Egy újabb első…
Október elején két napra bevettük a budapesti Corinthiát. Telt házzal futott az első Forbes Money Summit befektetési stratégiákkal, személyes pénzügyekkel, piaci gurukkal. Összefoglalóink a Forbes.hu-ról.
Október elején két napra bevettük a budapesti Corinthiát. Telt házzal futott az első Forbes Money Summit befektetési stratégiákkal, személyes pénzügyekkel, piaci gurukkal. Összefoglalóink a Forbes.hu-ról.
Ha már megvetted, csak jelentkezz be!
Két ecuadori lány a covid idején Gödöllőn ragadt, és hirtelen rájuk szakadt szabad idejükben kertészkedni kezdtek az egyetem közelében. A Diverzitás Alapítvány tanította meg nekik és a környéken élőknek, hogyan kell komposztálni, fermentálni, fenntarthatóan öntözni. Közben az álláskeresésben is segítik a hozzájuk fordulókat.
Zajlik az élet a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemtől (MATE) alig néhány perc sétára lévő gödöllői Szia Agroökológiai Kertben. Hetente tartanak piacnapot, ilyenkor a környékbeliek megvásárolhatják az itt termelt zöldségeket, rendszeresek a családi napok és foglalkozások, ahol készítenek madárodút, tanítanak a mulcsozásról vagy éppen a fermentálásról. Igazi közösséggé formálódott a Diverzitás Közhasznú Alapítvány tevékenységének köszönhetően az ide látogatók színes csoportja, jönnek egyetemisták, gödöllői családok, valamint hátrányos helyzetük miatt az álláskeresési programokban részt vevők.
„Gondolkodunk rajta sokszor, hogy nem túlságosan szerteágazó-e, amit csinálunk. De ez a sokféle feladat mind összetartozik, ahogy a közösségi komposztálás hozzájárul a kert tápanyag-utánpótlásához, a zöld életmód a felzárkóztatáshoz. Mi összefogjuk a különböző területeket” – mondja Csapó Beatrix, az alapítvány szakmai vezetője. Egy hétfő délután, kettesben ülünk a kert közepén kialakított kis filagóriában.
Körülöttünk a fel-feltámadó szélben hajlongó fák között rendezett ágyások és fóliasátor az ősz utolsó terméseivel. A kertnek az alapítványhoz tartozó részét jelenleg két munkatársuk, egy fogyatékkal élő testvérpár gondozza. Judit és István hosszú távú foglalkoztatására eddig csaknem hatszázezer forintot gyűjtöttek össze adományokból, a hely akkreditált rehabilitációs foglalkoztatási telephelyként védett munkahely.
A kert másik része az egyetem dísznövénytermesztési részlegéhez tartozik. A diákoknak köszönhetően indult be itt a közösségi kertészkedés, a covid miatti korlátozások idején még egy távolabbi helyen működött egy hasonló kert. Sokan ragadtak ugyanis itt 2020-ban a nyári szünetre, először két ecuadori lány jött a Holdvilág kertbe önkénteskedni. Idővel egyre többen lettek, egy egész csapat külföldi diák. Ekkor kapták meg ezt a kevésbé gondozott kertrészt arra a célra, hogy ellássák magukat. „Korábbi projekteknek köszönhetően együttműködtünk már az egyetemmel, így vállaltuk, hogy mi leszünk itt kvázi a házigazda” – meséli Beatrix.
Hogy mi köze van a hátrányos helyzetűek állásra találásának támogatásához a közösségi kerteknek? Természetesen alakult így. A kezdettől a munkaerőpiaci felzárkóztatással és az esélyegyenlőséggel foglalkozó alapítvány életébe az egyetemmel való együttműködésekkel lépett be a biodiverzitás és a biogazdálkodás témaköre. Meg persze amiatt, hogy Beatrix eredetileg biológus.
A kert nem csak egyszerű munkalehetőséget kínál. Sokan megfordulnak itt a különböző programokon, találkozási pontként is funkcionál, így társadalmi integráció is megvalósul általa. A megváltozott munkaképességűek, hátrányból indulók körül gyakran kicsit bezárul a világ, ezek a találkozások sokat segíthetnek mentális jóllétükön is.
Ha kell, próbainterjút is csinálunk
A közösség építése mellett a Diverzitás másik fő tevékenységi köre a valamilyen szempontból hátrányos helyzetből induló álláskeresők felkarolása, munkához juttatása. Tanácsadóik segítenek pályakezdőknek, megváltozott munkaképességűeknek, mélyszegénységben vagy fizikai fogyatékkal élőknek, nyugdíjasoknak, ötven év felettieknek vagy akár kisgyerek mellől a munkaerőpiacra visszatérő nőknek.
