Írta és szerkesztette: Bánlaki D. Stella, Bujdosó Bori, Panyi Szabolcs.
Közreműködött: Gólya Ágnes
Az elmúlt év járványválsága alapvetően másként érintette a legbefolyásosabbakat, mint a magyar nők többségét: nem veszítették el állásukat, anyagi lehetőségeik folytán könnyebben oldották meg gyermekeik felügyeletét az iskolabezárások alatt, és akad köztük, aki a Covidtól védő oltáshoz is soron kívül hozzáfért. De a kihívások őket sem kerülték el: krízismenedzsment, vitarendezés, piaci alkalmazkodóképesség és vezetői empátia nélkül mind felsültek volna. A Forbes 2021-es listáján rendhagyó módon a szereplők közül is vallanak néhányan elmúlt évükről.
Módszertan
A magyar Forbes hetedszer készítette el a legbefolyásosabb magyar nők listáját – talán a legszubjektívebb listánkat mind közül. A legnagyobb jelentőségük azért itt is a konkrétumoknak volt (például, hogy az adott vezető milyen pozíciókat tölt be, mekkora büdzséért és létszámért felel, mennyi és milyen típusú szereplést vállal), és fontos volt, hogy az elmúlt egy év alatt a korábbiakhoz képest hogyan változott mindez, milyen eredményeket ért el, merre ível a karrierje vagy az általa vezetett cég, intézmény pályája. Utóbbinak köze lehet ahhoz is, hogy a vezető mennyire ápol jó kapcsolatokat a piac és az ország más befolyásos vezetőivel, milyen lobbierővel bír a piaci szervezetekben, a kormányzati körökben vagy nemzetközi szinten. Képletesen: hány telefonnal éri el a miniszterelnököt, és ha az fel is veszi a telefont, megfontolja-e a kérését.
Végső soron a lista összeállításakor fontos volt az is, hogy mekkora a felhajtás egy-egy személy körül – milyen eléréssel rendelkezik az informális szakmai és női körökben és a közösségi platformokon; vállal-e közéleti szerepet, vállal-e kockázatot és plusz munkát azért, hogy a környezetét is fejlessze, kiáll-e fontos társadalmi ügyekért, akár a cége nevében is, hajlandó-e véleményt formálni. Mert nem elég, ha valakinek befolyása lehet – az számít, ha él is vele.
2021-ben is kizárólag a magyar és Magyarországon élő vezetőket vettük figyelembe. Az adatokat részben a Bisnode speciális kutatása biztosította a Forbesnak. A további információk begyűjtésében több tucat háttérbeszélgetés és informátor segítette a munkánkat. A lista szereplőinek sorrendjéről a fenti kritériumok figyelembevétele mellett szavazással döntött a Forbes szerkesztősége.
Az árbevételi adatokat kerekítve, forintban közöljük, és a 2019-es évre vonatkoznak, a létszámadatok 2021-esek – eltérő esetben külön jelöljük az évszámot. Az adatok forrása a Bisnode, valamint cégközlés. A tőzsdei vállalatok esetében a 2020-as eredmények épp lapzártánk után kerülnek nyilvánosságra.
1. Hegedüs Éva (ugyanaz a pozíciója)
Gránit Bank, többségi tulajdonos, elnök vezérigazgató
Mérlegfőösszeg: 398 Mrd
Alkalmazottak: 162 fő
Egyéb tisztségek: A Takarék Jelzálogbank Nyrt. igazgatóságának külső tagja, a Bankszövetség elnökségi tagja, a Magyar Közgazdasági Társaság főtitkára.
Jól megy a Gránitnak, 2019-ben 16 százalékkal bővült, több mint 1,4 milliárd forint adózás előtt eredményt realizált – ezzel hatodik nyereséges évét zárta –, miközben növelte lakossági és vállalati ügyfelei számát, betéti- és hitelállományát. 2020 november végén mérlegfőösszege meghaladta az 500 milliárd forintot.
Hegedüs Éva negyedik éve többségi tulajdonos a bankban, az egyetlen nő Magyarországon, aki ilyet elmondhat magáról. Azt szeretné, ha a pénzintézet tíz éven belül mérlegfőösszege alapján a tíz vagy akár az öt legnagyobb magyar bank közé emelkedne, és ezért láthatóan mindent meg is tesz. A köz- és a versenyszférát is érintő karrierjéből gyűjtött kapcsolatait ma is remekül használja: a tízéves bankba tavaly több mint négymilliárd forint tőkét emeltek, ennek javát az újra a tulajdonosi körbe kerülő magyar állam biztosította, és belépett Nyúl Sándor magánbefektető is.
2. Pandurics Anett (pozíciója nőtt tavaly óta)
Magyar Posta Biztosító, elnök-vezérigazgató; Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz), elnök
Díjbevétel: 111,2 Mrd
Alkalmazottak: 249 fő
Egyéb tisztségek: A Richter Nyrt. igazgatósági tagja, továbbá tagja a Mol felügyelőbizottságának és több szakmai lap szerkesztőbizottságának.
A Posta Életbiztosító 2019-ben eddigi legjobb eredményét érte el, bruttó díjbevétele alapján piacvezető lett, a Posta Biztosítók együtt pedig az ötödik helyet érték el a magyar biztosítási piacon a kompozit rangsorban. Az év végét és 2020 elejét Pandurics Anett szülési szabadságon töltötte. „Akkor még nem sejtettem, hogy hamarosan az ország jelentős része hozzám hasonlóan, otthonról fog dolgozni a Covid-járvány miatt – mondta a Forbesnak. – Mindenki elképesztő alkalmazkodóképességről tett tanúbizonyságot, és ez a válság világosan megmutatta, hogy mennyire fontosak az emberi kapcsolatok.”
Pandurics Anett évek óta stabil szereplője listánk élmezőnyének; szakmai szövetségi elnöki tisztségén túl befolyását a Richternél és a Molnál betöltött pozíciói is egyértelműsítik.
3. Mészáros Beatrix (pozíciója nőtt tavaly óta)
Opus Global Nyrt., igazgatósági elnök; MS Energy Holding AG, igazgatósági elnök
Árbevétel: 17 Mrd (Fejér-B.Á.L. Zrt.); 26,86 Mrd (Hunguest Hotels Zrt.)
Alkalmazottak: 25 000 fő (csoport szinten)
Egyéb tisztségek: Fejér B.Á.L Zrt., társtulajdonos; Talentis Group Zrt., igazgatósági tag; Talentis Consulting Zrt., cégvezető; Talentis Protect Zrt., igazgatósági tag; KALL Ingredients Kft., felügyelőbizottsági tag; Status Capital Kockázatitőkealap-kezelő Zrt., felügyelőbizottsági tag.
Mészáros Lőrinc és Kelemen Beatrix válása után anyja közvetlenül tulajdonolt részvényeiből Mészáros Beatrixnak is jutott. A család legfontosabb érdekeltségét, az Opus Globalt vezető Beatrix múlt nyáron a Magyar Nemzetnek adott PR-szagú interjújában beszélt a Hunguest szállodalánc – 40 százalékban az állam által finanszírozott – felújításairól, és részben a vállalat tömeges, több mint 800 embert érintő elbocsátásait is ezzel magyarázta – azóta már lemondott a Hunguest igazgatósági elnöki tisztségéről.
