Fábián Ágnes igazi svájcibicska: évtizedek óta foglalkozik értékesítéssel, két diplomája mellé doktori címet is szerzett, és négy nyelven beszél folyékonyan. Mégsem az a fajta vezető, akit a bizonyítási vágy vagy a siker ígérete hajtott előre, ugyanolyan szorgalommal fejlesztette magát gyerekkorában a lakótelepen, mint ma, a Henkel Magyarország üvegfalú igazgatói irodájában.
Az én vizsgámat legyenek szívesek március elejére tenni, mert áprilisban szülök.” Ezzel a mondattal sétált be az akkor nyolchónapos terhes Fábián Ágnes a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem titkárságára. Akkor éppen a gazdaságjogi doktorátusát készült megszerezni – a főállása mellett. A Henkel Magyarország ügyvezető igazgatójának élete tele van sztahanovista tanmesének is beillő pillanatokkal.
Ágnes kiérdemli a selfmade címkét, nem egyike azoknak a sikeres cégvezetőknek, akik már a vállalati ranglétra közepén kezdték a karrierjüket, minden fokot kijárt, és büszke is rá, hogy így tette. Huszonhat éve dolgozik a Henkelnél, ma ő a multicég hazai leányvállalatának vezetője. Törtfehér, lazán hullámzó ingében, makulátlan szőke hajával nehéz elképzelni őt máshol, mint egy konferenciateremben vagy egy ötcsillagos hotel előterében.
„Én voltam az egyetlen kislány a lakótelepen, akihez magántanár járt – idézi fel a gyerekkorát. – A családban is én vagyok az első értelmiségi, édesapám gépkocsivezető volt, édesanyám szakácsnő, de minden támogatást megadtak, hogy tanuljak. Tőlük örököltem a szorgalomra épülő értékrendet, és a mai napig tartom magam hozzá.”
Megcsináltad a Ustreamet és vele az egyik legnagyobb startupsztorit, amikor eladtad az IBM-nek, tudásod és tőkéd azóta befektetőcéged, az Oktogon Ventures révén a hazai startup-ökoszisztémába tetted. Többet hívnak a portfóliócégek most, hogy válság közeleg?Nem, egy startupnál mindig helyzet van, ez a normális menet, de a makrokörnyezet kihívásait érezni, van, ahol már látjuk a lassulást. Elég öreg vagyok, 2008-at volt szerencsém […]
Megcsináltad a Ustreamet és vele az egyik legnagyobb startupsztorit, amikor eladtad az IBM-nek, tudásod és tőkéd azóta befektetőcéged, az Oktogon Ventures révén a hazai startup-ökoszisztémába tetted. Többet hívnak a portfóliócégek most, hogy válság közeleg? Nem, egy startupnál mindig helyzet van, ez a normális menet, de a makrokörnyezet kihívásait érezni, van, ahol már látjuk a lassulást. Elég öreg vagyok, 2008-at volt szerencsém egy másfél éves startup alapítójaként átélni.
Azért a 2020-as évek tudtak újat mutatni, nem? Abszolúte, de megtanultam, hogy bepánikolni semmi értelme, annál kontraproduktívabb dolog a világon nincsen. Ilyenkor végig kell gondolni az üzletet: a jelenlegi működési modellünk mellett milyen kilátásaink vannak? Mennyi időre van pénzünk? El tudunk-e jutni oda, hogy ne legyen szükségünk külső tőkére a működéshez, ha nem, akkor hogyan jutunk hozzá? Ez a helyzet mindenkit arra sarkall, hogy prudensebben működjön, meg néhány, eddig halogatott, nehezebb kérdéssel szembenézzen. A legerősebb cégeket ilyenkor kovácsolják.
Lesznek olyan iparágak, amik most felértékelődnek, vagy amiket jobban néztek? Nem is annyira iparág, inkább az iparágakon belül bármi, amivel egy vállalat működését hatékonyabbá lehet tenni, költséget lehet csökkenteni, vagy egy nehézzé váló piacon fokozni lehet az értékesítést. Erre spórolás mellett is költeni fognak a cégek.
Van benned becsvágy, hogy egy újabb Ustream-sztori részese legyél? Mint befektető, mindenképp, persze. Amúgy szoktam még a Ustreammel álmodni.
Jó álmok vagy rémálmok? Fárasztóak. Újra fennforgások vannak, szervezettel kell foglalkozni, csinálni kell. Én eldöntöttem, hogy nem akarok az életembe még egy ilyet beletenni, mert nincs még egy évtizedem arra, hogy csak a munka, és semmi más. Biztosan lehet másképp is csinálni, én nem tudtam. Befektetőként az a nagyszerű, hogy tudok ilyen srácokkal dolgozni, mint a Soma, a Dominik vagy a Barnabás (sorrendben a Recart, a Colossyan és a Bitrise társalapító-CEO-i – a szerk.). Komolyan, szerintem jobbak nálam, és élvezem, hogy ehhez kicsit hozzá tudok járulni.
Innen kerülhet ki a következő nagy magyar tech sztori is, ki lesz az? Hivatalból azt kell mondanom, hogy a Bitrise (nevet). Most van egy elég jó évfolyam, a SEON, a Bitrise, a Recart vagy a Shapr3D, ezek már érett cégnek számítanak. Ha a mostani időszakot átvészelik, és közben még jobb üzletet tudnak építeni, akkor ha elindulnak újra fölfelé a cégértékelések, megcsinálhatják azt a bizonyos IPO-t, ami ott lebeg mindenki szeme előtt. És akkor elmondhatjuk majd a román kollégáknak – ahol a UIPath pár éve bejárta ezt az utat –, hogy nekünk is van újra NASDAQ-sztorink.
