3 év alatt már hárommillió kiszállított rendelésen is túl jár a Kifli.hu, mely a Rohlik Group tagjaként kezdte meg működését Budapesten ésąą vonzáskörzetében 2019-ben. A csoport már öt országban van jelen, a különböző vásárlói kultúrával és gazdasági helyzettel rendelkező területeken működő leányvállalatok egy egységes vállalati recept alapján dolgoznak. Meg akarjuk változtatni az élelmiszer-kereskedelmet Európa-szerte” – […]
3 év alatt már hárommillió kiszállított rendelésen is túl jár a Kifli.hu, mely a Rohlik Group tagjaként kezdte meg működését Budapesten ésąą vonzáskörzetében 2019-ben. A csoport már öt országban van jelen, a különböző vásárlói kultúrával és gazdasági helyzettel rendelkező területeken működő leányvállalatok egy egységes vállalati recept alapján dolgoznak.
Meg akarjuk változtatni az élelmiszer-kereskedelmet Európa-szerte” – mondja Klekner Péter, a Kifli.hu ügyvezetője. A következő cikkben a siker receptjét szedte pontokba, hiszen, mint mondja, ez nem szigorú üzleti titok.
2023 már tényleg a mesterséges intelligencia (MI) éve lehet. Íme, tíz jel rá.
1. Szélsebesen demokratizálódik az MI, már a mindennapokban is giganépszerű. ChatGPT csetbot: 1+ millió felhasználó – mindössze 5 nappal az indulás után. DALL-E képgeneráló: 3+ millió felhasználó – napi több mint 4 millió létrehozott kép.
2. Hódít a generatív MI, pár szavas leírásból ma már mindenki generálhat magának szöveget, képet, hangot. A piac is rákapott.
3. Egyre hétköznapibb felhasználási területeken lép szintet a technológia. – szövegírás – képalkotás – robotaxik – keresőmotorok – egészség – szépségápolás – kódolás
4. 5 év alatt 2,5-szer több cég kezdett el valamilyen szinten MI-t használni. Igaz, álltunk már jobban is.
5. Őrületes tempóban nő a legfontosabb MI rendszerek betanítására használt számítási kapacitás (petaflopsban mérve).
6. A cégek közel kétharmada tervez többet költeni MI-re a következő három évben. MI-piaci bevételek 2022-es jóslat: 432,8 milliárd dollár 2023-as jóslat: 500+ milliárd dollár
7. 2015 és 2020 között évi 65%-kal csökkent egy GPT-3 méretű MI-modell betanítási költsége – 875 millióról 4,6 millió dollárra. A 2030-ra jósolt költség csupán 500 dollár. 2015: 875 millió dollár 2020: 4,6 millió dollár 2030: (becslés) 500 dollár
8. A Microsoft is nagyot gurítana: újabb dollármilliárdokat fektetnek be az OpenAI-ba, a pletykák szerint az összeg 10 milliárd dollár, amivel 49 százalékra nőne a részük a kutatólaboratóriumban.
„Minden Microsoft-termékbe be fogunk ültetni a ChatGPT-hez hasonló MI-funkciókat”
– Satya Nadella vezérigazgató a davosi Világgazdasági Fórumon
9. Ezzel párhuzamosan egyre több kérdésben kell rendet tenni. Például: – Hogyan szabályozható, hogy az MI bizonyos társadalmi csoportokra nézve ne hozzon elfogult döntéseket? – Etikus-e akár hétköznapi, akár programozói, akár akadémiai, egyetemi munkához MI-t vagy csetbotot használni? – Nem veszélyezteti-e a kreatív szakemberek állását a kép- és szöveggeneráló MI-rendszerek használata? – Nem segíti-e még inkább az algoritmusok fejlettségi szintje az autokrata politikusok, vezetők térnyerését?
10. Egyre több a magyar MI-sikersztori is. Minden idők legnagyobb, nem tőzsdei bevezetéssel véget érő magyar startupexitje:
Kishonti László hobbiból programozott, és nagyon érdekelte, hogyan működik a mobiltelefonok csipje. Kíváncsisága és a meggyőződése a globális autóipar legmagasabb szintjére repítette. Így vásárolta fel a hatalmas Stellantis a nagyon okos aiMotive-ot. Egy háromszázmillió dollárosra becsült üzlet belülről.
A világ legjobb (?) indiai étterme meglepő módon nem Indiában van, hanem egy olyan városban, ami nem épp a szívem csücske. De ez az étterem olyat tud, amit még az anyaországban sem tudnak.
Léhűtők, csavargók, kurvák, művészek és egy igazi Kurázsi mama Nagybányán, az első világháború végén. Románnak vagy magyarnak jó most lenni? És vajon meg tudja-e védeni magát egy kis közösség a rajta átsuhanó történelmi vihartól? Kályha Kati – avagy az erős nők – drámája a Radnótiban.