Magazinok Impresszum Belépés Sötét mód Világos mód
Forbes Forbes
2021 Április start Forbes

Hősök és áldozatok

Nincs perc Covid nélkül. Ott van minden étkezésben, minden Facebook-hírfolyamban, minden kérdésben és válaszban, minden újságban. A koronavírus olyan erővel árasztotta el az életünket, hogy még kevés figyelem jutott az emlékezésre. Az áldozatokra és a hősi halottakra, az idős emberekre, akiknek még jó pár évük lehetett volna, vagy az egészségügyi dolgozókra, pedagógusokra, eladókra, futárokra és mindenkire, aki nem tehette meg, hogy nem megy emberek közé. Nekik állítunk itt csendes emléket.

Vissza a tartalomhoz Következő cikk

A folytatáshoz vedd meg
a Forbes magazin aktuális számát!

Ha már megvetted, csak jelentkezz be!

Belépés Magazin vásárlása

Ajánlott cikkek

Jövő a növénytoronyból
Melis Dóra Melis Dóra
2021 Április Gazda Melis Dóra

Jövő a növénytoronyból

Ez nem egy műanyag kaspó, hanem olyan technológia, ami a jövő élelmiszerellátásának fontos lépcsője lehet – Rácz Gréta, a Green Drops Farm alapítója hidropóniás tornyait kombinálná a modern technológiákkal, és forradalmasítaná a növénytermesztést.

Vissza a tartalomhoz Következő cikk

„Néztük a tévét, és volt egy riport az akvapóniáról. Megtetszett, és elkezdtünk kialakítani a rendszerünket” – mondja Gréta, a Green Drops egyik alapítója. A debreceni Rácz családban régóta dívik a kertészkedés, a nagyszülők hagyományos módon, a talajban ter­mesztettek minden földi jót. A fiatalabb családtagok is szerettek volna kiskertet, de a homokos talaj és a minimális szabadidő gátat szabott elképzeléseiknek. Aztán jött az említett tévéműsor 2011-ben.


Gréta és édesapja, Sándor ekkor találkoztak a hidropónia és az akvapónia fogalmával, és először – lévén egy halastó a kertjükben – utóbbi ragadta meg fantáziájukat. A kerti tó vizét a mellé felállított fóliasátorba szivattyúzták, és a növények a halak ürülékéből nyerték ki a tápanyagot, de mielőtt belekezdtek volna egy halfarm kiépítésébe, megvizsgálták az ágazat gazdasági aspektusait is. „Arra jutottunk, hogy a farm fenntartása nem illik össze a startupmodellel, ráadásul drága is.”

Rácz Gréta és édesapja Sándor önműködő rendszere új korszakot hozna a növénytermesztésbe


A Rácz család váltott, és átálltak a hidropóniás, azaz a termőföld nélküli növénytermesztésre. Az ilyen típusú termesztésnél előre elkészített tápoldat biztosítja a növények tápanyagát. Ezt folyamatosan keringetik egy zárt, föld nélküli rendszerben. A halas technológiával szemben ez nem igényel komolyabb szaktudást, alkalmazása hobbikertészeknek is gyerekjáték.
2014-ben Gréta már egy továbbfejlesztett projekttervvel jelentkezett egy középiskolásoknak szóló innovációs versenyre, ahol második lett. Bekerült a startupvilágba, és a kutatás és fejlesztés mellett egyre jobban kezdte érdekelni a projektben rejlő üzleti lehetőség is.


Ezzel nem volt egyedül: 2019 júniusában édesapjával és két befektetővel megalapította a Green Drops Farm Kft.-t. A Startup Campus ötmillió, a Hiventures kilencmillió forintos inkubációs befektetéssel szállt be a cégbe. „Fél év alatt megvolt az első pilotprogramunk, és négy olyan berendezést értékesítettünk, amit a hobbisták is tudtak használni.” Azóta voltak apróbb fejlesztések, de 2020 januárja óta fixen a piacon vannak.


