Sikeres élelmiszeripari vállalkozást létrehozni vidéken úgy, hogy kizárólag megváltozott képességű, fogyatékkal élő munkavállalókkal dolgozik valaki, nagy vállalásnak tűnik. Mészáros Andrea és a szekszárdi Kék Madár Alapítvány évtizedes rutinnal vágott bele a lehetetlennek tűnő küldetésbe. De a BeSweet csokoládémanufaktúra varázserejét nem is a nemes ügy, hanem az őrületes ízek, az egyedi dizájn és az üvegfalú látogatóközpontja adják.
Tejcsokoládé áfonyával és lime-mal, sóskaramellás krémmel, fehércsokoládés szederkrém tejcsokiban vagy fehércsokoládé eperrel és bazsalikommal, esetleg mákkal és citrommal. Nehéz elfogulatlanul írni a BeSweet manufaktúráról. Elvégre csokoládéról van szó. Ráadásul különlegesről, amit magyarok készítenek – hazai vagy etikus kereskedelemből származó alapanyagokból. És ez a kézműves csokoládé egy társadalmi vállalkozás terméke.
„Öten, eltérő szociális vagy szociálpolitikusi háttérrel dolgoztunk egy szekszárdi felnőttképző intézményben a 90-es években. Sok mindent láttunk, és volt összehasonlítási alapunk, mert mindannyian tanultunk külföldön is. Én Hollandiában, ahol abban az időben erős szociális, támogató rendszer működött, amit elsősorban a gyermekvédelem területén figyeltem meg. Mindenki mást hozott haza Szekszárdra” – meséli Mészáros Andrea, a Kék Madár Alapítvány és a Szekszárdi TÉR – Társadalmi Értékért Nonprofit Kft. nevű társadalmi vállalkozás vezetője, a BeSweet ügyvezetője.
Az akkori felnőttképzési intézetük igazgatója a megtakarítását fektette be, hogy barátaival és kollégáival 1997-ben megalapíthassák civil szervezetüket. Hamarosan azzal szembesültek, hogy rengeteg fogyatékkal élő gyereket nevelő családtól kapnak megkeresést, és hogy elsősorban vidéken nincs igazán lehetőség a speciális fiatal felnőttek elhelyezkedésére. Ezek az emberek hatszor–nyolcszor nagyobb valószínűséggel munkanélküliek, mint a többségi társadalom tagjai. Gyakran éveket töltöttek bezárva otthon a speciális iskolák és fejlesztések után, így amikor a Kék Madár Alapítvány a munkavállalásukban próbált segíteni, a nulláról kellett újrakezdeni velük mindent.
A Forbes legértékesebb magyar tulajdonban lévő cégek listájának 65. (TOLNATEJ Zrt.) és 70. (Tarr Kft.) helyén álló vállalatok együttműködésében épült fel a kelet-közép-európai régió legnagyobb félkeménysajt-üzeme, Szekszárdon. A közismert Tolle termékeket gyártó TOLNATEJ Zrt. az idén éppen 40 éves gyárát bővíti és reorganizálja. A 20 milliárd forintos beruházás részeként kialakított új csarnok kommunikációs hálózatát régi […]
A Forbes legértékesebb magyar tulajdonban lévő cégek listájának 65. (TOLNATEJ Zrt.) és 70. (Tarr Kft.) helyén álló vállalatok együttműködésében épült fel a kelet-közép-európai régió legnagyobb félkeménysajt-üzeme, Szekszárdon. A közismert Tolle termékeket gyártó TOLNATEJ Zrt. az idén éppen 40 éves gyárát bővíti és reorganizálja. A 20 milliárd forintos beruházás részeként kialakított új csarnok kommunikációs hálózatát régi partnere, a Tarr Kft. telepítette.
„A kapcsolatunk több évtizedre tekint vissza, ami már csak azért is természetes, mert mind a két cég szekszárdi kötődésű. Ha ilyen szolgáltatást szeretnénk igénybe venni, akkor miért is ne egy nagyon jó minőséget képviselő, mindenféle igényeinkre nyitott helyi partnerrel hajtsuk végre?” – mondta el kérdésünkre a TOLNATEJ Zrt. vezérigazgatója. Koller Attila hangsúlyozta: Kelet-Közép-Európa legnagyobb kapacitású félkeménysajt-üzeme jött létre, azzal az igénnyel, hogy „az élelmiszerbiztonságnak, valamint a gyártási és IT-feltételeknek akár 20–30 év múlva is meg tudjon felelni.”
