Számos háztartási kellék van, amit egyszer-kétszer kell megvenni az életben, és ezek mellett ma már a takarító-, tisztító- és tisztálkodási szerek is beszerezhetők környezetkímélő verzióban. Két barátnő webshopjából akár pár kattintással.
„A kislányom születése előtt hallottam erről, első lépésem a mosható pelenkák megvásárlása volt. Utólag meg is mosolygom magam, hogy előbb mostam a gyerek pelenkáját, mint hogy a műanyag zacskót leváltottam volna” – mondja Cozma Nastasia a hulladékmentességre törekvő életmódjáról. „Az én utam pedig a Julkával indult, ezzel léptem tovább arról, hogy zárjuk el a vizet, kapcsoljuk le a villanyt, és gyűjtsünk szelektíven. Ma már családi életünk szinte összes területén jelen van a zero waste szemlélet” – kontráz üzlettársa, a Julka webshop társalapítója és társtulajdonosa, Leányvári Anett.
A hidrobiológus Nasti és a HR-es Anett még a nyíregyházi gimi kollégiumában ismerkedtek meg. Jó pár évvel, számos költözéssel és összesen négy gyerekkel később egy lassan kétéves vállalkozás közös gazdái és motorjai. „Nasti mindig új, természetközelibb szempontokat hozott az életembe, és amikor először kezdtünk el arról beszélgetni, hogy Magyarországon is jó lenne egy hulladékmentes webshop, felcsillant a szemem, hogy ezt gyerekek mellől is lehetne építeni” – meséli lelkesen Anett a 2018. júliusi cégalapítást és az októberi rajtot. Manapság, miközben ő Budapesten a kommunikációért és a papírmunkákért felel, Nasti Debrecen, Budapest és London után nemrég Zalaegerszegre költözött. A vállalkozás bázisa is követi – hamarosan a helyi inkubátorház bérlői lesznek, és termékeik gyártása is helyben folytatódhat.
A Julka ugyanis nemcsak a természetes, lebomló, hazai vagy közeli alapanyagokból készülő, állatkísérletek vagy például pálmaolaj nélkül előállított használati tárgyak, háztartási eszközök, kozmetikumok webshopja, hanem néhány saját márkás termék lelőhelye is. Az eddig a bolttal azonos néven futó, most Owaster névre váltó textilzsepik, arctörlő pamacsok, zsákok és szatyrok Zalában keresik új varrónőjüket. A lányok igényei és tapasztalati alapján a kollekció hamarosan sajátmárkás mosható pelenkákkal és intimhigiéniás termékekkel is bővül. „Sokak fejében az van, hogy hulladékmentes eszközökre váltani drága, főleg a mosipelusra. Sokszor a percepciók akadályozzák meg az embereket a váltásban. Mi szeretnénk elérhetők lenni.” Döntő többségben 25 és 35 év közötti, városi nők rendelnek tőlük, követőbázisukat az új termékek tesztelésébe is gyakran bevonják.
Persze, majd pont a Forbes marad ki a karantén alatti kertészlázból! A szerkesztőség több tagja is belevágott a zöldítésbe, ki a haszonnövényekre, ki a látványra hajtva. Ha már az Oázis a címlapsztori, itt vannak a mi kertjeink is.
G. Tóth Ilda Virágaink eddig is voltak, meg némi fűszernövény (menta, bazsalikom, oregánó és kakukkfű), de a karantén nagy eredménye egy magaságyás lett. A kisebbik lányom és a férjem rakták össze, több száz kiló földből és levágott növénydarabokból, a legviccesebb pillanat az volt, amikor elkészült, és az éppen ezerrel érettségire tanuló nagyobbik lányunk kibújt a szobájából az „és ezt most hová teszitek?” kérdéssel. A nagyon pici kertünkben azóta is burjánzó pici ágyásban van minden napra termő koktélparadicsom, háromféle paprika, zsálya, petrezselyem, háromféle bazsalikom, no meg zeller. Utóbbiból annyi terem, hogy valaki igazán megmondhatná, mit kezdjek vele.
Fekete Emese Nem akarok senkit leparasztozni, de a haszonnövények vs. virágkertészet viszonylatában mindig beugrik Péterfy Gergely idézete: „A paraszt és a proli csak annak tulajdonít értéket, amiből közvetlen haszna van, meg tudja inni vagy enni, vagy rögtön pénzre cserélheti… A polgár hosszú távra tervez.” A regényben ezt amúgy az olvasásról mondja letűnt korok egy büszke polgára, nálunk meg a teraszon érvényesül. A virágok hálásak a karanténnak: az egynyáriakat hamarabb elültettem, és mindennap becézgettem, így a reggeli nagy vihar után is szépek a petúniák, begóniák, muskátlik és pár másik, aminek nem tudom a nevét, a leander hősiesen legyőzte a kórt, ami tavaly ősszel megtámadta, mielőtt becipeltük télre, a hortenziák szokás szerint kihajtottak idén is, és töretlenül bontják óriási – bár évről évre kicsit fakóbb színű – virágaikat. A bentről kivitt fikusz megbolondult örömében, egyedül a rózsákkal történt valami rossz, a leveleik lukacsosak, ennek még utána kell néznem, Péterfy ebben nem szaki.
