Beleznay Maya a világ egyik legrangosabb egyetemén, a Massachusetts Institute of Technology-n (MIT) tanul asztrofizikát. Mint kutató, távoli galaxiscsoportokkal vizsgálja a világűr tágulását, másik projektjével pedig közelebb juthatunk a földszerű bolygók felfedezéséhez. A tudományágról, az űrkapitalizmusról, Muskról és Bezosról, valamint Magyarország lehetőségeiről kérdeztük.
Melyik is a világ legjobb műszaki egyeteme? A Stanford vagy az MIT? Az MIT, azt hiszem. (Nevet.)
Hogy vezetett az út idáig? Apai ágon sok fizikus van a családodban, mégsem ezért választottad az asztrofizikát. Kiskorom óta nagyon érdekeltek a csillagok. Elvarázsolt a tény, hogy a tőlük jövő fény több millió évet utazhatott. Akkor még nem tudtam, hogy ezzel a területtel akarok foglalkozni, de középiskolában is fizikából teljesítettem a legjobban. Floridában tanultam, a helyi egyetemek professzorainak írtam, hogy szeretnék kutatni ezen a területen. Sokan nem válaszoltak vagy visszautasítottak, de egy belga oktató szívesen látott a bináris csillagrendszerekről szóló projektjében. Így jöttem rá, hogy az egyetemen is ezzel szerenék foglalkozni.
Ez a kutatási tapasztalat segített abban, hogy az MIT-ra kerülhess? Igen, de nem mondanám, hogy csak nekem adódott lehetőségem a kutatásra. Amerikában viszont ez a céltudatosság nem épült ki úgy, mint Magyarországon, mert nem tudni, pontosan mit szeretnének látni az egyetemek. A kutatásnak köszönhetően felvettek egy asztrofizika programra a Yale-en, ez is sokat segíthetett a jelentkezésemen. Az MIT-n diákként sem kutatunk sokan, főleg nem asztrofizikusok, az alapképzésen lévők nagy része vagy programozó, vagy részecskefizikus.
A vagyon Varga Zoltán számára két dolgot jelent: a siker mérőszámát, és ami – különböző szinteken – minőségi életet biztosít a család számára. Hogy a vagyonnal terhek is járnak, azt most kezdi tapasztalni, amikor gyermekei felnőttkorba érnek. Maga dolgozott meg a vagyonért, erős benne az érdem alapú megközelítés, ezért a vagyonát nem tekinti közös családi vagyonnak. Ez nem jelenti azt, hogy a család többi tagja nem részesedhet belőle, de nem azonos mértékben. A gyermekek gyakran erőfeszítéstől függetlenül sajátjuknak érzik az alapító által létrehozott vagyont, ő ezzel nem ért egyet.
A vagyon Varga Zoltán számára két dolgot jelent: a siker mérőszámát, és ami – különböző szinteken – minőségi életet biztosít a család számára. Hogy a vagyonnal terhek is járnak, azt most kezdi tapasztalni, amikor gyermekei felnőttkorba érnek. Maga dolgozott meg a vagyonért, erős benne az érdem alapú megközelítés, ezért a vagyonát nem tekinti közös családi vagyonnak. Ez nem jelenti azt, hogy a család többi tagja nem részesedhet belőle, de nem azonos mértékben. A gyermekek gyakran erőfeszítéstől függetlenül sajátjuknak érzik az alapító által létrehozott vagyont, ő ezzel nem ért egyet.
Első generációs értelmiségiként nem voltak a vagyonos létre vonatkozó saját mintái, ezeket a környezetétől tanulta – leginkább Nyugat-Európában. Mivel eredeti vagyona tőke- és devizapiaci tranzakciókból jött össze és nem jelent meg fizikai eszközökben, nem is érezte igazi vagyonnak. Traderi időszakában kétszer is tönkrement, ebből úgy állt fel, hogy mindig érzett egyfajta küldetéstudatot: tennivalója van a vagyonával a világban. A tradektől a cégfelvásárlások felé fordult, mert a vágyott hatást csak így tudta elérni, hiszen a tradingjövedelem csak bitek egymás mellett, nem hordoz értéket.
