,6 Mrd Ft || Adózott eredmény: 6,5 Mrd Ft Mivel foglalkozik: IT, telekommunikáció Az I-Cell első nagy dobása a HU-Go útdíjfizető rendszer volt, az egyik legújabb pedig egy olyan alkalmazás, ami automatikusan meghosszabbítja a parkolást, ha kifutunk az időből. A 2019-ben bevezetett komplex üzemanyag-monitoring és -kontrollingrendszerüket három megye Volán buszai használják. Az I-Cell rendszeresen indul állami közbeszerzéseken, az elmúlt három évben elnyert tenderek értéke négymilliárd forintra rúgott.
23. Biotech csoport (CS)* Becsült érték: 25,7 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 49,9 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Étrendkiegészítő-gyártás Mindössze ötmillió euróért vásárolta fel az ősi konkurens Scitec-et a Biotech csoport. Lévaiék júniusban új székházba költöztek, de ennél is fontosabb változás, hogy átalakult a cégstruktúra és a 74 százalékos exportot elérő csoportot már egy holland holding fogja össze.
24. Ventas Coffee Hungary (E)* Continental Zrt., Tabán Trafik Kft., Dofer Zrt., ODBE Kft. Becsült érték: 25,2 MRD FT (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 696,2 Mrd Ft || Adózott eredmény: 6,6 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Dohánygyártás és kereskedelem A Sánta és Veszelovszki családok érdekeltségébe tartozó Ventas Coffee Zrt. leányvállalatai révén egyrészt érdekelt a 2019-ben 671 milliárdos forgalmat bonyolító Országos Dohányboltellátó (ODBE) Kft.-ben, másrészt a Tabán Trafikon keresztül az ország legnagyobb trafikosa a Sánta család (mindkettő állami koncesszió). A Continental dohánygyár 37 milliárdos forgalmának harmada jött exportból, a csoportszintű osztalékok mögötti felhajtóerőt továbbra is egyértelműen az állami koncessziók adják. Az elmúlt évek jövedékiadó-emelései nem nagyon látszanak a forgalmi adatokon, de a 2021-es adócsomagban további komoly emelés van (a cigarettára 20 százalékos) – a járvány gazdasági hatásait ellensúlyozandó plusz forrásokra van szüksége a költségvetésnek.
25. Market Építő Zrt. Becsült érték: 25 Mrd Ft || Árbevétel: 188,7 Mrd Ft || Adózott eredmény: 7,1 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Építőipar 180 milliárd forint körül alakulhat Garancsi István és Scheer Sándor közös vállalatának árbevétele 2020-ban is. Bár a Market Építő Zrt. kevésbé van kitéve az állami megbízásoknak, mint a Duna csoport, a közbeszerzésből származó bevételük így is jelentős, az elmúlt három évben 113,6 milliárd forintot tett ki. Nagyobb aktuális projektjeik közé tartozik a Budapart és az ehhez kapcsolódó Mol Campus projekt.
26. Fémalk Zrt. (CS)* Becsült érték: 24,5 Mrd Ft || Árbevétel: 36,7 Mrd Ft || Adózott eredmény: 3,9 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Nyomásos alumíniumöntvények előállítása Márciusban 90 százalékkal zuhantak be az autóiparnak bedolgozó öntöde megbízásai. Az még nem látszik, hogy az idei év hogyan alakul, annyi biztos, hogy ősz elejére látványosan magához tért az autóipar: szeptemberre a Fémalk is visszaállt a járvány előtti szintre.
27. Mogyi Kft. (CS)* Becsült érték: 24,2 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 31,3 Mrd Ft || Adózott eredmény: 3,6 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Olajos magvak és édesipari termékek előállítása, kereskedelme Ritka, hogy egy milliárdos értékű cég tulajdonosa egyéni vállalkozóként is saját projektbe kezd, a Mogyi mögött álló Kenyeres testvérpárból ilyen formában Zoltán nevén fut a Kenyeres Birtok. Évszázados hagyományokat felélesztve tartanak szürke marhákat, a végeredmény pedig a hungarikumból készült szalámi és szárított hús. A Mogyi újabb kiváló éven van túl, Európa egyik legnagyobb pattogatottkukorica-gyártója Bulgáriában, Szerbiában, Szlovákiában, Oroszországban és Olaszországban is rendelkezik leányvállalattal.
28. Lavet Gyógyszeripari Kft. (CS)* Becsült érték: 22,8 Mrd Ft || Árbevétel: 7,6 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,7 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Állatgyógyszerek fejlesztése, gyártása Nagyot csökkent a kistarcsai cég adózott eredménye 2018-ről 2019-re, 2,3-ról 1,7 milliárd forintra, noha árbevétele mindkét évben hasonlóan alakult. Ennek legfőbb oka az amerikai piacra lépésre készülés: nőtt a létszám, így nőttek a bérköltségek is. Nem segített az erős dollár sem, hisz az alapanyagok nagy részét ebben fizetik, termékeik többsége pedig az EU piacain talál gazdára. A járvánnyal együtt is jobb évre számítanak, mint amilyen 2019 volt.
29. Kerox Kft. (CS)* Becsült érték: 22 Mrd Ft || Árbevétel: 12,9 Mrd Ft || Adózott eredmény: 2,9 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Iparikerámia-gyártás Egy újabb cég a 99 százalékos táborból, a Kerox árbevételének mindössze egy százalékát adja a magyar piac. A cég főleg a csaptelepekben használt kartusokra fókuszál, a tavaly legyártott 72 millió kerámiából 22 milliót ezek tettek ki.
30. Bárdi Autó Zrt. (CS)* Becsült érték: 21,8 Mrd Ft || Árbevétel: 53,2 Mrd Ft || Adózott eredmény: 3,3 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Autóalkatrész-kereskedelem A cég 2019-ben kivételesen jó évet zárt: az 53,2 milliárdos forgalom rekord, csakúgy, mint a 3,3 milliárdos adózott eredmény. Októberben Szombathelyen nyitottak új régióközpontot egy 1000 négyzetméteres raktárral.
31. SMP Solutions Zrt. Becsült érték: 20,1 MRD FT || Árbevétel: 33,2 MRD FT || Adózott eredmény: 2,9 MRD FT Mivel foglalkozik: IT-biztonság Több mint tizenöt helyet ugrott előre az elmúlt egy évben az IT-cég, pedig a tavalyi év volt az első, hogy szerepelt ezen a listán. Az SMP Solutions a bankszektort célozza biztonságtechnikai megoldásaival, árbevételének harmadát adják a külpiacok.
32. Mediso Medical Imaging Systems Kft. Becsült érték: 20,1 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 9,9 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,8 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Diagnosztikai eszközök fejlesztése A nukleáris képalkotás területén ott van a világ élvonalában az öt országban leányvállalattal is jelenlévő és több mint száz országba exportáló orvostechnológiai cég. Olyan óriásokkal versenyeznek, mint a Siemens vagy a GE.
