Atipikus fejlődésű gyerekeknek fejlesztett kódolni tanító, ingyenes játékot a Skool: az átlagos videójátékokkal szemben itt nem hal meg a főhős, és időnyomás sincs.
„A foglalkozásainkon évek óta mindig volt néhány gyerek, aki másképp viselkedett. Nem néztek ránk, nem kommunikáltak, nem vettek részt a közös játékokban. Amikor a szüleiket megkérdeztük, általában kiderült, hogy autista gyerekek, csak nem árulták el, mert amint megtudják róluk, bezár a rendszer, és semmilyen foglalkozáson nem fogadják őket. Régóta terveztük, hogy készítünk nekik egy speciális játékot, amivel megtanulhatnak kódolni” – meséli a ;Spectry születéséről Guzsaly Péter, a Skool egyik vezetője.
Miután kaptak a Legótól húszmillió forintot a projektre, tavaly tavasszal nekikezdtek a játékfejlesztésnek. Ám szakemberekkel, elsősorban a Cseperedő Alapítvány egyik alapítójával, Várnai Zsuzsa klinikai szakpszichológussal konzultálva hamar rájöttek: annyira széles az autizmus spektruma – vannak, akik napi ellátásra szorulnak, míg mások teljes értékű munkavállalók –, hogy lehetetlen minden autistának megfelelő játékot alkotni.
„Egyre több az autista, Albert Einsteintől Elon Muskig sorra derül ki ismert emberekről is, hogy legalább aspergeresek” – mondja Péter. Végül úgy határozták meg a célcsoportot, hogy a jól funkcionáló, akár önálló életre is alkalmas, elfogadható szövegértésű, úgynevezett atipikus fejlődésű gyerekeknek fejlesztenek játékot.
A legfrissebb és legszerethetőbb Forbes-lista, megfér rajta egymás mellett az eltökélt jogvédő, a profi kockázatitőke-befektető, a sztárokkal streamelő játékfejlesztő lány, a szemtelenül fiatal kriptoarc, a mentális egészség fontosságára üzletet építő pszichológuscsapat és a zabolázatlan fiúzenekar. Ha innen nézzük Magyarországot, van okunk bizakodni.
A hónapokig éles, nyilvános jelölőrendszerben befutó jelöléseket több körben szűrjük, kiegészítjük őket saját kutatásunkkal és az adott évben megírt és figyelemmel kísért történetekkel. Több háttérinterjú és szerkesztőségi egyeztetés után áll össze a végleges lista. Olyan fiatalokat válogatunk be, akik a területükön országos vagy nemzetközi szinten kiemelkedőt alkottak, vagy a háttérinterjúk és a szerkesztőség megítélése szerint erőfeszítésük és attitűdjük példaértékű lehet az olvasók szemében. Ilyen fiatalokból szerencsére minden évben több van, a Forbes közülük mutat meg harmincat.
Miller Dávid (25) Színész, zenész, műsorvezető Színésznek tartja magát, de legtöbben onnan ismerik, hogy az RTL Klub tavaly egyik vezető arcává kezdte építeni az X-Faktor műsorvezetőjét, miután 2020 óta bizonyít a Reggeliben. „Azt hittem, castingra hívnak, de csak ott derült ki, hogy nekem kellene másokat castingolnom. Ez egyáltalán nem tetszett, szóval a feladatot is elég felvágott nyelvvel oldottam meg. Mint utóbb kiderült, nagyon bejött a producereknek” – meséli Dávid, hogyan lett 25 évesen a tehetségkutató tízéves történetének legfiatalabb műsorvezetője. „Mindig a mélyvizes szitukat kerestem, tíz évig úsztam, fent tudok maradni. Ha pedig mégsem, derüljön ki minél hamarabb.” Ebben a vízben fent maradt, a közelgő 2022-es évadot is ő vezetheti.
Művészcsaládból származik, Londonban tanult színészetet, majd eljátszotta Jennifer Lawrence kadéttársát a Vörös Veréb című filmben, és hazai produkciókban is sorra feltűnik (A tanár, Alvilág, Jófiúk, Mellékhatás, Hotel Margaret), és esélyes egy magyar sportolóról készülő, előkészítés alatt álló nagyjátékfilm főszerepére is. Ugyanezzel az alkotócsapattal több, streamingre szánt pilotot forgattak az elmúlt hónapokban, van, amelyikben producer is. Hogy teljes legyen a multitalentum-paletta, zenél is, de az inkább feltölti, mint lemeríti kreatív energiáit.
A pörgés ára, hogy Dávid nem mindig tudja, éppen milyen nap van, hiszen mindegyiket reggeltől késő estig pakolja teendőkkel, de ez a szemében nem egyenlő a darálóval. „Van elég önismeretem ahhoz, hogy felismerjem valamiről, ha nem a javamat szolgálja, és nemet mondjak rá” – mondja, és örül, hogy a csatorna partner ezekben a nemekben is. Sőt, a szülei is tanulnak tőle.
Bárdossy-Sánta Nóra (28) Jogász, kuratóriumi elnök, a gyermekjogi központ vezetője; Hintalovon Alapítvány Segítő hozzáállását a családjából hozza, de orvos édesapja és védőnő édesanyja mellett sem voltak egészségüggyel kapcsolatos tervei. Gimnazista volt, amikor megfogalmazódott benne, hogy a jog- és érdekérvényesítés érdekli. A Pázmányon jogot tanult, itt érzékelte, hogy milyen kevés elérhető információ van a gyerekjogokról. Diploma előtt, 2015-ben csatlakozott az akkor induló Hintalovon Gyermekjogi Alapítványhoz. A tanácsadói szolgáltatást nyújtó gyermekjogi központot Gyurkó Szilvi alapítóval hozták létre, négy éve vezeti Nóra.