Nevezték már a multik után takarító befektetőnek, ő inkább úgy fogalmaz: célja a multik után jobban csinálni. Példaként említi a Central Médiát, amelyet nagyobbra és szertegágazóbbra fejlesztett nyomdai beruházás és külföldi terjeszkedés révén. Vagyoni szerkezetében továbbra is az operatív cégek csoportja a legnagyobb elem, jelenleg 2500 körüli dolgozói létszámmal és 400-500 millió eurós összárbevétellel. Jelen van a média, energetika, könyvkiadás és disztribúció területén, sőt saját Wizzairben szerzett tapasztalata miatt a low cost légiközlekedésben Dél-Amerikában.
Traderi vénája a vagyonelemek egymáshoz való súlyának folyamatos változtatásában is tetten érhető, egy ideje folyamatosan száll ki az ipari ingatlanokból és jelenleg már csak leginkább saját használatúakat tart többfelé: háromlaki életet él. A mostani válságot így jelentős cash tartalékokkal várta, ami befektetési filozófiájának központi eleme. A napi kereskedést nem adta fel, úgy véli, ez tartja jól informáltan és élesen. Komoly műtárgygyűjteménnyel is rendelkezik, ami inkább esztétikai, mint befektetési célú. Vagyona strukturálásának első lépéseként létrehozott egy saját family office-t, ennek jelentősége azonban szerinte majd akkor jön el, ha már nem saját maga foglalkozik a vagyon kezelésével.
A környezetétől való tanulás továbbra is kiemelt fontosságú, vagyonának részeként tekint azokra a közép-európai networkökre, amelyeket saját maga épített ki vagy amelyekhez csatlakozott, ilyen például a Globesec. Pénzt, időt és energiát nem kímélve aktívan részt vesz a network-eseményeken, leginkább Szlovákiában és Lengyelországban. Mindez indentitásának része, közép-európai polgárnak tartja magát.
Három gyermekének vagyonhoz való viszonyát példamutatással igyekszik fejleszteni: messze a lehetőségei alatt költekezik és sokat beszél velük arról, hogyan is keletkezett ez a jelentős vagyon, mik voltak a buktatók és a sikerek. A family office vezetője és legidősebb gyermeke már részt vett egy többgenerációs vagyonkezeléssel foglalkozó kurzuson. Warren Buffett példáját követve letétbe helyezett egy-egy összeget a gyermekeknek, amelyhez azok 23 éves korukban férhetnek hozzá. Most már nem biztos abban, hogy helyesen járt el, az az érzése, hogy ezek az összegek – bár biztonságérzetet adnak – a fiatalokat elkényelmesíthetik és kiölhetik belőlük a vállalkozókat jellemző belső drive-ot.
A vagyonával egyrészt a cégcsoportokon keresztül kíván hatást elérni a foglalkoztatás, független médiatartalmak és könyvkiadás révén, de közvetlenül is jótékonykodik. Mivel tanáraitól sokat kapott, felkarolta a természettudományos oktatást, főleg a matematika területén. Meggyőződése, hogy a minőségi kultúra fennmaradását és fejlődését a régióban a magánszférának is támogatnia kell, és hasonlóan gondolkodik a nehezebb sorsú gyermekek életkörülményeinek javításáról is. (X)
Az egykori Közvágóhíd hatalmas területén épülő City Pearl ingatlanfejlesztés egyértelműen a múlt és a jövő találkozása. Bár a történelmi jelentőségű terület átépítését eleinte sokan nehezményezték, az új épületek hangulata és stílusa igazodik a volt iparterület ikonikus – és a beruházás során felújításra kerülő – épületeihez. Befektetők és leendő lakásvásárlók számára is jó hír, hogy a beruházás az év elején megkapta a rozsdaövezeti besorolást és már elkezdődött a második ütem építése és értékesítése is.
„Sosem értettem, miért nem egyértelmű az emberek számára, hogy bármi elérhető. Itt az Alföld szívében is szükség volt a hitre, mert valahogy ezen a vidéken ez kevésbé evidencia. Bennem a célt illetőleg sosem voltak kérdőjelek. Félelmem csupán az volt, megadatnak-e a siker receptjéhez általam szükségesnek vélt összetevők! Lesz e támogató hátország, kitartás, egészség. És hogy […]