Miközben a vállalatcsoport belföldön folytatja akvizícióit, hamarosan külföldön is teret nyerhet. A Forbes becslése szerint Mészáros Lőrinc és családjának vagyona 479,4 milliárd forint, a családi cégek becsült értéke 252,3 milliárd forint, ezzel ő a leggazdagabb magyar, és ez a legnagyobb családi vállalkozás az országban. A család érdekeltségei a Mészáros csoport közlése szerint csaknem 25 ezer embernek adnak munkát, és legjelentősebb cégük, az Opus élén továbbra is Mészáros Beatrix áll.
„Erre az évre úgy tekintek vissza, mint egy rapid MBA-re.” (Solti Andrea)
4. Solti Andrea (pozíciója nőtt tavaly óta)
Shell Hungary Zrt., igazgatósági elnök; Royal Dutch Shell, Kelet-Közép-Európáért felelős emberierőforrás-igazgató
Várható 2020-as árbevétel: 260 Mrd
Alkalmazottak: 88 fő
Egyéb tisztségek: Hungarian Business Leaders Forum (HBLF), igazgatósági tag; a Women in Energy és a Menedzserszövetség tagja; az Institute of Directors alapító tagja.
„Benne minden megvan ahhoz, hogy igazi nehézsúlyú vezető legyen. Olyan ügyeket is bevállal, amiket más nem” – mondják róla különböző forrásaink. Solti Andrea 2020 januárja óta vezeti az energiaipari vállalat magyar leányvállalatát, azóta magas szintű kormányzati és piaci egyeztetések állandó résztvevője, miközben HR-vezetőként 11 országért felel és több nagykövettel is szoros együttműködésben dolgozik többek között esélyegyenlőségi ügyek kapcsán.
Listánkon az előkelő helyezéséhez nagyban hozzájárult, hogy igen aktív és karakán, ha társadalmi ügyekért kell tenni: az elmúlt évben is több alkalommal és módon kiállt a sokszínűség és a nemek közti egyenlőség mellett, miközben maga is aktív mentor és programszervező.
„Erre az évre úgy tekintek vissza, mint egy rapid MBA-re. Számos új és váratlan helyzet kezeléséből tanultam, és olyan tapasztalatokra tettem szert, amilyeneket normális esetben hosszú évek alatt gyűjt az ember. Tanuló szemlélettel közelítettem a feladatokhoz” – mondta a Forbesnak 2020-ról.
5. Heiszler Gabriella (pozíciója csökkent tavaly óta)
Spar Magyarország, ügyvezető igazgató
Árbevétel: 679,6 Mrd
Alkalmazottak: 14 395 fő
A Spar forgalma 2019-ben tíz százalékot növekedett, a nekik havi egymilliárd forintos kiadást jelentő kiskereskedelmi különadó miatt viszont alaposan átgondolták beruházásaikat.
2020 március–áprilisa megmutatta, mennyire fontos a stabil élelmiszer-ellátás, ahogy a kereskedelemben dolgozók motiválása is – a pánikvásárlás miatt a Sparnál előfordultak átmeneti hiányok, és egyes termékekre, például az élesztőre rövid ideig korlátozásokat kellett bevezetniük, miközben a cégközpontba katonákat vezényeltek. „A vásárlói igények átalakultak, amire nekünk a nagy szervezettel gyorsan kellett reagálni, és ez főleg a vezetői csapatra nagy nyomást gyakorolt, aminek nyilván sok feszültség lett a vége. Így aztán idén nagyon kreatívnak kellett lenni, és közben állandóan békíteni kellett, feszültséget kezelni” – mondja Heiszler Gabriella. Ő mindössze egy hetet töltött home office-ban: „Fontos a jelenlét a csapatnak, és vezetőként így lehet igazán hatékonyan dolgozni – akár stratégiát alkotni, akár a kollégák közti vitákat rendezni.”
Az elmaradó turisták és a bevásárlóközpontokat elkerülő vásárlók, valamint a növekvő munkanélküliség miatt a Spar forgalma még most sem tért vissza a szokásos szintre, de a külföldi üzleti utak csökkent számának és az esti rendezvények hiányának előnyei is vannak: Heiszler Gabriella több időt töltött a családjával. Ennek kapcsán kiemeli: „Remélem, a jövőben ebben kialakul egy jó egyensúly, a fontos dolgokért utazunk, találkozunk, de sok mindent napközben elintézünk online.”
6. Balogh Gabriella (pozíciója nőtt tavaly óta)
Step Consulting és Good Step Consulting, tulajdonos; Net Média és Brain Bar, társtulajdonos
Árbevétel: 260,7 millió (Step Consulting és Good Step Consulting); 1,82 Mrd (Net Média Zrt.)
Alkalmazottak: 89 fő
(Net Média Zrt.)
Egyéb tisztségek: A Magyar Labdarúgó Szövetség elnökségi tagja és ugyanitt a női bizottság tagja. Tagja a MOB sportmarketing-bizottságnak, valamint a Prima Primissima kuratóriumának.
Évek óta stabil szereplője a listának, erősen kerüli a nyilvános szerepléseket. Befolyásos körökben szinte mindenki ismeri a nevét, és sokan – Csányi Sándort is ideszámítva – továbbra is hívják, ha piaci információkra van szükségük.
7. Ungár Anna (pozíciója nőtt tavaly óta)
Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési (BIF) Nyrt., igazgatótanácsi elnök és résztulajdonos; Pió-21 Kft., társtulajdonos
Árbevétel: 4,36 Mrd (BIF Nyrt.)
Alkalmazottak: 49 fő
A legnagyobb családi cégek 2020-as Forbes-listáján negyedik helyen állt Schmidt Mária és családja a részben tulajdonukban álló BIF Nyrt. 85,5 milliárd forintra becsült értékével. Az, hogy az értékes fővárosi telkeket sorra szerző vállalat 2020-ban is növekedni tudott, jó részt a döntésekért régóta (és ténylegesen) felelős Ungár Annának köszönhető. A cég sikerében ezenkívül anyja befolyása mellett (aki listánk Közélet szekciójában szerepel) szerepe van BIF alelnökének és vezérigazgatójának, férjének, Berecz Istvánnak.
8. Walter Katalin (ugyanaz a pozíciója)
Budapesti Közlekedési Központ (BKK), vezérigazgató
Árbevétel: 90,34 Mrd
Alkalmazottak: 514 fő (2019)
Egyéb tisztségek: Világszép Alapítvány, kuratóriumi tag
Mint hogy a piacról jött és alapítványa révén társadalmi munkát is végez, Walter Katalin máig nem olvadt be a hazai közigazgatási felsővezetők megközelíthetetlen csoportjába. Miután kidolgozta és előkészítette öt fontos fővárosi cég – a Főkert, a Budapesti Temetkezési Intézet, a Főkétüsz, az FKF és Főtáv, valamint a Budapesti Városüzemeltetési Holding – összeolvadását, áthelyezték a Budapesti Városüzemeltetési Holding éléről. 2021. január 1-jén Karácsony Gergely főpolgármester Waltert Budapest „legnagyobb és jelenleg legnehezebb helyzetben lévő” cége, a BKK élére nevezte ki.
Informátoraink szerint Walter jó menedzser, és nem célja frontvonalbeli politikussá válni, de egy kormányváltás esetén potenciálisan miniszteri poszton is számolnának vele.
9. Blaskó Nikoletta (pozíciója nőtt tavaly óta)
ACG Reklámügynökség, alapító-tulajdonos, ügyvezető; Magyarországi Kommunikációs Ügynökségek Szövetsége (Maksz), elnök
Várható 2020-as árbevétel: 1,38 Mrd
Alkalmazottak: 33 fő
Egyéb tisztségek: Tagja a Magyar Reklámszövetség elnökségének, az Önszabályozó Reklám Testület felügyelőbizottságának, az UNICEF kuratóriumának, a Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) CEO fórumának, az Év Fiatal Vezetője, valamint a TOP50 marketinges díj zsűrijének.
