Kicsiben gondolkodtak, hirtelen lettek nagyok. A Játéknetet alapító két házaspárnak elég volt nyolc-kilenc húzós karácsonyi szezon, elfáradtak. Egyik beszállítójuk, a modellvasutakkal és makettekkel, valamint a Thomas gőzmozdonnyal berobbanó Modell & Hobby Kft. négy éve vette meg a céget, tavaly év végén pedig megszüntette. Magát a játéknet.hu piacvezető webáruházat persze nem – és szerencséjére a karantén ideje alatt az pont kompenzálta a nagykereskedelem zuhanását.
Németh Kinga és Hankó Tamás nyár közepére várták első gyermeküket, így valamikor 2006 tavaszán lelkesen nekiláttak, hogy Lovag utcai, első közös lakásukban habos-babos kislányszobává varázsolják a konyhából nyíló apró helyiséget. Egyik este a konyhában ücsörögve éppen azon mérgelődtek, mennyire nehéz igazán jó gyerekjátékokat vásárolni. Tamás testvére gyermekeinek próbáltak időnként ajándékot venni, és a csillámpónik és G.I. Joe-k világában teljesen járatlan fiatal házaspár azt tapasztalta, hiába kérdezősködnek a hipermarketek játékosztályain a korosztályos ajánlásról, nem kapnak megbízható információt. Belegondoltak, mi lesz majd, ha az ő gyermeküknek kell jobbfajta játékok után szaladgálniuk – és megegyeztek abban, hogy semmi kedvük a gyér áruházi kínálatból válogatni.
Tamás akkoriban hajkozmetikai termékekkel ügynökösködött, volt kereskedelmi háttere, zavarta, ha nem működik jól egy piac. „Miért nem indítunk játékwebáruházat?” – bökte ki még aznap este Kingának, miután villámgyorsan feltérképezte a netes játékpiaci viszonyokat. Akkoriban az online kereskedelem még csíráiban létezett csak, a játékfelhozatalban egy érdemi online szereplő volt, a tulli.hu, így a fellelkesült Tamás azonnal felhívta barátját, Bognár Ákost, hogy közölje vele: megtalálta a piaci rést.
Ákos korábban IT-s újságíró volt, egy időben a PC World főszerkesztője, 2006 tájékán pedig éppen a Szoftver.net nevű webáruházon ügyködött feleségével, Krisztinával. A két harmincas évei elején járó házaspár a nyár végére össze is dobta a játéknet.hu webáruházat. Tamásék Lovag utcai babaszobájából iroda lett, majd pár hét múlva már itt sorakoztak a Gulliver nagykereskedésből beszerzett játékok. „Először csak egy polcot ürítettünk ki a spájzban, hogy elférjenek, aztán kettőt, majd lassan az egész lakást ellepték a csomagok” – mondja Tamás, aki a legelső rendelést személyesen szállította ki 2006 szeptemberében, „valahova az agglomerációba”. Egy Thomas-figurás puzzle volt.
A Föld legpénzesebb lakói sem immunisak a koronavírusra. Ahogy a járvány egyre súlyosabbá vált Európában és Amerikában, összeomlottak a globális részvénypiacok, és ezzel vagyonok lettek semmivé.
Amikor az amerikai Forbes március 18-án véglegesítette gazdaglistáját, 2098 milliárdost számolt össze, 558-cal kevesebbet, mint egy évvel korábban, viszont a 12 nappal korábbi adatnál már 226-tal volt kisebb ez a szám. A listán maradók 51 százaléka lett szegényebb, és összességében 700 millió dollárral, nyolcbillió dollárra csökkent a világ milliárdosainak összvagyona egy év alatt – bár ebben még nincsenek benne a március közepe utáni változások. Íme, a top ötven.