2021-ben Szilvi egy év sabbaticalra ment, és őt kérte fel az alapítvány szakmai vezetésére és képviseletére. Ezalatt a Hintalovon strukturális átalakításon esett át, és végül Nóra kezében maradt a szakmai vezetés. „Az elmúlt években 1500 gyermekjogi ügyben adtunk tanácsot, ezek ötezer gyereket érintettek. Az egyedi ügyek ugyanolyan fontosak, mint a társadalmi szemléletformálás. Ezért ezt a nagy számot nagy sikernek érzem, de bőven van még feladatunk.” Nóra most a szakvizsgájára készül, a jövőben kifejezetten gyerekjogokkal foglalkozó ügyvédi irodát szeretne létrehozni.
Kovács Dominik (24), Kovács Zoltán (24), Szabó Kristóf (28) Alapítók; Colossyan Külön utakon kerültek Dánia legjobb egyetemeire, és a tech iránti érdeklődés és nyughatatlanság sodorta őket össze. Eredetileg deepfake videók detektálására fejlesztettek technológiát, de a piac éretlensége miatt egy ügyes irányváltással úgy döntöttek, nem megtalálják a deepfake videókat, hanem legyártják őket – csak éppen etikusan. 2021 nyarán a Day One Capital, az Oktogon Ventures és patinás angyalbefektetők álltak melléjük összesen egymillió euróval, hogy dominálhassák a szintetikus média formálódó piacát. A Colossyan befektetés utáni értékelése most ötmillió euróra, azaz 2,2 milliárd forintra rúg.
Fiatalságuk vélt vagy valós hátrányait ellensúlyozandó egész hálózatot építettek maguk köré a magyar, dán, német és amerikai akadémiai és üzleti élet krémjéből, és az alapítók egyetértenek abban, hogy ha az elején nincs körülöttük a Dániában tapasztalt pezsgő, támogató közeg, nem vagy csak nagyon nehezen sikerült volna összehozniuk mindezt. „Nem az volt az egyetlen elvárás, hogy az oktatási rendszer keretében teljesítsünk, hanem biztattak, hogy csináljuk, amit szeretnénk. Nem törték le a szarvunkat azzal, hogy nincs tapasztalatunk, hanem hagytak hibázni, és ez rengeteget jelentett.”
Szőke Abigél (23) Színész; A martfűi rém, Akik maradtak, A besúgó A nagy szerepek ellenére csak fél éve hívja magát színésznek, ha hivatásáról kérdezik. „Még mindig rossz érzéssel teszem, beskatulyázom vele magamat.” Azt mondja, egy színésznek „több lábon kell állnia, ez kiszolgáltatott szakma”. Nyitott arra, amit a jövő hoz, sok minden érdekli, az sem biztos, hogy később csak színészettel foglalkozna. Az Oscar-nevezett Akik maradtakkal ország-világ megismerte. Ezzel együtt kellett a rivaldafényben, interjúhelyzetben is megtanulnia helytállni. Időbe telt, de belerázódott.
Harmadik próbálkozásra vették fel az SZFE-re, és rögtön az egyetemfoglalás sűrűjében találta magát, sokat tanult így kiállásról, összetartásról. Rímel valamennyire a történésekre az HBO Max-os A besúgó üzenete is, Abigél a tartótiszt lázadó lányát formálja meg a 61 országban látható sorozatban. Egyszer szívesen játszana földönkívülit is, mondván, ne a karakter szexualitása határozza meg szerepét. Most rövid ideig Ludwigsburgban vendéghallgató, 2022-ben sokat fog forgatni, várja első külföldi szerepét is.
Pálfalvi Márk (28) Kockázatitőke-befektető; Portfolion Capital Partners Az egyetemig nem volt jó tanuló, de összekapta magát, TDK-t nyert, pénzügy mestert végzett, Hongkongban tanult, majd San Franciscóban dolgozott. A befektetési piacon találta meg számításait. A Blackrockhoz került, de a londoni ingázás és az intézményi alapkezelés nem vált be. Így lett elemző az OTP Csoport-féle Portfolionnál. Tech fókuszú portfóliót visz, olyan startupsztorikban is dolgozott, mint a Tresorit-exit vagy a Seon 94 millió dolláros B szériás befektetési köre.
Büszke rá, hogy gyorsan bizalmat nyert, és mind a startupalapítókkal, mind akár versenytárs kockázatitőke-befektetőkkel képes „finom félúton” baráti-szakmai viszonyt tartani. Sőt, portfóliójának több csapatánál is ott ül a boardban, hogy még közelebbről segítse útjukat. Három év alatt ért principal, azaz szenior szintre a Portfolionnál, de nincs idő hátradőlésre, idén ráfekszik például befektetési stratégiájuk megreformálására is, nem mellesleg házasodni készül. Segít neki az elmélyedésben, ha a hobbi és munka összeér, jóllehet, videójátékokra már nincs annyi ideje, mint egykor. Azért a Call of Duty széria örök kedvenc marad.
Cserniczky Botond (23) Kraftsörfőző; Hops Beer Bar, Beerside.hu, B Bop Fermentory Fekete ruha, félkaros tetkó, rocksztárimázs. A kraftsörök skandináv vagy balti világában ez a megszokott stílus. Itthon kevésbé. Kivéve például Botondot. A legmenőbb pesti főzdéktől Winkler Róbert Youtube-csatornájáig csak úgy hivatkoznak rá: „a Boti”. „Szerény ember”, állítja magáról, hájp ide vagy oda. Nyolc éve foglalkozik kraftsörökkel – bárki ki tudja számolni, hány éves kora óta, ő se csinál ebből titkot. A magyar kraftforradalom hajnalán, autodidakta módon tanult bele a műfajba. Többedmagával rendelték a külföldi kóstolnivalókat, így döbbent rá, hogy bizniszt alapozhatna a sörimportra. Apját – még kiskorú volt – egy évig győzködte, hogy finanszírozza ötletét, így lett a családi kft. a Beerside.hu sörwebshop üzemeltetője.