Tarr János, a Tarr Kft. tulajdonosa és ügyvezető igazgatója kérésünkre felidézte: a két vállalat együttműködése akkor kezdődött, amikor a szekszárdi ipari parkban elkezdték kiépíteni az optikai gerinchálózatot. A Tolle termékek gyártója már akkor is tőlük kapott megbízható internet- és telefonkapcsolatot, míg legutóbb a Tarr Business üzletág szolgáltatásait igénybe véve rendelte meg tőlük az új csarnok üzleti kommunikációs hálózatának kiépítését. A Tarr Kft.-nek és a TOLNATEJ Zrt.-nek ez már a nyolcadik hasonló méretű, teljeskörű telekommunikációs projektje, és mivel egy élelmiszeripari infrastruktúrában is életbe vágó a folyamatos működés, semmit sem bízhattak a véletlenre.
„Amikor ott van sok ezer liter tej a tartályokban, kevés nagyobb baj történhetne annál, hogy az internetszolgáltatás késése, vagy belső hálózati hiba miatt leáll a feldolgozás. Már a tervezés során azon dolgoztak a kollégáim, hogy elegendő számú kamera, végpont és szünetmentes rendszer garantálja a működés folyamatosságát” – mutatott rá Tarr János. „Az üzembiztonság kérdése kritikus fontosságú, hiszen egy olyan hálózatban, amilyet a Tolle számára építettünk, bármilyen hiba is mérhetetlen károkat lenne képes okozni.”
Az ügyvezető igazgató elárulta: a több mint 8000 négyzetméteres, IP-alapon kommunikáló épületfelügyeleti rendszerrel felszerelt csarnokban és a hozzá tartozó konferenciateremben összesen közel tíz kilométernyi kábelt, 40 darab 4K felbontású kamerát és 30 darab, gigabites sebességre is képes wifi hozzáférési pontot telepítettek. Az üzemterület kommunikációs hálózatát előrelátó módon 25 gigabites adatforgalommal is megbirkózó gerinchálózattal látták el és ún. optikai gyűrűt is képeztek, amivel szavatolni lehet, hogy szálszakadás esetén se torpanjon meg a termelés.
„Kiemelt szempont volt a bővíthetőség szem előtt tartása és az, hogy egy olyan magas minőségű rendszert építsünk ki ügyfelünk számára, ami az IT- és üzembiztonságot, illetve a folytonosságot képviseli” – húzta alá Tarr János. A szélesebb körben negyedmillió lakossági ügyfele miatt ismert és elismert Tarr Kft. újabb fontos mérföldkőnek, egyben kiváló referencia projektnek tartja a Tolle üzemében végrehajtott hálózati infrastruktúra kiépítését. A Tarr Business jelenleg mintegy 5 ezer vállalati ügyfelet szolgál ki, de készen áll rá, hogy ezt a kört tovább bővítse.
Írta: Litkai Gergely Mire fordítjuk rendelkezésre álló erőforrásainkat a globális polikrízis esetében? Növekedésre, mitigációra, adaptációra? Leegyszerűsítve, ha autónkkal egy betonfal felé tartunk százötvennel, miben bízunk? Fokozzuk a sebességet, hátha átviszi az autó a betonfalat? Megkísérelünk fékezni és elrántani a kormányt? Vagy csak bekötjük a biztonsági övet? Az első elképzelés talán józan paraszti ésszel kizárható, egy ilyen ütközést nehéz túlélni, ráadásul a betonfal […]
Schneider Electric
2023 December Támogatói tartalom Schneider Electric
Világszerte tarol a streaming, a nyaraláson készült fotók és videók szinte azonnal mennek a közösségi felületekre és a felhőtárhelyekre. Nincs ez máshogy a vállalati oldalon sem, folyamatos a digitalizáció, a mesterséges intelligencia pedig alapjaiban formálja át a világot. Ezek a megatrendek minden korábbinál nagyobb kihívás elé állítják az adatközpontokat világszerte, hiszen úgy kell megoldani a […]
Hiába ír valaki nagyon jól, ha nem tudja eladni magát. Nem véletlenül hívják Álomgyárnak a magyarok kedvenc ponyvaregényeit, több mint másfél milliárd forintos üzlet lett az álneves szerzőkből és romantikus-erotikus kötetekből. Gönczi Péternek és Nagypál Viktornak határozott elképzelése van a könyvkiadásról. Kultúracsinálás, vagy kőkemény marketing?
Viktoriánus épületek, felhőkarcolók, bádogházak – együtt adják a dél-afrikai Fokváros szépségét. Október végi, tavaszi napsütésben fedeztük fel a modern belvárost, és kirándultunk a környéken is. Nem is akármivel indultunk útnak, kipróbáltuk az Audi Q8-as terepkupé legújabb verzióját.