33. 3DHISTECH Kft. Becsült érték: 19,4 Mrd Ft || Árbevétel: 7,2 Mrd Ft || Adózott eredmény: 2,3 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Orvostechnikai eszközök gyártása A 3DHistech már alapításakor, 1997-ben is azt tűzte ki célul, hogy a patológiai munkafolyamatok digitalizálását elősegítse – ezzel ők voltak az elsők a kontinensen, és azóta is a világ egyik legnagyobb előállítói, árbevételük 98 százaléka a külpiacokról származik. A digitális patológiai diagnosztika céljára kifejlesztett Pannoramic termékcsaládért idén elnyerték a Magyar Innovációs Nagydíjat: februárban az egyik ilyen készüléket, a Pannoramic Scan II-t használták Kínában a Covid-19 első szövettani diagnosztizálására egy 66 éves férfi esetében.
34. Soltút Kft. (CS)* (E)* Becsült érték: 18,9 Mrd Ft || Árbevétel: 32,5 Mrd Ft || Adózott eredmény: 7,2 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Útépítés és -fenntartás Nem egy milliárdos állami közbeszerzést nyert már meg a kecskeméti családi tulajdonú útépítő cég, de a Soltút nem veti meg a kisebb falatokat sem. Ilyen például a Paks és Dunakömlőd közötti 2,5 kilométeres bicikliút megépítése (az eredetileg becsültnél 300 millióval többért). Ennél jóval nagyobb „üzlet” a Pápa és Győr közötti 83-as főút kétszer kétsávossá fejlesztése: a Duna Aszfalt (9.) és a Soltút összesen 90 milliárdért vállalta a munkát, utóbbié a Tét–Győr-szakasz, 46,2 milliárd forintért.
35. Progress Étteremhálózat Kft. Becsült érték: 17,1 Mrd Ft || Árbevétel: 41 Mrd Ft || Adózott eredmény: 5,6 Mrd Ft Mivel foglalkozik:A hazai McDonald’sok üzemeltetése Minden bizonnyal hálát ad az égnek a McDonald’s, amiért már tavaly júliusban lépett a házhoz szállítás felé. A hálózat januárban még megnyitotta 90. magyarországi éttermét – a gödöllői egység volt az első, amit már az új tulajdonos, az építőiparból meggazdagodott Scheer Sándor nyitott. Márciusban a McDonald’s túlesett egy ügyvezetőváltáson is, ősszel pedig egy kötvényaukción: a Növekedési Kötvényprogram keretében 34,36 milliárd forintot vont be. Szintén ősszel újabb két étterem nyílt, mindkettő az M1-es autópálya mentén, az osztrák határnál, és épül a békéscsabai egység is.
36. Hold Alapkezelő Zrt. Becsült érték: 16,7 Mrd Ft (csoportszintű, nem konszolidált adatok. Forbes-gyűjtés) || Árbevétel: 6,3 Mrd Ft || Adózott eredmény: 3,9 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Privát vagyonkezelés, pénzügyi szolgáltatások A befektetési társaság által kezelt alapokból az első negyedévben – éves alapon – nem látszott, hogy a koronavírus-járvány első hullámának elharapózása miatt megindult volna a pénzkiáramlás, de az idei évet érintheti, hogy a lakosság kevésbé aktív a megtakarítási piacon. A társaság kimutatása szerint tavaly év végén 203,3 milliárd forintot kezelt. Az Euromoney a legjobb privátbanki szolgáltatónak választotta idén.
37. Gépész Holding Szido Kft., Fogarasi Ép-Gépész Kft., Migép Kft., Plan Zrt. Becsült érték: 16,6 Mrd Ft (csoportszintű, nem konszolidált adatok. Forbes-gyűjtés) || Árbevétel: 42 Mrd Ft || Adózott eredmény: 4 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Épületgépészet Legrégebbi tagcégét 1982-ben alapították, mára a holding Magyarország egyik legjelentősebb épületgépészeti (víz-gáz-fűtés) megoldásokat kínáló vállalatává nőtte ki magát. Ceglédi logisztikai központjuk megújult a nyár elején: több mint 2200 napelempanelt szereltek fel a tetejére, amivel 160–170 családi ház elektromosáram-igényét termeli meg.
38. Unix Autó Becsült érték: 15,9 Mrd Ft || Árbevétel: 78 Mrd Ft || Adózott eredmény: 3 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Autóalkatrész-nagykereskedelem Szó szerint garázscégként indult 1990-ben, ma már piacvezető. Zombori Antal vállalkozásának Magyarországon 101, Romániában 63, Szlovákiában két üzlete van. Az MNB Növekedési Kötvényprogramját nem hagyta ki az Unix sem, tavaly novemberben 12,3 milliárd forint értékben bocsátott ki kötvényeket.
39. Las Vegas csoport (E)* Leányok: Las Vegas Casino Zrt., LVC Diamond Kft. Becsült érték: 15,9 Mrd Ft (csoportszintű, nem konszolidált adatok. Forbes-gyűjtés) || Árbevétel: 34,9 Mrd Ft || Adózott eredmény: 11,6 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Öt fővárosi kaszinó üzemeltetése Andy Vajna tavaly év eleji halála után nem volt egyértelmű, mi lesz a budapesti kaszinók sorsa, tavaly decemberben az özvegy, Vajna Tímea először a Forbesnak erősítette meg, hogy a kaszinós cégek a hagyaték részét képezik (az AV Perfect vagyonkezelőn keresztül). Április végén a kaszinók új gazdára találtak: az új tulajdonos a Garinvest Projekt Zrt. lett. A cég a huszadik leggazdagabb magyar, és egyben Orbán Viktor miniszterelnök jó barátja, Garancsi István tulajdona, de érdekelt benne Szalay-Bobrovniczky Kristóf, Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő férje is, aki állítása szerint „Habony Árpád bajtársa”. Az alapszabályt átírva rögtön fel is vették az osztalékot.
40. Kész Holding Becsült érték: 15,6 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 52,5 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,5 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Acélszerkezet-gyártás, -szerelés Az elmúlt egy évben csupán 6,2 milliárd forintnyi közbeszerzést nyert a bő 50 milliárdos forgalommal záró KÉSZ csoport. „Sok győztes cégnek nincs meg a megfelelő erőforrása és tudása a munkára, amit elnyert, ez pedig garantálja a csúszásokat” – mondta az állami megbízásokról a Forbes.hu-nak adott interjújában Varga Mihály alapító-tulajdonos novemberben. A cégcsoport a német nyelvű területeken már több projekttel jelen van. Kecskeméti gyárukban 15 ezer tonna terméket állítanak elő évente, ez két Eiffel-toronyra is elég lenne. A kormány kiemelt exportpartneri programjának (KEPP) egyetlen építőipari résztvevője tervei között van, hogy megjelennik a skandináv piacokon.
