„Akkor nőttem fel igazán, amikor pénteken azt mondták a kórházban: a hét végén eldől, édesanyám szervezete képes-e leküzdeni a vírust. Az ember sokáig azt gondolja, hogy a szülei örökké élnek, amíg nem jön egy ilyen sokkoló mondat” – meséli személyes történetét a 27 éves Bitó-Balogh Zsanett, a Nagykállói Romák Érdekvédelmi Szervezetének közösségszervezője. Ő és családja novemberben kapta el a Covidot, egyedül az akkor 11 hónapos kisfia, Denisz nem betegedett meg. A rokonságba tartozott Balogh Lajos, Paci, a józsefvárosi képviselő is – halála megrázta a nagykállói roma közösséget. Zsanett 49 éves édesanyja, aki autoimmun betegsége miatt különösen veszélyeztetett volt, kórházba került, és egy hajszálon múlt az élete. Szerencsére jól reagált a gyógyszerekre, és az utolsó pillanatban megúszta a lélegeztetőgépet. De még mindig harmatgyenge és szteroidokat szed, holott már december közepén hazamehetett. A gyógyszerek, amiket felírtak neki, több mint húszezer forintba kerültek – környékbeli sorstársaival együtt segítség nélkül nem is tudta volna kiváltani őket.
ADAKOZOL?
Minden hónapban írunk egy szervezetről, amit szerintünk érdemes támogatni. Miért teszünk így? Mert Magyarországon kevesen élnek jól (a jól élők közül sokan olvassák a Forbest), de nagyon sokan küzdenek mindennap. Ez így igazságtalan, és mindenkinek van egy kis felelőssége benne.
Nagykálló lakosságának mintegy tizenkét százaléka roma, három szegregátumban összesen 1200-an élnek. Zsanett és családja a Gödrök nevű telepen lakik, két generáció együtt, egy házban. Körülöttük sokan megbetegedtek, és csak súlyosbította a helyzetet, hogy nem is mindig ismerték fel a tüneteket, így megállíthatatlanul terjedt a fertőzés.
„Mi voltunk az első csoport az országban, akik felmérték, milyen hatással lesz a járvány a szegregátumokra” – mondja Zsanett, aki egy éve dolgozik mint helyi közösségszervező, és lényegében a Civil Kollégium Alapítványtól (CKA) kapja a fizetését, valamint a szakmai és mentori segítséget. A felmérésből az derült ki, hogy a romák körében sokan egész életükben nem szedtek vitaminokat, nagyon egyoldalúan táplálkoznak, gyümölcsöt alig fogyasztanak, és egyáltalán nem voltak élelmiszer-tartalékaik.
„Tudtuk, hogy nagy bajba fognak kerülni, ha megbetegszenek, sőt akkor is, ha csak karanténra kényszerülnek” – mondja Zsanett. Így első körben, még tavasszal, elindították a Még egy falat! kampányt, amelyben a CKA, az aHang kampányplatform és az Esély Labor Egyesület több mint húszmillió forintot gyűjtött össze, majd abból tartós élelmiszereket, tisztítószereket vettek, és a közösségszervezőkön keresztül eljuttatták a rászorulóknak. „Különösen büszkék voltunk arra, hogy nem cigány emberek rakták össze ezt a rengeteg pénzt. Amikor baj van, igenis sokan hajlandók a másikon segíteni, öröm látni, hogy nincs akkora rasszizmus, mint amiről a politikusok beszélnek” – mondja Zsanett. A második hullámban is elindult a gyűjtés, és bár kisebb összeg, hat-hétmillió forint jött össze, jutott egy-egy szerényebb csomag például Miskolc három szegregátumába vagy nógrádi, pilisi nélkülöző családoknak is.
