Teljesítmények, amire felkapjuk a fejünket, személyiségek, amelyek ereje még a telefonon is átüt, őszinteség, humor és vasakarat, ami meghozta a gyümölcsét. Amiben ez az év mégis más, mint a többi: ez az első 30/30-as lista, amelyen mindenki a rendszerváltás után született, és most hirtelen a vírusválság akadályaival is küzd.
Dallos Bogi (23)
énekes, műsorvezető
„Most épp próbálnánk a lemezbemutató koncertre, április 9-én lett volna az Akváriumban, klipet forgatnék, stúdióznék, intézném a tévés megkereséseimet.” Röviden így foglalja össze Dallos Bogi, hogyan telnének mindennapjai, ha normális mederben folynának. Azért otthon sem unatkozik, dalokat ír, online minikoncerteket ad, tánckihívásokkal szórakoztatja követőit, írja a szakdolgozatát, mellette pedig barátjával és X-Faktoros mentortársával, Puskás Petivel videoklipeket forgat. „Én vagyok Peti operatőre, ő pedig az enyém” – mondja nevetve.
Egy hónappal azután, hogy az első magyarországi koronavírus-fertőzöttet regisztrálták, ráfordultak a hazai magánegészségügyi intézmények a vírustesztelésre, majd néhány hét alatt felpörgött egy addig nem létező piac. Április végére a vérből vizsgálható szerológiai gyorstesztet, vagyis az immunrendszer koronavírus-fertőzésre adott ellenanyagválaszát kimutató vizsgálatot csak Budapesten már körülbelül tucatnyi magánklinikán elvégzik (természetesen pénzért), és óriási is rá az igény. A koronatesztelés drágább, eszközigényesebb és nagyobb szaktudást igénylő ága, az orrból, garatból vagy a hörgőkből vett minták alapján végzett, az aktív fertőzöttséget kimutató úgynevezett PCR-vizsgálatok piaca lassabban bővül, de már itt is van rá mód, hogy bárki saját zsebből kérjen tesztelést. A privát piaci szereplők között több fronton is elindult a verseny: ez egyrészt az árakon látszik, másrészt azon, hogy ki milyen módszerrel dolgozik, milyen eljárás megbízhatóságában hisz.
A Forbes.hu-n folyamatosan követjük az újdonságokat a koronavírustesztek piacán, most a legnagyobb magánklinikák kínálatát mutatjuk.
Szerológiai vértesztelés
Mire jó? Kimutatja az immunrendszer koronavírus-fertőzésre adott válaszául termelődő antitesteket, így kiderülhet, ki az, aki már átesett a fertőzésen.
Ujjbegyből vett vérmintából:
Emineo: 9000 forint
Swiss Medical Services: 12 500 forint
Kelen Kórház: 15 000 forint
Vénás vérvétellel:
Waberer Medical Center: 12 000 forint
Mammut, Árkád Egészségközpontok: 14 000 forint
Affidea Bankcenter: 17 900 forint
Margit Medical Center: 21 000 forint
Medicover: 22 500 forint
Rózsakert Medical Center: 23 500 forint (+ kötelező előzetes konzultáció: 12–18 000 forint)
Róbert Magánkórház: 24 990 forint
CMC Déli: 35 000 forint (állapotfelméréssel és konzultációval)
PCR-vizsgálat
Mire jó? Kimutatja a légutakban éppen jelenlévő vírust, vagyis az aktív fertőzöttséget.
A budapesti Idősek Barátai Program elszigetelten élő nyugdíjasoknak kínál beszélgetőpartnert, sokszor bizony az ő korosztályukból. Persze a bevásárlás és a parkbeli séta sem tabu. A személyes találkozásra épülő modellt ugyan megtépázta a járvány, az önkéntesek azonban nem adják fel.
Fehér Gyula cápaként egy futóappra harapott rá a legerősebben, de levonja a tanulságokat abból is, hogy pénzügyi befektetőként működik a nyalókagyárban. És egyáltalán nem éli meg rosszul a válságot.
A BiotechUSA megveszi a Scitec Nutritiont, szinte bagóért. Élesedik a verseny az étrendkiegészítők piacán, a két magyar alapítású cégből pedig az előbbi bírta jobban a strapát. A Lévai család európai szinten is nagyobb súlycsoportba lép, de komoly meló lesz gatyába rázni a Scitecet.