Fejlesztésüket használták Kínában a Covid-19 első szövettani diagnosztizálására.
41. Libri-Bookline Zrt. Becsült érték: 15,2 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 25,8 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,8 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Könyvkiadás és -terjesztés Az Orbán Balázs államtitkár által vezetett, a kormánypárthoz sok szállal kötődő Mathias Corvinus Collegium Alapítvány bejelentkezett, hogy üzletrészt szerezzen a magyar könyvpiac legtekintélyesebb szereplőjéből. Spéder Zoltán kisebbségi tulajdonáról folynak a tárgyalások, egyelőre zajlik az átvilágítás. A kormány 10-10 százaléknyi Richter- és Mol-részvényt adományozott az MCC-nek, forrás így bőven van vásárolni. Spéder részesedése becslésünk szerint 3,8 milliárdot érhet – más kérdés, hogy mennyit kaphat érte (a kegyvesztett milliárdos egyéb érdekeltségeit korábban áron alul engedte át kormányközeli szereplőknek). Úgy tudjuk, „piaci deal” van terítéken.
42. Révész Holding Zrt. Becsült érték: 15 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 26,8 Mrd Ft || Adózott eredmény: 2 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Fuvarozás, raktározás Áprilisban elkelt a Nordest Energy Kft. nevű, áram- és földgázellátással foglalkozó cég: a vevő a Révész Holding volt. Az Mfor májusban arról írt, hogy a tranzakció révén Révész Bálint csoportja aktív részese kíván lenni a Magyarországon áthaladó tranzitszállításoknak. A csoporthoz tartozik a nyíregyházi Sóstó melletti Aventinus Hotel is, Révész Bálint pedig elnöke (és a holdingon keresztül tulajdonosa) a Nyíregyházi Spartacus focicsapatnak.
43. Tarr Kft. (CS)* Becsült érték: 14,8 Mrd Ft || Árbevétel: 10,8 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,4 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Távközlés 1979-ben Tarr János apja úgy döntött, megkeresi, honnan lehet a legjobban fogni a Kab-hegyi tévéjelet, és azt kábelen elvezeti a családi házig. Később antennarendszer építésébe kezdett Szekszárdon, ma pedig a fia által tulajdonolt cég az egyetlen olyan magyar kézben lévő vállalkozás a televíziós szolgáltatások piacán, amelyik labdába tud rúgni a nagy nemzetközi vállalatok mellett. A Tarr 3,2 százalékot tud lecsípni abból a tortából, aminek 79 százalékán a Telekom, a Digi csoport és a Vodafone osztozik. A szekszárdi cég rugalmasságban és a gyors hibajavításokban tudja felvenni a versenyt a nagyokkal, számít a komoly helyi beágyazottság is. A járvány első hullámában a Tarr Kft. kezelte azt a telefonszámot, amin idős helyiek kérhettek segítséget a bevásárlásban vagy gyógyszereik kiváltásában.
44. West Hungária Bau (WHB) Kft. (E)* Becsült érték: 14,8 Mrd Ft || Árbevétel: 61,6 Mrd Ft || Adózott eredmény: 4,4 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Magas- és mélyépítés Tekintélyes méretű, összesen 96,1 milliárd forintnyi közbeszerzést nyert el az elmúlt három évben a West Hungária Bau Kft., ennek közel fele, 41 milliárd az elmúlt egy évből származik. Konzorciumi tagként a Paár Attila érdekeltségébe tartozó cég a kispesti Bozsik József Stadion kivitelezője, fővállalkozóként pedig a Városliget melletti Dózsa György úti mélygarázson is dolgozik.
45. Centrál Médiacsoport Central Kiadói Csoport Kft., Central Médiacsoport Zrt., Central Digitális Média Kft. (beolvadt az előbbibe) Becsült érték: 14,7 Mrd Ft (csoportszintű, nem konszolidált adatok. Forbes-gyűjtés) || Árbevétel: 16,4 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,7 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Könyvek, nyomtatott és online sajtótermékek kiadása A nyáron a kormánypropaganda célkeresztjébe kerülő tulajdonos, Varga Zoltán azt nyilatkozta a Politicónak, hogy bár vélhetően a kormányzatot képviselő szereplők keresték meg, a Central nem eladó. A kiadó portfóliójában több változás is volt. Ami nem hozza a számokat, annak búcsút intenek – úgy tudjuk, ez állhat az Elle magyar kiadásának megszüntetése mögött is. Noha a kormánysajtó támadta vele, Varga állítása szerint végül nem vettek ki osztalékot a cégcsoportból. 4 Eddig a cégcsoportot tulajdonló befektetési holding, a Termindex szerepelt a listánkon (így a helyezések sem hasonlíthatók össze).
46. Lighttech Kft. (CS)* Becsült érték: 14,6 Mrd Ft || Árbevétel: 14,9 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,6 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Speciális lámpatestek gyártása Sauska Krisztián 21 évesen disszidált Magyarországról, 1968-ban, 15 évvel később gyártulajdonos lett Amerikában. A dunakeszi Lighttech lámpagyár Európa mellett Észak-Amerikában és Kínában is jelen van, dolgoztak a Boeinggel és a NASA-val is. A borászat csak ezután jött.
47. Biggeorge (BG) csoport BG Property Zrt., BG Holding Kft., BG Alapkezelő, Dome Group, Otthon Centrum Holding Kft., és ezek számos leány- és projektcége Becsült érték: 14,5 Mrd Ft (csoportszintű, nem konszolidált adatok. Forbes-gyűjtés) || Árbevétel: 21,3 Mrd Ft || Adózott eredmény: 4,9 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Ingatlanfejlesztés- és értékesítés, létesítménygazdálkodás, vagyonkezelés Jelenleg is 1400 lakást építenek, másik 1300 van előkészítési fázisban, egyik legnagyobb projektjük a Filatorigát mellett épülő új városnegyed, a Waterfront City. Az egykori ipari területet teljesen rehabilitálják, a védelem alatt álló Óbudai Szeszgyár épületét meghagyják, új funkciót kap.
48. Hovány Kft. Becsült érték: 14 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 47 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,7 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Autókereskedelem A Hovány csoport jövőre lesz harmincéves, első, lakásnyi méretű autószalonjukat 1991 decemberében nyitották meg Kecskeméten. Ősszel leányvállalata, a Hovány Autó Planet Kft. egy Peugeot 308-ast ajánlott fel Kecskemét városának: az úgynevezett esélyautó célja, hogy segítse az idősek, valamint a mozgássérültek, vakok, siketek és értelmi fogyatékosok mindennapjait.