1. Jeff Bezos
113 milliárd dollár
Életkor: 56
USA
Amazon
Március közepén az Amazon bejelentette, hogy összesen százezer teljes és részmunkaidős alkalmazottat vesz fel logisztikai központjaiba, annyira megugrottak a koronavírus-járvány miatt karanténba vonuló vásárlók megrendelései. Azt is vállalták, hogy előnyben részesítik az egészségügyi eszközök, az alapvető élelmiszerek és háztartási termékek kiszállítását. A hónap végére legalább tíz raktári munkás elkapta a Covid-19-vírust. Március 26-án Bezos azt posztolta az Instagramon, hogy cége logisztikai és technikai segítséget nyújt a WHO-nak a vírus elleni küzdelemhez. Előzőleg, februárban, Bezos Earth Fund nevű alapítványán keresztül tízmilliárd dollárt adott a klímaváltozás elleni harcra. Tavaly Amazon-pakettjének negyede volt feleségéhez, MacKenzie-hez került a világ legköltségesebb válásában. Új barátnőjével, Lauren Sanchezzel gyakran mutatkozik a nyilvánosság előtt.
2. Bill Gates
98 milliárd dollár
Életkor: 64
USA
Microsoft
Gates március 13-án bejelentette, hogy távozik a Microsoft igazgatóságából. A szoftvercéget 1975-ben alapította Paul Allennel (ő 2018-ban meghalt), Gates 2000-ig vezérigazgató, 2014-ig igazgatósági elnök volt. Kiszáll a Berkshire Hathaway igazgatóságából is, amit barátja, Warren Buffett vezet. Gates a Bill & Melinda Gates Alapítványra szeretne fókuszálni, aminek társelnöke. Az alapítvány februárban százmillió dollárt ajánlott fel a Covid-19 elleni küzdelemre. Ebből hatvanmilliót vakcinafejlesztésre, kezelésekre és diagnosztikára szánnak. Március 24-én, egy virtuális Ted-beszédben Gates arra figyelmeztette Amerikát, hogy csak a hat–tíz hetes bezárkózás lehet az egyetlen opció a tömeges halálozások és a hatalmas gazdasági károk megelőzésére. „Nagyon durva azt mondani az embereknek, hogy járjanak csak étterembe, vegyenek új ingatlant, és ne foglalkozzanak a sarkon halmokban heverő hullákkal.” Gates már 2015-ben megjósolta a járványt egy másik Ted-előadásában, azt mondta, hogy „nem rakéták, hanem mikrobák” okozhatják milliók halálát a következő évtizedben – és erre a világ nincs felkészülve.
3. Bernard Arnault és családja
76 milliárd dollár
Életkor: 71
Franciaország
LVMH
A luxuscégcsoport titánjának nem akármilyen éve volt 2019. Novemberben bejelentette, hogy 16,2 milliárd dollárért felvásárolta az amerikai Tiffany & Co. ékszercéget. Az LVMH nemsokkal később 60,2 milliárd dolláros árbevételt jelentett 2019-re. Arnault vagyona 2020-ban volt a csúcson, 116,5 milliárd dollárral, a koronavírus-járvány miatt azonban azóta jócskán megcsappant. Márciusban az LMVH parfüm- és kozmetikumgyárai átálltak a kézfertőtlenítő-gyártásra, amit Arnault ingyen adott oda a francia egészségügyi hatóságoknak. Később egy kínai ipari beszállítójával is megállapodott négy hét alatt negyvenmillió maszk leszállítására.
4. Warren Buffett
67,5 milliárd dollár
Életkor: 89
USA
Berkshire Hathaway
A befektetőlegenda, akinek cége 2019 végén 128 milliárd dollár készpénzvagyonnal rendelkezett, komoly zsákmányra tehet szert a bezuhanó piacon. A nebraskai Omahában bejegyzett Berkshire Hathaway februárban nagyjából egymillió részvénnyel, 11 százalékra növelte részesedését a Delta légitársaságban, amit erősen megtépázott a koronavírus. Buffett cége májusban online tartja meg a szokásos évi omahai közgyűlést, megtiltva, hogy a részvényesek személyesen odamenjenek.
5. Larry Ellison
59 milliárd dollár
Életkor: 75
USA
Szoftver
Bár 2014-ben leköszönt az Oracle vezérigazgatói posztjáról, technológiai vezér maradt. Labort épít egy hawai szigeten.
6. Amancio Ortega
55,1 milliárd dollár • Életkor: 84 Spanyolország • Zara
A globális divatláncot tulajdonló Inditex csoport részvényárfolyama tavaly szerényen emelkedett, aztán idén február óta 35 százalékot zuhant. Ortega hatalmas kereskedelmiingatlan-portfóliójának értéke szintén csökkenhetett, de ő maga azért köszöni, jól van: több mint egymilliárd dollár osztalékot vett fel cégei 2019-es eredményeiből. Az Inditex közben kesztyűket, maszkokat és védőszemüvegeket ajánlott fel a spanyol egészségügynek.
