„A családi kedvencként tartott városi kutyáknak sokkoló, ha hirtelen menhelyre kerülnek, teljesen más körülmények közé. Az én kutyám két hét után belepusztulna” – mondja Hirbek Edina, a ZöldEb Kutyás Érdekvédelmi Egyesület elnöke. Edináék a legelsők között reagáltak a koronavírus-járványra. Már március elején létrehozták a Segítség gazdiknak karantén idején nevű kezdeményezést, ami gyorssegélyt nyújt a vírus miatt bajba került kutyásoknak.
„Amikor az első hírek felreppentek a vírusról – mondja Edina –, elkezdtünk az egyesületen belül arról beszélgetni, hogy mi lesz akkor, ha egy gazdi karanténba kerül, és nem tudja levinni a kutyáját sétáltatni.” A segélyvonalat kezdetben kimondottan a budapesti kutyatartóknak szánták, de hamar kiderült, hogy országosan is lenne igény a segítségükre. Békés megyén kívül mindenhol vannak önkénteseik, több mint 450-en.
Mindig a kutyás véleménye az első
2016 nyarán 17 kutyatulajdonos úgy döntött, hogy civil szervezetté állnak össze, miután magánszemélyként nem vették komolyan javaslataikat a Városliget-projekt kutyás parkhasználata kapcsán. A munkának 2017-ben álltak neki, kezdeményezésükből gyorsan országos mozgalom lett. Kialakultak a ZöldEb helyi sejtjei, amik az anyaegyesülettől jogi, anyagi, szakmai és persze lelki támogatást kapnak.
Ahogy fogalmaznak, abban térnek el a kutyatartók többi érdekvédelmi szervezetétől, hogy ők nem az önkormányzatok álláspontját nyomják át a helyi kutyásokon, hanem fordítva. A polgármestereknek és kollégáiknak szakmai tanácsadást is nyújtanak, teljesen ingyen.
„Az önkormányzatok nem rosszindulatból, hanem a felkészületlenség miatt nem tudnak a szakmai dolgokra reagálni – mondja Edina. – A XIII. kerületi futtatónál a kutyások a tervrajz alapján értesültek arról, hogy az önkormányzat elvenné a terület kétharmadát. Elmentek a lakossági fórumra, de lesöpörték őket, így kétségbeesve fordultak hozzánk.” Az egyesület közvetített, az önkormányzat és a lakosok végül együttműködési megállapodást kötöttek. A helyi kutyások vállalták a terület gondozását és fenntartását, sajátjukként kezelve azt. A parkban integrált részt is létrehoztak, ahol pórázon lehet kutyát sétáltatni. Példaértékű budapesti futtató lett, amivel mindenki jól járt.
„Jók az eredményeink. Nem azt látjuk az önkormányzatokon, hogy nem akarják, hanem csak tanácstalanok” – mondja Edina. Szakmai csapatukkal még egy futtatókra javasolt fertőtlenítési protokollt is kialakítottak, amit ingyen eljuttattak az önkormányzatokhoz is.
„Fontos, hogy a nem kutyásokat is meg tudjuk szólaltatni. Sokszor ők keresnek meg minket, például, hogy problémájuk van a szomszéd kutyájával. Ebben is segítünk” – mondja Edina. A ZöldEb másik fő tevékenysége a lakossági érzékenyítés. Foglalkozásaikkal többnyire a gyerekeket célozzák, hogy a jövő generációjának ne legyen kérdés a felelős állattartás. Ezeket a foglalkozásokat is ingyen szervezik, pénzt csak akkor kérnek, ha felkérnek animátorokat.
A csapatban az elnöktől a kutyasétáltatókig mindenki önkéntes, ők munka mellett foglalkoznak a zöldebes ügyekkel. Szakmai csapatuk is van, aminek tiszteletbeli tagja Csányi Vilmos etológus is. Az első évben egy nagyobb cég segített nekik, de azóta saját lábon próbálnak megállni. Idén, az önkormányzatok felkérésére, összeállítottak volna egy átfogó, szakmai kisokost. Ebből származott volna valamennyi pénz, de a koronavírus miatt ezt el kellett halasztaniuk. Fix kiadásaik nincsenek, nem kell fizetniük irodabérletet vagy munkabért, a pénzhiány inkább a tervezett rendezvényeik miatt problémás. Az őszi 2. Kutyás Critical Masst nagyon szeretnék megtartani, most ennek költségére gyűjtenek. Elindítottak egy licitoldalt, ahol bárki felajánlhatja kutyás tárgyait, a befolyt összeget pedig az esemény kiadásaira szánják majd.
Sétáltatás kesztyűben és maszkban
A koronavírus-járvány hatására már március 16-án kiküldték első javaslataikat az önkormányzatoknak és a kutyásoknak, hogyan kellene egy ilyen helyzetben fertőtleníteni és egyáltalán használni a közösségi térként is szolgáló kutyafuttatókat. Segítség gazdiknak karantén idején nevű kezdeményezésük három esetben nyújt segítséget: az idősebbek vagy az egészségügyben dolgozók kutyáinak sétáltatásában; akkor, ha a gazda karanténban van és nem tudja megsétáltatni a kutyáját; illetve ha valaki kórházba kerül, és a kutyának ideiglenes befogadóra van szüksége.
Mindegyik más-más protokoll szerint zajlik, ám az egészségügyi előírások minden esetben szigorúak. A gazda és a sétáltató között nincs kontakt, saját pórázt visznek, használnak maszkot és kesztyűt vagy fertőtlenítő törlőkendőt. Ha a kutyát karanténból hozzák el, az ideiglenes befogadás előtt és után is megfürdetik. Sok, kutyákra épülő vállalkozás melléjük állt. A Wash and Vau önkiszolgáló kutyamosó például közel ötszázezer forint értékű kuponnal segíti a kutyák fürdetését. Az önkéntes kutyasétáltatók és ideiglenes befogadók száma már több mint 450, a jelentkezőket kitöltött űrlap alapján kötik össze a megfelelő kutyával.
Edina hangsúlyozza, hogy a kezdeményezés átmeneti, ha vége lesz a járványnak, ez a szolgáltatás megszűnik. Nem is lehetne fenntartani, hiszen a sok önkéntes most azért tud ennyit segíteni, mert éppen nekik is több az idejük. Normális esetben pedig egyébként is sok vállalkozás épül kutyasétáltatásra.
„Irgalmatlan mennyiségű csokoládé halmozódott fel – mondja Edina. – Főleg az idősebbeknek fura, hogy nem kell fizetniük, és mindenképp meg szeretnék valahogy hálálni. Ha egyszer vége lesz ennek az őrületnek, leülünk egy parkba, és jól becsokoládézunk.”
Zöldeb Kutyás Érdekvédelmi Egyesület
Az alapítás éve: 2016
A csapat: 17 fő + 450 önkéntes
Éves költségvetés: 600 ezer forint
Mit kezdenének 10 000, 100 000 és 1 000 000 forinttal?
10 000:
Az őszi rendezvény hirdetési költségére költenék.
100 000:
Most az egyik ideiglenesen örökbefogadott kutya, Tücsi gyógyszereire, egyébként a weboldal fejlesztésére fordítanák.
1 000 000:
Társadalmi vállalkozássá alakulnának, mivel most nem tudnak gazdasági tevékenységet végezni.