Budapest egyik legrégebbi kraftkocsmáját, a Hopsot is ő viszi, nomád sörfőzőként pedig saját márkájában, az őrült, nem komlódomináns recepteket lefőző B Bop Fermentoryban tud kiteljesedni. Kollaborált már a Firsttel, a Monyóval és a Mad Scientisttel, jelenleg nyolc országba exportál. A sör az ő szemében tényleg művészet, sőt mostanra össze kellett érnie az üzlettel is. A covid előtti évben összesen százmilliós nagyságrendben termelt a különböző projektjeivel. Most olyan projektek vannak a csőben, amikről korábban álmodni sem mert, se itthon, se külföldön.
Magyari Alda (21) Olimpiai bronzérmes vízilabdakapus Klasszikus kapussztori: a Honvédben lesérült a kapus, és őt állították be védeni. „Annyira jól ment, hogy szóltam az edzőnek, szívesen maradnék.” Azóta a felnőttek között nyert Magyar Kupát, ezüstérmet az Euroligában és bronzérmet a tokiói olimpián – úgy, hogy a magyar válogatott utolsó gólját ő dobta a tornán. „Amiért mások hosszú évekig dolgoznak, nekem másfél év alatt összejött.” 2021-ben az év magyar női vízilabdázójává választották, az UVSE-vel 2022-ben pedig a bajnoki címet is bezsebelte, így készül az idei, budapesti világbajnokságra.
„Akkor leszek a legboldogabb, ha a teljesítményünk miatt nem lesz bennem hiányérzet” – mondja a hazai vb-ről. Egyik legnagyobb erősségének azt tartja, hogy egyáltalán nem fél a labdától. „Ha bele kell tennem a fejem egy lövésbe, beleteszem.” És bár huszonegy évesen még nagy sikerek állhatnak előtte, az anyaságra is gondol. „A vízilabda az életem, de a családalapítás is fontos” – mondja. Az éremkollekcióját szívesen bővítené olimpiai arannyal. „Kislánykorom óta erről álmodom.”
Váradi Gergely (26) Színész; Guerilla, A besúgó Jó kedélyű, minden mondatát mosollyal zárja. Kicsit fáradtnak tűnik, de lelkesen, hosszan magyaráz családról, rendszerről, reménytelenségről, külföldre vágyásról. Nem tud egy helyben megülni, pár hétnyi tétlenségbe is beleőrül, sőt elbizonytalanodik, ha nem keresik. A bohém szó nem írja le jól, Gergely éjt nappallá téve próbál, játszik, forgat – utóbbinál kiszámolta, egy évnek kábé a harmada megy el vele. SZFE-s osztályvezetői, Rába Roland és Pelsőczy Réka nevelték belé: sose legyen maradéktalanul elégedett a munkájával. Nagyjából ebben a szellemben gályázik az év egyik legfelkapottabb fiatal színésze.
Gyerekkorában már játszott a Jászai-díjas Novák Eszter rendezésében, 2019-ben a göteborgi fesztiválig jutott első nagyjátékfilmje, a Guerilla. Karrierje eddigi csúcspontjának, A besúgó című sorozatnak – a Rába–Pelsőczy-tanításnak hála – nem akar túlzott jelentőséget tulajdonítani. Már abban a tekintetben, hogy az HBO Max égisze alatt debütált. „Ez csak három betű, vagyis most már hat.” Ettől még persze az ő arcával vannak most tele az óriásplakátok.
A szériára majd egy évig castingolták, aztán három hónapot ült karanténban a forgatás miatt. Az eredetileg tavaly őszre tervezett premier miatt lóhalálában, de így is profi körülmények közt forgattak a tavalyi 30/30-listás Szentgyörgyi Bálint vezényletével. A második évadról csak annyit mond, jól alakul. Nemrég becsúszott még egy főszerep: Tóth Barnabás rendezővel (Akik maradtak) nagyon akart már dolgozni, le is forgott a bemutatásra váró Mesterjátszma című tévéfilm.
Fazekas Bálint (28) Kereskedelmi ügyvezető; Vöröskő Kft. (Euronics) Tizenhárom éves kora óta iskola mellett a raktárosi pozíciótól indulva járta végig a Vöröskő Kft. ranglétráját a hazai Euronics boltok mögött álló Fazekasék családi cégénél. A középiskolát Angliában végezte, dolgozott Hollandiában, San Franciscóban és New Yorkban is, de aztán a tervezettnél korábban, huszonhárom évesen került főnöki székbe. Ma már nyolcszáz ember munkájáért felel az 1100 fős Vöröskőben, egy éven belül pedig teljesen lezárul a generációváltás.
Bálint vezetése alatt az Euronics a legnagyobb országos lefedettségű műszaki szakkereskedés lett az országban, árbevétele alapján a második legnagyobb szereplő. Bálint vásárolta meg és építette fel a Dyras nevű private labelt, amivel teljesen személyre szabhatta a termékfejlesztést, és erős lakossági márkát épített az Euronicsnek. Az áruház e-kereskedelmi üzletágát úgy húzták fel a nulláról, hogy mára bevételeik negyede innen származik, nemrég hatalmas automata raktárt adtak át (piacukon az elsőt), és januárban hétmilliárd forintnyi zöld kötvényt bocsátottak ki.
Már a családi cégen kívül is elismerést szerzett, ahogy a Portfolio.hu megírta, nyáron a tőzsdei Masterplast igazgatótanácsának független tagjává választhatják, ezt Bálint nem kommentálta. „Maratonra készülök, nem sprintre, huszonöt év múlva is ezen a területen szeretnék dolgozni, ezért tenni kell, hogy bírjam.” Bálint korán szerzett bölcsességén coachcsal, pszichológussal, sok sporttal és sok olvasással dolgozik.
Kosdi-Kovács Márton (24), Geiszl András (25), Jakabos Bálint (24) Alapítók; Bindr A gyerekkori barátok úgy építettek globális vállalkozást, hogy egyikőjük fejében sem fordult meg, hogy a diplomájuk megszerzése után alkalmazottak legyenek. „Azt nem gondoltam, hogy ennyire megterhelő lesz, de most sem csinálnék mást” – mondja Márton vállalkozói életéről. A Bindr igazi Z generációs sztoriját a cég koncepciója is erősíti: virtuális tanulószobákat adó platformjukra havonta úgy kilencvenezer diák látogat el, csak hogy legyen körülöttük valaki, akihez lehet egy-egy szót szólni leckeírás közben.