2019 több szempontból is nehéz éve volt az ACG-nek, tulajdonos-vezérigazgatója már akkor komoly átszervezésre kényszerült, és hatékonyabb csapattal, megújult menedzsmenttel indult neki az évnek. Ez volt az ő nagy szerencséje, mondja, hiszen így a szervezet már képes volt azzal a 2020-szal is megbirkózni, amelyben a kreatívipart soha nem látott kihívások elé állították a körülmények és a megbízók.
„Közelről láttam, mekkora pánikot okozott a járvány mind az ügyfelekben, mind az ügynökségekben, mennyi szakember került hirtelen utcára. Egyik pillanatról a másikra kiszámíthatatlanná és tervezhetetlenné vált a piac” – mondja. Ezekkel a kihívásokkal Blaskó Nikoletta nemcsak cégvezetőként, hanem mint az iparági szövetség elnöke is szembenézett – és forrásaink szerint rendszerint ezúttal is más szereplők előtt járt egy-két lépéssel.
A Maksz vezetésével tavasszal 14 millió forintos alapot, valamint egy iparági álláskereső platformot hozott létre a munka és jövedelem nélkül maradtak megsegítésére. Az ACG-ből nem küldtek el senkit. „A válság megmutatta a rugalmas, agilis szervezetek és a home office használhatóságát, a kellő tartalék fontosságát, elengedhetetlenné tette a digital first szemléletet.”
„A válság megmutatta a rugalmas, agilis szervezetek és a home office használhatóságát, a kellő tartalék fontosságát.”
(Blaskó Nikoletta)
10. Dávid Ilona (pozíciója csökkent tavaly óta)
George’s Venture Capital (GVC) Zrt. vezérigazgató; GYSEV Zrt., igazgatósági elnök
Árbevétel: 30 Mrd (GVC Zrt.); 41,35 Mrd (GYSEV Zrt.)
Alkalmazottak: 3500 fő (GVC Zrt.); 2312 fő (GYSEV Zrt.)
Egyéb tisztségek: A Mol Nyrt. felügyelő- és auditbizottsági tagja, a Vasutas Önkéntes Nyugdíjpénztár elnöke, a Síszövetség alelnöke.
A rá bízott feladatot, a Volán-társaságok újjászervezését elvégezte, két év után távozott az egyesített vállalat éléről Dávid Ilona. A György Tamás és családja kezében lévő GVC Zrt.-nél ősz óta dolgozik vezetőként. Ahogy a Forbesnak mondja: „Mostanra hosszú távon tettem le mellettük a voksom.”
A GVC legismertebb leányvállalata a közétkeztetésben itthon piacvezető Hungast. Agrárérdekeltségeik a Villgroup Csoport alatt egyesülnek, a Villányi Szársomlyó Kft. szántóföldi növénytermesztést végez 2657 hektáron, sertéstenyésztést évi majdnem 30 ezer állattal, és a Batthyány Pincészet is hozzájuk tartozik. E mellett létesítménykezelés, sportegyesületek, vadásztársaság is a család tulajdona. A Fidesz-közeliként ismert vállalat közbeszerzések, pályázatok gyakori nyertese. Legutóbb a GVC több mint hétmilliárd forint tőkét vont be a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kötvénykibocsátási programján keresztül.
Dávid Ilona a vállalat minden területének stratégiájáért felel, szervezetfejlesztésen dolgozik, miközben napi operatív irányítási feladatokat is ellát.
11. Beke Zsuzsa (pozíciója nőtt tavaly óta)
Richter Gedeon Nyrt., a PR-ért és a kormányzati kapcsolatokért felelős igazgató
Árbevétel: 507,8 Mrd
Alkalmazottak: 12 025 fő
Egyéb tisztségek: A Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetsége kommunikációs szakbizottságának vezetője, a Medicine for Europe európai gyógyszeripari szövetség közügyekkel foglalkozó bizottságának, valamint a Magyar Reklámszövetség elnökségének tagja. Ügyvezető elnöke a Felelősen Magadért Egyesületnek, kurátora a 21 Nő az Egészségügyért Alapítványnak.
Beke Zsuzsát elsősorban kommunikációs vezetőként tartják számon, de 17 éve ő a Richter kormányzati kapcsolatokért felelős vezetője is, és a vállalat jócskán élvezte az állam támogatását az elmúlt évben a Covidhoz kapcsolódó kutatás-fejlesztéseinél. A Richter az utolsó tőzsdei jelentésben háromszázalékos összárbevétel-növekedést prognosztizált (a következőt lapzártánk után hozzák nyilvánosságra).
„Megtanultunk hatékonyan működni egy teljesen bizonytalan, szorongással teli környezetben, és ilyen körülmények mellett is motiválni a kollégáinkat. A távmunka jelentősen megnehezítette a munkahelyi együttműködést, nem gondolom egy hosszú távon optimális megoldásnak – mondja az elmúlt évről. – A Covid igen komoly lehetőséget adott az önfejlesztésre az élet minden területén.”
12. Orbán Anita ÚJ!
Vodafone Magyarország Zrt., vállalati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettes, az igazgatótanács tagja
Árbevétel: 205,2 Mrd
Alkalmazottak: 3005 fő
Egyéb tisztségek: A Globsec-board, valamint a Fletcher School európai tanácsadó testületének tagja, továbbá az European Council on Foreign Relations (ECFR) tagja. Alapítója és elnökségi tagja a Women in Energy szervezetnek; a REKK Regionális Energia- és Infrastruktúra-politikai Együttműködésért Alapítvány tanácsadó testületének tagja.
Orbán Anita január óta a Vodafone második embere, de karrierútja és kapcsolatai miatt rögtön listánk 12. helyén indul
„Nagyon okos, kiterjedt kapcsolati tőkével” – mondják róla. Orbán Anita január óta a Vodafone Magyarország második embere, feladata a vállalat lobbitevékenységének koordinálása, továbbá hozzá tartoznak a jogi és a sajtófeladatok. Egyéb, európai tisztségei által többek között együtt dolgozik Urmas Reinsalu észt külügyminiszterrel, Wilhelm Molterer volt osztrák kancellárral, Vazil Huzdak korábbi szlovák pénzügyminiszterrel, EU-biztosokkal és külföldi parlamenti képviselőkkel.
A Vodafone székébe a Tellurian LNG Londonból érkezett, ahol a nemzetközi kapcsolatokért felelős alelnöki pozíciót töltötte be, azt megelőzően öt évig a Külügyminisztériumnál dolgozott. Mesterdiplomáit és doktori fokozatát az Egyesült Államokban szerezte. Informátoraink szerint ereje és befolyása biztos, a kérdés az, tud-e majd ragyogni a Vodafone elnök-vezérigazgatója, Amanda Nelson mellett.
13. Czakó Borbála (pozíciója csökkent tavaly óta)
Hungarian Business Leaders Forum (HBLF), elnök; Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság, igazgatósági tag; Association Of Business Women in Commerce and Industry (ABWCI), európai elnök
Egyéb tisztségek: Az Institute of Directors (IoD) magyarországi elnöke, a European Institute of Technology (EIT) Women Award zsűritagja, a Provident Társadalmi Hasznosság díj kuratóriumának elnöke, a Figyelő Top 200 Év Vállalata díj zsűritagja, a Demján és a Romaster Alapítványok kuratóriumi tagja.