Az öntözőrendszer panelekből áll, tetszőlegesen lehet belőlük vertikálisan építkezni és különböző magasságú tornyokat kialakítani. Leginkább salátafélék, fűszernövények és leveles zöldségek termesztésére alkalmas. Az öntöző­rendszerben szivattyúval oldják meg a tápoldatos víz keringtetését. A berendezés kezdő verziója, az Easy fantázianevű egység áfa nélkül 26 ezer forint. Az árat befolyásolják a panelek száma és a kiegészítők is, egy tízemeletes torony LED-világítással körülbelül 500 ezer forintra jön ki.


Nem a berendezés az érték, hanem a vízió
A koronavírus-járvány ezt a céget is övön alul érte, hamar célpiacot kellett váltaniuk. Az induláskor leginkább a vendéglátóipart célozták meg, de a tömeges bezárások miatt az ügyfelek visszamondták a megrendeléseiket. Grétáék gyorsan megtalálták az új vásárlókat. „Azt tapasztaltuk, hogy a kertészeti áruházak százszázalékon pörögnek, és óriási bevételeket generálnak. Hirtelen mindenki otthon volt, és kertészkedett, ezért a magánszemélyekre fókuszáltunk.”


Az üzleti modellt is átalakították, és elkezdtek dolgozni a partneri rendszer kiépítésén. A partnerek felvásárlói bázist alakíthatnak ki, tornyaikban megtermelt zöldségeiket magánszemélyeknek, cégeknek vagy éttermeknek tudják továbbértékesíteni. Gréta szerint a rendszer alternatív megoldás lehet a jövő élelmiszer-ellátásában, ami egyre nehezebb feladat olyan kihívások mellett, mint az éghajlatváltozás, a népességnövekedés és a mezőgazdasági területek töpörödése.


Domonyai András, Kenyában élő gasztrobotanikai és innovatív termesztési szakértő szerint a jövő egyértelműen a tervezett, mérnöki beavatkozású élelemtermelési megoldások felé halad. A szakember üdvözlendőnek tartja, hogy egyre több a Green Dropshoz hasonló kisléptékű, az épített környezetben is működő ehetőnövény-termesztési megoldás. Úgy látja, hogy ezek az azonnal szüretelhető növények egyelőre még leginkább a napi étkezéseket egészítik ki.


A Green Drops rendszere vertikális kialakítása miatt kis helyen is elfér, egy négyzetméteren 2,5–3 négyzetméternyi növényt is lehet termeszteni (ez a torony magasságának növelésével nő) az év minden napján. Ráadásul, szinte egyből a fogyasztó szájába lehet adni a zöldséget, ami fontos, mert a növény vitamin- és tápanyagtartalma az aratás pillanatától számítva fokozatosan csökken.


Csökkennek a szállítás költségei, ideje, és a károsanyagkibocsátás is. Annak ellenére, hogy a termék nagy része vízből áll, gazdaságosabb, mintha hagyományos módon kertészkednénk, az eszköz 90–95 százalékkal víztakarékosabb.


„Fontos, hogy nem a berendezés teremti az értéket. Vannak már ehhez hasonló kialakítású megoldások. Nekünk a mögöttes vízió és a partneri rendszer lehet a versenyelőnyünk – mondja Gréta. – Mi nemcsak egy berendezést szeretnénk eladni, hanem magát a technológiát, a tudást és a termelési recepteket is.” Versenytársuknak nem a hasonló cégeket tekintik, hanem például azokat a zöldség-nagykereskedéseket, akik 24 órás kiszállítással dolgoznak. A magyar piacon vannak hasonló startupok, de Gréta szerint ők magára a növénytermesztésre, és nem a technológiára fókuszálnak. „Mi nemcsak egy műanyag kaspót szeretnénk értékesíteni, hanem magát a gondolkodást is átfordítanánk.”


