Távoli még, hogy az orvos receptre írja fel a virtuális valóságot, de már Budapesten is bebizonyosodott, hogy az ilyen játékok segítenek a betegeken.
Egy apró, homokos szigeten állok. Körülöttem lágyan ring a tenger, a part mentén elszórva pálmafák. Mellettem repked Mendi, a jámbor tekintetű, kövérkés kissárkány. Hirtelen gonosz, gömb alakú, lebegő sejtek érkeznek egy hajón, és elkezdik kirámolni a kincsesládám. Mendi mutatja, mit kell csinálnom: hol magukat a sejteket lövöm le, hol logikai feladványokat fejtek meg, hogy elejtsék a rablott kincseket. Hiába igyekszem, a gonosz sejtek csak jönnek és jönnek, a feladatok egyre gyorsabban követik egymást.
Mikor leveszem a fejemről a VR-szemüveget, megdöbbenek: öt-hat percnél nem tűnt többnek az élmény, pedig közel 25 percet töltöttem a virtuális valóságban (VR). Erdős Sándor, az OncoVR kutatási projekt vezetője csak mosolyog: hiába a rajfilmszerű grafika és a kisgyermekeknek kitalált logikai játékok, a VR a felnőttek figyelmét is annyira behúzza, hogy megszűnik az idő- és térérzékelés.
Pont ez az OncoVR célja: elterelni az onkológián fekvő gyermekek figyelmét a kezelések alatt, javítani a hangulatukat, közérzetüket, csökkenteni általános szorongásukat, és hogy a szakemberek könnyebben tudjanak a játék után kapcsolatot teremteni a kezeltekkel.
Ha így állunk hozzá, nagy baj nem lehet. De Vizin Gabriella klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta azt is elárulta, miért tesz jót a pszichénknek, ha kenyeret sütünk,
vagy ha maszkot hordunk.
„Evidenciának tűnik, hogy a járvány befolyásolja a mentális egészségünket – vág bele Vizin Gabriella klinikai szakpszichológus –, de meglepő módon a praxisomban nem változott emiatt a kliensek összetétele, és a friss kutatási eredmények is azt mutatják, hogy nem minden olyan mentális zavar gyakorisága nőtt, aminél erre számítottunk.”
Ilyen az alkohol- és drogfogyasztás, illetve a dohányzás, ami összességében alig fokozódott, ugyanakkor a már eleve addikcióval küzdők állapota rosszabbodhatott. A kényszeres zavaroknál sem következett be feltétlenül a várt romlás, sőt vannak olyan tisztasági kényszerrel küzdő páciensek, akik megkönnyebbültek attól, hogy a járványhelyzetben, amikor mindenki folyton mossa a kezét, végre értelmet nyert a kényszerük, és a külvilág kevésbé stigmatizálja az állapotukat. Ha csak a statisztikákat nézzük, úgy tűnik, az otthoni bántalmazás is alig emelkedett, de ezzel kapcsolatban a pszichológus óvatosságra int, hiszen karanténhelyzetben a külvilág kevésbé veszi észre a bántalmazásra utaló jeleket.
Saját online kérdőívvel is kutatta, hogyan befolyásolta a lelki zavarokkal élők állapotát a járvány
Névjegy Vizin Gabriella 1974-ben született, pszichológusdiplomáját a Szegedi Tudományegyetemen szerezte meg. 2011-ben felnőtt klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológus, 2013-ban pszichoterapeuta szakvizsgát tett, doktori disszertációját 2018-ban védte meg. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem PPK Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszékén egyetemi adjunktus. Klinikai pszichológiát oktat, pszichoterápiákat vezet kognitív viselkedésterápiás és szemléletben, szemléletben és kutatóként is aktív.
Nőtt viszont az emberek szorongásszintje, gyakoribb lett az enyhe depresszió és az alvászavar is, de Gabriella úgy véli, ezek inkább átmeneti problémák, és nem feltétlenül igényelnek azonnali pszichológiai beavatkozást. „A Maslow-piramis alján a fiziológiai szükségletek és a biztonság iránti igény állnak, krízishelyzetben első ezeknek a kielégítése: az emberek elmennek bevásárolni és biztonságban akarják tudni magukat és a családjukat, és csak utána következhet annak vizsgálata, hogy érzelmileg hogyan viszonyulnak az új helyzethez.” De figyelmeztet, hogy ha valakinek komoly alvászavara van, tartósan egyáltalán nem, vagy csak napi néhány órát tud aludni, akkor kérjen segítséget, mert ez súlyosabb problémát jelezhet.
Sokszor elegendő egy támogató beszélgetés, ventilálás erőforrásaink mozgósításához, akinek ennél többre van szüksége, annak beválhatnak az úgynevezett alacsony intenzitású pszichológiai beavatkozások, amik segíthetnek a járványhoz kapcsolódó enyhébb szorongás vagy depresszió leküzdésében. Ezek néhány alkalomból álló, rövidebb beszélgetések a páciens igényeihez igazítva – ha például valaki elveszítette az állását, szüksége lehet problémamegoldási technikák megtanulására.
Egyik kliense például a garázsban álló autójából jelentkezett be, mert csak ott tudott nyugodtan beszélni.
