Teljesen átalakult az online pénzügyitermék-összehasonlító és -közvetítő piac azóta, hogy hat éve három erős cég versenyéről írtunk. Sándorfi Balázs, az idén már másfél milliárdos árbevétellel számoló Bankmonitor ügyvezetője a komplex fintech működésben hisz, próbál egyre kevésbé belefolyni az apró részletekbe, de ő marad a cég arca.
Válságkezelés gyanánt szinte hetente újabb és újabb lakástámogatási megoldások érkeznek. Ti nyilván átlátjátok az egyre bonyolultabb rendszert, de a fogyasztók mit kezdenek vele? A legnagyobb probléma az, hogy az átlagember fejében összemosódik a koncepció és az elérhető támogatás.
Mondasz egy példát? Amikor a jegybankelnök bejelentette, hogy koncepciószinten jónak látna egy nullaszázalékos lakáshitelt megfelelő energiahatékonyság megléte esetén, akkor másfél hétig jöttek az érdeklődések, hogy nullaszázalékos lakáshitelt szeretnénk, de nem találjuk. Vagy itt van a felújításra elérhető hárommillió forintos, maximum ötvenszázalékos támogatás. Ez januártól érhető majd el, hiányzik még rengeteg részlet, de máris élne vele a lakosság egy része.
Mi az, ami már biztosan látszik az egyre több támogatás nyomán, és hogyan érdemes reagálniuk az ügyfeleknek? Ha a legszofisztikáltabb réteget nézzük, ő megpróbál elébe menni a történetnek. Azt vizsgálja, hogy az új intézkedések hogyan fognak hatni a teljes piacra, és neki most vagy később érdemes cselekednie. Az már biztos, hogy az ötszázalékos áfa visszahozása a válság mellett is kapacitáshiányos építőiparra rátol egy addicionális keresletet. Emellett megjelenik a felújítási támogatás, ami ugyanazt a kapacitást szólítja meg, mint az új építésűek. Hiszen ugyanaz a kőműves, a festő.
Tovább szélesítette finanszírozási eszköztárát, egyúttal villamosenergia-termelő portfólióját is bővítette a Növekedési Kötvényprogramra (NKP) támaszkodva az Alteo Nyrt. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által meghirdetett programmal kapcsolatos tapasztalatairól Kovács Domonkost, a cég vezérigazgató-helyettesét kérdeztük.
Miért döntöttek az MNB kötvényprogramja mellett?
Az Alteo korábban már hajtott végre kötvénykibocsátást, így számunkra ez egy ismerős finanszírozási instrumentum volt, kedvező tapasztalatokkal. Az NKP keretében végrehajtott kötvénykibocsátás pedig lehetőséget teremtett számunkra adósságállományunk átlagos lejárati idejének jelentős növelésére vonzó hozamszinteken. Mindezt a banki termékeknél megszokotthoz képest kedvezőbb adminisztrációs és kötelmi feltételek mellett.
Milyen lépéseket sikerült megvalósítaniuk azóta?
Az Alteo már kétszer is részt vett a Növekedési Kötvényprogramban, először 2019-ben egy 8,6 milliárdos kibocsátással, majd idén, amikor elindítottunk egy újabb, névértéken 3,8 milliárd forintos aukciót. Az első kibocsátás az adósságszerkezet átlagos futamidejének meghosszabbítását célozta meg, ami lehetővé tette, hogy a rendelkezésünkre álló forrásokat nagyobb arányban tudjuk befektetésekre és beruházásokra fordítani. Ennek köszönhetően idén összesen 18 megawatt teljesítménnyel tudjuk bővíteni gázmotoros villamosenergia-termelő kapacitásainkat, ami elsősorban a villamosenergia szabályozási piacára termel, de még emellett is legalább 10 ezer háztartás villamosenergia-ellátását ki tudja elégíteni. Emellett megállapodást írtunk alá egy 15 megawattos szélerőműpark megvételéről is, melynek energiatermelése több mint 25 ezer háztartás ellátásához elegendő.
Kínált-e egyéb előnyöket a program?
Évek óta jelen vagyunk a tőzsdén, de a jövőbeli részvény- vagy kötvénykibocsátásokhoz mindenképpen nagy segítséget jelent az NKP. A program révén olyan hosszúlejáratú, stabil adósságstruktúrát sikerült kialakítanunk, ami biztosan egy pozitív szempont lesz a jövő befektetőinek szemében, amikor azon gondolkoznak, hogy vegyenek-e Alteo-részvényt vagy Alteo-kötvényt. Mindehhez pedig hozzákapcsolódik egy független nemzetközi hitelminősítés is, ami az esetünkben kedvező lett, ez pedig tovább növelheti a vállalatunk iránti bizalmat. Azt, hogy egy nemzetközi hitelminősítő által kiadott hitelminősítést is be kellett szerezni a programban való részvételhez, nagyon pozitív feltételnek látom, mivel jelentősen emeli egy cég tekintélyét, növeli a befektetők biztonságérzetét, emellett komoly tanulási és pénzügyi kultúra fejlesztő lehetőséget is látok benne, hiszen korábban nemzetközi hitelminősítésen a magyar vállalati világból csak nagyon kevesen eshettek át.
Az autómodellezés olyan, mint a luxusóra-készítés. A szakemberek finom mozdulatokkal, sok alkatrésszel, néhány szerszámmal dolgoznak, munkájuk eredménye pedig drága és egyedi. Az élethű autómodellekre specializálódott, bristoli székhelyű Amalgam Models a pécsi Zsolnay-negyedből látja el a világot egyedi autómodelljeivel. Van köztük olyan, ami 4500 óra alatt készül el, és két igazi luxusautót is meg lehetne venni az árából.
Félelem, aggodalom. A kontroll és a szabadság elvesztésének érzése. Magány, elszigetelődés vagy éppen az egyedül töltött idő hiánya. Stressz, bizonytalanság. Gyász. Kimerültség. Egzisztenciális szorongás. Szorongás, félelem, hogy kimaradunk valamiből, vagy a bizonytalan jövő miatt. Reményvesztés. Ilyen szavak állnak kis pacákban a nagy zöld koronaszörny körül, amikor ébredés után rutinszerűen a telefonomra nézek, és megnyitom az Instagramot, az meg egy rajzocskát […]
Pénzt vagy életet? Látszólag lesarkíthatjuk erre a kérdésre a koronavírusra adott járványkezelés dilemmáját a világon szinte mindenhol, holott valójában nem arról van szó, hogy az egészségünket óvjuk-e inkább, vagy a gazdaságunkat, hanem hogy miként lehet minimalizálni az együttes károkat, amíg a vírus elleni oltás kisöpri a járványt. Jaksity György nagyobb erőket fordítana az állami tesztelésre, Szlávik János meg igyekszik a többségből kiindulni, és nem a rémisztő kivételekre koncentrálni. Covid-fáradtságról, pszichés terhekről, kapacitás- és költségvetési korlátokról beszélgettünk egy introvertált közgazdásszal és egy extrovertált infektológussal.