„A digitalizáció okozta szeparáció és magány ellen küzdenek a digitalizáció eszközeivel” – mondta róluk Balogh Péter, a fiúk mögött álló egyik angyalbefektető. Vele tart még a Lead Ventures, a Rethink VC és más nemzetközi befektetőcégek is, összesen 1,3 millió dollárral. A Bindrt használják Brazíliából, Malajziából és az USA-ból is, és a következő lépés az lesz, hogy egyre inkább eltávolodva a tanulós koncepciótól, közösségi streamingszájttá váljanak, ahol a fiatalok együtt, de mégis külön élhetnek közösségi életet. Dolgoznak a következő körös tőkebevonáson, ebben már amerikai befektetőcégek is érdekeltek lesznek.
Radványi Viktória (26) Elnök, jogvédő, aktivista; Budapest Pride „A jogvédők munkájára most nagyobb szükség van, mint az elmúlt harminc évben bármikor, ezért úgy érzem, fontos, hogy legalább az egyik lábam Magyarországon legyen” – mondja Viki, akire akkor figyelt fel igazán a világ, amikor a tavalyi MTV European Music Awardson átvette a Generation Change díjat. Hosszú évek óta küzd a nők és az LMBTQ közösség jogaiért.
Március óta a Budapest Pride elnöke, ő felel többek között a forrásteremtésért, a médiakommunikációért, a közkapcsolatokért, a nyitóbuliért, a Rainbow Partyért és a felvonulás operatív törzsének működéséért. Korábban zenekari menedzserként segített olyan bandákat, amikben volt legalább egy nő. Az ő nevéhez is fűződik még Budapest első queerfesztiválja, a Queeruption, valamint a Legyél te a +1 szavazásra buzdító kampány.
Takács Dorina „Дeva” (22) Zenész Adott egy huszonkét éves lány, egy kis házistúdió, pár szinti, meg a titkos X-vegyszer, aztán snitt, és Deva neve már ott virít a legmenőbb fesztiválok headlinerei között. Hirtelen jött sikerét – Zságer Balázs kiadójának támogatása mellett – határtalan kreativitásának köszönheti, nemcsak dalokat ír, de hangszerel, rögzít, és még borítóit is maga készíti. „Részben Deva miatt döntöttem úgy, hogy létrehozom a Move Gently Records kiadót. Mindig önazonos, valódi tehetségeket szerettem volna támogatni, és ő pont ilyen” – mondja Balázs.
A népzenei és elektronikai gyökerekből, alt-J és Kodály Zoltán hatásából, valamint a természet, a zenekultúra és a vallástudományok iránti rajongásából merített és megalkotott hangulat idén kiadott első lemezén, a Csillagon teljesedik ki. Deva idén két rangos elismerést is kapott: először a Petőfi Zenei Díjat, majd az Európai Unió Music Moves Europe díját.
Kovacsics Sára (30) Belsőépítész, alapító-tulajdonos; Collab Tervezőiroda „Az első a funkcionalitás, és csak aztán az enteriőr” – vallja a belsőépítész és környezettervező. A művész munkái már a Forbesban is megjelentek. Sára ipari termék- és formatervező szakon kezdte tanulmányait, aztán átnyergelt a belsőépítészetre, és már egyetemi évei alatt a MádiLáncos Stúdió irodájában ült. Első önálló projektjének már mint egyéni vállalkozó futott neki: a Wizz Air szimulátor és tréningközpontjának belsejét tervezte meg, aztán sorra következtek az olyan nagyobb munkák, mint egy háromcsillagos economy hotel megtervezése vagy a most is zajló Liberty projekt Ibis hotelének tervei. Emellett készített egyedi borosüveget a Tokaj Borvidéknek, egyik munkájával pedig bekerült a Kaza Burkolattervezési verseny shortlistjére. 2020-ban megalapította cégét, a Collab Tervezőirodát.
Juhász Bettina (28), Pető Dorina (25), Pálovics László (24), Miklós Andrea (25) Alapítók; Mélylevegő Projekt Amikor 2020 tavaszán beütött a covid, három – akkor még egyetemista – pszichológushallgató elérkezettnek érezte a pillanatot, hogy támogassák azokat, akik a megváltozott életkörülmények hatására elveszettnek és kiszolgáltatottnak érzik magukat. A Mélylevegő posztjaiban először a depresszió, a szorongás és a pánikzavar került terítékre, aztán kibővült a téma a mentális egészséget érintő olyan tágabb kérdésekre is, mint a negging (érzelmi manipuláció), az addikciók, az insomnia vagy a munkahelyi bántalmazás. A csapat védjegyévé vált infografikák – Pálovics László művei – vizuálisan is vonzóvá és érthetővé teszik azokat a témákat is, amiket a száraz szakirodalomban már rég átlapoztunk volna.
A Mélylevegő az elmúlt két év alatt a mentális egészséget támogató oldalak koronázatlan királyává vált százhúszezer követőjével. Szabados Ági felkérésére kiadták az első könyvüket, az Elmerülőt. A kötet a közösségi médiából jól ismert témákat azonos stílusban, de kibővített formában szedte csokorba. Tavaly megnyílt a Janssen gyógyszergyártó céggel és a Magyar Pszichiátriai Társasággal szervezett első kiállításuk is. A Mélylevegő csapata major depresszióval küzdőknek hirdetett kihívást: a jelentkezők három héten át, három témában készítettek fotókat, amiket aztán kiállítottak az Art Brut Galériában. A lányok időközben elvégezték az egyetemet, és tevékenységi körükbe felvették a munkavállalóknak tartott vállalati és egyéni tréningeket.
Homoky Dorka (30) Borász Két éve tanult már filmelméletet és filozófiát az egyetemen, amikor rájött, hogy sokkal jobban vonzza az, ami a tállyai borászcsaládjában körülvette. A bölcsészkart befejezte, de szőlész-borász diplomát is szerzett, és miután megnyerte a Jövő Borásza Ösztöndíjat, utazni kezdett itthon és külföldön. Többek között Franciaországban és Új-Zélandon ismerkedett a szakmával. A családi birtokon 2012 óta van parcellája, ami fokozatosan bővül, mostanra három hektár szőlő az övé Tállyán.