Ezek a beavatkozások azonban Magyarországon egyelőre csak néhány egészségügyi intézményben érhetők el, és magánúton is csak korlátozottan. Ugyanakkor már az is alacsony intenzitású beavatkozásnak tekinthető, ha elolvasunk egy önsegítő könyvet – a Covidhoz kapcsolódóan egy külön menüpont alatt Gabriella is töltött fel önsegítő anyagokat a honlapjára –, vagy valamilyen terápiás mobilappot használunk. Az appok közt vannak olyanok, amelyek hatékonyságát kutatások is igazolják, ilyen például az ingyenes Woebot. Ez egy csetrobot, ami végigvezeti a felhasználót egy alacsony intenzitású kognitív terápián, de csak angolul érhető el. Gabriella csak egy magyar nyelvű webes alkalmazásról tud, amit depresszió kezelésére fejlesztettek ki. Az iFightDepressionön keresztül a páciens hetente kap feladatokat, de telefonon konzultálhat egy hús-vér pszichológussal is.
Aki úgy érzi, problémája hagyományos terápiás kezelést igényel, annak komolyabb anyagi és időbeli ráfordítással érdemes számolnia: a terapeuták alkalmanként általában 10–20 ezer forintot kérnek. A Gabriella által is alkalmazott kognitív viselkedésterápia mindig időhatáros, és legfeljebb fél évig tart, heti egy alkalommal, de az olyan mély, feltáró módszerek, mint az analitikusan orientált terápia, két-három évig vagy hosszabb ideig is eltarthatnak, heti két vagy akár három alkalommal.
Vizin Gabriella tanácsai
1. A járványhelyzettel járó változásokat legjobban azok viselik, akik reziliensek, rugalmas alkalmazkodóképességgel rendelkeznek. „Ha reziliens vagyok, megtalálom a helyzetben a jót. Belekezdek egy kellemes, általam kontrollált tevékenységbe, mondjuk minden másnap kenyeret sütök, és ezzel rendszert viszek az életembe, ami hozzájárulhat az elveszített kontrollérzetem visszaszerzéséhez.” 2. A rezilienciát legjobban a társas támogatás segíti, ezért különösen fontos, hogy barátságainkat, kapcsolatainkat fenntartsuk. 3. „Segít, ha kontrolláljuk, amit kontrollálni tudunk. Például mindig ugyanakkor kelünk, és betartunk egy napirendet. Kijelölünk egy munkasarkot, a többi terület pedig a családé vagy más elfoglaltságoké.” Ugyanígy a járványügyi szabályok betartásának is lehet pozitív lélektani hatása, a maszkhordás, a távolságtartás és fertőtlenítés is olyasmi, amivel kontrollérzetünket növelhetjük. 4. Megnehezíthetjük a helyzetünket, ha a katasztrofizálás csapdájába esünk, azaz átengedjük magunkat a szélsőségesen negatív gondolatoknak. Ha azt vesszük észre, hogy folyamatosan azon kesergünk, hogy „ennek sose lesz vége”, vagy gyakran úgy érezzük, hogy „belehalunk”, akkor próbáljuk meggyőzni magunkat, valahogy így: „Az első hullámmal is megküzdöttem, a másodikon is túl leszek valahogy.”
Gabriella a karanténidőszakban áttért az online terápiára, ami az első pár hétben okozott nehézségeket – egyik kliense például a garázsban álló autójából jelentkezett be, mert csak ott tudott nyugodtan beszélni –, de aztán meglepetésére a legtöbb esetben remekül működött. „Emlőrákkal megküzdött nőknek tartok egy csoportot online, és számomra is döbbenet, hogy zseniálisan működik. Nem hittem, de a csoportdinamika ugyanúgy megjelenik az online térben is.”
A kognitív viselkedésterápia pszichoterápiás módszer, amelynek során a terapeuta a pácienssel együttműködve igyekszik feltérképezni az érzelmi tünetek hátterében található negatív gondolatokat és azok eredetét. Különböző terápiás technikák révén a negatív gondolatok reálissá alakítása a fő cél, ami hozzájárul az érzelmi és viselkedési tünetek mérséklődéséhez, az életminőség javulásához.
Az autómodellezés olyan, mint a luxusóra-készítés. A szakemberek finom mozdulatokkal, sok alkatrésszel, néhány szerszámmal dolgoznak, munkájuk eredménye pedig drága és egyedi. Az élethű autómodellekre specializálódott, bristoli székhelyű Amalgam Models a pécsi Zsolnay-negyedből látja el a világot egyedi autómodelljeivel. Van köztük olyan, ami 4500 óra alatt készül el, és két igazi luxusautót is meg lehetne venni az árából.
Rekordmennyiségű sikersztori a gazdasági visszaesés idején. Ezzel a felütéssel kezdte beszámolóját Papp Tibor, a könyveléssel, adótervezéssel és válságmenedzsmenttel foglalkozó Írisz Office Zrt. vezérigazgatója. Cikkünkben arról számol be az idén 20 éves vállalkozás első embere, miként tudnak a kialakult gazdasági helyzetből tőkét kovácsolni.