A csepeli általános iskolában azt mesélik egymásnak a gyerekek, hogy mennyire menő tanodásnak lenni. Ha valaki bekerül a Kompánia helyi tanodájába, legalább heti két délutánt foglalkozik vele egyénileg a mentora. De azon túl, hogy a hátrányos helyzetű kisiskolás kész házi feladattal és teli hassal megy haza, az itt töltött idő többről is szól. „Sokszor kiderül, hogy egy hatodikos gyereknek azért nem megy a matek, mert már másodikban lemaradt, és az alapvető műveletekkel is gondban van. Ezeket muszáj pótolni. Emellett a komoly szocializációs hátránnyal is foglalkozunk, mert enélkül nehéz jobb iskolai eredményeket elérni” – mondja Ladányi Erika, az alapítvány kuratóriumi elnöke.
Ritka náluk a lemorzsolódás, helyette inkább várólistájuk van, annyian szeretnének itt tanulni.
Az egyéni mentorálás mellett a tanodában van például főzőklub, ahol egyszerűbb ételek elkészítésére tanítják meg az iskolásokat. „Előre megtervezik a folyamatot onnan, hogy együtt elmennek bevásárolni, odáig, hogy miután egy asztalnál megették a közösen készített ételt, el kell mosogatniuk, és rendet kell tenniük. Ezzel szokásrendszert, egyáltalán rendszert tudunk nekik mutatni, amit nem ismertek.” A szociális cirkusz nevű programban pedig zsonglőrködni tanulnak. Mókának élik meg, de a koncentrálóképességük és a finommotorikájuk is fejlődik.
Visszajárnak önkénteskedni
A csepeli Kompánia Tanodában iskolaévente 30–35 gyereket mentorálnak tanulószerződéssel, emellett még egyszer ennyien járnak hozzájuk a délutáni fejlesztő- és közösségi programokra. A tanulószerződést minden szeptemberben megújítják, miután megbeszélték, hogy ki milyen vállalásokat tesz az együtt kitűzött cél érdekében. Ha az a cél, hogy egy gyerek ne bukjon meg történelemből, neki azt kell vállalnia, hogy eljár a tanodába. Ha még nem utazhat egyedül, az édesanyja el kell, hogy hozza, majd el kell, hogy jöjjön érte. A heti két alkalom a minimum, de van olyan gyerek, aki az órák után minden hétköznap délutánt a tanodában tölt. Minden attól függ, hogy hány tantárggyal van problémája, van-e tanulási nehézsége, esetleg traumája, amin szintén dolgozni kell.
Fordult már hozzájuk olyan nagymama, aki egyedül nevelte a két unokáját. Ők az általános iskola ideje alatt végig jártak a tanodába, egyikük ma már végzős a szakközépiskolában, a másikuk most kezdi. A két kislánnyal minden hétköznap együtt tanult a mentoruk, és nagyanyjuknak is igyekeztek segíteni – nemcsak élelmiszerbeszerzésben, de pszichológiai tanácsadással is.
A gyerekek nyolc–tíz évesen kezdenek a tanodába járni, és több évig, legtöbbször az általános iskola végéig maradnak, de van, akinek még középiskolás korában is elkél a segítség. „Ez a munka nem olyan, amivel egyik napról a másikra csillogó eredményeket tudunk felmutatni – mondja Erika. – A társadalmi felzárkózás hosszú és drága folyamat. De sokkal drágább mindenkinek, ha nem csináljuk, mert ha hagyunk valakit végleg leszakadni, akkor az egyéni életút szörnyűségein túl a vele kapcsolatos kiadások is meg fognak jelenni a társadalom különböző alrendszereiben, így a szenvedélybeteg-ellátásban vagy a büntetés-végrehajtásban.”
Erika nagyon büszke rá, hogy több volt tanodás gyerek most visszajár hozzájuk önkénteskedni. Ritka náluk a lemorzsolódás, inkább várólistájuk van, annyian szeretnének itt tanulni. De erőforrás híján egyelőre nem tudnak több gyereket felvenni. Sokan, akik addig korábban nem vettek részt a programjaikon, a nyári szünet elején jelentkeznek hozzájuk pótvizsga-felkészítésre. Nagy részük a következő iskolaévben tanodás diákká válik, így a következő nyáron már fel sem merül a pótvizsga.