7. Mark Zuckerberg
54,7 milliárd dollár
Életkor: 35
USA
Facebook
Tavaly júliusban történelmi rekordmértékű, ötmilliárd dolláros büntetést rótt ki a cégre a Federal Trade Comission (szövetségi kereskedelmi felügyelet) a fogyasztók privát szférájának megsértéséért. 2,9 milliárd felhasználójával a közösségi szájt lett a bezárkózás idején az első számú kommunikációs platform. A Facebook a tech cégek közt elsőnek jelentette be, hogy ezer dollár bónuszt fizet dolgozóinak, hogy mérsékelje a koronavírus okozta anyagi veszteségeiket.
8. Jim Walton
54,6 milliárd dollár
Életkor: 71
USA
Walmart
9. Alice Walton
54,4 milliárd dollár
Életkor: 70
USA
Walmart
10. Rob Walton
54,1 milliárd dollár
Életkor: 75
USA
Walmart
A Walmart-alapító Sam Walton legidősebb fia, Rob menedzselte 1970-ben a családi cég tőzsdére vitelét – és még mindig ott ül az igazgatóságban. Testvéreivel és örököseikkel együtt a Walmart részvényeinek körülbelül a felét a családtagok birtokolják. A világ legnagyobb kiskereskedelmi cége márciusban megnyitotta az első koronavírus-tesztpontját, és összesen 550 millió dollár bónuszt ajánlott fel az órabéres dolgozóinak. A tervek szerint világszerte 150 ezer ideiglenes munkatársat vesz fel, hogy a járványban megugró vásárlásokat kezelni tudja.
11. Steve Ballmer
52,7 milliárd dollár
Életkor: 64
USA
Microsoft
Ballmer kosárcsapata, a Los Angeles Clippers nemrég összefogott az L.A. Kingsszel, a Lakersszel és a város Staples Center nevű stadionjával, hogy a sportesemények felfüggesztése miatt állás nélkül maradó alkalmi munkásoknak pénzügyi támogatást adjanak. Ballmer 2014-ben vette meg a Clipperst, ugyanabban az évben, amikor lemondott a Microsoft vezérigazgatói posztjáról.
12. Carlos Slim Helú és családja
52,1 milliárd dollár
Életkor: 80
Mexikó
Telecom
A gyengülő mexikói peso és Slim legnagyobb holdingja, a telekommunikációval foglalkozó America Movil részvényesése 2019-hez viszonyítva 11,9 milliárd dollárral csökkentette vagyonát.
13. Larry Page
50,9 milliárd dollár
Életkor: 47
USA
Google
Page decemberben mondott le a Google-t is magába foglaló Alphabet vezérigazgatói posztjáról. Trump elnök felkérte a Google-t, hogy készítsen egy webszájtot, amin az amerikaiak megtalálhatják a legközelebbi koronavírus-tesztállomásokat. A szájt március 16-án indult el Kalifornia négy megyéjével, további bővítések várhatók.
14. Sergey Brin
49,1 milliárd dollár
Életkor: 46
USA
Google
Brin decemberben mondott le az Alphabet elnöki posztjáról, de ahogy Page, ő is az igazgatótanács tagja maradt. Házastársa Nicole Shanahan, a szabadalmi ügyek menedzselésével foglalkozó ClearAccessIP nevű cég alapítója és vezetője.
15. FranÇoise Bettencourt Meyers és családja
48,9 milliárd dollár
Életkor: 66
Franciaország
L’Oréal
A L’Oréal-alapító unokája 1997 óta ül a szépségipari cég igazgatótanácsában. Márciusban a cég bejelentette, hogy kézfertőtlenítőket fog gyártani, amiket francia és európai egészségügyi szervezeteknek adományoz.
16. Michael Bloomberg
48 milliárd dollár
Életkor: 78
USA
Bloomberg LP
Bloomberg legalább 875 millió dollárt költött elnökjelölti kampányára, hogy aztán a március eleji szuperkedd gyenge eredményei után visszavonulót fújjon. Később a leállított kampány alapjából 18 millió dollárt utalt a Demokrata Nemzeti Bizottságnak.