A tavaly nagy sikert arató Erős Pistás szaloncukrot idén karácsonykor is a piacra dobják.
49. Univer-Product Zrt. Becsült érték: 13,6 Mrd Ft || Árbevétel: 26,8 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,5 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Élelmiszergyártás és -forgalmazás Idén tovább erősödne a külpiacokon (tavaly árbevételének negyede érkezett külföldről, több mint 15 országba exportál), forgalomban 28,4 milliárd forint a cél. Hogy ez összejön-e, még kérdéses, az viszont már november eleje óta biztos, hogy a tavaly nagy sikert arató Erős Pistás szaloncukrot idén karácsonykor is a piacra dobják.
50. Bayer Construct csoport (E)* Becsült érték: 13,2 Mrd Ft || Árbevétel: 37 Mrd Ft || Adózott eredmény: 4,4 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Szerkezetépítés, mélyépítés, generálkivitelezés Ha egy megtervezett épület nagy, és sok beton kell hozzá, akkor az építési telek mellett előbb-utóbb megjelenik a Bayer Construct logójával ellátott zászló (így történt ez a Puskás Arénával, az Etele Plázával vagy az Árpád híd pesti hídfője mellett kinőtt Agora Budapest esetében is). Az ország legnagyobb szerkezetépítő cége tíz éve vágott bele a mélyépítésbe, három éve generálkivitelezőként is megjelent a piacon.
A cégcsoport idén fuzionált régi partnerével, a LIMA Architecture & Interior Design építészirodával, és új tagvállalatot is alapított. A Bayer Property feladata a komplex ingatlanfejlesztési projektek előkészítése és megvalósítása – az egyik ilyen az újbudai Bikás park mellett épülő lakópark. A cégcsoport komoly eszközparkkal rendelkezik, nyitott az innovatív megoldásokra, de növekedésében komoly szerepe van az állami nagyberuházásoknak, ahol jellemzően alvállalkozóként vállal szerepet (a már említett Puskás mellett ilyen volt az MTK új stadionja vagy a Ludovika Campus).
51. Nyírzem Zrt. (Coop) Becsült érték: 13,1 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 65,4 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,4 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Élelmiszer- és vegyiárukereskedelem Azon kevés cégek egyike a listán, amelyek a szigorú, 30 százalékos diszkont ellenére is növekedni tudtak értékben – ehhez a folyamatos akvizíciókra is szükség volt (Forbes, 2020/10). A Nyírzem Zrt. több mint 400 kiskereskedelmi Coop üzletet és diszkontáruházat üzemeltet, boltjaik 60 százaléka olyan helyen van, ahol a lakosság létszáma nem éri el a kétezer főt.
ÚJ! 52. Medicover Zrt. Becsült érték: 12,8 Mrd Ft (a becslés zárásáig nem adott le – a tavalyi után – konszolidált beszámolót)|| Árbevétel: 8,2 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,8 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Magánegészségügyi szolgáltató Kevés az olyan piac, ami akkorát nőtt volna az elmúlt néhány évben, mint a magánegészségügy, a szektor 350 milliárd forintosra becsülhető – ezt bizonyítja az is, hogy idén először egy magánegészségügyi szereplő is felfért a listára. A Medicover húsz éve stabilan növekszik – igaz, a halasztható műtétek felfüggesztése alighanem meg fog látszódni 2020-as eredményükön. A négy éve már fekvőbeteg-ellátást is végző szolgáltató idén év elején nyitotta meg tizedik klinikáját, Miskolcon.
53. BÁV Zrt. Becsült érték: 12,6 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 6,8 Mrd Ft || Adózott eredmény: 0,5 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Műkereskedelem, záloghitelezés 2020 tavaszán arról számoltak be, hogy megnőtt az érdeklődés a vállalkozók körében a zálogkölcsönök iránt: boltjaik megmentésére vagy a járványhelyzet kínálta új üzleti lehetőségek kihasználására fordultak többen a régimódi készpénzfelvétel felé. Az átlagos vállalkozó ötszázezer forinttól akár 10–15 milliós összegig igényelt zálogkölcsönt.
54. Gyermelyi Zrt. Becsült érték: 12 Mrd Ft || Árbevétel: 23,4 Mrd Ft || Adózott eredmény: 0,5 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Tésztagyártás A cég folytat tojástermelő és malomipari tevékenységet is (előbbit a 60-as, utóbbit a 80-as évek óta), és közel 9000 hektáron végez mezőgazdasági munkákat. 2018-ról 2019-re ötmilliárddal növelte árbevételét.
55. Weinberg ’93 Kft. (CS)* Becsült érték: 12 Mrd Ft || Árbevétel: 20,6 Mrd Ft || Adózott eredmény: 2,5 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Acélszerkezet-gyártás, generálkivitelezés Működése 27 éve alatt több mint 400 acél- és vasbeton-szerkezetű üzemet, gyárat, bevásárló és sportlétesítményt kivitelezett a cég. Októberben kezdtek bele egy nyolcezer négyzetméteres hangárba a ferihegyi repülőtéren. A Liget-projekt részét képező Magyar Zene Házának bonyolult tetőszerkezetvázát is ők készítették.
56. Bravogroup Holding Becsült érték: 11,9 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 97,7 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,5 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Irodai, IT-szolgáltatások, IoT, kereskedelem, energetika A többek között informatikai és irodai megoldásokat szállító óriáscég tehetségprogramot indított, várják a fiatal ötletgazdákat, hogy együtt inkubálják leendő vállalkozásaikat.
57. Mobilbox Kft. Becsült érték: 11,7 Mrd Ft || Árbevétel: 7 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,5 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Konténerbérlés és -eladás A Mobilbox húszezer darabos bérleti konténerflottával rendelkezik Európa-szerte, ezek 60 százaléka iroda- vagy lakóegység, negyede raktárkonténer. Árbevételének harmada származik exportból: jelen vannak a régión kívül Németországban, sőt Argentínában és Új-Zélandon is.
58. Agrofeed Kft. Becsült érték: 11,7 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 37,9 Mrd Ft || Adózott eredmény: 2,9 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Takarmánytermelés Az elmúlt időszak egyik legnagyobb hazai exitje kötődik a győri csoporthoz: Szekeres István hatvanszázalékos tulajdonrészét üzlettársa, Csitkovics Tibor vette át, kedvezményes részvénycsere formájában. Szekeres a Forbesnak azt nyilatkozta, nem akart hetven felé közelítve egy ekkora vállalatot vezetni, a családon belüli generációváltás viszont nem volt opció.