2019 óta kizárólag natúrborokat készít, minimálisra csökkentette a kén használatát, nem alkalmaz vegyszereket. Cége, a Riolit Bor Kft. első évét tízmillió forint feletti árbevétellel és ötezer palackkal zárta, nagyjából harminc százalékukat itthon, hetven százalékukat külföldön értékesítette.
„Büszke vagyok rá, hogy viszonylag hamar eljutottam oda, hogy organikusan alakul a piacom. Jó kereskedőkhöz kerülök, rendszeresen hívnak nemzetközi szakmai rendezvényekre. Ezt a tiszta, jó borok mellett talán a hitelességemnek, az állandó személyes jelenlétemnek köszönhetem” – mondja. Tavaly tízmillió forinttal szállt be hozzá befektetőnek a Szentkirályi Ásványvíz Balogh Leventéje, vele egy nagyobb birtok építésén dolgoznak. Emellett több „hobbiprojekten” dolgozik, kollaborál például egy dániai ciderkészítővel is, és most éppen a Balaton mellett, Szent György-hegyen is készít bort barátaival.
Schäfer András (23) Válogatott labdarúgó; Union Berlin A sikerélményre éhes magyar futballszurkolók nem fogják elfelejteni, ahogy a tavalyi Eb-n elfejelte Manuel Neuer mellett a labdát, újra vezetéshez juttatva a válogatottat. Az MLSZ ezért is választotta 2021-ben az év magyar játékosának. Németországban is megjegyezték a nevét, a téli átigazolási szezonban a szlovákiai DAC-tól a Bundesligában szereplő Union Berlinhez szerződött. Pedig elkallódhatott volna: az olasz Genoában nem tudott megragadni, utána tért vissza az alacsonyabban jegyzett szlovák bajnokságba. „Ha egyszer eljutottál oda, az nem véletlen. Ha nem sikerül kiharcolni a helyed, akkor az a kérdés, hogy mentálisan hogyan dolgozod fel” – mondja erről. A mentalitását az Union sportigazgatója, Oliver Ruhnert is kiemelte, megjegyezve, hogy éppen ez volt az egyik ok, amiért Berlinbe csábították.
Osváth Zsolt (30) Youtuber, vállalkozó Influenszerként került a listára, de nem szívesen használja ezt a szót. „Ebben is van egy kis hungarikum, hogy itt egy tök jó dolog, de ezt is sikerül elinflálni” – mondja kritikusan a magyar influenszerközegről. Vállalkozó, étterem-tulajdonos, közszereplő, digitális tartalomgyártó – inkább ezekkel a szavakkal írja le magát. Kétszázezer feletti feliratkozóval rendelkező Zshow Time Youtube-csatornája a legtöbb influenszerénél komolyabb témákat feszeget, vendége volt több politikus, így Gyurcsány Ferenc, Márki-Zay Péter és Karácsony Gergely is, és egyébként is felemeli a hangját, ha igazságtalanságot tapasztal. „A transzneműek elleni törvényjavaslatnál éreztem azt, hogy támadják a »csapatom«. Az egész tehát önzőségből indult, de később észrevettem, hogy nem csak az LMBTQ-közösségnek van szüksége szolidaritásra.”
A kampány alatt magára tűzte a Márki-Zay Péter-féle korrupcióellenes kék szalagot, színpadon volt ellenzéki rendezvényeken, a választási vereség után azonban úgy döntött, egyet visszalép, és átgondolja ezt a tevékenységét. „Aztán pár év múlva lehet, hogy mást fogok erről gondolni. De most önreflexióra van szükség.” Való Világ-szereplését nem bánja, az volt a belépő az RTL Klubhoz, ahol megtanulta, hogyan lehet minőségi videós tartalmat készíteni. „Ez legyen a legnagyobb bűnöm.” Azt mondja, öt év múlva vállalkozásai és étterme segítségével már a Forbes gazdaglistáján szerepelne. „Hadd rágják a küszöböt, akik csak úgy odadobják, hogy nekem könnyű. Nem látják, amikor három vállalkozásban hajnalokig dolgozunk, aztán reggel nyolckor már fent vagyok.”
Bondár Anna (24) Teniszező A világranglista 72. helyén álló, ezzel a legmagasabban jegyzett magyar teniszezőnő ötéves kora óta űzi a sportot, pályáját sportoló szülei irányítása alatt kezdte. 2014 óta játszik a profik között, ekkor már a magyar csapat tagja volt a nankingi nyári ifjúsági olimpián is, a következő évben megnyerte az U18-as Európa-bajnokságot. Egyéniben 2021-ben megnyerte első WTA (Women’s Tennis Association) 125K tornáját – ezt eddigi egyik legnagyobb sikerének tartja –, emellett összesen tizenkét ITF-győzelmet, párosban huszonegy ITF-győzelmet tudhat magáénak. (Az ITF az országok közötti versenyeket szervező Nemzetközi Teniszszövetség nevének rövidítése.)
Tavaly elérte egyik nagy célját, és bekerült a top 100-ba, azóta menetel felfelé, áprilisban egyéniben már a 72., párosban a 111. helyre sorolják. 2021-ben a hazai sportszövetségek az év legjobb teniszezőjének választották. „Gyerekkori álmom volt, hogy bejussak a legjobb százba, a következő években szeretnék stabilan ott maradni és bekerülni a top 50-be. Sokéves kemény, kitartó munkának érett be gyümölcse.”
