Nehezen talál munkát a kezdő diplomás, ha névtelen tanintézményben végzett, és befolyásos szülei sincsenek. Garrett
Lord nekik építette föl a Handshake-et. Diák-LinkedInje már legalább 400 millió dollárt, 1400 regisztrált tanintézetet és tizenkétmillió diákot tud felmutatni. De túléli-e, ha a vállalatok felvétel helyett leépítenek? Az amerikai Forbes cikke.
Írta: Kristin Stoller / Fordította: Zsadon Béla
A huszonkét éves Garrett Lordnak sikerült a már-már lehetetlen: a Stanford- vagy MIT-féle elit egyetemek és gazdag szülőktől örökölt kapcsolatok előnyei nélkül, pusztán hideghívásokkal (vagyis hidegmailekkel) összehozott egy nyári gyakorlatot a Szilícium-völgy akkor legmenőbb adatbányász startupjánál, a Palantirnál.
Egy informatikushallgatónak a felső-tó-parti Houghton városka műegyeteméről – a Michigan Technological Universityről – egy állás ennél a CIA-hátterű cégnél belépőjegy lenne a nagypályára. Oda, ahol remek melók várnak kockatőkén hizlalt szoftverunikornisoknál mesés fizetésekkel és részvényjuttatásokkal. A 185 centi magas középnyugati gyakornok 2012 májusában kezdett a Palantir washingtoni irodájában, és hamarosan komolyan elbizonytalanodott. Rajta kívül tizenöt gyakornok volt még, és mind mintha egy másik univerzum szülötte lett volna. Mindegyik neves egyetemre járt, és folyvást high-end kutatási projektjeikről diskuráltak, máskor meg európai vakációjukkal hencegtek. Lord csak egyszer járt külföldön, még kiskamaszkorában átugrottak Kanadába megnézni egy hokitornát.
Grandiózus rendezvénnyel ünnepelte 15 éves születésnapját a Foldana Group, amely eseményt számos vállalatvezető mellett a montenegrói köztársasági elnök is megtisztelte jelenlétével. Dr. Balla Róberttel, a cégcsoport ügyvezetőjével a kezdetekről, a külföldi nyitásokról és a belföldi ingatlanfejlesztésekről beszélgettünk. Dr. Balla Róbert a jogi egyetem elvégzése után belesodródott a társasház-kezelés világába. „Kezdetektől fogva a társasházak pénzügyi rendbetétele […]
Grandiózus rendezvénnyel ünnepelte 15 éves születésnapját a Foldana Group, amely eseményt számos vállalatvezető mellett a montenegrói köztársasági elnök is megtisztelte jelenlétével. Dr. Balla Róberttel, a cégcsoport ügyvezetőjével a kezdetekről, a külföldi nyitásokról és a belföldi ingatlanfejlesztésekről beszélgettünk.
Dr. Balla Róbert a jogi egyetem elvégzése után belesodródott a társasház-kezelés világába. „Kezdetektől fogva a társasházak pénzügyi rendbetétele volt a célom: legyen meg a pénzügyi biztonság és be legyenek hajtva a kintlevőségek” – meséli.
A Foldana sikertörténete 15 évvel ezelőtt kezdődött; a cég, amelyet 300 ezer forinttal alapítottak, mára már több milliárdos árbevételt produkáló cégcsoporttá nőtte ki magát.
A 2008-ban alakult Foldana Group négy évvel később nyitott a követeléskezelés felé, ami egy nagyobb, közel 60 millió forintos informatikai fejlesztést is igényelt. „A követeléskezelésre egy egyedi konstrukciót építettünk fel. Alapvetően abban különbözünk a konkurensektől, hogy nálunk egy adott területen jelentkező követelést az adott terület szakértője intéz. Ennek köszönhető, hogy amikor hozzánk fordulnak a megbízóink adósai, akkor szakmailag maximálisan felkészült kollégákkal tudnak egyeztetni a fizetés átütemezéséről, illetve a részletfizetés kondícióiról. Mindennek köszönhetően mostanra 60 százalék körüli a sikeresen behajtott kintlevőségek aránya.”