ÚJ! 59. Merkbau Zrt. (Újház) Becsült érték: 11,6 Mrd Ft || Árbevétel: 29,1 Mrd Ft || Adózott eredmény: 2,5 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Generálkivitelezés, építőanyag- és szerszámkereskedelem A listán szereplő építőipari vállalatok közül a Merkbau az egyik legkevésbé kitett az állami megrendeléseknek, igaz, méretre is jóval kisebb, mint a többiek. A cég szeptemberben kft.-ből zrt.-vé vált, az elmúlt hónapokban pedig két Újház építőcentert is nyitott, Szegeden és Kiskunhalason.
60. BDPST Group Becsült érték: 11,5 Mrd Ft (csoportszintű, nem konszolidált adatok. Forbes-gyűjtés) || Árbevétel: 1,7 Mrd Ft || Adózott eredmény: 5,8 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Ingatlanfejlesztő, -üzemeltető Felső kategóriás ingatlanprojektjeivel építkezik tovább a Tiborcz István többségi tulajdonába tartozó csoport. A pesti Mahart-ház átalakítására az állami MFB-től kaptak 8,4 milliárd forint hitelt, a projekten a Market (25.) dolgozik. Az Andrássy úton novemberben megnyílt a szállodájuk.
ÚJ! 61. New Land Media Kft. (E)* Becsült érték: 11,5 Mrd Ft || Árbevétel: 70,3 Mrd Ft || Adózott eredmény: 5,8 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Médiaügynökség A kormányzati propaganda elsőszámú beszállító ügynökségének – és a köré szervezett Lounge csoportnak – jó pár kék hátterű plakát és az elmúlt három évben 282 milliárd forintnyi elnyert közbeszerzés is kellett ahhoz, hogy felkerüljenek a Magyar 100-ra. A cégből az egyedüli tulajdonos, Balásy Gyula négymilliárd forint osztalékot vett fel.
62. Chemark Zrt. Becsült érték: 11,2 Mrd Ft || Árbevétel: 14 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,2 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Növényvédőszerek bérgyártása és csomagolása A gyógyszerkutató végzettségű Varga Imre többedmagával alapította a céget 1991-ben, a régi gárdából ő maradt meg aktív vezetőnek. A cég tíz év után lett milliárdos forgalmú. A bevétel javát a bérmunka adja, ami a külső kitettség miatt kockázatosnak tűnhet, de ebben az iparágban ez az általános arány.
63. Ferro-Press Kft. Becsült érték: 11 Mrd Ft || Árbevétel: 25,6 Mrd Ft || Adózott eredmény: 2,7 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Fémmegmunkálás A külgazdasági tárca versenyképesség-növelő programja a cég 615 millió forintos beruházásához 282-vel járul hozzá. Nem ez az első beruházás, amit a kormány támogat, 2018 elején egy 1,8 milliárdos beruházásba szállt be az állam 490 millió forinttal.
64. Alpha-Vet Kft. Becsült érték: 11 Mrd Ft || Árbevétel: 21,5 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,7 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Állateledel-forgalmazás A cég története 1992-ben a lepusztult, székesfehérvári állatkórház megvásárlásával kezdődött. Az Alpha-Vet jelenleg a legnagyobb magyar tulajdonú állateledel-forgalmazó a piacon. Az állatkórházaktól azóta sem mondtak búcsút, a székesfehérvári egység ma is üzemel, és gyártanak állatgyógyszereket is.
65. Accelsiors Kft. Becsült érték: 10,4 Mrd Ft || Árbevétel: 6 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,8 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Gyógyszerkutatás Gyógyszerkutatás és -tesztelés szervezésével foglalkozik több évtizede, a terület világszinten is elismert szereplője. Budapest mellett az Egyesült Államokban, Egyiptomban és Ázsiában (Új-Delhiben) is van központjuk.
66. Mikropakk Kft. Becsült érték: 10,4 Mrd Ft || Árbevétel: 8,9 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,4 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Fröccsöntés Egymilliárd forintos beruházással bővítette termelőkapacitását márciusban a családi vállalkozás. A K+F projektek és a komplexebb alkatrészek gyártása Budapesten zajlik, a szériagyártások Nógrádban. Évente több mint 1,3 milliárd műanyagalkatrészt állítanak elő.
67. Terrán Tetőcserép Kft. Becsült érték: 10,3 Mrd Ft || Árbevétel: 12,3 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,6 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Tetőcserépgyártás Júniusban megkezdte működését a Terrán második gyártóüzeme a kunszentmiklósi gyárban. A beruházás közel kétmilliárd forintból valósult meg, ennek nagyjából negyede volt állami támogatás. Az idén százéves, bólyi központú cég több mint 64 millió tetőcserepet gyártott 2019-ben.
68. Tolnatej Zrt. Becsült érték: 10,3 Mrd Ft || Árbevétel: 39,7 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,5 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Tejtermékgyártás A Tolle-termékek gazdája az ország legnagyobb félkeménysajt-gyártója. Külföldön is értékesítenek, tavaly több mint egymilliárd forintért. Évi 150 millió liter tejet dolgoznak fel.
69. Visionteam L.O. Kft. Becsült érték: 10,2 Mrd Ft || Árbevétel: 3,1 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,3 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Filmipari eszközbérlés A forgatások a járvány kitörésekor szinte azonnal leálltak: a Visionteam ügyvezető igazgatója áprilisban azt mondta az Euronewsnak, épp laptopokat gyűjtenek hátrányos helyzetű iskoláknak, mert „effektíve nincs mit csinálni a filmiparban”. Később újraindult az élet, de az óvintézkedéseket továbbra is komolyan veszik: a telephelyükre érkezőket arcfelismerős kamerával regisztrálják, eszközeiket UV-lámpákkal fertőtlenítik.
ÚJ! 70. Alufe Kft. Becsült érték: 9,8 Mrd Ft || Árbevétel: 8,6 Mrd Ft || Adózott eredmény: 2,1 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Alumínium homlokzati elemek gyártása Árbevételének közel fele exportból származik, vannak munkáik berlini, düsseldorfi, bécsi, müncheni, stuttgarti, frankfurti és manchesteri épületek homlokzatán. Idehaza a budapesti K&H irodaházon és a Müpán is végeztek munkákat, de dolgoztak egyetemi épületeken (BME, ELTE, SZTE) és plázákon (MOM Park, Mammut II., Lurdy Ház, szegedi Árkád) is.
71. Concorde Csoport Becsült érték: 9,7 Mrd Ft (csoportszintű, nem konszolidált adatok. Forbes-gyűjtés) || Árbevétel: 5,8 Mrd Ft || Adózott eredmény: 2 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Befektetési szolgáltatás, értékpapírkereskedelem, vagyonkezelés Jaksity György hónapok óta home office-ból irányítja az általa alapított Concorde Csoportot, a Forbes októberi címlapsztorijában azt mondta, üzleti szempontból jól vizsgázott a cég, gyorsan átálltak, ami a sok globális partner miatt sem volt egyszerű. A megemelkedett tranzakciószámot hiba nélkül tudták menedzselni.
