A saját szemünkkel is láthatjuk, hogy évről évre nő a napelemes rendszerek népszerűsége
Egyre több családi ház tetején pillanthatók meg a klasszikus, fekete panelek; egyre több vállalkozás csökkenti költségeit a segítségükkel. A technológia iránti kereslet meredeken emelkedik, az idén pedig az elérhető támogatások és hitelek miatt minden továbbinál nagyobb lehet a növekedés – mondta a Forbesnak Tóth András István, az E.ON Hungária Csoport megoldásértékesítési igazgatója, akit a napelemes piacon várható trendekről kérdeztünk.
Idén év eleje óta lehet pályázni az otthonfelújítási támogatásra, amit akár napelemes rendszer telepítésére is fel lehet használni. Mekkora a fellendülés ennek köszönhetően? Mi a tapasztalatuk?
Számítottunk rá, hogy népszerű lesz a támogatás, de a kereslet valóban döbbenetes: az elmúlt időszakban minden második megrendelésünk az otthonfelújítási támogatás kapcsán érkezett, ráadásul földrajzilag is átalakult némileg a piac. Az elmúlt években ugyanis Közép-Magyarországon mérsékeltebb volt a felfutás, mint az ország többi részén, mivel ebben a régióban nem volt elérhető az ügyfelek számára kedvezményes hitel vagy támogatás a fejlesztésekhez. Az otthonfelújítási támogatásnál azonban ilyen megkötés nincs, így most pont az előző években kissé lemaradó közép-magyarországi térségben a legnagyobb az érdeklődés.
Miután rájött, hogy a horgolás nem egyenlő a nagyi terítőjével, kitanult egy különleges technikát, és belevitte finoman feminista énjét. Farkasvölgyi Orsi ma abból él, amiből mindig szeretett volna: reggel felkel és alkot, az utóbbi időben horgolt hősnőket tervezett.
Coco Chanel, Malala Juszafzai, Frida Kahlo, Jane Austen, Maya Angelou – nem tipikus játékbabák, de aki meglátja őket a Manuska horgolt verziójában, szinte biztosan félredobja a legdrágább Barbie-t is. Egy kicsit ez is volt Farkasvölgyi Orsi célja, amikor pár évvel ezelőtt nagy tetteket véghez vivő nők alakját kezdte meghorgolni. „Szerettem volna, ha játék közben a kislányom is hall ezekről az emberekről, akik a nőkért, sokszor az elnyomott nőkért különösen sokat tettek” – mondja Orsi, bevallottan feminista korszakot nyitva ezzel a munkásságában.
Sokáig csak ábrándozott arról, hogy az alkotás a munkája is lehet. Dolgozott az Odeon moziban, később a Budapest Filmnél, és bár férje mindig mondta, hogy „neked ezt kellene csinálnod”, csak második gyerekük után mert vállalkozást építeni arra, amit igazán szeret. Addigra túl volt a felismerésen, hogy horgolni nem csak a nagyi terítője stílusában lehet, hatosával rendelte a külföldi szakirodalmat, rátalált a japán amigurumira (a horgolt játékfigurák technikája), és minden online fellelhető angol nyelvű horgolási tudást magára szedett.
„Hanuska inspirálta az egészet” – utal ma már kilencéves kislányára, akinek kissé megvariált beceneve a márkanevet is ihlette. „Mintha sugározta volna magából az ötleteket” – mondja a kezdetekről, amikor kész babákat és rém cuki állatokat horgolt és adott el az Etsyn. Csipkés szárnyú denevérei ma is nagyon mennek, de mivel a sorozatgyártást unja, és azt élvezi, ha a nulláról felépíthet egy figurát, átállt a mintatervezésre. Évek óta mindenből egy darabot horgol meg – ez bő egy hét az alapötlettől, a rajzoláson, tervezésen, horgoláson, lebontáson és újrahorgoláson át a finomításig és véglegesítésig –, miközben dokumentálja és fotózza a lépéseket. A kész mintát és az instrukciókat adja el 99 százalékban külföldi vevőinek, darabjukat hat-hét dollárért – Amerikába, Európába, de olyan messzi és meglepő helyekre is, mint Ghána vagy Ecuador.
„Nehéz kitűnni, mert sokan kézműveskednek, nekem az Instagram hozta meg az áttörést úgy öt éve – mondja Orsi, ma 32 ezer követővel. – Pénzt nem fektettem bele, de utánajártam, sok hasznos, ingyenes anyagot találtam a neten, és sikerült közösséget építenem.” Az inspiráló női vonalra egy angol könyvkiadó is felfigyelt, így Crochet Little Heroes címmel pár hete meg is jelent Orsi könyve az említett hősnőkkel és pár hős férfival – például Mahatma Gandhi vagy Abraham Lincoln figurájával – kiegészülve, életük rövid sztorijával és az Orsi által tervezett babák mintájával.
Most újabb könyvön dolgozik, ezúttal egy magyar kiadóval, és már azon is túltette magát, hogy az általa horgolt és Angliába küldött kész babái – vélhetően a covid miatti postai káoszban – szőrén-szálán eltűntek. A hősnőkből így prototípusa is alig maradt, de másfajta babái százszámra akadnak odahaza, és annak külön örül, hogy gyerekei ágyában ma is nagyobb arányban vannak az ő babái, mint a Tesco-plüssök.
Farkasvölgyi Orsolya egyéni vállalkozó
Indulás: 2015 Befektetett összeg: kb. 500 ezer forint
Árbevétel (millió forint): 2020 5,3
Adózott eredmény (millió forint): 2020 4,6 Forrás: cégközlés
Két konzervgyár, két szakmai befektető, egy jövőkép, egy tőkebefektető partner: ez a jó recept egy tradicionális iparág attraktív jövőképéhez? Erről beszélgettünk Medveczky Péterrel, Mihályi Botonddal és Katona Bencével.
A zalai dombokon pusztán átkocsikázni is léleknyugtató élmény. Forgalom alig, virágzó természet, sűrű erdők és kanyarok bőséggel, és az út végén a mesés nevű Bázakerettye, a horvát és a szlovén határ előtti egyik utolsó község. Csatlós Csilla executive coach (és másfél éve a település polgármestere) a kiégés megelőzésének és kezelésének nagy szakértője. Tizenöt évnyi felsővezetői tapasztalattal, egyebek mellett a Maternity Magánkórház ügyvezetői állását maga mögött hagyva nyugodtan, koncentráltan ül velem szemben az általa vezetett hotel folyamatosan sterilizált levegőjű éttermében, mellette hordozható ketrecben egy megmentett mókuscsecsemő három lábbal és háromóránkénti etetési igénnyel. Mire átbeszéljük a kiégés tüneteit és kezelését, Turbó is kiszipkázza a tápszert az etetőfecskendőből, és békésen alszik Csilla tenyerében.
Sikernek érzik, ha egy sokáig magába forduló kamasz elkezd például a testvérével kommunikálni, újra bejár az iskolába, és a szülő ismét tud rá úgy nézni, mint a gyermekére, nem pedig mint egy szörnyetegre. A Pro Juventa Alapítvány szakemberei gyermekpszichiátriai problémával élő családoknak segítenek visszaállni a normális kerékvágásba – nemcsak hagyományos terápiát adnak nekik, hanem művészettel, zenével kombinált, összetett, élményszerű segítséget.