Csányi Péter (26) és Bárány Bence (29) Alapítók; Vates Művészet inspirálta utcai ruházatot és közösségi mozgalmat építenek – a slam poetry előadó, műsorvezető és dizájner Bence a Vates kreatív, Péter az üzleti és operatív részét viszi. Költők, írók arcképei és idézetei mellett a régi, legendás mesekarakterekre (Pom Pom, Kockásfülű nyúl) szereztek licenceket. A kultúrához köthető termékpalettát pólókon, pulóvereken és más kiegészítőkön árulják, de a kultúra szeretete és a vállalkozás mellett a közösségépítés legalább annyira hajtja a projektet. 119 ezer követő az Instán, 22 ezres Facebook-tábor, menő kollaborációk (a Pokettel, a Mélylevegő Projekttel, Fodor Ákossal vagy a Bohemian Betyarsszal) és 2021-ben nettó 77 milliós árbevétel igazolja a három évvel ezelőtt indított márka megkapaszkodását, és egyben azt is, hogy az Angliába szakadt egyetemista útkeresők között is vannak visszatérők és itthon vállalkozni vágyók.
Péter a pesti radnótis gimnáziumi évek után a londoni UCL-en tanult biológiát, menedzsmentet és politikai gazdaságtant, majd a fociiparba és Manchesterbe vágyott, hogy végül nyolc hónap londoni nagyvállalati lét után itthon kössön ki, és megvalósítsa egyik rég benne motoszkáló ötletét. A Vates indulásában a szintén exradnótis (és korábbi Forbes 30/30-as) Kemény Zsófi slammer, költő is szerepet vállalt, ő ajánlotta Péternek, hogy keresse meg Bencét, aki akkoriban egy filmes utalásokra épülő ruházati márka megalapítását fontolgatta. Rokon lelkek, jókor, ugyanott.
Bóna Zsombor (23) Fekete Giorgio (22), Héra Barnabás (23), Gaál Péter (22), Kun Bálint (24), Jónás Attila (23) Zenészek; Carson Coma Tényleg jó barátok, akik fél perc alatt úgy bezsongják a teret, mint egy fiúöltözőt, kicsivel később már korai bölcsességükkel és profizmusukkal kötik le a figyelmet. Valószínűleg ezért olyan jó a zenéjük is. Szövegközpontú dalokat írnak, sorra jelennek meg bennük a fiatalság toposzai a szerelemtől a szorongáson át a világmegváltásig, emellett virtuóz zenészek, akik nem idegenkednek életben tartani a védjegyükké vált retrót vagy éppen a feje tetejére fordítani valami nagyon maival.
A maguk szórakoztatására kezdtek zenélni is, aztán kezdett kirajzolódni az előre sosem látható, ma már szépen visszafejthető befutási ív: a neves Kikeltető tehetségkutató 2018-ban, az első nagylemez, kisebb teltházak, második nagylemez, nagyobb teltházak, Klipszemle-fődíj, Fonogram-díj.
A Carson Coma harmadik nagylemeze márciusban jelent meg az eddigi legerősebb pozitív visszhanggal, másodszor készülnek megtölteni a főváros legnagyobb koncerthelyszínét, a Budapest Parkot, és április végén egy koncertfilmet is bemutattak róluk. „Abból érezhettük, hogy befutottunk, hogy egyszer fellépés előtt meg akartak verni minket a biztonsági őrök, de már voltak roadjaink, akik nem engedték” – mondják, és csak félig komolytalanul.
Persze abból is érezhetik, hogy más ligába kerültek, hogy mindannyian megélnek a zenélésből. Hárman egyetemre is járnak, ami „épp elég időt vesz el, hogy megterhelő legyen a kettőt együtt csinálni”. Úgy látják, nem a koruk vezet hátrányokhoz a zeneiparban, hanem az igénytelenség. Hamar megtanulták, hogy ez üzlet is, ami nem kell, hogy megalkuvással járjon, ezért rengeteg figyelmet fordítanak arra, hogy a legjobb emberekkel és maximális bizalommal vegyék körül magukat. Ha valakinek, nekik menni fog.
Nyáry Luca (21) Iró, modell Nyáry Luca rengeteg elfoglaltsága már egy-egy eposzi enumerációval is felér. Rendszeresen publikál a WMN-en és más magazinokban, gyermekkönyveket és Emily Dickinson-verseket fordít, dalszövegeket ír, ifjúsági sorozatokat fejleszt, és műsort vezet, az egyetemen pedig televíziós műsorkészítőnek tanul. Ja, és az utóbbi pár hónapban elkezdett modellkedni is; itthon és Londonban is leszerződött egy-egy neves, a top magazinokkal és luxusmárkákkal együttműködő ügynökséggel.
„Összevissza utazgatok Európában, és random stúdiókban botladozom magassarkúban” – nevet. Az egyelőre nagyon sikeres botladozás és a bohémélet mellett kifejezetten keresi a komoly, érzékeny témákat is, depresszióról szóló első regénye, a Vigyázat, törékeny! után második könyvét a fiatal felnőttek kiégéséről, a covid alatt elvesztett motivációról és a drogfüggőségről írja. Ezen, a Dickinson-kötetén és a modellkedésen (is) dolgozik a közeljövőben. Széles vigyorral, félig viccelődve mondja: „Idén Forbes, jövőre Vogue.” Úgy legyen.
Csongrády Franciska (26) Játékfejlesztő; Primal Game Studios, Designmatic Az angol irodalmi kánon titánjait felölelő oxfordi egyetemi tanulmányai után Franciska talán kissé meglepően a gaming birodalmába igazolt át. Pedig van összefüggés: szerinte a legjobb játékok kiemelkedő történeteket mesélnek, még ha nem is shakespeare-i bonyolultsággal teszik. Belépője a nagysikerű Ori and the Will of The Wisps volt, a Moon Studiosnál íróként egyengette a játékélményt. Azóta szabadúszóként dolgozik a Designmatic-nál és a Primal Game Studiónál mint narrative lead, azaz ő a sztoriért felelős író.
Látszik rajta, hogy megtalálta a hivatását, a közeljövőben saját stúdiót álmodik magának – személyes érintettsége miatt olyat, ahol mindenki egyenrangú és tiszteletben van tartva. „Tudjuk, hogy a videójáték-iparnak nagyon sok problémája van. Lehet várni, hogy majd szépen, lassan megoldódnak, de ezek nagyon mélyen rögzült gondok. Ezért hiszek abban, hogy ha valami változást akarunk látni, nekünk kell lenni annak a változásnak.”