72. TV2 Csoport (E)* Becsült érték: 9,4 Mrd Ft || Árbevétel: 41,2Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,7 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Kereskedelmi televíziózás A Kantar Media adatai szerint az állam listaáron 29 milliárdot költött a csatornacsoportnál, ami végre profittal zárta üzleti évét. A TV2 bevásárolt Szlovéniában: az országos lefedettségű Planet TV-t vették meg elég olcsón, az eladósodott csatorna a piac harmadik számú szereplője, és 1,7 milliárdot fizettek érte. Ez a TV2 15. csatornája, az első külföldi.
73. Horváth Rudolf Intertransport Kft. Becsült érték: 9,4 Mrd Ft || Árbevétel: 15,2 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,2 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Fuvarozás, logisztika 1995-ben alapították, ma nagyjából 350 kamionból álló flottája van. 2018 óta foglalkozik logisztikával is, ekkor vásárolta meg a Prologis Park Hegyeshalmot – az üzlet során 32 ezer négyzetméternyi épület és 24 hektár földterület került a fuvarozócéghez.
ÚJ! 74. Napcsillag Kft. (Eurofamily) Becsült érték: 9,2 Mrd Ft || Árbevétel: 41,7 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,9 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Kiskereskedelem Jelenleg 53 Eurofamily üzlet működik az országban, leginkább a nyugati országrészben, bár jelen vannak Nyíregyházán, Debrecenben, Szegeden, Miskolcon és Kecskeméten is. Az ajkai központú háztartásibolt-hálózatnak mind az árbevétele, mint a profitja stabilan nőtt az elmúlt években.
75. Agrikon KAM Kft. Becsült érték: 9,1 Mrd Ft || Árbevétel: 14,5 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,3 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Vezetőkabinok gyártása A mezőgazdasági gépekhez vezetőfülkéket gyártó Agrikon KAM évről évre komoly exportforgalmat bonyolít. Partnerek a nagy mezőgépgyártóknál, így a Liebherrnél, a Claasnál és a JLG-nél is.
76. Metalobox Kft. Becsült érték: 9 Mrd Ft || Árbevétel: 4,8 Mrd Ft || Adózott eredmény: 2,0 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Öltözőszekrények gyártása Számos leánycégük van, több balkáni ország mellett a régióban is, forgalmuk közel harmada export. Ügyfeleik között iskolák, az Audi, a Haribo, a Mercedes-Benz, a soroksári IKEA sorakoznak, és számos olyan magyar cég is, ami ezen a listán is szerepel, például a Hell vagy a Gyermelyi. De a Metalobox szekrényeibe pakolja fegyvereit az Országház Országgyűlési Őrsége is.
77. Gallicoop Zrt. Becsült érték: 9 Mrd Ft (csoportszintű, nem konszolidált adatok. Forbes-gyűjtés) || Árbevétel: 36,6 Mrd Ft || Adózott eredmény: 4,5 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Pulykafeldolgozás Mészáros Lőrinchez köthető, információink szerint magyar befektetőkkel feltőkésített alapok vásárolták meg a legnagyobb pulykafeldolgozót. Egyik forrásunk szerint nem lenne meglepő, ha Mészáros – több más felvásárlásához hasonlóan – itt is két lépcsőben vinné végig az akvizíciót. A szárnyasok közül a pulykahús piaca nem növekszik úgy, mint a csirkehúsé, erős a piacon a konszolidációs nyomás, ráadásul a határzár alaposan megnehezítette az exportpiacok elérését.
78. Tóth és Fiai Kft. Becsült érték: 9 Mrd Ft || Árbevétel: 6,2 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,7 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Gépjárműülések gyártása Haszongépjárművekbe, buszokba, kisteherautókba gyártanak üléseket, de raktérkialakítással és klímakarbantartással is foglalkoznak.
79. Csaba Metál Zrt. Becsült érték: 8,8 Mrd Ft || Árbevétel: 20,2 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,4 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Öntöde, autóipari beszállító Egy ideje tudatosan dolgoznak azon, hogy a cég neve, arculata ismertebb legyen, és ne csak a világ nagy autógyártói és beszállítói tudjanak a békéscsabai öntödéről. Az itt végzett munka színvonalát jelzi, hogy a családi cég a BMW közvetlen beszállítója.
80. Hansa-Kontakt Kft. (CBA regionális központ) Becsült érték: 8,7 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 55,9 Mrd Ft || Adózott eredmény: 2,5 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Élelmiszer-nagykereskedelem A Hansa-Kontakt Kft. a CBA egyik regionális központja, ők szolgálják ki nagykereskedelmi raktáraikkal a területükhöz kapcsolódó CBA-boltokat, valamint az ő feladatuk az is, hogy bővítsék az üzlethálózatot. Eredetileg Csongrád megyei üzletekkel indultak, mai vonzáskörzetükbe összesen kilenc megye tartozik.
Nagy elődök A kommunista hatalomátvétel előtt indult magánvállalkozások közül sok került vissza magánkézbe.
Első Magyar Királyi Zálogház Alapítás éve: 1777 Ma: BÁV Kühne Mezőgépgyár 1856 Ma: Kravtex-Kühne Gépifermentáló Üzem (Szolnok) 1867 Ma: Ventas Coffee Hungary Pick Szalámigyár 1869 Ma: Bonafarm Kemikál 1871 Ma: MPF Holding Chateau Teleki Borászat 1881 Ma: Bonafarm Herz 1888 Ma: Bonafarm Magyar Építő (Ganz) 1889 Ma: WHB-Épkar Hirsch és Frank Gépgyár és Vasöntöde Rt. 1894 Ma: Wamsler SE (Mészáros Csoport) Bárdi József Automobil Rt. 1897 Ma: Bárdi Autó I. Bárány László (Széchenyi grófok birtoka, Békés megye, uradalmi baromfi-tenyésztő) 1907 Ma: Master Good Gamma Művek 1920 Ma: Mediso Negyedi cserépüzem (Mészáros Kálmán) 1920 Ma: Terrán Tetőcserép Péti Nitrogénművek 1931 Ma: Nitrogénművek Widenta 1938 Ma: MPF Vadásztöltény, Csappantyú, Gyutacs és Fémárugyár Rt. 1938 Ma: Videoton HoldingSi in temente
81. GALLUS Kft. Becsült érték: 8,7 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 30,1 Mrd Ft || Adózott eredmény: 0,2 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Baromfitenyésztés és -keltetés A tojáskeltetéstől a végső feldolgozásig mindennel foglalkoznak, ami a baromfit érinti, de van állategészségügyi szolgáltató laboratóriumuk is.
82. Novocoop Műanyagfeldolgozó Kft. Becsült érték: 8,6 Mrd Ft || Árbevétel: 5 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,4 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Hőre lágyuló műanyagok fröccsöntése A Novocoop elődje a Műfém szövetkezet, a rendszerváltáskor önállósodott. Referenciái között megtalálható az Electrolux, a Legrand és a Knorr-Bremse is.