17. Jack Ma (Ma Jün)
38,8 milliárd dollár
Életkor: 55
Kína
e-kereskedelem
Ma szeptemberben vonult vissza az online-kereskedelmi óriás Alibaba csoport elnökségétől, és azt mondta, mélyebben el fog merülni a jótékonykodásban. A Jack Ma Foundation márciusban jelentette be, hogy egymillió maszkot és félmillió koronavírustesztet adományoz az Egyesült Államoknak.
18. Charles Koch
38,2 milliárd dollár
Életkor: 84 USA
Koch Industries
Az általa vezetett Koch Industries – ami felhőkarcolóablakoktól az Angel Soft vécépapírig mindent gyárt – 110 milliárd dollár árbevétellel büszkélkedhet. A kansasi milliárdos alapította a politikai és jótékonysági Stand Together hálózatot is. Néhány tagszervezet március közepén levelet küldött a kongresszusnak. A járvány elleni cselekvést sürgették, de felvetették az ipari korlátozások és a pénzügyi felelősség kérdését is.
18. Julia Koch és családja
38,2 milliárd dollár
Életkor: 57
USA
Koch Industries
Mikor férje, David Koch 2019 augusztusában elhunyt, Julia és három gyermeke megörökölték a Koch Industries részvényeinek 42 százalékát. A pár 1991-ben találkozott egy vakrandin. Az iowai születésű Julia a 80-as években a divattervező Adolfo asszisztense volt.
20. Ma Hua-teng
38,1 milliárd dollár
Életkor: 48
Kína
online média
Az otthonukba szoruló kínaiak közül sokan nyúltak a mobiljukhoz, hogy a Tencent által forgalmazott játékokkal múlassák az időt. A cég februárban egy 210 millió dolláros alapot hozott létre a rászorulók egészségügyi ellátására és támogatására.
21. Mukesh Ambani
36,8 milliárd dollár
Életkor: 62
India
petrolkémia, kőolaj, földgáz
Reliance Industries nevű cége 43 milliárd dolláros adóságba verte magát, miután a telekommunikációban is terjeszkedett a mára több mint 370 millió előfizetővel rendelkező Reliance Jióval. Ambani tavaly augusztusban azt mondta, 2021 márciusára vissza is fizetik az adósághegyet, és elő is készítették a Reliance termelői ágazatának húszszázalékos eladását a szaúdi Armacónak, 15 milliárd dollárért. Csakhogy az olajárak összeomlása késleltetheti Ambani terveit. Az indiai kormány régóta vitában áll a Reliance-szel egyes olaj- és földgázmezők tulajdonlását illetően, és szembefordult az armacós üzlettel.
22. MacKenzie Bezos
36 milliárd dollár
Életkor: 50
USA
Amazon
Miután májusban megegyezett volt férjével, Jeff Bezosszal az általa birtokolt Amazon-részvények egynegyedének átadásáról, Mackenzie májusban aláírt a Giving Pledge nevű jótékonysági szervezetnek. Mackenzie részvényeinek szavazati joga felett továbbra is volt férje rendelkezik.
23. Beate Heister és Karl Albrecht Jr.
33,3 milliárd dollár
Németország
kiskereskedelem
A rejtőzködő testvérpár 2014-ben örökölte meg az alacsony árakkal operáló Aldi Süd szupermarketláncot apjuktól, Karl Albrechtől. Németország egyik legnagyobb kiskereskedelmi lánca a világjárvány közepén javít betegszabadsággal kapcsolatos politikáján, és egyre többet takaríttat áruházaiban.
24. David Thomson és családja
31,6 milliárd dollár
Életkor: 62
Kanada
média
Thomson nagyapja a 30-as években vásárolta meg első újságját. Médiabirodalma, a Thomson Reuters a Blacksotne-nal együtt azt tervezi, hogy még idén áruba bocsátják a londoni tőzsdén jegyzett Refinitive nevű pénzügyi adatszolgáltatócégben birtokolt részvényeiket. A Refinitive értékét 27 milliárd dollárra becsülik.
25. Phil Knight és családja
29,5 milliárd dollár
Életkor: 82
USA
Nike
A Phil Knight által 1964-ben társalapított Nike március közepén 384 boltját zárta be az Egyesült Államokban, Kanadában, Nyugat-Európában, Ausztráliában és Új-Zélandon. Ez a lépés két hónappal követte Mark Parker ügyvezető hosszú idő utáni lemondását. Knight 2016 júniusában mondott le az igazgatói posztról.
