Távoli még, hogy az orvos receptre írja fel a virtuális valóságot, de már Budapesten is bebizonyosodott, hogy az ilyen játékok segítenek a betegeken.
Egy apró, homokos szigeten állok. Körülöttem lágyan ring a tenger, a part mentén elszórva pálmafák. Mellettem repked Mendi, a jámbor tekintetű, kövérkés kissárkány. Hirtelen gonosz, gömb alakú, lebegő sejtek érkeznek egy hajón, és elkezdik kirámolni a kincsesládám. Mendi mutatja, mit kell csinálnom: hol magukat a sejteket lövöm le, hol logikai feladványokat fejtek meg, hogy elejtsék a rablott kincseket. Hiába igyekszem, a gonosz sejtek csak jönnek és jönnek, a feladatok egyre gyorsabban követik egymást.
Mikor leveszem a fejemről a VR-szemüveget, megdöbbenek: öt-hat percnél nem tűnt többnek az élmény, pedig közel 25 percet töltöttem a virtuális valóságban (VR). Erdős Sándor, az OncoVR kutatási projekt vezetője csak mosolyog: hiába a rajfilmszerű grafika és a kisgyermekeknek kitalált logikai játékok, a VR a felnőttek figyelmét is annyira behúzza, hogy megszűnik az idő- és térérzékelés.
Pont ez az OncoVR célja: elterelni az onkológián fekvő gyermekek figyelmét a kezelések alatt, javítani a hangulatukat, közérzetüket, csökkenteni általános szorongásukat, és hogy a szakemberek könnyebben tudjanak a játék után kapcsolatot teremteni a kezeltekkel.
Rekordmennyiségű sikersztori a gazdasági visszaesés idején. Ezzel a felütéssel kezdte beszámolóját Papp Tibor, a könyveléssel, adótervezéssel és válságmenedzsmenttel foglalkozó Írisz Office Zrt. vezérigazgatója. Cikkünkben arról számol be az idén 20 éves vállalkozás első embere, miként tudnak a kialakult gazdasági helyzetből tőkét kovácsolni.
Konkrétan milyen lehetőségek keletkeztek a vírushelyzet okán?
A nagy számosság miatt csak a kategóriákat ismertetem: a gazdasági mentőcsomag első intézkedései között megtaláljuk a hitelmoratóriumot, az adókedvezményeket, az adókönnyítéseket, valamint a támogatásokat. Ezeken felül a pályázatok és a támogatott hitelek jelentenek kiemelkedő lehetőségeket.
A mostani bizonytalan helyzetben ki tudják használni a vállalkozások a kínálkozó lehetőségeket? Van kellő kapacitásuk a megvalósításra?
Erre most van csak igazán lehetőség, idő és forrás. Mert mi jellemezte eddig a kevésbé hatékony vállalkozásokat? Hitel, faktor és szállítói kintlévőségek növekedése mellett elodázták a reorganizációt. Azonban a régi technikák most nem működnek, változtatni kell; szerencsére a hitelmoratóriumok és a NAV biztosította fizetési könnyítések adnak időt a kialakult helyzet átértékelésére. Most a tervezésen van a hangsúly! Új üzleti tervet készítünk, a nem hatékony üzletágakat leépítjük, a hatékonyakat fejlesztjük. Ezekhez hitelt és pályázati forrást rendelünk
– sok esetben úgy, hogy az elmúlt évek könyvelésében keressük meg a hibát, és így tesszük hitelképessé, pályázatképessé a társaságokat.
Mit kell tennie mindezért egy nehéz helyzetben lévő vállalkozás vezetőjének?
Nem kell, hogy nehéz helyzetben legyen a vállalkozás, hiszen a lehetőségek biztosítottak. Az ugródeszka mindenki számára adott, talán csak annyi a különbség, hogy a nehéz helyzetben lévők motiváltabbak.
A kezdeti teendő roppant egyszerű, nem kell hozzá más, mint egy 2019-es és 2020-as aktuális főkönyv, és egy vezetői konzultáció. Sajnálatos módon rendre azt tapasztaljuk, hogy a lehetőségek ki nem használásáért pont a mi szakmánk, a könyvviteli szolgáltatás a felelős; pedig mi könyvelők, tanácsadók ismerjük a céget, látjuk a pénzügyi lehetőségeket és tudjuk annak módját, hogy azokat hogyan fordíthatjuk ügyfeleink javára.
Ez így elég egyszerűnek tűnik.
De hiszen mit várunk el egy cégvezetőtől? Vegye észre a problémát, lássa meg a vállalkozásában a szűk keresztmetszetet, keressen a megoldandó feladatra egy jó szakembert vagy beszállítót, és tudja kiadni a feladatot. Ezt követően már csak a számonkérésre, a kontrollra kell fókuszálnia.
Végül, milyen tanácsot adna a magyar cégvezetőknek?
Merjenek döntést hozni, merjenek belevágni. A halogatással lemaradnak vagy elbuknak, míg ha előre lépnek, úgy a túlélés, a siker lesz a jutalmuk.
Félelem, aggodalom. A kontroll és a szabadság elvesztésének érzése. Magány, elszigetelődés vagy éppen az egyedül töltött idő hiánya. Stressz, bizonytalanság. Gyász. Kimerültség. Egzisztenciális szorongás. Szorongás, félelem, hogy kimaradunk valamiből, vagy a bizonytalan jövő miatt. Reményvesztés. Ilyen szavak állnak kis pacákban a nagy zöld koronaszörny körül, amikor ébredés után rutinszerűen a telefonomra nézek, és megnyitom az Instagramot, az meg egy rajzocskát […]
A hazai vállalkozói szféra meghatározó szereplői rendszeresen cserélnek értékes tapasztalatot az EY Az Év Üzletembere Klubbon keresztül. Az elmúlt hónapok egészségügyi és gazdasági eseményei őket is megpróbálták térdre kényszeríteni. Nehéz helyzetbe kerültek, volt köztük, akinek hónapokon keresztül bevétel nélkül kellett dolgoznia, de túlélték, megerősödtek és készek növekedni. Tapasztalataikat most a Forbes Magazinnal is megosztották.