Van-e nagyobb bók egy karanténműfaj – a kiszállított vacsora – felé, mint hogy a város újranyitása után is megtartanánk?
A többedik tulajdonosi és sokadik konyhai virágzását élő Olimpia először elviteles grillbüfének értelmezte magát újra a tavalyi karanténokban, aztán szerencsére visszatértek az ár-érték-izgalom vonalon bajnok ebédmenüik is. Végül úgy tűnik, januárra elért a megfelelő fázisba a még mindig ki nem nyitás meggyászolása, mert előrendelés mellett az étterem kultikus, fúziós, sokfogásos vacsoramenüjét is lefordították az elviteles univerzum nyelvére. Már legutóbb is írtam, hogy szerintem a karanténhajlékokba nem az viszi el a fényt, ha a híres szakács megmutatja, hogy ő is tud palóclevest dobozolni, mint a Don Pepe; hanem amikor szokatlan, egyedi, régi életünket idéző, védjegyszerű dolgok jönnek házhoz, olyan élmények (lecsupaszítva az ételre), amik végtelen idővel és kedvvel sem sikerülnének otthon.
Például nem készítenénk kis teasütemény formájú kacsamájtorchont töpörtyűmorzsával és vicces uborkasaláta képében feltálalt marinált zöldalmával. A hideg előételből egyből két, az egész estére nézve fontos dolog kiderül: hogy az Olimpiában sikerrel próbáltak szívderítően szépen tálalni az egyébként szomorú standard, vékony elviteles dobozkákba (ha nem fotózunk, én simán kiettem volna dobozból minden másodikat ahelyett, hogy tányérra költöztetjük); és hogy a magukban esetleg talányosabb alkotóelemek összekóstolva nyernek értelmet, mint itt az alma, a töpörtyű meg a dermedt máj.
Miklós Melindának munkaszinten is feladata, hogy a nyitottságot és az elfogadást hirdesse, ezért a neki címzett, öltözködésével kapcsolatos kéretlen tanácsokat figyelmen kívül hagyja. A Nyitottak vagyunk ügyvezetőjének szettjei eklektikusak, de mindegyik mögött van egy gondolat.
Karrier Miklós Melinda mindig olyan munkákat vállal, amikkel pozitívan tud hatni. „Fontos, hogy azt érezzem, jól és jóra használom a tudásomat és a skilljeimet” – kezdi, majd hozzáteszi, az is számít, hogy mindezt egy inspiráló közösség tagjaként tegye. A Nyitottak vagyunk ügyvezetője már nyolc éve azért dolgozik, hogy a nyitottság minél több ember számára legyen érték. A kezdeményezés 2013-ban indult a Prezi, az Espell és a Google összefogásával, mostanra már több mint 1100 cég és szervezet csatlakozott hozzájuk.
Stílus Stílusa eklektikus, otthonát és öltözködését is egyfajta harmonikus változatosság jellemzi. A minimáltól a glamúrig, a sportostól az elegánsig sok minden van a ruhatárában, de nehezen tudná szavakba önteni, pontosan milyen alapon választ. „Az biztos, hogy nem a trendeket követem. Inkább azt keresem, hogy gondolataimat mi érinti meg. Kell, hogy legyen az adott darabban valami, legyen az egy jó történet, valamilyen forma vagy a színvilág.” A fotózáson viselt ruhája például a színeivel hívta fel magára a figyelmet, amikor egy marrákesi utazáson meglátta egy helyi tervező butikjában.
Otthonában is keverednek a korok és a stílusok
Utazásairól egyébként szívesen tér haza valamilyen különlegességgel, szeret kincseket találni szerte a világban, de a hazai bolhapiacokon is. Választásai ösztönösek, az azokból összeállított szettjei viszont tudatosak. „Az ember önkéntelenül interakcióba kerül azzal, amit felvesz. Amit viselsz, meghatározhatja a hangulatodat és a magadról közvetített üzenetedet is.” Egy alkalommal például, amikor a nemi egyenlőséggel kapcsolatban tartott háttérbeszélgetést nagyvállalatok vezérigazgatóinak, az elegáns leopárdmintás ruháját egy kifejezetten maszkulin, fekete Oxford-cipővel párosította. „Gondoltam, ha már ez a téma, öltözködésemben is egyenlő arányban legyenek férfias és nőies elemek” – meséli nevetve.