26. Lee Shau Kee (Li Csao-csi)
28,1 milliárd dollár
Életkor: 92
Hongkong
ingatlan
Lee májusban mondott le a vagyona többségét kitevő Henderson Land Development nevű ingatlanóriás igazgatói posztjáról fiai, Peter Lee Ka Kit (Li Ka-kit) és Martin Lee Ka Shing (Li Ka-sing) javára. Ahogy a hongkongi gazdaság válságba süllyedt, vagyona kétmilliárd dollárt csökkent.
27. François Pinault és családja
27 milliárd dollár
Életkor: 83
Franciaország
luxus termékek
A család luxuscsoportja, a Saint Laurent, az Alexander McQueen és a Gucci divatmárkákat is birtokló Kering márciusban bejelentette: hárommillió műtősmaszkot vásárol Kínából a francia egészségügyi szervezeteknek.
28. Sheldon Adelson
26,8 milliárd dollár
Életkor: 86
USA
kaszinók
Amerika regnáló kaszinómogulja március 17-én ugyan bezárta a Las Vegas-i Venetian és Palazzo kaszinókat, de továbbra is fizeti az alkalmazottakat; makaói és szingapúri kaszinói nyitva tartanak. A republikánus megadonor és felesége, Miriam a 2018-as időközi választásokra 120 millió dollárt adományozott a republikánusoknak. Néhányan azt várják, hogy idén is százmillió felett adományozzon Trump újraválasztása és a republikánus kongresszusi képviselőjelöltek támogatása érdekében.
29. Jacqueline Mars
24,7 milliárd dollár
Életkor: 80
USA
édesség, állateledel
29. John Mars
24,7 milliárd dollár
Életkor: 84
USA
édesség, állateledel
A Mars testvérek örökölték meg az M&M’sről és a Milky Way csokiszeletről ismert, 35 milliárdos forgalmú édességipari cég egy-egy harmadát. A Mars szeptemberben vásárolta meg a proteinben és nasikban utazó, berlini központú Foodsprings nagy részét. A vételárat nem közölték.
31. Elon Musk
24,6 milliárd dollár
Életkor: 48
USA
Tesla, SpaceX
Elektromosautó-cége részvényeinek árfolyama tavaly ősztől idén február közepéig emelkedett, de azóta megfordult a trend. Musk márciusban még azt írta a Twitteren, hogy „a koronavírus-pánik marhaság”, de most bejelentette, hogy egyik üzeme átáll lélegeztetőgépek gyártására.
32. Giovanni Ferrero
24,5 milliárd dollár
Életkor: 55
Olaszország
édesség
Ferrero az elnöke a családról elnevezett édességgyártó cégcsoportnak, legismertebb termékei a Nutella és a Tic Tac cukorka. 2017-ben lemondott vezérigazgatói tisztségéről, de még mindig ő felel a nagy üzletekért, ilyen volt például a Nestlé amerikai cukorkarészlegének 2,8 milliárdos felvásárlása 2018-ban. Legalább két gyárukban felére kellett csökkenteni a dolgozói létszámot az elmúlt hónapokban a koronavírus-válság miatt.
33. Michael Dell
22,9 milliárd dollár
Életkor: 55
USA
Dell computers
Nagyjából egy évvel azután, hogy a Dell Technologies részvényeit visszavezették a tőzsdére, az árfolyam gyengélkedik. Márciusban a cég azt ígérte, hogy legalább négymillió dollárral támogatja a kórházakat és a koronavírus-járvány ellen küzdő szervezeteket. Arra hírre, hogy a járvány márciusi kitörésekor Floridában fiatalok partiztak az óceánparton, a Dell egy Twitter-posztban üzente meg a kihágóknak, hogy eszükbe ne jusson a cég állásajánlataira jelentkezni.
34. Hui Ka Yan (Huj Ka-jen)
21,8 milliárd dollár
Életkor: 61
Kína
ingatlan
Kína leggazdagabb ingatlanfejlesztőjének vagyona éppúgy csökkenőben van, mint a kereslet Evergrande cégcsoportjának projektjei iránt. Hui tavaly novemberben bejelentette, hogy három éven át 6,4 milliárd dollárt fektet az elektromosautó-gyártásba.
