Tényleg a legjobb volt
Megcsináltuk az eddigi legjobb, legkedvesebb, legtöbb jegyeladást hozó Legyél Jobb! Napunkat. Forbes.hu-s beszámolók és sok más élmény.
Megcsináltuk az eddigi legjobb, legkedvesebb, legtöbb jegyeladást hozó Legyél Jobb! Napunkat. Forbes.hu-s beszámolók és sok más élmény.
Ha már megvetted, csak jelentkezz be!
Mit tud a Bocuse d’Or győztese a gyakorlatban? A rangos verseny kapcsán mindig azt emlegetjük, hogy milyen jól szimulálja a valós, mindennapi éttermi feladatokat. Megnéztük hát a győztes csapatot hazai terepen.
Az mondjuk nem akkora meglepetés, hogy éppen Dániában bukkanunk rá az idei lyoni győztes, Brian Mark Hansen éttermére, hiszen Linekerrel együtt skandálja manapság már minden magyar óvodás, hogy a Bocuse olyan játék, ahol 24-en főznek öt és fél órán át, és a végén a dánok nyernek. Az sem teljesen véletlen, hogy épp az új északi konyha epicentrumának közvetlen közeléből, Koppenhága környékéről kerül ki a győztes, még az sem, hogy van azért egy Michelin-csillaga is (bár kettőt érdemelne), az meg végképp nem, hogy erőteljesen franciás felhangok és luxusalapanyagok uralják a kóstolómenüt. És természetesen tökéletes szaktudás, magabiztos technológiahasználat, na, meg kellő kreativitás.
Most, hogy némiképp elszpojlereztem, menjünk bele a részletekbe. Már a belépés is üdítő: a 17. századi fogadó hófehér épületéhez ugyanis gyönyörű kerthelyiség tartozik, tökéletes helyszín az enyhe dán nyárban. Nagyon stimmel a hangsúly a szerviz és az ételek között: humor és elegancia ötvözete jellemzi mindkettőt. Prémium alapanyagok a kaviártól a kaviáron át a kaviárig (na jó, bekerül azért egy kis királyrák, homár és bárány is), de senki sem veszi túl komolyan magát, nincsenek eltartott kisujjak, csak elégedett mosolyok, és néha akár hangos nevetés is. Erőteljes, bátor ízek, rengeteg vaj és tejszín, de azért egy pici északiasság frissíti a franciás, klasszikus vonalat. És mindig megvillannak a szezon finomságai is, legutóbbi ottjártamkor például a – hozzánk képest késői – zöldborsó, eper és spárga triója is.
Milliárdos tulajdonosok, külföldi befektetők, ma is gyógyító orvosvállalkozók és kevéssé ismert orvosok vagy üzletemberek is mozgatják, formálják, fejlesztik a hazai magánegészségügyet. Régiós szinten még mindig nem túl robusztusak a számok, de az első harmincba már csak milliárdon felüli árbevétellel lehet bekerülni. Lista.
Mit jelent ez valójában? – kérdezi tőlem egy külföldi befektető. Azt, hogy már nincs Népszabadság, Index, Origo, nincs CEU, és most elesett a Libri is, válaszolom. A Mathias Corvinus Collegium (MCC) nem a profitért vette meg az ország könyvpiacát boltokkal és kiadókkal is uraló hálózatot, hanem hogy valódi célját támogassa. Az állami milliárdokból óriásira növesztett alapítvány azért jött […]
Fenntartható működés, környezetvédelem, kibocsátáscsökkentés – csak néhány az utóbbi évek hangzatos kifejezései közül. Ellenállóképesség az energiaválsággal szemben, ellátásbiztonság, megújuló energiák felhasználása – ezek pedig napjaink legégetőbb témakörei. Hogyan lehet ezeket úgy összekapcsolni, hogy a vállalatok számára kézzelfogható üzleti előnyökkel is járjanak? Erről beszélgettünk Petr Hermann-nal, a Schneider Electric Délkelet-Európáért felelős vezérigazgatójával. Mi lehet a hosszú […]
A korallzátonyok a bolygó egyik legváltozatosabb ökoszisztémáját alkotják. Sok európai ember számára a korallok csupán egzotikus látványosságot jelentenek nyaralásaik során, hiszen igazán lenyűgöző, színes látványt nyújtanak a kristálytiszta tengervizekben. Ennél azonban jóval fontosabb feladatuk van. Menedéket nyújtanak számos tengeri élőlény számára, illetve létfontosságú szerepük van a tengeri és a szárazföldi élet fenntartásában. Milyen lépéseket tehetünk […]