A Vasvár végét jelző tábla mellett méretes fehér csarnokok állnak. Itt található a PNH székhelye: a fémszerkezeteket gyártó cég alig több mint tíz év alatt lett az egyik legnagyobb a régióban, és megállíthatatlanul fejlődik tovább. A PNH mögött Martin Mitterhumer áll. A nemrég betöltött negyvenedik születésnapját részben a gyárban, kollégái által szervezett meglepetés esemény keretében […]
Tata Consultancy Services
2022 November Támogatói tartalom Tata Consultancy Services
A Tata Consultancy Services Hungary (TCS Hungary) összes részlegét tekintve fele-fele arányban dolgoznak a cégnél nők és férfiak, bár az informatikai szektor még mindig azzal küszködik, hogy kevés hölgy választja ezt az iparágat. Simaházi-Tóth Emese, az IT részleg vezetőjének elmondása szerint annak ellenére kevés a női jelentkező, hogy az IT-s munkakörök ideálisak a családosok számára, hiszen az időbeosztás rugalmas, a feladatok pedig összehangolhatók a magánélettel. „Én szerencsésnek mondhatom magam, hogy olyan vállalatnál dolgozom, ahol figyelnek a worklife balance-ra és a legtöbb munkakört a rugalmasság jellemzi, a távmunka például már a covid előtt is jelen volt. A nemek arányának javítása érdekében vannak stratégiáink, amelyeknek szerves része a jól definiált karrierút: belső átképzésekkel például megteremtjük annak lehetőségét, hogy a TCS Hungary egyéb szakterületein dolgozó nők is kipróbálják az IT-ágazatokat, és legyen lehetőségük tervezett, ütemezett módon váltani” – tette hozzá.
A TCS Hungary már 21 éve nyújt digitális megoldásokat többek között pénzügyi, telekommunikációs és szállítmányozó cégeknek, illetve gyártásban, gyógyszeriparban érdekelt vállalatoknak. A magyar központ informatikai részlege több mint 60 kiemelkedő ügyféllel dolgozik: alkalmazásfejlesztő, üzleti folyamatelemző és más innovációs megoldásokat kínáló szakembereik kognitív üzleti folyamatokat, valamint IT-infrastruktúra és digitális transzformációs szolgáltatásokat támogatnak – legyen szó felhőalapú programozásról, adatelemzésről, mesterséges intelligenciáról, automatizációról, vagy minőségbiztosításról.
KIEMELT FONTOSSÁGÚ SZEREPET TÖLT BE A TEHETSÉGGONDOZÁS
A vállalat IT-s karrierre készülő tehetségek tömegét neveli ki, miközben ügyel a dolgozói diverzitásra, valamint a fejlődési lehetőségek megteremtésére. Simaházi-Tóth Emese a Forbes kérdésére azt is elárulta, a nemzetközi Top Employer Institute az év elején díjazta őket elsősorban szakmai és a személyes előrelépést támogató kezdeményezéseik miatt, hiszen elkötelezettek a munkavállalóik folyamatos képzése mellett – akár innovatív módszerek kialakításával, akár új tanulási platformokkal.
„Idén másodjára indítottuk el nyári digitális gyakornoki programunkat, melynek ötlete 2020-ban, a covid alatt fogalmazódott meg bennünk. Mivel ekkortájt számos cég részlegesen vagy teljesen bezárta irodáit, sok egyetemista diplomaszerzése került veszélybe, éppen a kötelező szakmai gyakorlat hiánya miatt” – idézte fel az IT igazgató. A végzősöknek lehetővé tették, hogy online, távoli hozzáféréssel (és ennek ellenére is megfelelő mentorálással) végezzék el a nyolchetes tréninget – először frontend, backend és data engineering területen, de legutóbb elérhető volt a devops és a tesztelés is. Az informatikai ismereteik találkoztak az üzleti szféra elvárásaival, és úgy tanulták meg az adott terület alapjait, hogy közben részt vettek egy szoftvertermék készítésében. A legjobban teljesítőknek már menet közben felajánlották, hogy részmunkaidőben náluk maradjanak, majd a tanulmányaik lezárásával új kollégaként csatlakozzanak hozzájuk.
A gyakornokok történeteiből kiderül, mekkora élmény nekik, hogy a TCS Hungary nemzetközi környezetében dolgozhatnak, így a világ minden tájáról találkoznak kollégákkal, akikkel egymást segítve tanulnak meg hatékonyan kommunikálni és projekteket végrehajtani, egy minden szempontból sokszínű csapatban. Hozzátette: amit minden egyes kollégától elvárnak, az az, hogy gyorsan beilleszkedjen a céges kultúrába, jól beszéljen angolul és szomjazza a tudást, mert a modern technológiák ismerete óriási lehetőségeket hordoz – mind Magyarországon, mind nemzetközi terepen. (X)
Idén is elkészítette amerikai anyalapunk a The Forbes 400 listát, benne az Egyesült Államok négyszáz leggazdagabb milliárdosával. A tanulság: gazdagból is lehet szegény. A listatagok összes vagyona tavalyhoz képest ötszázmilliárd dollárral kevesebb (most négybillió dollár), ebből 315 milliárdot a tech milliárdosok vesztettek el. Utóbbiakkal így is tele a top tíz. És soha ennyire nem volt még jó Elon Musknak lenni. Mármint anyagilag.