A hintaágy ötven év múlva is hintaágy legyen – ez ma is alapelv a Szervál Duó sportszer- és játékgyártó cég munkájában. A csepeli családi vállalkozás csaknem három évtized alatt stabil helyet vívott ki magának a szánkók, pingpongasztalok és más sporteszközök, illetve játékok piacán, és ezt a pozíciót úgy is sikerült megőriznie, hogy közben megérkeztek Magyarországra az olcsó kínai termékek.
„Ez nem olyan csilivili üzem, mint amilyet sokszor az újságjukban látni” – mondja szabadkozva Fekete László, amikor belépünk a Csepel Művek területén levő 850 négyzetméteres csőhajlító üzembe. A hangulat családias – éppen a 10 órakor kezdődő szünet idején érkezünk –, az üzem egyes részein különböző festett és még festetlen acélcsövek sorakoznak, mellettük fő termékükhöz, a hintaágyakhoz szükséges hegesztett acélhálók, hátrébb az alapanyagul szolgáló acéltáblák.
„Gondoljon csak bele, a világon szinte mindenhez kell cső, a padokhoz, kerítésekhez, korlátokhoz” – sorolja a 67 éves cégvezető. A Szervál Duó Kft. alapját jelentik ezek a bizonyos csövek és a hozzájuk kapcsolódó szaktudás: hintaágyaik szerkezete és szánkóik, pingpong-, csocsó-, valamint gombfociasztalaik lábai mind az itt hajlított csövekből készülnek.
Fekete László valódi szigorú vállalkozó abból a szempontból, hogy bár néhányszor a szerencse is közrejátszott üzleti döntéseinél, kevésbé a szerelemprojektek, sokkal inkább – sőt ahogyan meséli, kizárólag – a piaci racionalitás és a várható megtérülés határozta meg, milyen termékek felé mozdítja a gyártást. Amikor azonban az ember beszabadul a csőhajlító és festőüzem szomszédságában a raktárba és a halmokban álló szánkókat, csocsókat, gombfocikat meglátja, mégis lágyul ez az elsőre drákóinak tűnő cégimidzs.
A külföldön is sikeres Virtuózok formátumnak új befektetője van
5 országban egy-egy nyertest hirdetett december 18-i döntőjén a „Visegrádi Négyek Virtuózai plusz”, a világon egyedülálló, nemzetközi klasszikus zenei tehetségkutató műsor hatodik évada.
A megújult műsorformátum sok kedvező visszajelzést kapott a magyarországi és a külföldi szakmai lapoktól, illetve a közönségtől egyaránt. A lengyel TVP Kultura például megötszörözte átlagos nézettségét a műsor közvetítései során.
A műsor házigazdái a legendás német showman, Thomas Gottschalk és Ida Nowakowska lengyel műsorvezetők voltak.
A nemzetközi műsorsorozatban világsztárok szerepeltek szuperzsűritagként és vendégfellépőként. Így került be egy-egy epizódba Gabriel Prokofiev zeneszerző, Maxim Vengerov hegedűművész, Coco König színésznő, Maestro Plácido Domingo operénekes és Lang Lang világhírű kínai zongoraművész.
A Virtuózok televíziós tehetségkutató műsorformátumot Peller Mariann producer 2013-ban fejlesztette ki és védette le világszerte. 2014-ben mutatták be először Magyarországon, és hamarosan a köztévé egyik legnézettebb műsorává vált: az egyes adásokat 1,3 millió ember követte, a műsor után 14 százalékkal emelkedett a zeneiskolai jelentkezések száma.
A Virtuózok márka licenszjogait tulajdonló vállalat, a Virtuosos Holding Ltd. a televíziós műsorgyártás és licenszértékesítés mellett, tehetséggondozással és tehetségmenedzsmenttel, digitális zenei tartalmak fejlesztésével, edukációs programokkal, a komolyzenét kedvelő ázsiai országokban az európai zeneoktatási módszerek megismertetésével, valamint távzeneoktatással is foglalkozik.
2020 végén az eddigi részvényesek mellé – akik között olyan neveket találunk, mint a spanyol Maestro Plácido Domingo, az amerikai Nicholas Marko, a szingapúri Christopher Wilson, a kínai Roy Fu, a brit Sir John Hegarty és a magyar származású Tom Teichman – részvényvásárlással és tőkeemeléssel csatlakozott Lakatos Benjamin, a svájci székhelyű MET Csoport alapítója, vezérigazgatója és többségi tulajdonosa. Az ő vezetésével vált a MET Csoport Európa egyik leggyorsabban növekvő energiavállalatává.
Lakatos Benjamin és a svájci székhelyű Deneb Algedi Invest AG a Virtuosos Holding Ltd. részvényeinek 6 százalékos tulajdonosai.
A Virtuózok értéket tesz közkinccsé, példaként mutatja fel a fiatalságnak a zenetanulás és az együtt zenélés élményét. Hisz abban, hogy a klasszikus zene fontos tényező az általános műveltség szélesítésében mind személyes, mind társadalmi szinten. Szellemi válságot megélő világunkban a művészet, a zene utat mutathat a valódi értékekhez.
Nagyon gyorsan nő a fenntarthatósági, vagyis ESG néven futó zöld befektetési alapokba érkező pénz, és egyre szebbek a hozamok is. A trend várhatóan nem változik 2021-ben sem, minden kisbefektetőnek érdemes figyelnie rá, de azért akad néhány bökkenő.
Ami másnak elemi csapás volt, az az online nyelvoktató szoftvert fejlesztő és a távoktatást segítő Xeropan csapatának újabb megerősítés. Mile Ferenc és AlGharawi Attila éppen 2020-ban tudtak megugrani, friss tőkével, új fejlesztéssel törnek globális pozícióra.
Fehér falak, határozott élek, fény és letisztultság, majd óriási üvegtábla, előtte hosszú, párnázott pad. A kinti perspektíva húzza a szemem, festői őszt látok, bent Instagram-biztos irodadizájnt. Ránézek Lévai Bálintra, és elismerően bólintok, dicsérem a kilátást. Menj közelebb – mondja csibészséggel a hangjában. Ahogy az ablakhoz érek, és a látótér a messzi távol alatt a közeli szomszéd telkével egészül ki, roncsautók, rozsdás buszok […]
Tornaházi Party, túlélőtúra és Matula bácsi jól bevált pedagógiai módszere – friss magángimnáziumos gyűjtésünkből kiderül, hogy vannak iskolák, ahol bevallottan az atipikus tehetségeket karolják fel, máshol nemzetközi érettségit adnak, és persze rajta van a listán az AKG, meg pár Waldorf is. Angol, amerikai mintára nálunk is terjed a gap year intézménye: nem minden végzős akar azonnal egyetemre menni, inkább előbb egy picit ismerkedik a világgal.