83. Secret Control GPS Kft. Becsült érték: 8,3 Mrd Ft || Árbevétel: 2,6 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Járműbiztonsági szolgáltatások Varga Zoltán és Varga László 1997-ben alapították a vállalkozást, azzal a céllal, hogy újszerű megoldásokat hozzanak a vagyonvédelem és a logisztika területére GPS-alapú termékekkel. A gyártás teljes folyamata házon belül zajlik. Szerbiában, Romániában és Ausztriában is vannak leányvállalataik, NATO-beszállítói minősítésüket már az alapítás után három évvel megkapták.
84. Épkar Zrt. (E)* Becsült érték: 8,2 Mrd Ft || Árbevétel: 19,7 Mrd Ft || Adózott eredmény: 2,9 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Építőipari kivitelezés, karbantartás Többek között az Épkar is dolgozott az új Puskás Stadionon. A WHB mellett ifjabb Szeivolt István cége látta el a szerkezetépítés feladatait a kivitelezésnél, de dolgoztak számos műemléki felújításon is, például a városligeti Millennium Házán vagy az Operán.
85. Alcufer kft. Becsült érték: 8,1 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 56,6 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,3 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Hulladékfeldolgozás és -kereskedelem Az Alcufer hulladékhasznosítással, veszélyes hulladékkezeléssel is foglalkozik, de vállal autóbontást is. A családi céget a második generáció, Horváth Ferenc és Horváth Ernő vezeti. Az NB I.-et is megjárt Gyirmót focicsapatának névadó szponzorai.
86. Penta Általános Építőipari Kft. Becsült érték: 8,1 Mrd Ft || Árbevétel: 30,2 Mrd Ft || Adózott eredmény: 2,5 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Mélyépítési kivitelezés Tavaly szinte a fél belváros építkezéseit a Penta piros-fehér logói vették körül, ők dolgoztak a Podmaniczky, a József nádor és a Vörösmarty tér felújításán. Az Atlanti-óceánt a Fekete-tengerrel összekötő Eurovelo 6 fejlesztésében is részt vesznek, a Budapest és Dunakeszi közötti öt kilométeres kerékpárút uniós és hazai támogatásokból valósul meg.
87. Keskeny Nyomda Becsült érték: 8,0 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 8,2 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,2 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Nyomtatás, csomagolás, dobozgyártás A tavaszi karanténidőszak alatt volt, hogy 40 százalékkal is visszaesett a forgalmuk (éves alapon), de inkább előretekintettek, és beruházásokat indítottak el. A cég lendületesen nőtt, de komoly kihívás a megfelelő emberek megtalálása.
ÚJ! 88. Vabeko Kft. Becsült érték: 7,9 Mrd Ft || Árbevétel: 15,9 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,4 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Gázszállító és -elosztó vezetékek tervezése, kivitelezése A magyarországi földgázhálózathoz tartozó csomópontok és gázátadó állomások 80 százalékán végeztek már kivitelezési munkát. A társaság sikeresen szerepel a gázhálózati fejlesztési tendereken is, nem egyszer a Mészáros és Mészáros Kft.-vel karöltve.
89. Csabacast Könnyűfémöntöde Kft. Becsült érték: 7,9 Mrd Ft || Árbevétel: 14,6 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,6 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Nyomásos alumíniumöntvények előállítása, szerelése A könnyűfémöntöde 2008 nyarán alakult, a felszámolás alá került Adacast tevékenységének megőrzésére, és már alapításának első tört évében is nyereségesen működött.
90. Ensi Kft. Becsült érték: 7,9 Mrd Ft || Árbevétel: 11,5 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,7 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Épületgépészeti kivitelezés A budapesti központú, családi épületgépészeti cég több mint egy éve dolgozik a Mol új székházán, a 120 méteres tornyot az a Market (25.) építi, amelynek már átadták az új székházát. A komplett gépészeti kivitelezést szintén az Ensi vitte.
91. Béres Csoport Béres Gyógyszergyár Zrt., Acacia Parkerdő Kft., Akovita Könyvkiadó Kft., Béres Szőlőbirtok Kft., Celedrom Kft., Exva Kft., Mikolab Ingatlanhasznosító Kft., Üzletház Projekt Kft. Becsült érték: 7,9 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 13,4 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,6 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Gyógyszergyártás Az árbevétel 10, az exportbevétel pedig több mint 25 százalékkal nőtt éves alapon, köszönhetően új piacok megszerzésének és néhány új termék bevezetésének. Szolnoki gyárukban újabb, komoly kapacitásfejlesztést jelentettek be októberben, amit az állam hárommilliárd forinttal támogat. Az idei különleges év: 120 éve született az alapító, idősebb dr. Béres József, Lakitelken ebből az alkalomból szobrot is kapott.
92. CHS Holding CHS Hungary Kft., Digitáltech Europe Kft., C Szerviz Kft., Költő Estates Ingatlanhasznosító Kft. Becsült érték: 7,8 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 55,7 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Számítástechnikai eszközök kereskedelme A Notebook.hu online áruház is az ország egyik legnagyobb IT-disztribútorához tartozik. A csoport árbevétele 8,7 milliárddal csökkent éves alapon, az adózott eredménye 700 millióval volt alacsonyabb.
93. Sanatmetal Kft. Becsült érték: 7,8 Mrd Ft || Árbevétel: 5 Mrd Ft || Adózott eredmény: 0,6 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Implantátumok, protézisek, diagnosztikai eszközök fejlesztése, gyártása Az egri cég a maga területén piacvezető, Oroszországban is van gyára. A már a külföldi leányokat összefogó holdingstruktúrában működő, 2020-ra nagyvállalattá érett társaság tavasszal az elsők között tett felajánlást az egri kórháznak a koronavírus-járvány elleni védekezéshez. Ősszel az önellátó egészségipart támogató kormányzati csomagból 720 millió forint támogatást kapott 1,5 milliárdos beruházásához. Az anyacég (Sanat Holding) az Oszkó Péter-féle OXO Holding egyik befektetője.
94. Mixvill Kft. Becsült érték: 7,5 Mrd Ft || Árbevétel: 9,8 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,6 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Villanyszerelési anyagok értékesítése A Mixvill elektromos anyagokat importál-exportál, és saját márkanéven értékesíti őket 34 magyarországi üzletében. Tulajdonosa, Bencze István nem csak a villanyszerelésben érdekelt, közel tíz éve bort termel a Szent György-hegyi Bencze-birtokon.
