Szeretjük azt hinni, pénzügyi döntéseink tökéletesen racionálisak. A valóság azonban az, hogy érzelmeink adott pillanatokban nagymértékben befolyásolhatják ezeket, eltérítve minket az optimális megoldásoktól. Az MKB Private Banking tanácsadóinak célja a döntéseket esetleg negatívan befolyásoló körülmények tudatos kizárása annak érdekében, hogy folyamatosan a lehető legtöbbet hozzák ki ügyfeleik számára. A „racionális optimumra törekvés szándéka” az a szakmai képesség, amely az MKB Bank legjobb szolgáltatásaiból összeállított „private banking csomagjainak” értékét a legmagasabb szintre emeli.
A racionális optimumra törekvés szándéka az egyiklegfontosabb képességünk
A közvélemény jelentős része úgy hiszi, hogy a privátbankok leginkább valamilyen titokzatos dolgok, amelyek a „gazdag” embereket szolgálják ki. Pleschinger Gyula Márk, az MKB Private Banking igazgatója azonban alapvetően nem az ügyfelek vagyoni helyzete felől közelíti meg a kérdést. „Mi nem azzal kezdünk, hogy kiszűrjük a vagyonos ügyfeleket, mi azzal kezdünk, hogy jó szolgáltatáscsomagokat hozunk létre. Alapvetően azt az ügyfélkört célozzuk meg, amelynek tagjai könnyebben döntenek úgy, hogy ezt a komplex, rengeteg lehetőséget nyújtó, de természetesen valamivel drágább szolgáltatáscsomagot szeretnék igénybe venni. Szükségszerű, hogy ők a vagyonosabb ügyfelek közül kerülnek ki. Szolgáltatásaink összköltségét – magától értetődő módon –bőségesen kompenzálják a belőlük származó előnyök.”
Az elmúlt évben a tőzsdéken egyes szektorok magukhoz sem tudtak térni a hatalmas visszaesésekből, míg más szektorok elképesztő növekedést könyvelhettek el, bizonyos papírok értéke pedig akár a tízszeresére is emelkedhetett. Mivel a hazai tőzsde ilyen lehetőségeket nem kínál, a befektetők figyelme is a külföld felé fordult. A Concorde Értékpapír Zrt. abban segít ügyfeleinek, hogy ezeket a kecsegtető lehetőségeket egyszerűen, szakértő befektetési tanácsadás mellett, a valós kockázatok felmérésével igyekezhessenek kihasználni.
Rengeteg szempontból volt különleges év a 2020-as. A járvány különféle közvetlen és közvetett hatásairól sokat hallhattunk, de a befektetési piac átrendeződése talán a szakmán kívül még kevesekben tudatosult. Pedig e területen is szinte forradalmi változások történtek az elmúlt hónapokban. „Szétszakadt idén a tőzsdék, valamint a különböző eszközök teljesítménye is. Február-március környékén a nagy gazdasági világválság óta nem tapasztalt zuhanás jellemezte a piacokat, de az állami szereplők gyors és hatékony beavatkozásának köszönhetően az árfolyamok már március vége felé stabilizálódtak, utána pedig emelkedni is tudtak – fejti ki Régely Károly, a Concorde Értékpapír Zrt. vezérigazgatója. – De a különböző régiók között óriási különbségek vannak. Azon piacok – mint például a magyar, illetve az egész közép-európai régiós –, ahol a hagyományos vállalatok papírjai dominálnak, azok teljesítménye elmarad az átlagtól, ahol viszont a techcégek nagy számban vannak jelen, azok kiemelkedően teljesítettek. Az ilyen vállalatok gyűjtőbázisának számító NASDAQ várhatóan 40 százalék körüli pluszban zárja majd az évet. Az elmúlt nagyjából öt évben főként az adatbankokra és az internetes kiszolgálásra alapuló technológiai váltás kezdődött meg, és ez most egy forradalomban csúcsosodott ki, a pandémia legalább 5-10, de egyesek szerint 20 évet is gyorsíthatott e folyamatokon.”
Drámai változások
A hozamok közti ilyen hatalmas különbségekre pedig természetesen a hazai befektetők is érzékenyen reagáltak. És mivel a most húzóágazatnak számító iparágakhoz tartozó vállalatok papírjait sem a hazai, sem a régiós, de még nyugat-európai piacokon is csak korlátozottan vagy sehogy sem érhetik el, figyelmüket, és ezzel együtt a pénzüket is máshova kezdték koncentrálni. A magyar piacot tovább korlátozza az is, hogy a lakossági befektetők számára a nagyon jól kamatozó, kockázatmentes állampapírok nagyon jó alternatívát jelentenek, ezért a piacon jóval magasabb hozamot várnának el a vállalt kockázatért cserébe, ilyet viszont hazai cégek nem tudnak kínálni. „Mivel a befektetők elvárásai magasak, illetve az NHP, de a normál banki hitelezés keretében is egyszámjegyű kamattal lehet forráshoz jutni, elszakadt egymástól a kínálati és a keresleti oldal – magyarázza Régely Károly. – Ha egy jó pénzügyi mutatókkal rendelkező vállalat egyszámjegyű hozamon juthat forráshoz, a lakossági megtakarítók pedig 10-15 százalékot várnak el, akkor ez nehezen fog találkozni.”