Sikeres volt az elmúlt egy év Czakó Borbálának: 2020 márciusában átvette a Menedzserek Országos Szövetségének az Év Menedzsere a Társadalomért Díját, az általa vezetett HBLF online Pénzügyi Csúcsain és a Sokszínűség hetén globális szereplőket és hallgatókat is elértek, miközben az Institue of Directors weboldalán magyarországi vezetők közösségépítését kezdték meg. Czakó Borbála több különböző mentorprogram szervezője és aktív mentor egyben, nemzetközi szinten, de stratégiai tanácsadóként is több ország vállalatainak segít.
14. Szabó Melinda (ugyanaz a pozíciója)
Magyar Telekom, kereskedelmi vezérigazgató-helyettes
Árbevétel: 666,7 Mrd
Alkalmazottak: 8246 fő
Az ügyfeleknek ingyenmobiladat, kiszállás a meghibásodott készülékekért, és vállalkozási közösség, a kórházaknak korlátlan kapcsolat, az alkalmazottak 80 százalékának home office – odatette magát a Telekom a járvány alatt, miközben csoportszinten a 2019-es árbevételt igyekezett elérni (hogy sikerült-e, az épp lapzártánk után derül ki).
„Azt gondolom, 2021-ben a rugalmasság és az erős küldetéstudat az új szuperképességek, amelyek mentén a márkáknak működniük kell” – mondja. Szabó Melinda a járvány miatt döntően online dolgozik, és büszke rá, hogy erre másoknak is biztosítani tudja a lehetőséget.
15. Fábián Ágnes (pozíciója csökkent tavaly óta)
Henkel Magyarország, ügyvezető igazgató, az Adhesive Technologies üzletágvezetője
Árbevétel: 74,4 Mrd
Alkalmazottak: 753 fő
Egyéb tisztségek: A Márkaszövetség elnöke, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) elnökségi tagja; a Joint Venture Szövetség elnökségi tagja, a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara elnökségi tagja, az Andrássy Egyetem felügyelőbizottsági tagja.
A túlóratörvény után a kölcsönzött munkaerő etikátlan menesztéséről is cikkeztek a Henkel kapcsán. „Soha nem volt még ilyen fontos vezetői készség az empátia, a kríziskezelés kommunikációs oldala, mint 2020-ban; több időt, energiát igényelt a vezetőktől a people management, mint a stratégiai menedzsment – mondja Fábián Ágnes. – Előtérbe került az emberek iránt érzett személyes felelősségem, a business másodlagossá vált ebben a helyzetben.”
16. Kárpát Krisztina (pozíciója csökkent tavaly óta)
Bayer Hungária, ügyvezető igazgató, régiós pénzügyi igazgató
Árbevétel: 86,62 Mrd
(a leányvállalat Monsanto Hungária Kft.-vel összevontan)
Alkalmazottak: 620 fő
Egyéb tisztség: A Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara tanácsadó testületének tagja.
A HVG összesített 500-as listája szerint az egyik legnyereségesebb hazai vállalat, és másokkal összevetve nagykereskedelemben nyolcadik a Bayer Hungaria.
A Bayer cégcsoport munkatársainak pszichológiai vagy coachkonzultációkat is felajánlott a járvány idejére, és egyes munkakörökben az otthoni munkavégzést is lehetővé teszik. Sőt, erre egy home office szabályzatot is létrehoztak: az elmélyült munkavégzéshez az otthoni környezetet javasolják, míg a közösség alapú feladatok ellátását, az értekezletek és a kreatív ötletelések tartását az irodai környezetben támogatják. Ezek alapján alakítják ki új irodájukat is a Kopaszi-gát BudaPart City irodaházban, ahová 2021 októberében terveznek beköltözni – a Bayer–Monsanto-egyesülés nyomán a két csapat már tavaly összebútorozott az Alkotás utcai székházban.
„Időt tudok szakítani olyan tevékenységekre, amelyek régóta húzódtak, és idő hiányában mindig el lettek tolva. Sikerült rendet tenni a környezetemben és önmagamban, értékes időt tölteni a szűk családdal, és kialakítani egy belső egyensúlyt” – mondja Kárpát Krisztina arra, személyesen hogyan hatott rá a pandémia.
17. Pistyur Veronika ÚJ!
Oktogon Ventures, partner; Bridge Budapest, társalapító-ügyvezető
Egyéb tisztségek: A Színház és Filmművészeti Egyetem (SZFE) oktatója, a Startup Hungary társalapítója és kuratóriumi tagja, a Civil Díj, a Design Management Díj és az Év Bankja zsűrijének tagja, a Bankárképző mentora, a Szeretem Magyarországot Klub ügyvivő testületének tagja.
„Ő maga is intézmény” – mondják róla, és Pistyur Veronika is tisztában van vele, hogy a hazai startupszcéna megkerülhetetlen alakjává vált, de azon túl is szinte kivétel nélkül minden magyar üzleti szereplőt ismer. Vagy ahogy a legfontosabb kelet-európai befektetőnők nyolcfős listája kapcsán tavaly írták róla: valaki, akit ismerni kell.
Valaki, akit ismerni kell. Pistyur Veronika a hazai startupszcéna megkerülhetetlen alakjává vált
Komoly eredmény ez abban a világban, ahol még mindig csak a befektetők tíz százalékát adják nők, és itthon valószínűleg annál is kevesebbet.
Pistyur Veronika a nonprofit Bridge Budapest ügyvezetői pozíciója mellett 2019-ben a Ustream-alapító Fehér Gyulával közösen, tízmillió euróval indított Kelet-Közép-Európára fókuszáló befektetőcéget. Azóta beérni látszik az amerikai szemlélet: olyan sikeres vállalkozások mögé álltak be, mint a Forbes által a legforróbb magyar startupnak választott Bitrise, a szerverbiztonságra specializált Bitninja, a Messenger marketinget támogató Recart, és a versenytáplálkozás-tervező Enduraid. Korábban Forbes-arcok című alternatív női listánkon már szerepelt.
18. Hardy Ilona (pozíciója nőtt tavaly óta)
Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztár, alapító, az igazgatótanács elnöke
Díjbevétel: 160 Mrd
Alkalmazottak: 40 fő
Egyéb tisztségek: Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) elnökségi tagja, a Richter Gedeon Nyrt. igazgatósági tagja, a Magyar Atlanti Tanács alelnöke; a BOM a Magyar Sportért Közhasznú Alapítvány felügyelőbizottságának elnöke; a MOB független etikai bizottságának tagja.
Az Aranykoré 2019-ben a legjobban teljesítő portfóliók között volt, és bár a koronavírus-járvány a nyugdíjpénztári alapok árfolyamát a mélybe taszította, a Hardy Ilona alapította Aranykor 2020-ban is szépen teljesített.
Az elmúlt évben elmaradtak a konferenciák és programok, amelyeken korábban rendre megfordult, és a sajtóban is kevesebbet szerepelt, de Hardy Ilona kiterjedt kapcsolatain ez láthatóan nem ejtett csorbát, tisztségei által számos magas szintű körben forog.
19. Samu Tímea ÚJ!
JCDecaux, vezérigazgató
Árbevétel: 7,15 Mrd
Alkalmazottak: 90 fő
Egyéb tisztségek: az UNICEF elnöki tanácsadója, a HBLF Nőfórumának tagja.
Samu Tímeát az üzletben határozott nőként ismerik
Határozott vezető, mindenkit ismer, és befolyással van a közterületi médiapiacra, amellett, hogy hét évig az UNICEF kuratóriumi elnökeként, jelenleg tanácsadójaként, illetve a Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) keretein belül a társadalmi ügyekért is sokat tesz – mondják róla.