35. Li Ka-Shing (Li Ka-sing)
21,7 milliárd dollár
Életkor: 91
Hongkong
vegyes
Li, Ázsia egyik legbefolyásosabb üzletembere, 13 millió dollárt adományozott Vuhan városának a koronavírus elleni küzdelemhez. Alapítványa pedig 250 ezer szájmaszkot osztott szét Hongkongban, ahol védőfelszerelés szűkében volt a lakosság.
36. He Xiangjian (Ho Hsziang-csien)
21,6 milliárd dollár
Életkor: 77 Kína
háztartási eszközök
A világ egyik legnagyobb háztartásigép-gyártója, a Midea Group többek között mosógépeket és szárítókat adományozott a Covid-19-betegeket ápoló vuhani kórházaknak.
36. Jim Simons
21,6 milliárd dollár
Életkor: 81
USA
hedge fundok
Rennaissance Technologies nevű befektetési cége tavaly 130 milliárd dollárt kezelt. Februárban a részvénytúlsúlyos alapja az évtized legnagyobb esését produkálta: hét százalékot veszített.
38. Yang Huiyan (Jang Huj-jen) és családja
20,3 milliárd dollár
Életkor: 38
Kína
ingatlan
Yang a társelnöke és 57 százalékban a tulajdonosa a hongkongi tőzsdén jegyzett Country Garden nevű ingatlanfejlesztőnek, amit apja alapított, és a mai napig elnököl. A Country Garden februárban automata ételkiszolgáló állomásokat állított fel Vuhanban – egy gép papírtálcára adagolja az ételt, kiiktatva az emberi érintést –, hogy az egészségügyi dolgozókat segítse.
39. Joseph Safra
19,9 milliárd dollár
Életkor: 81
Brazília
bankszektor
Svájcban, New Yorkban és Brazíliában vannak bankjai. Vagyona hatalmasat esett március közepén, miután a bankszektorban kitört a válság, és a svájci frank és a brazil real dollárárfolyama is bezuhant.
40. Dieter Schwarz
19,8 milliárd dollár
Életkor: 80
Németország
kiskereskedelem
Schwarz ügyesen alakította át a Lidl diszkontláncát fiatalokat megcélzó ökotudatos bolthálózattá. Telerakta a polcokat biotermékekkel és egyendobozokkal, így a dolgozóknak nem kell állandóan polcokat tölteniük. A Lidlnek több mint tízezer üzlete van a világ 29 országában, köztük az Egyesült Államokban.
41. Vladimir Potanin
19,7 milliárd dollár
Életkor: 59
Oroszország
fémek
Oroszország leggazdagabb embere. Február óta egy új kriptopénz tesztelésén dolgozik, ami mögött Nornickel nevű nemesfém-birodalmának palládium-, kobalt- és réztartaléka a fedezet.
41. Tadashi Yanai (Janai Tadasi) és családja
19,7milliárd dollár
Életkor: 71
Japán
divat-kiskereskedelem
A Fast Retailing ruházati óriás-cég tavaly augusztusban rekorderedményekről számolt be, és bár azóta 14 százalékot estek a részvényei, az elnök továbbra is Japán legvagyonosabb embere. A járvány miatt Kínában a 750 üzletből álló Uniqlo felét be kellett zárnia, és ötvenet átmenetileg az USA-ban is.
43. Qin Yinglin (Csin Jing-lin) és családja
18,5 milliárd dollár
Életkor: 54
Kína
sertéstenyésztés
Kína a világ legnagyobb sertésfogyasztója, és Qin a világ leggazdagabb sertéstenyésztője. A nyereség tavaly meglódult, így a sencseni tőzsdén jegyzett Muyuan Food részvényeinek ára is majdnem megháromszorozódott. Qin kezére játszott, hogy az afrikai sertéspestis a kínai disznóállomány negyven százalékát kiirtotta 2019-ben, a Muyuan Food így drágábban tudta eladni termékeit. Qin felesége, Qian (Csien) a vállalat társalapítója, és szintén milliárdos. Vállalkozásukat 1992-ben kezdték, 22 állattal.