Az ingatlanfejlesztésbe 2013-ban – egy akkor megnyíló pályázati forrásnak is köszönhetően – kóstolt bele a cég, amikor is saját irodaházat építettek. „Kezdetben csak az első két szintjét foglaltuk el a 850 négyzetméteres irodaháznak, ma már az egészben mi vagyunk. Ezt követően 2015-ben, amikor láttuk, hogy az ingatlanpiac elindult felfelé, elkezdtünk egy társasházat építeni, majd utána jött a következő hasonló projekt.”
Az ingatlanberuházások kapcsán keresték meg a cégcsoportot egy montenegrói ingatlan eladásával. „A személyes megtekintés után nem tudtunk volna olyan árat mondani rá, ami nekik is elfogadható lett volna” – meséli dr. Balla Róbert. Aztán szerencsés véletlenek sorozataként összeismerkedtek Magyarország montenegrói nagykövetével. „Két hónappal később a Nagykövetség szervezésében prezentáltuk a Foldanát egy B2B találkozón, a jelen lévő helyi vállalatvezetők érdeklődtek tevékenységünk iránt, aminek a vége az lett, hogy eldöntöttük, a külpiacra kell lépnünk.” A Foldana 2019 februárjában nyitotta meg montenegrói kirendeltségét, ami jelenleg az egyetlen követeléskezelő cég az országban. Ennek okaként az ügyvezető azt látja, hogy a nagy cégeknek a montenegrói egy túlságosan kicsi piac, ennélfogva nem látnak benne akkora potenciált, hogy megérje vele foglalkozni. Ezt követően a cég – szintén egyedüliként az országban – megszerezte a Montenegrói Központi Bank engedélyét a követelésvásárlásra és a faktoring tevékenységre.
Mindezeknek köszönhetően rövid idő alatt hatalmas követelésállományt sikerült megvásárolnia a Foldana Groupnak Montenegróban. „Jelenleg több mint 80 millió euró követelésállományunk van, melyek 80 százaléka ingatlanfedezettel van biztosítva.” Mostanra a Foldana Group lett a harmadik legnagyobb befektető Montenegróban. „A montenegrói piacon három év alatt el tudtuk azt érni, amit a magyarországin 12 év alatt” – meséli az ügyvezető. Ezek után nem meglepő, hogy a Foldana legutóbb – montenegrói partnereinek javaslatára – Boszniában nyitott irodát, és elkezdték a tapogatózást más országok felé is. Unatkozni azonban addig sincs idő: éppen ezekben a hetekben adják át a cégcsoport legújabb büszkeségét, egy, a 13. kerületben épült négycsillagos szállodát és apartmanházat.
Az autóiparban rég bevált szokás, hogy a gyártók magukhoz ragadják a használt autók eladását, és cégcsoporton vagy márkán belül tartják, ahogy például a Mercedes teszi a Jahreswagennel vagy a BMW a Premium Selectionnel. Az óraiparra ez eddig nem volt jellemző, de úgy tűnik, most nagyot fordulhat az ipar.
Koligyer Zoltán nyolcéves koráig még biciklit sem látott, ma már milliárdos kerékpárgyára van az Alföldön. A Koliken bringabizniszt néhány éve már a második generáció felügyeli, és a kiskunhalasi üzemben éppen az exportot és az elektromos kerékpárokat célozzák meg.
Modern Sport Akadémiátok a gödöllői MATE-GEAC egyesülettel az országban elsőként egyetemi vízilabdacsapatot rakott össze, méghozzá pár nap alatt, a helyi uszoda megnyitása után. Az amerikai profi egyetemi sportcsapatok nyomdokába léptek?Állami uszodának kezdték építeni, de végül a gödöllői agráregyetemé lett, így aztán megegyeztünk, hogy egyetemi keretek között is felépítjük a vízilabdacsapatot. Szuper lendületet hozhat, erős fejlődési lehetőség az egyetemi […]