Alfred Hitchcock ikonikus filmjeleneteit idéző videók megosztása kedvenc közösségi média felületünkön, vagy akár egy grönlandi helikoptertúra közben is kevesebb mint húsz perc alatt feltöltődő telefon – nem az új James Bond-film jeleneteiből idézünk. Az élmény viszont – akárcsak a mozivászon keltette katarzis – most már bárki által hazavihető.
Kivételes tulajdonságokkal bíró készülékkel rukkolt elő a Xiaomi, a közép-kelet-európai régió 2020 óta piacvezető okostelefon brandje. A 11T Pro szélsebes HyperCharge technológiájával mindössze 17 perc alatt tölthető fel 100 százalékra, amelyhez a szükséges 120 wattos töltőfej a dobozban érkezik. Az elképesztő sebességű töltéshez egy bivalyerős 5000 mAh-s akkumulátor is társul, amely grafén alapú többszörös védelemmel ellátva akár 800 töltési cikluson keresztül is 80 százalékos kapacitást biztosít.
A telefon képes 108 megapixeles fotók és 8K-s videók rögzítésére is, utóbbiak pedig a profi operatőrök trükkjeit megszégyenítő igényességű AI mozimódokkal, egyedülálló speciális effektekkel tehetők izgalmassá.
A Xiaomi 11T Pro paraméterei a vájtfülűeket és a laikusokat is biztosan meggyőzik. A készülék tölthető akár -10 Celsius fokban is, és 10 perc töltés után 7 óra videólejátszást, 11 óra telefonálást és akár 2 órányi 1080 p-s videófelvételt bír.
A Pfizer 30 éve Magyarországon
Az elmúlt másfél évben többet hallottuk a Pfizer nevét, mint az azt megelőző évtizedekben összesen. A koronavírus-járvány elleni küzdelemben vállalt szerepe mellett számos más fontos gyógyszeripari találmányt köszönhet az immár 170 éves cégnek az emberiség és a magyar orvostársadalom is.
Idén 30 éve van jelen a Pfizer Magyarországon. Honnan indultak el 1991-ben és hol tartanak most?
A Pfizer először a Biogallal alakított közös vállalatot Magyarországon, kicsit később pedig már önálló Kft.-ként működött a cég. Visszatekintve megállapíthatjuk, hogy hatalmas fejlődésen ment keresztül a gyógyszeripar és maga a Pfizer is. Jelenleg 130 kolléga dolgozik a magyar Pfizernél. Az elmúlt időszakban a kereskedelmi tevékenység kiegészült egy jelentős budaörsi logisztikai tevékenységgel, ahonnan 20 országot látunk el gyógyszereinkkel, emellett a klinikai vizsgálatokat végző csapat is folyamatosan bővül. Mára a cég portfóliója is letisztult: mostanra egy tisztán biotechnológiai vállalatnak tartjuk magunkat, melynek célja, hogy olyan áttörést jelentő innovatív technológiákat fejlesszen, amelyek megváltoztatják a betegek életét.
A Pfizer mintegy 20 éve végez klinikai vizsgálatokat Magyarországon. Mennyire jelentős hazánk szerepe e téren a vállalat életében?
A hazánkban végzett klinikai – elsősorban humánklinikai – vizsgálatok az egyik legfontosabb állomásai egy gyógyszer törzskönyvezésének. Magyarország élen jár ezekben, úgy a régióban, mint a Pfizer globális hálózatán belül. Ennek egyik legfőbb eredménye, hogy hazánk bekerült azon országok körébe, melyek kiemelt figyelmet kapnak és vállalatunk elsősorban ide irányítja legújabb gyógyszerjelöltjeinek klinikai vizsgálatait. 2020-ban 43 klinikai vizsgálatunk futott Magyarországon, 2016 és 2020 között pedig 14 milliárd forintot költöttünk el ezek finanszírozására. A négy nagy hazai orvostudományi egyetem mind bekerült az Inspire nevű klinikai vizsgálóhálózatba, aminek kézzel fogható előnye, hogy e hálózathoz tartozó helyekre visszük majd el az új terápiáink klinikai vizsgálatait, így ezek az egyetemek még inkább bekapcsolódhatnak az élvonalbeli kutatásba. Fontos továbbá megjegyezni, hogy a világ valamennyi gyógyszercége között a Pfizer a kiemelkedő K+F ráfordítók közé tartozik, 2020-ban 9,4 milliárd dollárt költöttünk klinikai kutatásokra.
2020-ban hirtelen az egész világ a gyógyszeriparra figyelt, a koronavírus-járvány elleni küzdelemben szinte mindenki megismerhette a Pfizer nevét. A járvány visszaszorulása után mi lehet a következő betegség, ami a Pfizer célkeresztjébe kerülhet?
Az mRNS technológia lehetőséget ad arra, hogy sokkal gyorsabban, hatékonyabban és célzottabban tudjunk gyógyszereket és terápiákat fejleszteni. 2018-ban kezdtünk el a BioNTech-kel dolgozni egy influenza vakcina kifejlesztésén, amit ugyan a covid világjárvány eltérített, de azóta már ismét dolgozunk az eredeti célkitűzésen is. Az mRNS technológiának kiemelt jelentősége lehet még az onkológiában, a veleszületett, illetve a ritka betegségek kezelésében. Úgy tűnik tehát, hogy az orvostudomány ismét egy forradalom előtt áll.
Mire számíthatunk a vállalattól a következő években? Folytatódik az mRNS forradalom, esetleg vannak más ígéretes fejlesztések a csőben?
Számos terápiás területen zajlanak ígéretes fejlesztések a Pfizernél. Július végi állapot szerint mintegy 100 fejlesztési projektünk volt a klinikai vizsgálatok és engedélyeztetés különböző szakaszaiban. Magyarországon is elindult a covid betegség gyógyítási terápiáinak klinikai vizsgálata. Ha ez megvalósul a közeljövőben, az egy újabb hatalmas áttörést fog jelenteni.
A covid harmadik hulláma utáni időszak is az élet minden területén felszabadulást, eufóriát hozott. Nem volt ez másként az MKB Bank esetében sem, ahol szép eredményeket hozott a nyár. Balogh Péterrel, az MKB Bank nagyvállalati ügyfélkapcsolati igazgatójával a nyári eredményekről és az MKB Bank utolsó negyedévi terveiről beszéltünk.
A koronavírus-járvány olyan területeket is súlyosan érintett, amelyek nem kerültek be a hírekbe az első lezárások után. Például a fogorvosi rendelőket. Különösen rossz évet zártak a kifejezetten a külföldi páciensek fogadására berendezkedett fogászatok. Mégsem a covid vethet véget ennek az üzletnek.
Palmtop, organizer, PDA – az okostelefon megjelenéséig érdekes hardverekkel van tele az út. Ráadásul az igazi érdekességet nem is a hardverek rejtik, hanem a használati mód apró trükkjei, amiket fel kellett találni a gépekhez.
Hegyek, völgyek, hágók, viaduktok, alagutak, fogaskerék, rafting, túra a fél kilométer hosszú gyalogos függőhídon át. Vonatozás Svájcban 25 évvel ezelőtt és ma.