Mindketten (félig) pályát váltó színészek, egyikük csak elvonulva tud írni, másikuk élvezi a filmkészítés logisztikai teendőit. Mundruczó Kornél és Wéber Kata „nem hordják egymást kalapdísznek”, és hiába a már patinás életmű, nem csak az alkotás az életük. Pieces of a Woman című új közös filmjük január 7-étől látható a Netflixen.
„Amikor egy Zoom-híváson ötvenheten ülnek ott a Netflixtől, és elmondják, hogy 192 országban megjelenik a filmed… Azt nehezen lehet felfogni.” Pedig Mundruczó Kornél rendező nem először készített nemzetközi filmet nemzetközi közönségnek. A Fehér Istent és a Jupiter holdját cannes-i bemutatóik után negyven-ötven országba sikerült eladni, ami egy magyar film utóéletében óriási dolognak számít. Ehhez képest vadonatúj filmjük, a Pieces of a Woman, amit Kornél rendezett és felesége, Wéber Kata írt, éppen egy olyan ligában készül játszani, ami még nekik, kettőjüknek is ismeretlen.
A Pieces of a Woman nemcsak a Netflix többszörös elérése miatt mondható nemzetközinek. Miután a Magyar Nemzeti Filmalap visszadobta a filmtervet, francia, német és angol piacokról érdeklődtek iránta. Az, hogy végül amerikai lett, illusztris társaságot vonzott Kornél és Kata mellé. A főszerepeket a brit királyi család életéről szóló, The Crown című Netflix-sorozatból ismert Vanessa Kirby (aki ezért a filmért kapta meg a Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon a legjobb női főszereplőnek járó Volpi-kupát), az eklektikus portfóliójú Shia LaBeouf és az Oscar-díjas klasszis, Ellen Burstyn játsszák. Az egyik executive producer pedig nem más, mint maga Martin Scorsese.
Mundruczó Kornél eddigi nagyjátékfilmjei: Nincsen nekem vágyam semmi (2000) Szép napok (2002) Johanna (2005) Delta (2008) Szelíd teremtés – A Frankenstein-terv (2010) Fehér isten (2014) Jupiter holdja (2017) Pieces of a Woman (2020)
Egy újabb, az Accel Ventures vezetésével bevont 5,7 millió eurós befektetés mutatja igazán, hogy a magyar Turbine AI jól fordult rá a jó stratégiára: a magyar startupról egyre inkább elhiszi a piac is, hogy gyógyszercégként komolyan kell őket venni.
A startup egy olyan, mesterséges intelligencia (AI) által hajtott, szoftveres platformot fejleszt, ami képes új gyógyszercélpontokat találni. Ezt veszi aztán át a csapat biológus fele, és próbálja meg eljuttatni az így kapott molekulákat a klinikumig. A gyógyszergyáraktól a legrizikósabb gyógyszerfejlesztési szakaszt veszik át, a kockázatokat a technológia csökkenti. „Azt szeretnénk megmutatni, hogy újdonságot csak szimulációk segítségével lehet gazdaságosan kifejleszteni” – mondta a Forbesnak Szalay Kristóf, társalapító, technológiai vezető. A Turbine AI azután az emberkísérletekig eljuttatott, de még nem engedélyeztetett saját gyógyszereket a gyógyszergyáraknak adná el. Az Accel új, biológiára és technológiára célzó portfóliójának első befektetése a magyar cég, amit korábbi befektetői is követtek.
„A mesterséges intelligenciával foglalkozó többi cégtől megkülönbözteti őket a saját, biológiai fókuszú AI-technológiájuk, ami már bevételt is képes generálni, köszönhetően a már meglévő gyógyszergyári együttműködéseknek” – ezek már Radhika Ananthnak, az Accel alelnökének gondolatai. A Turbine AI mellett érv volt, hogy olyan „forró területre” lőnek, mint az onkológia, több ígéretes gyógyszercéljuk is van, miközben technológiai, biológiai és értékesítési oldalról is nagyon erős a csapat. Ananth szerint kihívás lesz, hogy megtalálják, közép-hosszú távon pontosan milyen üzleti modell lesz majd működőképes, és a csapatnak szüksége lesz még gyógyszerfejlesztési tapasztalatra is (ezen dolgoznak).