Bálint Mónika és Bitó-Balogh Zsanett az alapítvány budapesti irodája előtt
Zárójelentés plusz gyógyszerlista
A CKA elsősorban közösségszervezők, helyi közösségek, elszórt civil szervezetek összefogását ösztönzi, a tenni vágyó állampolgárok és önszervező közösségek segítő-fejlesztő szervezete. A tavaszi hullámban azonnal gyűjtést szerveztek a digitális oktatásért is: Ablak a padra nevű akciójukban laptopokat, tableteket vásároltak az eszközökben hiányt szenvedő családoknak. Aztán az ősszel – a járvány első hullámának tapasztalatait végiggondolva – tájékoztató kampányt indítottak, mivel azt látták: sokszor azt sem tudják az emberek, hogy kihez forduljanak egészségügyi és szociális problémáikkal. „Villanypóznákra akasztottunk ki plakátokat alapvető információkkal: milyen tünetekkel menjenek orvoshoz, hogyan tudnak vigyázni, hogy ne adják tovább a vírust” – mondja Zsanett.
„Míg az első hullámban a gazdasági hatás volt a kritikusabb, addig novemberben tömegek betegedtek meg például Szabolcsban és a Nyírségben, és sokan nem jutottak el kórházba sem, sőt az orvosi ellátáshoz is korlátozottan fértek hozzá” – mondja Bálint Mónika, a CKA ügyvezetője. Ha fel is írt az orvos például köhögéscsillapítót, hörgőtágítót, esetleg antibiotikumot, és ajánlott vitaminokat, a 20–25 ezer forintos végösszeget a mélyszegénységben élők képtelenek voltak kifizetni.
A kályhán szárítgatták az esténként kimosott, egyszeri használatra készült sebészi maszkjaikat, amikből jó, ha egy családban volt egy vagy kettő.
Közgyógyellátásra nem jogosultak, sokan a 22 ezer forintos szociális járadékból vagy a 40–50 ezres közmunkabérből élnek, de a közmunka-lehetőségek is megcsappantak a járványban. „A gyógyszereket a kórházban még megkapták, de a zárójelentéssel egy költséges gyógyszerlistát kaptak a kezükbe, amivel nem tudtak mit kezdeni. Ősz végére egyértelmű problémává vált, hogy aki mélyszegénységben él, annak a gyógyulásra is kevesebb az esélye.”
Mónika szerint ráadásul a szegregátumokban nehéz a távolságtartás. Kicsi lakásokban él együtt sokszor több generáció, és eleve olyan közösségekről van szó, ahol a bezárkózás elképzelhetetlen. Szájmaszkja sem volt mindenkinek, vagy ha igen, Zsanett tapasztalatai szerint a kályhán szárítgatták az esténként kimosott, egyszeri használatra készült sebészi maszkjaikat, amikből jó, ha egy családban volt egy vagy kettő. Ezért az élelmiszeradományokkal együtt a közösségszervezők osztogattak mosható maszkokat is, amiket Nagykállóban például szolidaritásból, ingyen varrt valaki a több száz roma családnak.
Az adományokból Zsanették beszereztek oxigénszintmérőket is, amelyekkel ellenőrizni lehet, mennyire jól működik a beteg tüdeje, így kóros szintnél időben orvoshoz tud sietni. Rendszerszintű megoldás azonban nem született arra, hogy mindenki hozzájuthasson a szükséges gyógyszerekhez, vitaminokhoz. Legalábbis egyelőre, de a CKA-nál azt mondják, addig mennek, amíg nem győznek – és ebben van már tapasztalatuk. 2018-ban is a közösségszervezés módszereivel és a CKA támogatásával harcolta ki a Lépjünk, hogy Léphessenek Közhasznú Egyesület az ápolási díj emelését.
Civil Kollégium Alapítvány
Az alapítás éve:
1995
A csapat:
17 közösségszervező,
4 tréner,
16 önkéntes
Éves költségvetés:
190 millió forint
Mit kezdenének 10 000, 100 000 és 1 000 000 forinttal?
10 000:
Az Esélyradar programban két családnak tartósélelmiszer-csomagot állítanának össze belőle.
100 000:
Egy tanodának wifi-hotspotot építhetne ki belőle az oktatási munkacsoportjuk.
1 000 000:
Egy közösségszervező egyéves képzésére és munkájára költenék.