Ha már megemlítette a cégvezetőket, rákérdezek, öltözködés terén hogy állunk a nyitottsággal. Képesek-e az emberek férfi és nő vezetőket megjelenéstől függetlenül pusztán tetteik, cselekedeteik, elért eredményeik alapján megítélni. Hamar kiderül, hogy ilyen téren is van még hova fejlődni. „Ha egy férfi vezető kapucnis pulcsiban jelenik meg, és mondjuk felül az asztalra, szakmai hitelességét akkor sem kérdőjelezi meg senki. A nők hasonló lazaságot a legtöbb közegben nem engedhetnek meg maguknak.” Melinda maga is kapott már kéretlen tanácsokat, hogyan is kellene öltözködnie vagy viselnie a frizuráját, de nem fogadta meg őket – inkább önmagának szeretne megfelelni.
Relax Gimnazistakora óta táncol hobbi szinten, tavaly brazil szambát kezdett tanulni Budapesten, brazil tanártól. A Covid sem tudott az útjába állni, most online instrukciók alapján gyakorol heti 8–10 órát, és nagyon élvezi. „Bár itthon táncolok, a világ minden pontjáról becsatlakoznak a diákok az órákra, és amikor a Brazíliában élő tanárok néha élőzenére tanítanak, az olyan élmény, mint egy fesztivál!” – meséli lelkesen.
Ezenkívül rajong a művészetekért és a szép tárgyakért is, szabad idejében szívesen keresgél különlegességeket online is. „A tökéletes teáscsészéket például hónapokig kerestem az Ebayen, végül egy bolhapiacon találtam meg őket.”
Miklós Melinda kedvencei: 1.Legyező: Egy afrikai tárgyakat gyűjtő és értékesítő nigeri kiskereskedőtől vásárolta Luganóban. 2. Gyűrű: Wladis. Amulettként tekint rá. Amikor megvette, kívánt valamit, és bár a kívánság nem publikus, az igen, hogy azóta valóra vált. 3. Rúzstartó tükörrel: Vintage. A barátnőitől kapta ajándékba. 4. Napszemüveg: Vintage. Olasz darab az 50-es évekből. 5. Rúzs: MAC. Imádja az élénk rúzsokat, ezt a színt már harmadszor vásárolta újra. 6. Parfüm: Jovoy: Gardez-Moi. A parfümök rajongója, tizenöt félét is használ, ebben is a különlegességeket keresi.
Fokozatosan és alaposan alakul át az itthon élő befolyásos magyar nők listája, ahogy az évek során erősödik egy tendencia Magyarországon: egyre inkább az érvényesül, aki közel van az államhoz. Üdítő és ritka színfolt, aki saját vállalkozással és egyéb szakmai-társadalmi tisztségei által jut kapcsolatokhoz és hatalomhoz. Közben több száz fős shortlistjeinket elemezve továbbra is nehéz kijelenti, ki itthon egy személyben a legeslegbefolyásosabb, ki az, aki igazán megérdemli a második és a harmadik helyet. Annyi biztos: aki itt van, az számít.
Frank Slootman nem szokott vállalkozásokat alapítani, de az üzleti világ történetében még senki sem tudta annyiszor jackpottá alakítani mások ötleteit, mint ő. Több mint 80 milliárd dollár értékű cégével, a Snowflake-kel és minden idők legnagyobb értékű szoftver-IPO-jával újraírta a játékszabályokat.
Elmélyedtünk pár adatsorban, és megkérdeztünk néhány piaci szereplőt, hogy sikerült a tavalyi évük. A válaszok jól mutatják, hogy otthon voltunk: többet társasoztunk, de kevesebbet autóztunk.
Dübörög tovább a Forbes Élő a Facebookon, Galambos Márton főszerkesztő minden csütörtök délután egy-egy Forbes-arccal, menedzserrel, üzletemberrel beszélget. Az elmúlt hetekben itt volt velünk a járványt kőművesmunkával végigrobotoló Cserpes István, Balogh Péter angyalbefektető, akiről kiderült, hogy mindig felmegy a pulzusa, ha végignézi a Forbes gazdaglistáját, és Wettstein Albert – a letűnt korok arisztokratáit idéző név egy igazán újító húszéves startuppert takar.