Méhpempő, Aviva-torna, barátcserje – néhány, kétségkívül jószándékból fakadó ötlet az ezeket próbáltad már? kategóriából, a ne görcsölj rá! és a nem hiszel benne eléggé! megjegyzések után, azoknak címezve, akiknek próbálkozásaik ellenére sem sikerült teherbe esniük egy vagy több év alatt, vagy sikertelen lombikokkal a hátuk mögött újra nekifutnának. Szárnyasné Pataki Zita és Szárnyas Attila 2013 és 2019 között tíz lombikkezelést csinált végig, Zita azt mondja, ez alatt az idő alatt sok jóindulatú, de kéretlen tanácsot kaptak ismerősöktől és ismeretlenektől. „A csodavárás, hogy drukkolnak, pozitív emberi érzés, a kéretlen tanács viszont már nem. És ha ezt mi megkapjuk, akkor mindenki más is megkapja, miközben a tíz lombik során nyilván már mindent kipróbáltam” – mondja arról, hogy miért tartják fontosnak a szakértelmen alapuló tájékoztatást.
ADAKOZOL?
Minden hónapban írunk egy szervezetről, amit szerintünk érdemes támogatni. Miért teszünk így? Mert Magyarországon kevesen élnek jól (a jól élők közül sokan olvassák a Forbest), de nagyon sokan küzdenek mindennap. Ez így igazságtalan, és mindenkinek van egy kis felelőssége benne.
Zita az ötödik lombik után határozta el, hogy szeretne segíteni másoknak, mert hiába álltak hozzá tudatosan a dolgokhoz, „ezen az úton mégis többször zsákutcába jutottunk, nem kaptunk magyarázatot, volt, hogy én is sírva jöttem ki az intézményből”. Úgy látja, gyakran hiányzik, pedig elengedhetetlen lenne az orvosi szakértelem és az ismeretterjesztés.
Szerettek volna erőt adni sorstársaiknak, ezért férjével úgy döntöttek, Az utolsó lombik címmel vlogot indítanak utolsó próbálkozásukról. Zita 45 éves volt ekkor. A 2019-ben forgatott, tízrészes sorozatban lépésről lépésre (a valós történésekhez képest eseménytől függően pár napos vagy hetes csúszással) mutatták meg küzdelmüket a gyermekért. Az utolsó részt csaknem 300 ezren nézték meg. A lombikkezelés végül sikertelen lett, a sorozat pedig egy megható résszel zárult, ahol Zita elbúcsúzott gyermekétől.
2019 nyarán alapították meg a Réka – A Tudatos Termékenységért Alapítványt, és meg nem született kislányukról nevezték el. A Réka patakot is jelent, ráadásul az egyiptomi mitológiában Ré napisten könnyeiből lettek az emberek. „Nagyon jó érzés volt, amikor megjött a bejegyzésről szóló irat, mindketten elsírtuk magunkat Atival, mert végül megszületett Réka, termékeny lettem, és ez hihetetlenül jó érzés.” Az alapítvány fő célja az ismeretterjesztés a női és férfi termékenységről, a gyermekvállalás ösztönzése. Mivel a megelőzésnek és a megfelelő információknak kiemelt szerepük van, jóval tágabb célt fogalmaztak meg, mint ami élethelyzetükből, tanulságaikból fakadt, de tájékoztató munkájuk során kiemelten foglalkoznak a meddőséggel, az azt okozó betegségekkel, és ezek kezelésével.
ITT kellene megállni egy Pillanatra
Az első nagy alapítványi projekt a Meddőnek nyilvánítva című, 30 részes ismeretterjesztő vlogsorozat volt, amelyben a táplálkozástól a mozgáson, vitaminokon, onkofertilitáson át a meddő párokra specializálódott pszichológiai tanácsadásig és a hozzátartozókkal való kommunikációig sok témán végigmentek orvosokkal és szakértőkkel. A sorozatnak nagy visszhangja lett, még ma is kapnak köszönő e-maileket, nézőik gyakran megírják történetüket is. Volt, aki hálából Zitának nevezte el a kislányát, mert éppen Zitáék vlogsorozata világított rá, milyen vizsgálatra kellene még elmennie.