Samu Tímea 2009 óta dolgozik a világ vezető kültéri hirdetési vállalata egységének élén; ez idő alatt többek között olyan népszerű projekteket valósítottak meg, mint az Álljon meg egy novellára! kampány vagy az utcamúzeum, amelyet a Kultúra listánk első helyén szereplő Spengler Katalinnal közösen készítettek elő. A közterületi média bevételeinek tavalyi visszaesése ellenére listánkra azután került fel, hogy a vállalat korábbi társ-vezérigazgatója 2020 februárjában távozott mellőle.
20. Mészáros Antónia Új
UNICEF Magyarország, ügyvezető igazgató
Várható 2020-as költségvetés: 448 millió
Alkalmazottak: 20 fő
Egyéb tisztségek: Az Önkéntes Központ Alapítvány kurátora; tagja a World Economic Forum (WEF) Young Global Leader és European Young Leader szervezeteinek.
Mészáros Antónia nevét az üzleti szférán túl is ismerik, az UNICEF élén ezt jól használja
Hogy könnyedén eléri a sajtót, és jól is kezeli, szakmai múltját tekintve nem meglepő. De Mészáros Antónia a nagyvállalati szektor fontos embereit is megtalálja, és adakozásra bírja – 2017-ben került a szervezet élére, megduplázta annak ismertségét és bevételeit, a hazai programokra költhető forrásokét megnégyszerezte (az UNICEF magyar bizottsága nem kap pénzt a nemzetközi szervezettől). Ma tíz programjuk van magyar gyerekek megsegítésére, ezeknek a túlnyomó részét már Mészáros Antónia indította.
Korábban a Forbes-arcok című alternatív véleménylistánkon szerepelt, de az általunk megkérdezett piaci szereplők egyetértettek abban, hogy itt a helye.
Média:
1. Vidus Gabriella (ugyanaz a pozíciója)
RTL Magyarország, vezérigazgató
Egyéb tisztségek: Magyar Reklámszövetség (MRSZ), alelnök; Magyar Elektronikus Műsorszolgáltatók Egyesülete (MEME), alelnök.
„Tavaly március elején az RTL Magyarország közel félezer munkavállalójával úgy álltunk át az otthoni munkavégzésre, hogy közben az állandó személyes jelenlétet igénylő műsorkészítési folyamatokban részt vevő kollégáinknak is a lehető legbiztonságosabb munkavégzési környezetet tudtuk kialakítani. A járvány előtt el sem tudtam volna képzelni, hogy gondos tervezéssel és összefogással mindezt alig pár nap alatt végre lehet hajtani – mondja Vidus Gabriella, akit a piac továbbra is a szektor legbefolyásosabbjaként tart számon. – Visszatekintve, 2020 olyan volt, mintha időjárás-előrejelzés nélkül hajóztunk volna a nyílt tengeren.
Ennek ellenére vagy éppen ezért soha még nem tanultam egyetlen év alatt ennyit az alkalmazkodásról, az összetartásról, az emberekről és az üzletről.”
Az elmúlt évben az RTL Klub főműsoridőben stabilan vezetett a 18–49-es korosztály körében, az év 245 napján nyerte meg a nézettségi versenyt ebben a sávban, olyan adásokkal, mint az Álarcos énekes, a Konyhafőnök vagy a Drága örökösök. 2020-ban az iparági előrejelzések alapján a vállalat kereskedelmi bevételei valószínűleg visszaestek (a csoport 2020-as eredményeit lapzártánk után hozza nyilvánosságra), annak ellenére, hogy a kormány már nem ignorálja teljesen a csatornát, hiszen az állami reklámköltések az előző évhez képest 29 százalékkal nőttek.
Visszatekintve, 2020 olyan volt, mintha időjárás-előrejelzés nélkül hajóztunk volna a nyílt tengeren.
(Vidus Gabriella)
2. D. Tóth Kriszta (pozíciója nőtt tavaly óta)
WMN, alapító-tulajdonos, ügyvezető
Átlagosan egymillió havi egyedi olvasóval, 132 ezer Youtube-feliratkozóval és a véleményvezér szerzők követőtáborával a WMN elérése harmadával nőtt az utóbbi egy évben. Az erősen D. Tóth Krisztához kötődő Elviszlek magammal az online mellett továbbra is fut a Spektrum Home-on, de hangstúdiójuk költséghatékonyan ad lehetőséget a podcastek gyártására is – Kriszta Orvos-Tóth Noémivel közös beszélgetéssorozatának első évada minden platformon a leghallgatottabb magyar nyelvű podcastek közé került. „A WMN munkatársainak száma 2020-ban nem csökkent! Az, hogy meg tudtunk tartani mindenkit, óriási eredmény és öröm” – jegyzi meg DTK a 17 fős cégéről. Az alapító-tulajdonos tehát tartalomgyártónak is megmaradt, és súlyát év végén erős, 400 ezer olvasót elérő politikai véleménycikkel nyomatékosította.
3. Munk Veronika ÚJ!
Telex.hu, alapító-főszerkesztő, Az ELTE egyetemi oktatója.
Az elmúlt év egyik legnagyobb port kavart ügye volt az Index szerkesztőségének távozása. Munk Veronika vezényletével lett másik
2019 szeptemberében nevezték ki az Index főszerkesztő-helyettesének, 2020 októberében már a Telex főszerkesztője volt. A múlt év egyik legnagyobb port kavaró hazai ügye, hogy az ország vezető hírportáljának munkatársai júliusban felálltak. A távozók vezéralakja, arca és szócsöve Munk Veronika lett, a válság hozta helyzet tette a szerkesztőséget összefogó személlyé.
Rendkívüli, hogy csapatával egy hónap alatt 319 millió forint támogatást tudtak összegyűjteni indulásukhoz, ma már naponta átlagosan félmillióan olvassák az oldalt. Február közepén, amikor korábbi indexes szerződése lehetővé tette, Dull Szabolcs társfőszerkesztőként csatlakozott Munk Veronikához.
4. Lipták Tímea (pozíciója nőtt tavaly óta)
Centrál Média, magazinüzletág-igazgató, a vezetői testület tagja; a Nemzeti Olvasottságkutatás (NOK) felügyelő testületének elnöke, a Magyar Terjesztés-ellenőrző Szövetség (MATESZ) és a Repropress iparági szervezetek elnökségi tagja.
Jelentős átszervezések zajlottak az utóbbi évben a Centrálban, de „a nehéz helyzetben nagyobb fordulatra kapcsolva, a működési struktúra optimalizálásával meg tudtuk őrizni pénzügyi stabilitásunkat” – mondja Lipták Tímea, aki továbbra is a legmagasabb pozícióban lévő a tartalomért is felelős vezető a cégben. Amellett, hogy a piaci szereplők befolyásosnak tartják, olyan sajtótermékek sikere szól helyezése mellett, mint a Nők Lapja-család, a Story, a Best, a Marie Claire vagy a National Geographic – a portfólió összesen több mint hárommillió olvasót ér el havonta. „Minden fontos szegmensben megőriztük piacvezető helyünket, aminek bázisán tovább tudunk építkezni 2021-ben.”
5. Rácz Brigitta (pozíciója nőtt tavaly óta)
Femina Media, portfólióigazgató; Indamedia, nőiportfólió-lapigazgató
A online női magazinok között már egyértelműen piacvezető, de a hírportálokkal összevetve is top ötben van a Femina napi 600–644 ezer olvasójával. A régóta várt sikerhez hozzájárult, hogy az Indamedia portfóliójába tartozó szájt olvasói és hirdetői szempontból is jelentősen megújult Rácz Brigitta irányításával, akit a szakma továbbra is jó vezetőnek tart.