A két tényező együttes hatása pedig drámai változásokat hozott. „Látunk egy olyan hazai befektetői kört, aki szeretné megtakarításainak értékét megőrizni, kamatoztatni, de már a teljes világot tekinti befektetési terepnek. Már kezdő befektetők is ugyanúgy vásárolnak például a Tesla részvényeiből, mint mondjuk az OTP papírjaiból” – mesél a tapasztalatokról Tabányi Mónika, a Concorde privátbanki igazgatója. Ez a fókuszváltás úgy mutatkozott meg a cégnél, hogy a Concorde árbevételében a hazai tőzsdén forgalmazott papírok utáni jutalékokból származó bevételek a korábbi 50 százalékról 15 százalékra estek vissza, ahogy a külföldi papírok kereskedéséből származó bevételek 3-4-szeresükre nőttek. „Talán ez kívülről kevésbé érzékelhető, de mi egy erős, a pénzügyi válság óta nem látott változást látunk megindulni. Ezek a folyamatok átírják a teljes szektort” – teszi hozzá Régely Károly.
Piaci reneszánsz
A befektetők tehát a hazai papírok helyett a külföldieket keresik, az abszolút hozamú alapok helyett pedig inkább részvényalapokat választanak, sőt egyedi részvényekkel is szívesen kereskednek. „A befektetések reneszánszát éljük – jelenti ki a vezérigazgató. – A pénzügyi válság óta nem tapasztalható kockázatvállalási étvágya van a befektetőknek. Korábban a passzív befektetés uralta a piacot, de idén egy 180 fokos fordulat történt, és a befektetők aktívan követik a piacot, keresik az új lehetőségeket, nem elégednek meg azzal, hogy passzív szereplők legyenek egy ennyire eltérő mértékben fejlődő piacon.”
A Concorde-nál pedig ez az igény maximálisan találkozik a lehetőségekkel. A cég ügyfelei számára valóban kitárul a világ befektetési szempontból, hiszen megtakarításaikból az egyedi részvényektől kezdve a sokféle részvényalapokon át a kockázatmentes állampapírokig bármilyen eszközöket vásárolhatnak a hazai és a külföldi piacokon is. A változó igények persze a céget is új kihívások elé állították, erre válaszul 40 százalékkal bővítették az elemzői csapatot, amerikai részvényelemzőket is csatasorba állítottak, új, a külföldi piacokra koncentráló napi hírleveleket küldenek az ügyfeleknek.
Sőt, a cégcsoport nemrég egy Írországban bejegyzett, tehát az ír jegybank által felügyelt, az ottani jogszabályoknak megfelelően működő pénzügyi szolgáltatót is létrehozott, amely azt is lehetővé teszi az ügyfeleknek, hogy az eszközök diverzifikációja mellett a számlák helye tekintetében is diverzifikálják megtakarításaikat. „Az ír szolgáltató a nyugat-európai számlavezetés minden előnyét kínálja ügyfeleinknek, de alacsonyabb belépési küszöbbel, miközben a számlanyitáshoz nem kell külföldre utazni, az ügyeket pedig magyar kapcsolattartókon keresztül intézhetik. A költségek tekintetében pedig nagyon versenyképesek vagyunk” – mondja erről Régely Károly.
Felmérni a kockázatokat
Fontos azonban, hogy az új lehetőségek bűvöletében a befektetők ne feledkezzenek meg a megfelelő óvatosságról. A Concorde tanácsadói ebben is segítenek. „Először is meg kell értenünk az ügyfél motivációját. Mi a célja a megtakarításnak? Ez sok mindenen múlik, például döntő jelentőségű lehet az ügyfél életkora is, de rengeteg egyéb tényezőt is figyelembe véve teszünk javaslatot egy megfelelően diverzifikált portfólió kialakítására. Széles fókuszt kínálunk jól kezelt kockázatvállalás mellett – fejti ki Tabányi Mónika, aki azt is hozzáteszi, ez azért is fontos, mert a közeljövő is tele van bizonytalansági tényezőkkel. – Az lesz a kérdés, hogy ez a kirívó év átalakítja-e a gazdaság alapvető szerkezetét is, lesznek-e cégek vagy szektorok, amelyek hosszú távon nyertesen vagy vesztesen fognak kikerülni ebből a helyzetből. A turizmusból élő cégek valószínűleg visszapattannak majd, ha újra lehet utazni, de például az autóiparban az elektromos autók térhódítása tartósan átírhatja az erőviszonyokat.”
Régely Károly is azt emeli ki, hogy érdemes szakértőkre támaszkodni, különösen egy ilyen gyorsan változó piacon. „A mostani helyzet felértékeli a szerepünket mind a céleszközök kiválasztásában, mind a valós kockázatok felméré-sében – ezzel együtt a befektetési szolgáltató felelősségét is megnöveli. Nagyon fontos, hogy mindenki a saját kockázatvállalási hajlandóságáig vállaljon pozíciókat, és az éppen divatos áramlatokra felülve ne fenyegesse az a veszély, hogy az első korrekció elviheti a megtakarításai jelentős részét. Nemcsak az a feladatunk, hogy megfelelő célpontokat keressünk az ügyfelek számára, hanem adott esetben bizony vissza is kell tartanunk őket. Mi hosszú távon gondolkozunk, és az elsődleges célunk, hogy az ügyfeleknek meg kell őrizniük a befektetési állományukat.”
A hintaágy ötven év múlva is hintaágy legyen – ez ma is alapelv a Szervál Duó sportszer- és játékgyártó cég munkájában. A csepeli családi vállalkozás csaknem három évtized alatt stabil helyet vívott ki magának a szánkók, pingpongasztalok és más sporteszközök, illetve játékok piacán, és ezt a pozíciót úgy is sikerült megőriznie, hogy közben megérkeztek Magyarországra az olcsó kínai termékek.
Ami másnak elemi csapás volt, az az online nyelvoktató szoftvert fejlesztő és a távoktatást segítő Xeropan csapatának újabb megerősítés. Mile Ferenc és AlGharawi Attila éppen 2020-ban tudtak megugrani, friss tőkével, új fejlesztéssel törnek globális pozícióra.