„Nemcsak összekötjük őket a toborzó cégekkel, hanem konkrét segítséget adunk egyéni szinten. Van, aki például nem ért a számítógéphez, vagy nincs neki, akkor megírjuk vele az önéletrajzát, és elküldjük helyette. Akad, akinek csak arra van szüksége, hogy átbeszéljük vele a lehetőségeket, minek van realitása. De ha kell, próbainterjút is csinálunk” – mondja Beatrix. Évente 150–200 emberrel foglalkoznak, közülük nagyjából hetvenen–nyolcvanan állnak munkába az alapítvány segítségével.
Beatrix néhány évet foglalkozott növényélettani biokémiával a martonvásári Agrártudományi Kutatóközpontban mint biológus, de már egyetem alatt is zöld szervezeteknél önkénteskedett. Maga is tapasztalta, milyen költözés után, kisgyerek mellett és kapcsolatok nélkül munkát keresni és találni. Már ezt megelőzően is a civil szférában dolgozott, elsősorban a környezetvédelemben, aztán váltott az esélyegyenlőséggel foglalkozó feladatokra.
Fő érdeklődési körét erre a területre is hozta magával. Az ökológiai szemlélet és a környezetileg fenntartható gazdasági megoldások népszerűsítésével is foglalkoznak az alapítványnál, többek között az Erasmus+ program keretében hívtak életre képzéseket például szociális farmismeretek vagy agroökológia témájában, az egyetemmel együttműködve.
A kert persze a közösségé is, tartanak itt szemléletformáló családi rendezvényeket. Gyakoriak tavasztól őszig az előadások, gyakorlati bemutatók. „Volt szó a komposztálás előnyeiről, díszkertek fenntarthatóvá tételéről, de bemutattuk az ásás nélküli földművelést is, amit mi is folytatunk” – mutat körbe Beatrix. A Kiskert Műhely képzésein a gyümölcsfák metszésétől az ökológiai baromfitartáson át a biológiai növényvédelemig mindenről szó esik. A Kézenfogó nevű kézműves klubban fogyatékkal élők próbálhatják ki fejlesztő hatású foglalkozásokon a papírhajtogatást, krumplinyomdát, kavicsfestést.
És ha ez a sokféleség nem lenne elég, a beszélgetés végén elsétálunk egy közeli épülettömbhöz, egy üresen álló üzlethelyiséghez. A hatalmas, poros üvegfalakon át minden oldalról besüt a nap, Beatrix lelkesen meséli, hogy egyszer szeretnének létrehozni egy közösségi kávézót. „Jó lenne például itt.”
Diverzitás Közhasznú Alapítvány
Az alapítás éve:
2007
A csapat:
11 fő + 25 fő önkéntes
Éves költségvetés:
33 millió forint (2021)
Mit kezdenének 10 000, 100 000 és 1 000 000 adománnyal?
10 000:
Kézműves-alapanyagokat vásárolnának a Kézenfogó kézművesklubnak.
100 000:
Rovarhálót vennének a Szia Kertbe a káposztafélék termesztéséhez.
1 000 000:
Felvennének egy részmunkaidős fundraiser munkatársat.
Nyáron a kertjével lehet ereje teljében, de bent is kellemesen működik a húsokhoz egy Ázsiát megjárt latin-amerikai szemüvegével közelítő Umo.
„Sosem értettem, miért nem egyértelmű az emberek számára, hogy bármi elérhető. Itt az Alföld szívében is szükség volt a hitre, mert valahogy ezen a vidéken ez kevésbé evidencia. Bennem a célt illetőleg sosem voltak kérdőjelek. Félelmem csupán az volt, megadatnak-e a siker receptjéhez általam szükségesnek vélt összetevők! Lesz e támogató hátország, kitartás, egészség. És hogy […]
Te hol töltöd a telefonodat? Otthon vagy a munkahelyeden? Tudod, mennyit fogyaszt naponta a hűtőd és a család heti mosása? A leggyakrabban használt otthoni elektromos készülékek átlagos használat melletti villamosenergia-fogyasztását néztük meg.
Salamon András évtizedek óta tanít filmeseket, és tapasztalataiból mindig is szeretett volna iskolát létrehozni. A Lumiere Filmiskola két félresiklott próbálkozás után maradt talpon, sikeréhez azonban Hollywood is kellett.