6. Szalai Vivien (ugyanaz a pozíciója)
TV2, hírigazgató
Átlagosan 630 ezer fő körüli nézőszámával a Tények továbbra is az ország egyik legnézettebb műsora, még ha álhírek és lejáratás miatt többször is pert veszített a csatorna vagy egyes esetekben a hírszerkesztés felelősségét teljes mellszélességgel vállaló Szalai Vivien – aki tavaly elvált Kökény Rolandtól.
7. Pácsonyi Daniella ÚJ!
Centrál Média, digitális női portfólió, igazgató; nlc.hu főszerkesztő
A Centrál Médiától többen távoztak tavaly, Pácsonyi Daniella előrébb lépett
A már tavaly is listaesélyes Pácsonyi Daniella a Centrál átszervezéseinek egyik nyertese, a főszerkesztői szék mellett ugyanis az elmúlt évben a portfólióigazgatóit is megkapta, így már a Marieclaire.hu, a Cosmopolitan és a Babaszoba oldalak is hozzá tartoznak.
8. Hámori Barbara (ugyanaz a pozíciója)
Scripted Productions, ügyvezető, tulajdonos, producer
Bizonyos értelemben fordítva ül a lovon: nem ő esdekel a csatornák kegyeiért, hanem a csatornák próbálják magukhoz csábítani őt, mondják kis túlzással informátoraink. A fikciós sorozatgyártás hazai cápájaként számon tartott Hámori 2020-ban azt is egyértelművé tette, hogy kizárólag a saját teljesítményével éri el sikereit: elvált a Kapitány Ivánhoz és Diószegi Judithoz tartozó ContentLab & Factorytől és már kizárólag saját cégére alatt dolgozik. Jelenleg az RTL Klubon futó, Keresztanyu című sorozatának első részét több mint egymillióan nézték, és azóta is a csatorna egyik legnézettebb műsora.
9. Kende-Hofherr Krisztina (ugyanaz a pozíciója)
TMC Group, tulajdonos, menedzser, producer
„Öt év múlva nem egy médialista miatt fogunk beszélgetni” – mondja a legnagyobb hazai sztármenedzser, aki egyre inkább maga is influenszerré válik. Az elmúlt évben képviselte az Inglot sminktermékeit, a Sugarbird divatmárkát, a Lizzy Card róla elnevezett és vele együttműködésben kialakított tervezőnaptárait, műsort indított a SlágerFM-en, interjút kért tőle és Facebook-posztját idézte több női és életmódmagazin. Beszélgetéseket, motivációs előadásokat egytől kétezer főig tart, és bár megfizethetőnek tartja workshopjait, hozzáteszi: „nem vagyok álszent, most már a bevételeim egy jelentős része ebből származik”.
De Kende-Hofherr Krisztina menedzsernek is megmaradt: a legnagyobb sztárok jó része (például Liptai Claudia, Hajós András, Ábel Anita) továbbra is vele dolgoznak, a legnagyobb tévéshow-kban is rendre viszontláthatók a TMC által képviseltek. Emellett a NőComment! című, producerként jegyzett talkshow-ja körül kialakult egy egyéb nagy neveket (például Geszti Péter, Janza Kata, Wolf Kati) is rendszeresen megmozgató kör. „Mi lettünk a 35 pluszosok médiaügynöksége is” – utal arra, hogy bár félt a kiöregedéstől, kiderült, hogy a középkorúakra is van igény a közösségi médiában, és a járvány csak kedvezett az online megrendelések erősödésének.
10. Rajki Annamária (ugyanaz a pozíciója)
Magyar Telekom Nyrt., TV- és entertainmentigazgató, a Magyar Kábel Kommunikáció Szövetség alelnöke
Aki nem a tévés világban mozog, nem ismeri a nevét, aki viszont abban, annak a mindenható Rajki Annamária. Az elmúlt húsz évben a magyar kábelpiacon végbemenő digitalizációs folyamat kulcsembere volt, hozzá kapcsolódnak a magyar tartalombeszerzési piaci sztenderdek mérföldkövei. Befolyása elsősorban komoly, nemzetközi tárgyalási tapasztalatának, illetve annak a pozíciójának szól, amiben ma is a csatornakiosztásról dönt.
Csapatával jelenleg a non-lineáris piac újramodellezésén és új típusú online szolgáltatások kialakításán dolgozik. „A járványhelyzet miatt beszűkült szórakozási lehetőségek ellenére igyekszünk minél színesebb tartalmat kínálni ügyfeleinknek” – mondja Rajki, aki jelenleg home office-ban végzi munkáját.
Kultúra:
1. Spengler Katalin (pozíciója nőtt tavaly óta)
műgyűjtő, a Tate Modern és a Pompidou Központ akvizíciós bizottságának tagja, a Magyar Nemzeti Bank műtárgyvásárlási tanácsadója
A Tate Modern és a Pompidou Központ akvizíciós bizottságának tagjaként segíti a magyar képzőművészek nemzetközi érvényesülését. Előkészítő munkája hozzájárult a Tate-ben rendezett Maurer Dóra-kiállítás létrejöttéhez, a Pompidou gyűjteményébe pedig részben általa kerül be idén egy Keserü Ilona-mű. Az MNB egyik kortárs műtárgyvásárlási tanácsadója, a Nemzeti Bank több mint 700 művet vett a szakértők javaslatai alapján.
„Most, hogy az ingatlanpiac nem annyira pörög, befektetésként is többen vesznek műtárgyat, sokan pedig azért, mert nem utazhatnak, kénytelenek otthon ülni, és így kényeztetik magukat. Mi a férjemmel nagyjából ugyanannyi műtárgyat vettünk az elmúlt évben, mint korábban” – mondja.
2. Kolosi Beáta (pozíciója csökkent tavaly óta)
Líra Könyv Zrt., vezérigazgató
A könyvkiadócsoport és könyvesboltlánc árbevételét és alkalmazottainak számát nem érintette negatívan a járvány, online eladásaik nőttek. Az igazgató megfiatalította a csoporthoz tartozó kiadók vezetőségét, és a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésében is aktív szerepet játszik.
„Kevés lehetőség adódik kultúrafogyasztásra, de könyvet vásárolni és olvasni most is lehet – mondja Kolosi Beáta. – Online eseményeinkkel még több embert érünk el, mint korábban.”
3. Virág Judit (pozíciója nőtt tavaly óta)
Virág Judit Galéria és Aukciósház, tulajdonos
„Soha annyi időnk és energiánk nem volt azon gondolkodni, hogy merre tovább, mint tavaly tavasszal” – mondja Virág Judit. Ennek eredményeként az élő aukció érzetét megközelítő, de teljes inkognitót biztosító online platformot fejlesztettek, és 380 négyzetméterrel bővítették galériájuk területét, elsősorban kortárs kiállítások megrendezésére és további aukciókra használják majd. „Sok új vevő talált ránk online, például vidéki városokból. Az őszi eredményeink minden várakozásunkat felülmúlták.”
4. Kováts Adél (pozíciója csökkent tavaly óta)
Radnóti Színház, igazgató
A járvány hatalmas feladat elé állította Kováts Adélt, aki első igazgatói ciklusának lejárta után újabb öt évig, 2026 elejéig vezetheti a Radnótit. „A színház alapvetése, hogy egymás aurájában vagyunk a közönséggel, ettől lettünk most megfosztva. A legnagyobb kihívás ehhez rugalmasan viszonyulni és megtartani a motivációnkat. Legfontosabb a belső összetartozás, és hogy a társulat tagjainak legyen értelmes feladatuk, hiszen attól érzik magukat hasznosnak.”