44. Lukas Walton
18,4 milliárd dollár
Életkor: 33
USA
Walmart
A Walmart-alapító Sam Walton unokája azután örökölte meg a családi cégbirodalmat, hogy apja, John Walton repülőgép-szerencsétlenségben meghalt 2005-ben. A Colorado Egyetemen fenntartható gazdaságtant tanult, majd környezettudatos befektetési alapokba fektetett, és most a családi alapítvány környezetvédelmi bizottságát vezeti.
45. Vladimir Lisin
18,1 milliárd dollár
Életkor: 63
Oroszország
acél, közlekedés
Az NLMK Csoport részvényei 36 százalékot zuhantak egy év alatt, ebből 11 százalékot idén március első felében. A járvány miatt kellett elhalasztani az eredetileg márciusra Új-Delhiben meghirdetett sportlövő-világkupát is. Villanyszerelőnek tanult, majd vasbetonszerelő munkásként dolgozott Nyugat-Oroszországban.
46. Ray Dalio
18 milliárd dollár
Életkor: 70
USA
hedge fundok
A Dalio vezette Bridgewater Associates egyik alapja 22 százalékot bukott a koronavírus okozta tőzsdei eladási hullámban. Miközben zuhantak a részvények, Dalio arról beszélt, hogy komoly eladósodás és átstrukturálási nehézségek várhatók a vállalati szektorban, és ennek következtében 12 ezer milliárd dollárt is elérhet a cégvilág globális vesztesége. Dalio 1975-ben New York-i lakásában hozta létre a Bridgewatert, amely ma 160 milliárd dollárnyi vagyont kezel.
47. Takemitsu Takizaki
17,4 milliárd dollár
Életkor: 74
Japán
Szenzorok
Keyence nevű cége szenzorokat és elektronikai alkatrészeket gyárt ipari automatizálási rendszerekbe. A társaság részvényei a piaci átlagnál és a versenytársak teljesítményénél is jobban mentek idén.
48. Leonid Mikhelson
17,1 milliárd dollár
Életkor: 64
Oroszország
földgáz, vegyipar
Még a Novatek elődvállalatához csatlakozott, de a földgázóriás privatizációjakor sikerült megtartania a kontrollt. Ő vezeti a 14 milliárd dollár árbevételű társaságot.
48. Alain Wertheimer
17,1 milliárd dollár
Életkor: 71
Franciaország
Chanel
48. Gérard Wertheimer
17,1 milliárd dollár
Életkor: 69
Franciaország
Chanel
A luxusmárkát a visszahúzódó testvérpár birtokolja – nagyapjuk, Pierre egykor Gabrielle (Coco) Chanel partnere volt. Március közepén, a koronajárvány alatt bejelentették, hogy amerikai üzleteiket átmenetileg bezárják. Az utolsó (2018 végi) elérhető üzleti számok alapján a Chanel 11,1 milliárd dolláros forgalomról számolt be.
Fordította: Fekete Emese, G. Tóth Ilda, Smejkál Péter
Szabó József három évtizeddel ezelőtt kezdte fölépíteni halgazdaságát, ami mára az ország egyik legkorszerűbbjévé vált. Az itteni tavakban úszkáló akasztói szikipontyok ott vannak a magyar top éttermek étlapján, és az Aranyszalag után hamarosan megkaphatják az európai eredetvédelmi megjelölést is.
A vállalkozó-rendezvényszervező Gerendai Károly úgy gyűjtött össze több száz műtárgyat az elmúlt huszonöt évben, hogy mindig csak olyan képet vásárolt meg, amivel együtt is akart élni. Érzelmi alapon választ, kerüli a feszengős kiállításmegnyitókat, a Szigetre, az éttermeibe és a Lupára is kiviszi a művészetet, és sohasem ad el semmit. Ha valamiből kiszeret, legfeljebb a nappaliból a szuterén falára költözteti.
Mázli és jó időzítés – a Banga házaspár szemfülesen először webáruházat indított, majd hosszú tárgyalások után megszerezte a világ egyik legnagyobb kozmetikai franchise-ának magyarországi jogait, és 2012-ben megnyitotta első The Body Shop feliratú, sötétzöld portálos boltját Budapesten. A hirtelen jött gyors növekedés és a koronavírus-járvány ugyan megtépázta cégüket, de a megnégyszereződött netes forgalom segített a túlélésben.