95. Premium Sport Kft. (Heavy Tools) Becsült érték: 7,5 Mrd Ft || Árbevétel: 5,4 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1 Mrd Ft Mivel foglalkozik: Sportszer- és divatmárka Nehéz helyzetbe hozta tavasszal a magyar ruházati márkáit az, hogy a plázák „vevőmágnesei” zárva tartottak, nem kivétel ez alól a Heavy Tools sem: 14 bevásárlóközpontban vannak márkaboltjai, további hat helyen pedig franchise-partnerei. Tavaly még jó évet zárt, több mint egymilliárddal növelte árbevételét, igaz, adózott eredménye némileg csökkent.
96. Vill-Korr Hungária Kft. Becsült érték: 7 Mrd Ft || Árbevétel: 5,4 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Villamosipar A tulajdonos Gasztonyi családot a szexvideós botránya után lemondott Borkai Zsolt, győri polgármester köréhez sorolják. 2018 és 2019 között összesen negyven különböző villamossággal és közvilágítással kapcsolatos feladatot nyert el Győrben a Hvg.hu cikke szerint, de a piacról is van megbízása bőven, például az Audi-gyártól.
97. Vöröskő Kft. (Euronics) Becsült érték: 7 Mrd Ft || Árbevétel: 64,9 Mrd Ft || Adózott eredmény: 0,6 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Műszaki cikkek kereskedelme A családi cég Veszprémből hódította meg az országot. 1994-ben lépték át a megyehatárt, majd 2001-ben csatlakoztak a 29 országban jelenlévő Euronics beszerzési társuláshoz (innen a név). A társaság már több mint húsz éve támogatója a nemzetközi szinten is jegyzett veszprémi férfi-kézilabdacsapatnak.
ÚJ! 98. B+N Referencia Zrt. Becsült érték: 6,9 Mrd Ft (becslés konszolidált adatok alapján) || Árbevétel: 41,4 Mrd Ft || Adózott eredmény: 4,2 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Létesítménygazdálkodás, takarítás 2017-ben szerepelt először „Simicska takarítócége” Forbes-listán, akkor a Miskolci Patyolat felvásárlása miatt. A társaság azóta tovább hízott, több versenytársát is felvásárolta. 2015-ben a Mundus Investtől került mostani tulajdonosához (a Mundus Simicska régi harcostársáé, Fonyó Károlyé volt, Nyerges Zsolt érintésével került Mészáros Lőrinchez, egy ideig Simicska is a nevére vette). A médiapiacon is ismert, Tombor Andrással is üzleti kapcsolatban álló Kis-Szölgyémi Ferenc 2013 óta vezeti a társaságot, és csillaga a G-nap után sem áldozott le, sőt magasabban áll, mint valaha – immár tulajdonosként. Csak az elmúlt egy évben 28 közbeszerzést nyertek el 53 milliárd forint értékben. Az ismét kormányzati célkeresztbe került reptéren is dolgoznak: ICA névre keresztelt, saját fejlesztésű takarítórobotjukat tavaly kezdték Ferihegyen tesztelni. A B+N jelenléte ma már ennél sokkal hangsúlyosabb itt: érdekelt az Airport Service Budapest Zrt.-ben is, a földi kiszolgáló már a KLM légitársasággal is leszerződött.
99. Silvestris & Szilas Gyógynövény-feldolgozó Kft. Becsült érték: 6,6 Mrd Ft || Árbevétel: 4,7 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,1 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Gyógynövény-feldolgozás A termelésnél a körforgásos gazdálkodásra törekszik Európa egyik legjelentősebb illóolaj-feldolgozó vállalata, a növénytermesztéstől a desztillálásig kíséri az előállítást.
100. Scenia Kft. Becsült érték:: 6,1 Mrd Ft || Árbevétel: 2 Mrd Ft || Adózott eredmény: 1,2 Mrd Ft Mivel foglalkozik:Bőrápolószerek, gyógynövényes gélek gyártása A Balaton-felvidéki kozmetikai cég közép-európai gyógynövényekből készíti termékeiket. Az elmúlt öt évben árbevételük és adózott eredményük is stagnált, vagyis profitrátájuk tartósan magas volt.
Lelépő óriások A tavalyi listához képest két óriáscég hagyja el a Magyar 100-at. A jegybank kötvényprogramjából is forrást szerző és külföldön lendületesen terjeszkedő Futureal-Cordia csoport (2019-ben 9. volt) tulajdonosi háttere átrendeződött, és már van külföldi is a tagok között. Maga a csoport többségi magyar tulajdonban maradt, de definíciónk szerint már nem vesszük számításba a listánknál, négy év után hagynak el minket. A menedzsment által kivásárolt MET energetikai óriás egy évig szerepelt a 100 százalékban magyar privát cégek között, egyből a 10. helyen debütált. A szingapúri kormányzati hátterű Keppel Corporation 53 millió eurónyi befektetésért cserébe húsz százalékot kapott a 3500 milliárd forint forgalmú cégből. Vagyis a MET értékét igen pontosan becsültük fel, amikor 91,5 milliárd forintra tettük.
*(CS): Szerepelt a legnagyobb családi cégek listáján is. *(E):Erőteljes állami kitettség miatt eszköz alapon készült becslés.
„A mi filozófiánk a fenntarthatóságot képviseli. A globalizált világban egyre kevesebb a termőterület, egyre fontosabb, hogy az emberek azt fogyasszák, ami a közvetlen környezetükben megterem, ne azt, amit több ezer kilométerről importálnak. Ha itt megterem a kert végében a rebarbara, akkor azzal fogok főzni, és nem trópusi növényekkel. Vagy kimegyek az erdőbe vagy a házam mögé, és szedek egy kis mohát. Nagyon jó kis levest főzök belőle erdei gombával” – mondja Ana Roš. A világszerte ismert séf sosem járt szakácsiskolába, ma mégis több hónapra előre tele van az étterme. Mert autentikus.
Egy amerikai út, valamint egy séf és egy étteremvezető találkozása kellett ahhoz, hogy egyre több magyar ismerje meg a gofritölcsérbe töltött csirkét. A bulinegyedben található Tölcsibe alapítói kezdettől a magyar vendégekre építettek, így eddig a vírusválság akadályait is sikeresen vették.
Ha „egy kis füleki zsidó srácot” élete derekán lovaggá üt a brit királynő, az nem olyan sztori, ami mellett elmegy az ember. De Sir Frank Lowy útja e nélkül is példátlanul kalandos: a Felvidékről a pesti gettón és az izraeli hadseregen át vitt Ausztráliába, ahol a semmiből szupergazdag vállalkozó, futballelnök és filantróp milliárdos lett. 2018-ban 32 milliárd dollárért adta el Westfield Corporation nevű plázacégét. A visszavonult szlovák–magyar–zsidó–ausztrál üzletember ma Tel-Avivban él, októberben múlt 90, és nemrég interjút adott a szlovák Forbesnak. A rövidített verziót közöljük.