Fábián Ágnes igazi svájcibicska: évtizedek óta foglalkozik értékesítéssel, két diplomája mellé doktori címet is szerzett, és négy nyelven beszél folyékonyan. Mégsem az a fajta vezető, akit a bizonyítási vágy vagy a siker ígérete hajtott előre, ugyanolyan szorgalommal fejlesztette magát gyerekkorában a lakótelepen, mint ma, a Henkel Magyarország üvegfalú igazgatói irodájában.
Az én vizsgámat legyenek szívesek március elejére tenni, mert áprilisban szülök.” Ezzel a mondattal sétált be az akkor nyolchónapos terhes Fábián Ágnes a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem titkárságára. Akkor éppen a gazdaságjogi doktorátusát készült megszerezni – a főállása mellett. A Henkel Magyarország ügyvezető igazgatójának élete tele van sztahanovista tanmesének is beillő pillanatokkal.
Ágnes kiérdemli a selfmade címkét, nem egyike azoknak a sikeres cégvezetőknek, akik már a vállalati ranglétra közepén kezdték a karrierjüket, minden fokot kijárt, és büszke is rá, hogy így tette. Huszonhat éve dolgozik a Henkelnél, ma ő a multicég hazai leányvállalatának vezetője. Törtfehér, lazán hullámzó ingében, makulátlan szőke hajával nehéz elképzelni őt máshol, mint egy konferenciateremben vagy egy ötcsillagos hotel előterében.
„Én voltam az egyetlen kislány a lakótelepen, akihez magántanár járt – idézi fel a gyerekkorát. – A családban is én vagyok az első értelmiségi, édesapám gépkocsivezető volt, édesanyám szakácsnő, de minden támogatást megadtak, hogy tanuljak. Tőlük örököltem a szorgalomra épülő értékrendet, és a mai napig tartom magam hozzá.”
A Vasvár végét jelző tábla mellett méretes fehér csarnokok állnak. Itt található a PNH székhelye: a fémszerkezeteket gyártó cég alig több mint tíz év alatt lett az egyik legnagyobb a régióban, és megállíthatatlanul fejlődik tovább. A PNH mögött Martin Mitterhumer áll. A nemrég betöltött negyvenedik születésnapját részben a gyárban, kollégái által szervezett meglepetés esemény keretében […]
A Vasvár végét jelző tábla mellett méretes fehér csarnokok állnak. Itt található a PNH székhelye: a fémszerkezeteket gyártó cég alig több mint tíz év alatt lett az egyik legnagyobb a régióban, és megállíthatatlanul fejlődik tovább.
A PNH mögött Martin Mitterhumer áll. A nemrég betöltött negyvenedik születésnapját részben a gyárban, kollégái által szervezett meglepetés esemény keretében ünneplő tulajdonos-ügyvezető 2007-ben jött Magyarországra Felső-Ausztriából, és 2009 márciusában alapította meg cégét, azon a telephelyen, ahol jelenleg is működik. „Teljesen más területről érkeztem ide és kezdtem el ezzel foglalkozni. Kezdetben mindössze egy munkatársam volt, az állapotokat pedig jól jellemzi, hogy egy 250 négyzetméteres területről az ide lerakott hulladékok eltakarításával kellett kezdenem” – emlékszik vissza a kezdetekre a PNH vezetője.
Ahogyan az lenni szokott, eredetileg egészen más volt a terv. „Én magam semmit nem akartam gyártani, hanem egy gyártási hálózatot akartam létrehozni. Voltak megrendelőim, akiknek megvoltak felém az elvárásai, amik elsősorban a minőséget, a határidőt és az árat illették. Hamar világossá vált azonban, hogy a beszállítóim jellemzően egyiket sem tudták teljesíteni ezek közül. Mivel a megrendelő felé én feleltem, így hamar arra jutottam, hogy ha jól szeretném ezt csinálni, akkor kénytelen vagyok magam megcsinálni.”
Bár az elmúlt tizenhárom év szorgos munkával és folyamatos tanulással telt, a ma már vasvári lakos Martin Mitterhumer most sem merné azt kijelenteni, hogy mindent tud az acélgyártásról. „Érdemes a piacot és az ügyfeleket, valamint az ő elvárásaikat figyelni, amik sok esetben technológiai fejlesztéseket is megkövetelnek, illetve magukkal hoznak” – beszél az ügyvezető a PNH sikerének egyik kulcsáról. Martin elárulta, hogy ügyfelei mind piacvezetők a maguk területén, többek között kandalló- és kazángyártó cégek, de emellett nagysebességű vonatok önvezető működtetésére szolgáló berendezések és földmunkagépek alkatrészei is kerülnek ki a vasvári üzemből. A legkisebb tárgy, ami az üzemben készül, pogácsa méretű, míg a legnagyobb három tonna súlyú. Ezeken felül a PNH-ban egy európai védjegybejegyzett terméket is kifejlesztettek, ami jelenleg az értékesítési fázisban van.