Bánáti Anna „Megfogyva bár, de törve nem.” / „Halálhörgés, siralom.” Előbbi a márciusban szárba szökkenő lakáskertészeti lelkesedésemet írja le, utóbbi a növényeim erre adott reakcióját. De versidézetek helyett beszéljenek inkább a számok! Citrompalánták: 6/3 Paprikapalánták: 24/13, ebből termés összesen egyetlen palántán (az sem nálam) Mangó csíráztatása: 4/0 Bazsalikompalánták: végtelen/0 Menta: 100 százalékos ki-nem-növési arány
Melis Dóra Az öcsémtől megkaptuk a világ legrondább fröccsöntött varját, hátha jó lesz az egyre elviselhetetlenebb galambtámadások ellen. Az eredmény: a galambok szó szerint tojnak rá, de az anyósomtól kapott hajnalka virág legalább bátorítóan átöleli erkélyünk koronaékszerét. A balkoncsendéletnek a mini napraforgó és a háttérben látható, azóta már utolsókat rúgó paradicsomok adnak üde keretet. (Tudom, marha kicsi a cserép, de nem gondoltam volna, hogy egyáltalán bármi is kinő.)
Bánlaki D. Stella
Március utolsó hetét a fagyos föld kapálásával töltöttem. Ebből májusra semmi sem látszott. Mindegy, ez ennél is rosszabbul festett az elmúlt tíz év nagy részében.
Aztán a kis belvárosi kertet bemutattam a kedvenc szőlész-borászomnak. Neki egy órába telt, ami nekem két napba.
Szerencsére a 30. szülinapom júniusra esett.
Júliusban elindultam fűmagért. Augusztus végén úgy érzem, most már inkább megvárom a jövő tavaszt. Vagy a következő karantént.
Sándor Krisztián Tavasz óta tartós tejet sem igazán akartam már venni, így a karanténkertészkedés témában sem érhet az a vád, hogy hosszú távra rendezkedtem volna be, de túl sokszor mentem el a Füvészkert mellett, hogy visszafogjam magam. Így spanoltam le ezzel a derék japán kecskerágóval, aki Takuma Szato néven mutatkozott be. Szato-szannal bibliai csapásokkal küzdöttünk meg az együtt töltött pár hónap alatt. Először a levéltetveket vertük vissza, majd az egyik májusi felhőszakadás alatt omlott rá fél kiló vakolat, legutóbb pedig valami gombát szedett össze. De nem olyan fából faragták, hogy feladja: olyannyira nem viselték meg a viszontagságok, hogy augusztusban behúzta a második Indy 500 győzelmét!
Zsiborás Gergő Márciusban kezdtünk bele a kertészkedésbe, mindent magról ültettünk, mert „a palánta a gyengék fegyvere”. Amit ültettünk: paradicsom (Marzano), cukkini, uborka, paprika, dinnye. Termés mindegyiken lett. A cukkini gyönyörű növény, de sajnos összefonódott a teraszunkra felfutó szőlővel és fügével, a terméséhez pedig kell napfény, árnyékban hamar elfonnyad.
Cukkini
Marzano-tanulságok Ami kis betűvel van ráírva a zacskóra: nem, nem kell minden magot elültetni, több évig is jó. 70 palántát osztogattunk szét – természetesen mindenki másnak előbb lett termése, mint nekünk. Ami nagy betűvel van ráírva a zacskóra: 20–30 centi magas, nagy terméshozammal. Na, nálunk van 1, 86 méter magas is, egy árva paradicsom nélkül. Egy, más virágok közé szóródott magról kelt szakadár hozza eddig a legtöbb paradicsomot, az is jó nagy lett, de legalább elnyújtózott a korláton.
Marzano
Dinnyeprojekt Két szót ismerek: mindig és soha. Mindig is ültettem dinnyét, de soha nem lett ekkora. A magról nevelt palánta megjárta az anyósomék lakását, a Ráday utcában nevelkedett, aztán a tinédzserré érett ifjú a teraszunkon teljesedett ki. Tanulság: tudtam, hogy sok vizet kér, de amiről az ember azt gondolja, hogy elég, azt meg kell szorozni hárommal, és jó lesz.
Dinnye
Amire büszkék vagyunk: biofegyverrel vertük vissza a vándorpoloskák támadását – reggel és este is kézzel irtottam (nyomtam össze, gyújtottam fel, fullasztottam vízbe) őket. Működik. Full bió minden.
Egy régen időszerű történet egy lányról, aki huszonkilenc évesen kilenc bestsellert jegyzett, de addig kellett küzdenie a külvilág támadásaival, amíg rá nem jött, hogy elég csak maga mögött hagynia őket. Mindig felderítetlen területekre vágyott, és ezért hajlandó volt egy ház árát áldozni tanulásra és kapcsolatépítésre.
Üzletember, befektető, mentor, nyilvánosbeszéd-tanár és evangélikus prédikátor – ez mind állhatna a névjegykártyáján, ha lenne neki. De nincs, és azt vallja, hogy nincs is rá szüksége, mert a beszéd, különösen a nyilvános beszéd az ember biológiai névjegye. Ő pedig már letette a sajátját. Aki ma Magyarországon modern beszédkultúrával és retorikával foglalkozik, annak biztosan nem kell bemutatni a hardverileg magyar, szoftverkészletében inkább amerikai Benkő Vilmost, a Toastmasters itthoni meghonosítóját és a Speak Academy megalapítóját. Mintegy ezer tanítványának mester, példakép, motivációs atombomba, vagy csak röviden: „A” Vili.
Miközben imáinkba foglaltuk Szkopelítisz kapitány nevét, két kanyarral hat görög szigetet vettünk be: a vírusmentes Kis-Kükládok lakott földdarabjait és az alig ismert, de viszonylag könnyen elérhető Tíloszt.