Fogyókúrás programodnak pont az a különlegessége, hogy nem lehet csak úgy megvenni a terméket hozzá, mindenképp személyes találkozó, illetve konzulensi segítség előzi meg, illetve kíséri. A vírusvédelem miatti távolságtartás ennek nyilván nem kedvez. Változtattok a rendszeren?
A mi fogyókúránkat valóban nem ad hoc jelleggel kezdi a vendég. Mielőtt belefogna, egy konzultáción találkozunk. Korábban személyesen kellett megjelenni, most, amíg ez a helyzet tart, Skype-on vagy Messengeren konzultálunk, és alakítjuk ki a személyre szabott programokat. A diéta megkezdéséhez szükséges íveket is online kell kitölteni. Meg kellett találjuk azt a megoldást, amivel a Toman egyik legfontosabb értéke, a személyes konzultáció megmarad, és a franchise-hálózat sem sérül. A termékeket futárszolgálat segítségével, érintésmentesen juttatjuk el a vendégeinkhez.
Hány Toman Diet szalon működik most, illetve hány partner üzemelteti őket?
A 28 szalont majdnem ennyi partner viszi, háromnak van két szalonja, a többieknek egy-egy. Egy nyílt Bukarestben és egyet indítunk idén Bécsben.
Ezek különösen érdekelnek, külföldön nem vagy ismert arc és név, enélkül nehezebb berúgni a motort az elején. Hogy állnak?
A bukaresti szalon 2017-ben nyitott meg, és most értünk el a hálózatépítésig. Igen, teljesen mások a játékszabályok, de ha a termék és a szolgáltatás jó, egy kis tanítás, brandismertetés után szívesen foglalkoznak vele az emberek. A romániai hálózatépítést az ottani partnerünk irányítja mesterfranchise-rendszerben. Ott kiemelten fontos, hogy egy dietetikus is áll a program mögött, és segíti a vendégeket.
Az osztrák partnerrel három hónapja indult az együttműködés, a vírus természetesen lelassítja az indulást. Bécsben megnyílt a szalon, egy év múlva leülünk az ottani parterünkkel, akkor kiderül, vállalja-e a mesterfranchise-terjeszkedés irányítását, vagy mi nyitunk Ausztriában szalonokat más partnerekkel különböző városokban.
A járvány amúgy mekkora visszaesést hozhat? Tavalyig gyors növekedésben volt a cég, bőven félmilliárd forint fölé nőtt az árbevétel, ez most lassul, vagy időleges visszaesést vársz?
Márciusban még nőtt a bevétel tizenkét százalékot, ami kedvező, ilyet kevesen tudtak elérni. Talán csak a gyógyszeripar a kivétel. Mi élelmiszereket árusítunk, nem táplálékkiegészítőket, ez fontos. Az áprilisról annyit mondhatok, hogy jónak számít, átstrukturáltuk a működésünket az online konzultációval és a házhozszállítással, embert pedig nem kellett elengednünk.
A hosszabb távú terveket átírtad?
Sok mindent terveztem, amit a válság felülír kissé. Akkora a bizonytalanság, hogy nem lehet megalapozottan tervezni.
Várom, hogy vége legyen a járványnak, és akkor csinálhatok egy már megalapozott cash-flow tervezetet.
Te vagy az egyetlen tulajdonos, de nagy a hitelállomány. Tervezed csökkenteni?
A hitelállományt rövid távon azért nem váltanám ki, mert nagyon jó kondíciókkal kaptam, továbbra is inkább a termékfejlesztésre összpontosítok, oda forgatok vissza. Elindult most tavasszal egy új termékvonal, a Toman Beauty. Jelenleg nyolcvan termékünk van. Azt tervezem, hogy 2026-ra a Tomannak már nem lesz hitele, és lekopogom, nagyon jó számaink lesznek. De most senki sem tud tervezni, inkább nem mondok konkrét számokat.
Mekkora csapatot vezetsz, és hogyan irányítod a céget?
Intenzíven részt veszek a cég mindennapjaiban. Akik a Toman Dietet képviselik, jó szakemberek, profik és lojálisak. Hallgatok rájuk, de a döntéseket én hozom. Napi szinten beleszólok a marketingbe, a fejlesztésbe, utazok a gyárba, részt veszek az évi két fotózáson, eladói konferenciákon, figyelem a továbbképzéseket, trendeket.
Hat éve állt fel a törzscsapat, a gazdasági vezetőm és az operatív igazgatóm azóta velem van, illetve még a marketingvezető, a termékfejlesztő és az asszisztensem alkotja a vezetői kört. Volt olyan mozgolódás a csapatban korábban, amit emberileg nehezen éltem meg, egy éve a munkaerőpiac még nagyon kényes piac volt. Láttam, hogy mennyire meg kell fizetni egy jó szakembert, és nekünk középvállalatként multikkal kell versenyeznünk.
Hogyan osztod be azt a 24 órát a Cápán túl?
Egy tipikus hétköznapon 6-kor, fél 7-kor kelek, akkor van egy kis énidőm, ekkor sportolok. Fél 9-től fél 5-ig dolgozom, utána felkapom a lányokat a suliból és a bölcsiből, család, aztán amikor lefeküdtek, újra magamhoz veszem a gépemet, és 11 után válaszolok a délutántól befutott mailekre, tovább dolgozom.
A műsorban a bemutatkozásodkor azt mondtad, csak a hozzád közel álló, téged érdeklő iparágakban gondolkodsz majd cápaként befektetni. Tartottad?
Annyit mondhatok, hogy a biztonsági hálómon belül túlléptem ezen, lesz néhány meglepetés.