A cég jelenleg körülbelül 650 embert foglalkoztat, ha azokat a külsős beszállító partnereket is ide számoljuk, akik közül néhányan kizárólag a PNH-nak dolgoznak. A vállalat ráadásul újabb fontos fejlődési lépcsőfokok előtt áll: „A közeljövőben nemcsak a gyártási darabszámot növeljük, de a telephelyünket is bővítjük, Vasvár mellett pedig Szombathelyen is elkezdünk üzemet építeni, ahol hegesztési és felületmegmunkálási folyamatokat végzünk majd. A vasvári üzemben jelenleg vágási, hajlítási, hegesztési, felületkezelési és összeszerelési folyamatokat végzünk, emellett pedig Székesfehérvár irányába tervezünk terjeszkedni” – mesél Martin Mitterhumer a tervekről.
És hogy mi a titok? Az ügyvezető szerint elsősorban a hozzáállás. „Mindig pozitívan fogadtam a kihívásokat, a céges kultúrát pedig igyekeztem családiasra felépíteni: fontosnak tartom, hogy a menedzserek is barátságosan viszonyuljanak a munkatársaikhoz. Világos követelményeket kell támasztani, de barátságos módon. Mindig lesznek nehézségek, de fontos az, hogyan állunk hozzá ezekhez és hogyan kommunikáljuk őket. Mindennek az alapja a pozitív szemlélet, hiszen ha nem így állunk hozzá, akkor garantáltan semmi nem fog működni. A kihívások pedig folyamatosak, hiszen mi magunk is látjuk, hogy mennyire gyorsan nőnek a létfenntartási költségek. Ezért döntöttünk egy támogatási csomag bevezetése mellett, amelyet személyenként havi bruttó 150 ezer forintban maximalizáltunk, és amelyet március végén az aktuális helyzet tükrében újraértékelünk” – teszi hozzá az ügyvezető.
Még a rendkívül dinamikusan növekvő cég esetében is fontos tudatosan kitűzni a következő célokat. Ez a PNH esetében sincs másképp: „A célunk az, hogy még jobbak legyünk abban, amit csinálunk – vallja Martin Mitterhumer. Ebben a szektorban nincs válság, sőt: elképesztő a növekedés. Ez egy remek helyzet, ugyanakkor komoly kihívást is jelent stabilizálni magunkat ezen körülmények között. Bármennyire is növekszik a cég, rendkívül fontos számomra, hogy az a családi hangulat, ami a kezdetektől fogva jellemzi, továbbra is megmaradjon.” (X)
Ossza meg ismerőseivel:
Pistyur Veronika, vendégszerző
2022 November start Pistyur Veronika, vendégszerző
Vágyom rá, hogy legyenek példaképeim. Nekem nem Elon Musk az üzleti ikon. Földhözragadtabb, botrányokkal kevésbé árnyékolt, mégis innovatív szereplőket keresek. Egy üzleti ikon a rajongási élményen túl inspirál is, üzleti értéket, stílust, jövőképet formál. A Patagonia sportmárka alapítója, Yvon Chouinard – vajon hányan ismerik a nevét Muskhoz képest? – a hárommilliárd dollár értékű vállalat egészét egy nonprofit szervezetre […]
Salamon András évtizedek óta tanít filmeseket, és tapasztalataiból mindig is szeretett volna iskolát létrehozni. A Lumiere Filmiskola két félresiklott próbálkozás után maradt talpon, sikeréhez azonban Hollywood is kellett.
Élsportoló, tetőfedő-bádogos, építőipari vállalkozó – hosszú út vezetett idősebb Keskeny Árpád életében addig, hogy negyvenkét évesen nyomdásznak álljon. Véletlen találkozások sorozata után alapította meg a magáról elnevezett nyomdát, ami mára sokmilliárdos családi vállalat, robotizált gépsorokkal, a luxusipar nemzetközi megrendelőivel és heti negyven óránál jóval több melóval. Az infláció érzékenyen érinti őket is.
Te hol töltöd a telefonodat? Otthon vagy a munkahelyeden? Tudod, mennyit fogyaszt naponta a hűtőd és a család heti mosása? A leggyakrabban használt otthoni elektromos készülékek átlagos használat melletti villamosenergia-fogyasztását néztük meg.
Kastélyházibuli, újrahasznosított színpadi díszletek, tehetséggondozás, újhullámos designerek, fontos társadalmi ügyek a Budapest Parkban – csak néhány fontosabb elem azok közül, amelyek a Mastercard egészen újszerű gondolkodását tükrözik. Interjú Mondovics Péterrel, a Mastercard zenei stratégiáért felelős marketing menedzserével.