A csapat a nemzetközi piac felé is kacsingat, Spanyolországban és Németországban már vannak márkaképviselőik. Most magát a technológiát csiszolnák, a SZTAKI kilenc hónapos HydroCobotics nevű projektjében az automatizált hidropóniás növény­termesztés eljárásán dolgoznak. Olyan környezetet alakítanak ki, amiben a kobot (az együttműködő robot) is tudja működtetni a hidropóniás rendszert. A technológia lényege, hogy a robotizált és emberi folyamatok kiegészítsék egymást.

Hogyan álljunk neki?

Az első lépés a palánták nevelése. A magok nem földbe, hanem egy miniüvegházban elhelyezett tőzeggyapotkockákba kerülnek. A tápoldatos vízzel legalább két-három hétig kell öntözni őket, fontos, hogy melegben és világosban legyenek. Általában két hét után a palántákat átültethetjük a berendezésbe. Optimális esetben a termelés harminc százalékkal hatékonyabb és háromszor gyorsabb, mint a hagyományos termesztés.

Ossza meg ismerőseivel:
Vissza a tartalomhoz Következő cikk
Más tészta
Pál Zsombor Pál Zsombor
2021 Április A jó élet Pál Zsombor

Más tészta

A Lashka elég jó válasz, ha Észak-Budán valakinek az a kérdése, hogy mivel lehet feldobni egy nyomi karanténhétköznap estéjét.

Vissza a tartalomhoz Következő cikk
Egyszer elmentünk erdőt venni
Bagi László Bagi László
2021 Április Gazda Bagi László

Egyszer elmentünk erdőt venni

Balogh Sándor és felesége három évtized alatt felépítette az ország egyik legnagyobb erdőgazdálkodási és fakereskedő magánvállalkozását. Egy használt teherautóval kezdték, a ladánybenei telephelyről indulva ma már tucatnyinál is több autójuk járja az ország útjait. A legmodernebb technológiákra sosem sajnálták a pénzt, és ez a gondolkozás megtérülni látszik.

Vissza a tartalomhoz Következő cikk
Szedlák Ádám Szedlák Ádám
2021 Április Üzlet Szedlák Ádám

Jó házból való számítógép, első, nem dohányzó tulajdonostól

A magyar informatikatörténet és Örkény groteszkje gyakran mutat párhuzamokat. Mintha nem is a valóságban, mérnökök munkája nyomán születtek volna gépek, hanem Örkény találta volna ki az egész sztorit egy kávé mellett ülve. Az első hazai elektroncsöves számítógép ötlete például a börtönben pattant ki a kutatók fejéből.

 

Vissza a tartalomhoz Következő cikk
Talentis Agro Talentis Agro
2021 Április Támogatói tartalom Talentis Agro

A fenntartható nagyüzemi mezőgazdaság védjegyévé szeretnénk válni

2018-ban indult a Mészáros Csoport mezőgazdasági cégeit holdingba szervező Talentis Agro, élén a kipróbált agrárszakember Makai Szabolccsal. Az agrárholding vezérigazgatójával a Talentis Agro innovációs terveiről, robottűrő tehenekről, a nagyüzemi mezőgazdaság fenntarthatóságáról beszélgettünk, és arról is, hogy mit várnak az új magyar agráregyetemtől, miért nem szeretnének exportra termelni, és hogyan szerezhetnék vissza az agráriumnak a kereskedelem által elszívott munkaerőt.

Vissza a tartalomhoz Következő cikk
Összes cikk
Előfizetői ÁSZF ÁSZF melléklet Hirdetési ÁSZF Adatkezelési tájékoztató Rendezvény ÁSZF Szerzői jogok Kapcsolat Médiaajánlat Szerzők Előfizetés Fizetési tájékoztató
© 2025 Mediarey Hungary Services Zrt.
Simple vásárlói tájékoztató

Adatkezelési nyilvántartási szám: NAIH-78438/2014
Simple vásárlói tájékoztató