A dzsungelt kávéültetvények és vulkánok tarkítják, a buja esőerdőt a Csendes-óceán és a Karib-tenger fogja közre. Az élővilág hol Észak-Amerikát, hol Dél-Amerikát idézi, és egy fél magyarországnyi apró kis ország, Costa Rica gondosan vigyáz a két kontinens között felgyűrődött természeti csodákra.
Írta és fényképezte: Cseke Eszter és S. Takács András
Naplementében száll le a repülő Costa Rica fővárosában, San Joséban, 2021 első hetében. Itt nem PCR-tesztet, hanem a koronavírusra is kiterjedő utasbiztosítást kérnek az országba belépőktől, ahol tényleg ellaposodott a járvány görbéje, így aztán minden nyitva van. Ebben talán benne van a jelentős D-vitamin-mennyiség és az is, hogy az emberek a nap legnagyobb részét a szabadban töltik. Ettől függetlenül frissen tesztelve érkezünk, hiszen a holland királyi légitársaság ezt minden utasától megköveteli, aki fertőzött területről száll fel a repülőgépre.
„Nemcsak a ruha nem teszi az embert, hanem az iroda sem” – mondja Lakatos István. A Bravogroup Holding ügyvezetője, a Cápák között tévéműsor új cápája puritán irodából irányítja a 11,9 milliárd forint értékűre becsült cégcsoportot. 2001 óta dolgozik a zuglói székházban, a berendezés sem igen változott. „Széles Gábor titkárnője döntötte el az új irodába költözéskor, milyen bútorom legyen. Azóta ez van.”
Becenév Az RTL Klub Cápák között műsorának új évadában ő lesz Fehér Gyula helyett az ötödik cápa. Miután szereplése publikus lett, ismerőse ajánlotta neki a Becoming Warren Buffett című dokumentumfilmet. István több hasonlóságot is felfedezett magában és az amerikai üzletemberben, például mindketten szeretik a csendet, a bezárkózást és az összpontosítást. Mikor Bill Gates édesapja találkozott Buffett-tel, megkérte őt és fiát, hogy írjanak le egyetlen szót, ami szerintük mindkettőjüket jellemzi. „Kitalálod, mi volt az? Nekem is van hozzá közöm – kérdezi tőlem István. – Focus.” Cégtársa, Lakatos Péter már a gimnáziumi időkben is ismerte, ott ragadt rá a Focus becenév, azóta szinte mindenki így szólítja.
Nosztalgia „Önmagamat adom, nem szoktam szerepet játszani” – mondja Lakatos István. Teljes természetességgel kapja fel élete első rádiótelefonját is, és könnyedén pózol a kamerának a súlyos készülékkel. „316-266, még a száma is megvan. Nagyon menő dolognak számított akkoriban, mindig vittem magammal, és mindenki jól megnézte.” István régi laptopja is a relikviák között van, a vaskos darab a maga korában a legvékonyabb típusnak számított. (Egyébként még működik.)
Kóla Negyvenéves koráig állandóan kólát ivott, ám egy rossz fog és egy szigorú fogorvos után letette a cukros italt. A Kínából hozott üdítő még István kólakorszakából származik. Egy ismerőse hozta neki a távol-keleti országból, ahol akkor nagy szám volt, hogy lehetett kapni a nyugati löttyöt.
Telefon és e-mail Reflexből megrándultam, miután váratlanul megszólalt a nukleáris riadó hangja István főnökasztala felől. „Tíz perc múlva jó lesz?” – mondja István a telefonba, és realizálom, nem katasztrófa történt, csak a Bravogroup-vezér telefonja szólalt meg. Mindennap rengeteget telefonál, van, hogy spontán hívja fel régi ismerőseit, mert eszébe jutott valami. Idejének jelentős hányadát az e-mailek veszik el, beszélgetésünkkor 960 olvasatlan üzenete volt.
Sport Munka előtt István teniszezik egyet, edzés után titkárnője gyümölccsel várja, délig nem is eszik semmi mást. Sportos akar maradni, hogy nyolcvanöt évesen egy perc húsz másodperc alatt lefuthassa a 400 métert. „Ezzel az idővel jelenleg szenior-világbajnokságot lehet nyerni.” Korábban középtávfutó volt, most a tenisz mellett leginkább gyógytornával tartja karban magát.
Tamás Lóránt mindig feltalálta magát. Aranyművesként sikeres vállalkozást épített föl, több ékszerüzlete és zálogháza volt az országban. Néhány éve elhatározta, hogy új életre kelti a családi örökség egy kis darabját: a dédapjától örökölt zsebórát. Azóta mesterműveket ment meg, amelyek elvesztették eredeti funkciójukat és ragyogásukat. Márkát építeni a luxusórák között nehéz, neki mégis sikerült: a magyar mester kezében százéves svájci szerkezetek születnek újjá, és kerülnek a szekrények mélyéről a csúcsgazdagok gyűjteményébe az egész világon.
A Brick Visual fiatal csapatának egy évtized sem kellett, hogy felépítsék a világ egyik legkeresettebb építészeti látványtervező cégét. Klasszikus startupsztori: egy budapesti bérház előszobájából indultak, árbevételük ma már milliárdos, filmeket készítenek, szoftvert fejlesztenek, és olyan világsztárokkal dolgoznak, mint a Zaha Hadid Architects vagy a japán Kengo Kuma. Ha kell, egy jó képért akár pincérnek is beöltöznek.
A Husqvarna műholdas vezérlésű EPOS rendszerének köszönhetően már lehetőség nyílik a határolóvezeték nélküli automatizált fűnyírásra
Mintegy ezer műhold tekint le a Földünk irányába – a Husqvarna műholdas vezérlésű EPOS Robotfűnyíró Rendszere a zöld területeken most a gyep minőségére összpontosít. Az EPOS (Exact Positioning Operating System) – mely magyarul annyit jelent: Pontos Pozicionáló Operációs Rendszer – segítségével a Husqvarna egy újabb áttörést hozott a fűnyírás területén. A 2020-as fűnyírási szezonban mintegy 30 profi felhasználó tett szert a vezeték nélküli, automatizált fűnyírás terén az első tapasztalatokra parkokban, sportpályákon, kereskedelmi ingatlanokon és számos egyéb zöld területen.