Szivák Tamás (29) CEO; Shoprenter Junior projektmenedzserként, huszonegy évesen került a Shoprenter elődjéhez, csupán három évvel később az alapító, Zajdó Csaba felkérésére lett ügyvezető az akkor már startupstúdióvá érő Innonic Csoport legnagyobb és legeredményesebb cégénél. A bérelhető webshopokat fejlesztő Shoprenter alapítása óta töretlenül nő, 2020-at 857 milliós árbevétellel zárták, mára a teljes magyar e-kereskedelem húsz százaléka az ő áruházaikon keresztül realizálódik.
„Azt láthatták bennem, hogy sohasem azt keresem, mi miért nem sikerülhet, hanem azt, hogy hogyan fog mégis. Ebben kifejezetten előny, ha fiatal vagy” – mondja a kinevezéséről. Tamás az egyetem alatt alámerült a szárnyait próbálgató, ezért jóval megengedőbb Facebookba, a megboldogult „mi lenne az indián neved” és ehhez hasonló játékokkal terelte a forgalmat különböző hirdetéses oldalakra, a látogatókból szemmel látható összeget szerzett. 2021-ben a Shoprenter 51 százalékát felvásárolta a lengyel Idosell, ezzel két, jelentős e-kereskedelmi piaci szereplő egyesítette erejét.
Tassonyi Csenge (26), Bittera Réka (28) Alapítók, Briefly Szabadúszókat és vállalatokat összekötő platform. Így lehetne a legegyszerűbben leírni, mivel foglalkozik a Csenge és Réka által megálmodott Briefly. A recepten azonban pont most mélyítenek: a Hiventurestől kapott kétszázötmilliós befektetéssel egy komplex, előfizetéses rendszeren működő szabadúszó- és alvállalkozó menedzsmentszoftvert fejlesztenek, megtalálva a startupok életében áhított product-market fitet.
A kapott tőkével gyors növekedési pályára is kapcsolnak, háromfős csapatukat tizenháromra bővítették, hogy idén a holland piacon teszteljenek, utána pedig jöhet Anglia és Amerika. A kedvező piaci trendek – a gig economy és a munkaerőpiac alappilléreit átformáló Z generáció megjelenése – mellett elképesztő drive-juk is hajtja őket. „Eleinte minden létező mentorprogramon és pitchversenyen ott voltunk, hogy az elérhető piaci tudást megszerezzük – mondják. – Fontos volt nekünk, hogy ott legyünk ezeken 120 százalékosan. Most már elértünk oda, hogy leülünk, dolgozunk, és csináljuk, amit csinálni kell.”
Zawiasa Brúnó (21) Társalapító, CEO; Z Gen Tizennégy éves kora óta foglalkozik blockchain technológiával és bitcoinnal (nem, nem lett milliárdos), és csak tizenkilenc volt, amikor a digitális gazdaságok ismeretével felvértezve bátyjával, Róberttel megalapították a Z Gen Kft.-t. Blokkláncalapon működő internetes közösségeknek fejlesztenek menedzsmenteszközöket Guild.xyz nevű termékükkel. Már több mint harmincezer felhasználót győztek meg, partnereik között vannak a Polygon és a Harmony blokkláncok, a Chapter One és TCG pedig szakmai befektetőként támogatja a munkájukat. A következő negyedévben havonta szeretnék megduplázni a felhasználóik számát.
A szemtelenül fiatal csapat (az átlagéletkor a cégben 23,3 év) ma már huszonkét főt számlál. Brúnó és bátyja a Z generációs elvekhez hűen építi a céget: nincs munkaidő, és az állásinterjú legfontosabb kérdése: csinált-e a jelentkező valamilyen projektet iskolán és munkán kívül. „Egy volt facebookos mérnök és egy ágrólszakadt, éjjel-nappal Solidityben programozó tizennyolc éves közül mi az utóbbit választjuk, mert ő biztosan szenvedéllyel csinálja” – foglalja össze Brúnó a cég ars poeticáját. Az ultrademokratikus web3 világában már a tőkebevonás is máshogy néz ki, a Z Gen épp ezen dolgozik, és már eredményeik is vannak. A részleteket egyelőre titokban tartják, hogy a validációjuk a partnerektől jöjjön, ne a befektetőktől. „Ebben a közegben könnyű elveszíteni a figyelmet és a létjogosultságot, büszke vagyok arra, hogy úgy látom, túl vagyunk azon, hogy csak úgy eltűnnénk a zajban.”
Boros Misi (19) Zongoraművész Négyéves kora óta zongorázik, és ma is naponta hét-nyolc órát gyakorol. Eltökéltségéhez illően hamar jöttek az elismerések is, tízévesen beválasztották a világhírű kínai zongorista, Lang Lang nemzetközi mesterkurzusába. Tizenegy évesen megnyerte a Virtuózok című komolyzenei tehetségkutató első évadát, majd ugyanebben az évben felvették a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen a rendkívüli tehetségek osztályába. Tizenhárom évesen Junior Prima Díjat kapott, és debütált a New York-i Lincoln Center Avery Halljában, amit több mint háromszáz koncert követett többek között Londonban, Milánóban, Párizsban, Stockholmban, Iszlámábádban, Tokióban, Pekingben és Sao Paulóban. Nem fél attól, hogy a korán jött sikerek miatt elveszti a motivációját, mert azt a zene szeretete adja. „Minden koncert után úgy állok fel, hogy ez volt a legjobb” – mondja. Misi játékát már a Guardian és a Züddeutsche Zeitung is méltatta.
Szlamka Zsófia (28) Pszichológus, kutató, alapító-tulajdonos; AMKA Counselling Eredetileg újságírónak készült, de egy egyetemi szociálpszichológia-kurzus az emberek segítése felé mozdította. Amikor 2020 márciusában a doktori disszertációjához gyűjtött anyagot Etiópiában, és a covid egyik napról a másikra átírta a világrendet, eszébe jutott, hogy milyen etikai normák mellett tette le a voksát (írásban is), amikor pszichológusnak állt. „Szükség esetén segítséget kell nyújtani, így szólt az ígéret, és életemben először fordult elő akkor, hogy elképesztően egyértelmű volt, mi a feladatom” – mondja Zsófi.