Az igazgató folytatja a színház dinamikus megújítását huszonéves alkotókkal, társadalomkritikus, bevállalós előadásokkal, márciusban virtuális premiert is tartanak.
5. Maurer Dóra (pozíciója nőtt tavaly óta)
képzőművész, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia elnöke
A festőművész nemzetközi elismertségét jelzi, hogy a Tate Modernben 2019 nyarán önálló kiállítása nyílt, és egészen idén januárig látogatható lett volna, ha közbe nem szól az újabb karantén. Külföldön a neves londoni White Cube galéria képviseli, és mostanában 40–50 millió forintnak megfelelő összegekért értékesítette nagyobb méretű festményeit. Számos alkotása bekerült a Magyar Nemzeti Bank kortárs gyűjteményébe is.
6. Enyedi Ildikó (ugyanaz a pozíciója)
filmrendező
Feltehetően valamelyik A kategóriás filmfesztiválon mutatják majd be tízmillió euróból, nemzetközi koprodukcióban, francia sztárokkal készült, A feleségem története című filmjét, miközben ő már újabb terveket fejleszt. Enyedi Ildikó az egyik első oktató volt, aki nyár végén felmondott az SZFE-n, és az intézmény szétverése ellen demonstráló diákok mellé állt.
A Forbesnak elmondta, látja a jót is a történtekben: „A karanténnal elvagyok, de az SZFE-ügy miatt nagyon felkavaró, szomorú, ugyanakkor felemelő hónapokon mentünk keresztül. Ez hosszú idő után az első olyan ügy volt, ami átívelt politikai táborokon. Nem pártokról szólt, hanem a törvényeink, az alkotmányunk tiszteletéről és az elemi tisztességről.
A diákok olyan tartással és következetes tisztasággal viselkedtek, ami önmagában reménykeltő, és azt mutatja, hogy az élet szép, méltó és gyönyörű dolog. Aki hajlandó ezt látni és eszerint élni, az nagyon sokat nyer.”
„A karanténnal elvagyok, de az SZFE-ügy miatt nagyon felkavaró, szomorú, ugyanakkor felemelő hónapokon mentünk keresztül. Ez hosszú idő után az első olyan ügy volt, ami átívelt politikai táborokon.”
(Enyedi Ildikó)
7. Fabényi Júlia (pozíciója csökkent tavaly óta)
Ludwig Múzeum, igazgató
„A pandémia idején digitálisan felújítottunk az iskoláknak, oktatóknak szóló korábbi előadásokat, és népszerű online beszélgetéseket szerveztünk – mondja a Ludwig Múzeum igazgatója. – Rossz érzés volt, hogy a Konok Tamás-kiállításunkat már meg sem tudtuk nyitni, de most éppen olyan videókon dolgozunk, amikben zenészek improvizálnak egy-egy művéhez kapcsolódóan.”
A Ludwig kényszerét, hogy megfeleljen a politikai környezetnek, egyre nehezebb nem észrevenni. Kerülik a potenciálisan ellentmondásos témákat, ellenben idén vadászati kiállítást rendeznek, ami nehezen magyarázható egy kortárs képzőművészeti múzeumban.
8. Keserü Ilona (pozíciója nőtt tavaly óta)
képzőművész
Évek óta az egyik legdrágább művész a hazai kortárspiacon, amit jól illusztrál, hogy a Virág Judit Galéria őszi aukcióján 28 millió forintért adták el egy textilmunkáját – festményei jellemzően még drágábbak. Olyan drágák, hogy a Tate Modern évek óta szeretne venni tőle művet, de túl sokba kerül neki. A New York-i Metropolitan múzeum állandó gyűjteményében már van munkája, idén pedig bekerül egy alkotása a párizsi Pompidou Központ gyűjteményébe is. Az MNB is vásárolt a műveiből.
9. Mécs Mónika (ugyanaz a pozíciója)
producer, tulajdonos, Inforg-M&M Kft.
A feleségem története egyik producereként egy tízmillió eurós produkciót rakott össze és tartott egyben a pandémia idején. Az idei Berlinale versenyprogramjában szereplő Rengeteg – Mindenhol látlak (rendező: Fliegauf Bence) egyik producere is ő volt, és bemutatás előtt áll két másik, hozzá kötődő nagyjátékfilm is (Spirál, Legjobb tudomásom szerint).
Mindezek ellenére azt mondja, most jutott ideje olyasmire is, amire az elmúlt években nem: „A Covid rányomta bélyegét a filmgyártásra, de kitűnő lehetőséget adott a filmfejlesztésre, forgatókönyvírásra, elmélyedésre. Végre dolgozom egy régi filmötletemen, ami a szívügyem, és elkezdtem meditálni is.”
10. Somogyi Hajnalka ÚJ!
kurátor, az Off-Biennále egyik alapítója
2015-ben társaival elindította a független, kortárs művészeti Off-Biennálét. A harmadik Offra az eredeti tervek szerint tavaly került volna sor. „Idén tavasszal fogjuk megrendezni, de a bizonytalanság miatt újra és újra különböző verziókkal kell készülnünk. Pénzhiányosabb, de élesebb, tisztább lesz a program, mint tavaly lett volna.”
Az Off is bekerült a 2022-es Documentának, a világ legfontosabb, ötévente megrendezett kortárs művészeti kiállításának szervezői közé. Ennek hatására Somogyit a neves ArtReview magazin 2020 végén felvette a világ művészeti területen legbefolyásosabb figuráit évente összegyűjtő Power 100 listára. Ez az első alkalom, hogy magyar szakember szerepel a listán.
Somogyi Hajnalka-portrénkat a 122. oldalon találod!
Közélet:
1. Novák Katalin (ugyanaz a pozíciója)
családügyi tárca nélküli miniszter, a Fidesz alelnöke, országgyűlési képviselő
Egyéb tisztségek: A Nők Magyarországért Klub alapító-elnöke, a Nők a Magyar Nemzetért Mozgalom elindítója, a Political Network for Values elnöke, a Nemzetközi Demokrata Unió női tagozatának alelnöke.
Orbán Viktor már egy évekkel ezelőtti kiszivárgott beszédében a háromgyermekes, sok nyelven beszélő Novákot emelte ki a tehetséges politikusnő példájaként, a csúcsra mégis csak tavaly ért fel. Miniszterré lépett elő – ahogy jósoltuk –, de pozíciójától függetlenül is őt tartják a kormányfőhöz legközelebb álló női miniszternek. Hiába a gazdasági visszaesés, portfóliója az új csokkal, a 25 év alattiak szja-mentességével egyre nagyobb szeletet hasít ki a büdzséből. Közösségi médiás jelenlétével, konzervatív üzeneteivel befolyásolja a közéleti vitákat is. „Úgy változott meg teljesen az életünk, hogy közben fizikai jelenlét mellett dolgoztunk munkatársaimmal, ettől csak nagyon indokolt esetben tértünk el – mondta Novák az elmúlt évről. – Azt pedig kifejezetten élveztük, hogy sokkal többet lehettünk együtt a családdal.”