Turbine AI
Alapítva: 2015 Eddig bevont tőke: 9 M EURÓ Mostani befektetési kör: Accel Ventures: 2,5 M EURÓ XTX: 2,0 M EURÓ Follow-on, befektetés: 1,3 M EURÓ (korábbi befektetők)
BEST OF 2020 Nem csak a koronáról szólt ez az év 2020 a Forbes szerkesztőségében azért is marad emlékezetes, mert soha nem olvasták még ennyien online cikkeinket – ami csak részben köszönhető a világjárvány miatti információéhségnek. Összegyűjtöttük legolvasottabb cikkeinket 2020-ból.
1.Legalább húszezer koronatesztet végeztek már a magánklinikák, itt vannak az első statisztikáik Május / Fekete Emese Olvasó: 169 500*
2. Két magyar lány baktériumkoktélja szabadítaná meg a világot a műanyagoktól, a Techstars is befektetett November / Gólya Ágnes Olvasó: 115 000*
3. Művész még nem állt a cápák előtt, de Meska nem csak kért, kapott is befektetést Június / Bánáti Anna Olvasó: 75 000*
4. A rocker külsejű iskolaigazgató, aki Michelin-csillagos éttermeknek adja el borait Január / Bánlaki D. Stella Olvasó: 70 000*
5. Nagy üzlet: a BiotechUSA felvásárolja a Scitecet Április / Zsiborás Gergő Olvasó: 67 000*
6. Látták, hogy összeomlott az online nagybevásárlás, ezért öt nap alatt profilt váltottak, és megoldották Március / Fekete Emese Olvasó: 65 500*
*Egyedi látogatók, Google Analytics (a Forbes év közben tért át a Gemiusra).
Rohamtempóban növekednek, agresszíven mennek előre, mostanra mindenkit felfaltak a magyar piacon, aki az útjukban állt. Kezdetben csak fehérjeport kínáltak itt és a szűkebb régióban, ma már 800 termékből álló protein-, vitamin- és reformélelmiszer-portfóliójuk eljut a világ száz országába. A harmincas éveikben járó tulajdonos-vezetők, Lévai Bálint és Balázs közvetlenül, egészséges magabiztossággal, de nagyon határozottan állítják: Európában piacvezető, amit csinálnak, és bizonyos szempontból világszinten egyedülálló, ahogyan csinálják. A számok és az elmúlt pár év őket igazolják, Coviddal együtt is vagy húsz százalékot növekedtek – a még mindig családi kézben lévő BiotechUSA-nak még 2020 is bejött.
Metropolitan Egyetem
2021 Január Támogatói tartalom Metropolitan Egyetem
Alkotóegyetemmé válik a Budapesti Metropolitan Egyetem. A fogalom mögött egy sok éves, a hazai felsőoktatásban példa nélküli koncepcióváltás áll, középpontjában a hazánkban egyedülálló portfólió alapú oktatási rendszer bevezetésével. Dr. Tóth Ágnes, az egyetem elnök-vezérigazgatója elmondta, a METU-n a diákok mellett a tanárokat is folyamatosan képzik, a cél a diploma után minél jobban hasznosítható gyakorlati tudás átadása, és az egyetemi oktatás alkalmassá tétele a jelen és a jövő kihívásaira.
Vizuálisan erős Hoffer Rajmund Pozsonyi úti boltja, a kirakat és a belső polcok is a plafonig vannak pakolva értékesnél értékesebb, különlegesnél különlegesebb finomságokkal – a tulajdonosnak pontosan a fejében van, melyik sarokban mi bújik meg.