Londonban megalapította az AMKA Counsellinget, ami egy munkahelyi mentális egészséggel foglalkozó remote társadalmi célú cég, céljuk, hogy olyan országokban is meghonosítsák a munkahelyi wellbeing fontosságát, ahol ennek még alakulóban van a kultúrája. Magyarországon, az Egyesült Királyságban és Dél-Amerikában vannak ügyfeleik, dolgoztak többek között a Cambridge-i Egyetemmel, az Unicredit Bankkal és a Dentons jogi cég európai és amerikai irodáival. Zsófi jelenleg a doktori kutatását fejezi be a londoni King’s College-ban autizmusspektrum-zavar témában. Etiópiában és Argentínában kutatja szülőtréningek hatékonyságát különböző egészségügyi rendszerekben, ennek keretében az Egészségügyi Világszervezettel is dolgozott.
Erőss Ágnes (22), Karagich Bálint (22), Pirityi Soma (27) Alapítók; Hungarian Youth Association A bőrükön tapasztalták a külföldön szerencsét próbáló diákok minden nehézségét, mindhárman Angliában végezték el az egyetemet. „Globális Magyarországot szeretnénk építeni, ez az alapfilozófiánk, ennek szellemében építjük a szervezetet” – mondja Bálint.
A Hungarian Youth Association (HYA) tagsága mára hétezer főt számlál tizenegy országban, ezzel a legnagyobb magyar diákszervezetté fejődött. A szervezet nonprofit lábát megrendelésre készült kutatásokból finanszírozzák, hiszen kiterjedt tagságukkal egyedülálló lefedettségük van a területükön. Partnerségekből és megrendelésekből tavaly 48 millió forint bevételük volt, amit visszaforgattak a szakmai munkába.
Amikor a brexit után drasztikusan megemelkedtek a tandíjak az EU-s diákok számára, és szép lassan kezdtek eltűnni a magyarok is a brit egyetemekről, a HYA egy lengyel diákszervezettel együttműködésben átfogó javaslatcsomagot rakott össze az EU számára, ami fedezné a tandíjakat és a megélhetési költségek egy részét is. A tervet már sikerült eljuttatniuk az Európai Parlament elé (összpárti támogatottsággal), júniusban szavaznak az elfogadásáról.
Kovács Máté (30) Alkalmazásfejlesztő Az ötleteiket és stratégiai terveiket büszkén blogoló appfejlesztők mindegyikénél eljön az a pillanat, amikor egyszer csak csöndben maradnak. Ez két okból történhet: megbukik az ötletük, vagy már a konkurencia is figyeli, majmolja a lépéseiket.Kovács Máté az utóbbi kategóriába tartozik. Legnagyobb dobása a Teleprompter nevű súgógép, bevételeinek nyolcvan százaléka ebből ered, az iOS-en már ez a piacvezető app. Több komoly amerikai tévécsatorna is használja, legutóbb a NASA érdeklődött iránta. 2017 óta minden évben minimum megtriplázza az árbevételét és a letöltésszámot is. „Eleinte sokfelé csapongtam, mindent lefejlesztettem, ami éppen eszembe jutott. Az utóbbi két évben viszont rájöttem, hogy kell a fókusz, így azzal foglalkozom, ami valóban növekszik.”
Posta Donát (23) Alapító, ügyvezető; Smapp Lab, Budapest Innovation Group Okos kártevőirtással és permetszer-felhasználással foglalkozó startupja, a Smapp Lab az agrárszektor felpörögni látszó innovációjának egyik üstököse. A huszonéves fiatalokból álló cég bekerült a világ legkompetitívebbnek számító akcelerátorába, a Thrive-ba, 870 nemzetközi agrotech startup közül választották ki őket a legjobb tíz közé. Mára 23 országban vannak jelen, hamarosan befektetési kört zárnak, amiben mint angyalbefektető a Seon társalapítója és tavalyi 30/30-as listaszereplő, Jendruszák Bence is feltűnik. Donát emellett a Budapest Innovation Group vezetője is, ami egy közösségi alkotóműhely a tudomány iránt érdeklődő egyetemisták számára. Nyolcan összefogtak, finanszírozókat kerestek, és beköltöztek egy Múzeum utcai irodába, ahol elmélyülten dolgozhatnak hazai és nemzetközi innovációs projekteken.
A Vivetech nagyvállalatoknak és országos intézményeknek nyújt kockázataikat kezelő, hatékonyságukat növelő megoldásokat, a magyar cég azonban most emelni készül a tétet. A tőzsdére készülő vállalat kisebb ügyfeleknek is fejleszt izgalmas termékeket és szolgáltatásokat, mi több a nemzetközi terjeszkedést illetően is komoly tervei vannak.
Erős kijelentéssel indít a vagyonról Nyúl Sándor: „A vagyonnak jelentős hozama van, ha jól kezelik; ez nem csak forintot, dollárt, eurót jelent, hanem erőt, hatalmat is. Sok álmot, tervet meg lehet valósítani, a legkiválóbb szolgáltatásokat megvenni, jó esetben lehet a családi harmónia segítője is. De mi ez az unokák öleléséhez képest?”
A Xiaomi évről évre óriás léptekkel halad előre a mobilpiacon Magyarországon, tavaly év végén már a második legnagyobb szereplő volt 22 százalékos piaci részesedéssel, 57 százalékos éves növekedést követően. Wagner Tibort, a Xiaomi magyarországi country menedzserét arról kérdeztük, mi a Xiaomi titka, és a cég legújabb csúcskategóriás sorozata, a Xiaomi 12 hogyan illeszkedik az aktuális piaci trendekbe.
Több mint két hónapja lát el állandó orvosi ügyeletet egy csapat elszánt orvos, pszichológus és ápoló a magyar–ukrán határon. A Medspot addig marad, amíg kell.