2. Orbán Ráhel (ugyanaz a pozíciója)
Orbán Viktor miniszterelnök lánya
Harmadik gyerekének születése óta szinte teljesen eltűnt a nyilvánosság elől, miközben a színfalak mögött szinte minden fontos turisztikai ügyletnél már a második mondatban elhangzik az ő, vagy férje, Tiborcz István neve. Miután a járvány a teljes idegenforgalmat a padlóra küldte, a holdudvarához sorolt Magyar Turisztikai Ügynökség piactorzító befolyása a kormányközeli vállalkozóknak osztogatott támogatásoknak köszönhetően nagyobb, mint valaha.
3. Varga Judit (ugyanaz a pozíciója)
igazságügyminiszter
Egyéb tisztségek: Az Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriumi elnöke.
Orbán szereti, ha miniszterei átesnek a tűzkeresztségen, és ez nem ingatja meg őket, magyarázta egy háttérember, és a Forbes befolyáslistájának korábbi üstököse igen rázós éven van túl. Tavasszal ő nyújtotta be a nemzetközi össztüzet kiváltó felhatalmazási törvényt, ősszel az Európai Unió jogállamisági vitáiban kellett kiállnia – miközben karanténba került, átesett a koronavíruson, majd a sajtó az ingatlanszerzéseivel és a magánéletével lett tele.
Egy őt régóta érdeklő témával, a nagy tech cégek megregulázásának ötletével bizonyíthatja majd rátermettségét, ez lehet a közelgő parlamenti választási kampány egyik legérzékenyebb területe.
4. Máger Andrea (ugyanaz a pozíciója)
nemzetivagyon-kezelési tárca nélküli miniszter
„A járvány első hulláma alatt jellemzően szombat-vasárnap is dolgoztunk. Ennek az volt az oka, hogy ebben a rendkívüli helyzetben is biztosítanunk kellett, hogy az állami közszolgáltatások továbbra is kiszámíthatóan és zavartalanul működjenek” – mondta a Forbesnak Máger, akinek az elmúlt évben fontos háttérszerepe volt a kormányzati szuperbank, a Magyar Bankholding sikeres felállításában.
5. Schmidt Mária (ugyanaz a pozíciója)
A „30 éve szabadon” emlékévet koordináló kormánybiztos, a Terror Háza főigazgatója, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány kuratóriumának tagja
Amióta visszaküzdötte magát a belső körbe, permanensen erős, jellemezte Schmidt Máriát és a miniszterelnökhöz való viszonyát az egyik forrásunk. A Trianon-emlékévre és más emlékezetpolitikai projektjeire közalapítványa újabb milliárdokat és nagyértékű állami ingatlanokat kapott, a Kertész Imre Intézetet Orbán Viktorral az oldalán adta át. „Az irányításommal működő Terror Háza Múzeum évi több százezer látogatójával Magyarország legforgalmasabb közgyűjteménye. A múzeum bezárása nagyon érzékenyen érintett minket – mondta Schmidt a Forbesnak. – Programjaink jelentős részét online formában meg tudtuk valósítani. Természetesen mi is nagyon várjuk az átoltottságot, azt, hogy ismét visszatérjen a munkánk a rendes kerékvágásba.”
6. Dobrev Klára (pozíciója nőtt tavaly óta)
EP-képviselő, az Európai Parlament alelnöke, Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök felesége
„Ha lesz a DK-nak miniszterelnök-jelöltje (…), az Klára lesz, ha nem lesz, akkor azért nem lesz, mert Klára nem fogja elvállalni” – mondta Gyurcsány Ferenc egy Telex-interjúban a feleségéről, akit már egy évvel ezelőtt lehetséges miniszterelnöki kihívóként emlegettek a Forbes forrásai. Csakhogy az Európai Parlament alelnöke már most nevet szerzett magának, és még magasabb pozíciók várhatnak rá Brüsszelben. „Egy nyugat-európai, kulturált közegben érvényesülni, az ő karakteréhez ez a pálya közel áll” – mondta Dobrev dilemmájáról egy háttérember.
7. Tüttő Kata (pozíciója nőtt tavaly óta)
Budapest városüzemeltetési főpolgármester-helyettese, az MSZP elnökségi tagja
Komoly tekintélyt harcolt ki magának menedzseri képességeivel és munkabírásával az ellenzéki vezetésű Városházán, mely egyszerre küzdött a koronavírussal, az adóbevételek elapadásával, és a kormánnyal. Emiatt portfóliója folyamatosan nőtt, és a fővárost működtető cégek és intézmények irányítása mellett a Lánchíd felújítását és a Budapesti Közlekedési Vállalat (BKV) ügyes-bajos dolgainak intézését is inkább őrá bízták. „Egyedülálló anyaként egyszerre kellett menedzselnem a gyerekeim távoktatását és a városházát, hiszen nem volt iskola. A kollégákat pedig arra bíztattuk, hogy osszák meg jobban az otthoni feladatokat, próbáltunk érzékenyíteni” – mondta elmúlt évéről.
8. Müller Cecília ÚJ!
országos tisztifőorvos, a Nemzeti Népegészségügyi Központ vezetője, a Koronavírus-járvány Elleni Védekezésért Felelős Operatív Törzs tagja
Egy éve, hogy Müller Cecília a mindennapjaink része lett
Járványhelyzetben keveseknek van akkora befolyásuk mindennapi életünkre, mint a tisztifőorvosnak. Határokat és iskolákat zárathat be, karanténba küldhet minket. Funkciója a mai Magyarországon valahol a köztársasági elnök és a kormányszóvivő közt van. Nem az övé a valódi döntéshozói hatalom, mégis szinte minden járványügyi intézkedésre kell az aláírása, és közben milliók várják tőle, hogy a bonyolult intézkedéseket és az emberi kapcsolattartás furcsa új normáit hétköznapi nyelvezetre lefordítsa. Több mint 2,2 millió Google-találattal Müller Cecília neve nagyjából annyiszor jelenik meg ma az interneten, mint a közéleti lista többi szereplője együttvéve.
9. Lévai Anikó (pozíciója csökkent tavaly óta)
Orbán Viktor miniszterelnök felesége, az Ökumenikus Segélyszervezet jószolgálati nagykövete, a Magyar Konyha szerkesztőbizottságának tagja
Közéleti szerepvállalása látványosan csökkent, miközben az Orbán család más tagjaival szemben elméletben komoly befolyását is csak ritkán és diszkréten érvényesíti. Hidegrázást kap tőle, hogy lobbicsatornának használják, nem is találkozik ezért inkább senkivel, mesélte egy kormányközeli háttérember.
10. Pardavi Márta (ugyanaz a pozíciója)
a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke
Jogvédő szervezete a magyar államot több ügyben is sikerrel perelte tavaly az Európai Bíróságnál, például az Orbán-kormány számára politikailag érzékeny tranzitzónák kérdésében. Pardavi a felhatalmazási törvényről, majd a jogállamiságról szóló vitákban is befolyásos szereplője volt az európai vitáknak, szervezetét még Nobel-békedíjra is jelölték.
+1. Karikó Katalin
BioNTech AG, vezető alelnök, a Pennsylvaniai Egyetem adjunktusa
Nevét az egész tudományos világ megismerte, a magyar közbeszédre jelentős hatása volt, és életünkre sem kicsi a befolyása, minthogy nevéhez fűződik a Pfizer–BioNTech és a Moderna Covid-vakcinájának alapját adó mRNS-technológia kifejlesztése. Karikó Katalin régóta nem Magyarországon él, emiatt hivatalosan nem szerepelhet a listánkon, mégis úgy érezzük, tiszteletbeli helyet érdemel itt. Portréját a 2020. júniusi Forbes Nextben és a Forbes.hu-n is közöltük.