Az alapítvánnyal arra is szeretnék felhívni a figyelmet, hogy ha valaki betöltötte a 38. életévét, a kora miatt szinte biztos, hogy eleve lombikra küldik. „Én is éreztem a sürgetést, hogy oké, csináljuk. Nem volt bennem, hogy álljunk meg egy pillanatra, hogy a protokollok szerinti alapvető vérvizsgálaton túl komplex kivizsgálást kérjek, vagy felkészíthessem a testemet arra, ami következik.” Zita azt tapasztalta, hogy csak az első két lombik sikertelensége után végeznek további vizsgálatokat. Pedig célszerűbb lenne, ha a rendszerbe meddőként bekerülő párok már a legelején kapnának egy listát arról, hogy mi akadályozhatja a gyermekáldást, majd lehetőségeik függvényében maguk dönthetnék el, milyen vizsgálatokat szeretnének elvégeztetni.
Lehet, hogy elég egy egyszerű D-vitamin-szint ellenőrzés, illetve egy sperma- vagy DNS-fragmentáció-vizsgálat, esetleg egy terheléses cukorellenőrzés. Zita úgy látja, ha három vizsgálatot kellene mondani, amiket – ha lehetősége van a párnak – mindenképpen érdemes elvégeztetni, akkor az egy részletes, női hormonpanel-vizsgálat, egy életmód-konzultáció, valamint annak felderítése lenne, hogy van-e a szervezetben alacsony szintű gyulladás. Utóbbi főként az endometriózisban szenvedő nőknek fontos, hiszen az az egyik vezető meddőségi ok.
Azoknak is szeretnének segíteni, „akiknek a fehér köpeny mindent felülír, nem hallgatnak a megérzésükre, vagy nincs orvos ismerősük, akit felhívnának”. Ha nem jön a gyermekáldás, szinte mindenkit lombikközpontba küldenek, pedig közben kimarad egy lépcsőfok, a teljes kivizsgálás. Ezt Zita szerint a megyei kórházakban létrehozandó termékenységi központokban lehetne elvégezni endokrinológus szakorvosok vezetésével, így a lombikközpontok sem lennének túlterhelve. Nem is beszélve annak az üzenetértékéről, hogy valakit termékenységi vagy pedig meddőségi és lombikközpontban vizsgálnak-e.
A Réka Alapítvány idén már másodszor indította el márciusi, Tökjó! Biztosan? kampányát: világszerte romlik ugyanis a férfi termékenység. Zita szerint a férfiakat sokszor nehéz rávenni, hogy elmenjenek mondjuk egy spermavizsgálatra, ezért tavaly a nőkön, édesanyákon, párokon keresztül próbálták meg elérni őket, idén pedig a humor eszközét is bevetették, és a tabudöntés érdekében Aranyosi Péter humoristával forgattak videót. A legfontosabb céljuk, hogy minden 18 és 25 év közötti férfinak elérhetővé váljon egy egyszeri, ingyenes termékenységi panelvizsgálat.
Réka – A Tudatos Termékenységért Alapítvány
Az alapítás éve:
2019
A csapat:
Zita férje az alapító, Zita a kuratórium elnöke, munkájukat további két kuratóriumi tag segíti, köztük Fülöp István meddőségspecialista
Éves költségvetés:
A Meddőnek nyilvánítva című sorozat leforgatására 19,5 millió forint támogatást kaptak a Magyar Nemzeti Banktól, egyébként férjével ingyen dolgoznak az alapítványi projekteken
Mit kezdenének 10 000, 100 000 és 1 000 000 forint adománnyal?
10 000
Közösségimédia-kampányra költenék, hogy minél többen megismerjék az alapítványt
100 000
Vennének tíz ovulációs mikroszkópot, és kisorsolnák őket olyan fiatal párok között, akik 2021-ben elhatározták, hogy babát szeretnének, és rászorulnak
1 000 000
Országos termékenységtudatos napot szerveznének
Zita saját sorsukról azt mondja: „Az élet nem fair, van, akinek ez jut, van, akinek más, és nagyon fontos, hogy ezt elfogadjuk. Vannak az életben dolgok, amikről nem mi döntünk, de amiről dönthetünk, azt siker koronázhatja, ha eleget teszünk érte.” Zitáék és a Réka ennek jegyében szeretnének segíteni, hogy „ne legyen annál rosszabb, mint amennyire egy ilyen helyzet egyébként is rossz”.