A Kompánia fogad önkénteseket is, de inkább szakemberekkel dolgoznak. „Amellett, hogy csak így tudunk professzionális segítő munkát végezni, azt sem szeretnénk, ha a gyerekek életében ki-be járkálnának azok, akikhez bizalommal tudnak kapcsolódni.” A két telephelyen összesen húsz pedagógus, pszichológus és szociális segítő vállalt munkát.
ADAKOZOL?
Minden hónapban írunk egy szervezetről, amit szerintünk érdemes támogatni. Miért teszünk így? Mert Magyarországon kevesen élnek jól (a jól élők közül sokan olvassák a Forbest), de nagyon sokan küzdenek mindennap. Ez így igazságtalan, és mindenkinek van egy kis felelőssége benne.
Moziestek, zeneórák, fociedzés
Az alapítvány másik telephelyén, az Alterben szenvedélybeteg vagy a szenvedélybetegség veszélyének kitett fiatalok kapnak alacsony küszöbű szolgáltatást. Ez azt jelenti, hogy bárki besétálhat névtelenül segítséget kérni, nem kérnek tőle még egy igazolványt sem. Itt az a cél, hogy a nehézségekkel küzdő fiataloknak segítő kapcsolatuk alakuljon ki, és együtt találják meg az utat, amelyen a krízisüknek megfelelő eligazítást megkaphatják. Ide akár melegedni, beszélgetni, tisztálkodni, enni és inni is bejöhetnek. Erika szerint a betérők nagy része már két-három naponta visszajár.
Sokan úgy érkeznek, hogy nem tudják megfogalmazni, mi is a problémájuk. Az Alterben ezzel kezdenek, majd elindítják a hozzájuk forduló fiatalt például a szerhasználat abbahagyásához vezető úton. Ehhez hosszabb ismerkedési folyamatra, a bizalom kiépülésére van szükség. Erre is jók az itt szervezett közösségi programok. A szakemberek például pingpongozás közben találják meg az útját-módját, hogy fontos információkat adjanak a tizen- és huszonéveseknek a szerhasználat következményeiről vagy a kiút lehetőségeiről. Tartanak moziesteket, zeneórákat, fociedzést is, és nyáron az evezést is ki lehet próbálni. Míg a tanodában azon dolgoznak, hogy később ne küzdjenek annyi nehézséggel az oda járó gyerekek, az Alterben azon, hogy még időben visszafordítsák a fiatal felnőtteket a társadalmi leszakadás útjáról.
2020-ban tabletekkel látták el a gyerekeket, és igyekeztek őket átlendíteni az online oktatás nehézségein, emellett a tanodában többször szerveztek ételosztást a rászoruló tanulóiknak és családjuknak. A Kompánia három éve került be a nonprofit szervezeteket inkubáló Appy tizenhárom támogatottja közé. Balogh Ákos Libri-alapító alapítványokat összefogó irodája karácsony előtt adományautomatát állított fel, amiből kétezer forintos kártyákat vásárolva többek között a Kompániát is lehet támogatni. Azok a cégek pedig, amelyek már a jövő évi tréningeken gondolkodnak, egész napos programot rendelhetnek a Kompánia csapatától, hogy a munkatársak kommunikációját és együttműködési képességét fejlesszék.
Kompánia Alapítvány
Az alapítás éve:
1997
A csapat:
20 szakember,
7 kuratóriumi tag és 3–5 önkéntes
Éves költségvetés:
70 millió forint
Mit kezdenének
10 000, 100 000 és 1 000 000
forinttal?
10 000:
A 35 tanodás gyerek kétheti uzsonnájára lenne elég.
100 000:
Egyhetes intenzív mininyelvtanfolyamot szerveznének tíz hátrányos helyzetű gyereknek.
1 000 000:
Egy főállású mentor negyedéves fizetése jönne ki belőle.