Címlapon Alföldi Róbert, közéletről, művészetről és a jó életről beszélgettünk vele. Interjút készítettünk Havadtőy Sámuel festőművésszel és Vecsei Zsófi kalaptervezővel. Utánajártunk, miért hasznosak a férfi önismereti körök, Indiában a könyves világba pillantottunk be, Szlovéniába pedig vadvízi SUP-ozni mentünk. A nyári Forbes Life-ot ajánljuk – keresd a polcokon!
A színház nem veszít a varázsából Alföldi Róbert a jelenünkre reflektáló színházban hisz, és kötelességének érzi, hogy kiálljon az igazságtalanságok ellen. Az Átrium és a Centrál Színház a bázisa, de sok más helyen is játszik, rendez, filmet is forgatott. Rozi kutyáját mindenhová magával viszi, együtt jöttek el hozzánk is. Kérdezett: Tiefenthaler Eszter
Intuíciója nincs, de jobban lát Ha voltak kétségeink, hogy mire jó a mesterséges intelligencia, egy egészen biztos válaszunk már van: pontosabbá tudja tenni a rákszűréseket. A mellrákszűrésnél már konkrét eredmények vannak, méghozzá egy magyar fejlesztésnek és egy magyar orvoscsoportnak köszönhetően. A fejlesztővel és az új technológiát már használó orvosokkal beszélgettünk. Írta: Árvai Magdolna
Eleinte szimpla zabigyereknek tűnt: a luxusdivatmárka megveszi a világ legkarizmatikusabb séfjét, és rengeteg pénzt keresnek a turistáktól hemzsegő Firenzében. Aztán persze hamar kiderült, hogy Massimo Bottura pont attól olyan népszerű, hogy csak szerelemgyerekei vannak.
A helyszín, a Piazza della Signoria Firenze főtere, a város pedig olyan népszerű – méltán –, hogy már szezon előtt is zsúfolásig megtelik tengerentúli turistákkal. (Floridaiak csak óvatosan: a téren van egy pucér Michelangelo-szobor is, a híres Dávid másolata!) Szinte bármit el lehetne nekik adni ezzel a két branddel, de sem a Gucci, sem Bottura nem attól lett ilyen erős márka, hogy a bármit szeretné eladni.
Massimo Bottura nemcsak a filozófiai-gasztronómiai háttértartalom kifejlesztésében bitang erős, hanem a megfelelő emberek kiválasztásában is: a japán–mexikói séfpáros, akik egyébként a magánéletben is párt alkotnak – már született is egy fúziós kislányuk –, meglepő, de tökéletes választás.
Karime López és Kondo Takahiko nem félnek attól, hogy idegen földön kell bizonyítaniuk, számukra a toszkán örökség és a legkiválóbb toszkán alapanyagok izgalmas játékot jelentenek. (Nyelvi) botladozásaikkal játszanak is, erre remek példa a cannoli, ami cannelloni szeretne lenni, ezért a szicíliai sütemény tésztája cannellini babból készül, így aztán csak látszólag édesség, mert valójában marharaguval van töltve.
Az ételek megalkotásakor bátran merítenek japán és mexikói kultúrájukból is, látványosan lubickolnak a sokszínűségben, és ez az öröm a vendégekre is hamar átragad, ahogy megkóstolják az ételeiket. Nem véletlen, hogy már a nyitás utáni évben, 2019-ben Michelin-csillagot kapott az étterem, de a látogatásaim alapján a fejlődés azóta is töretlen.
A firenzeiek „szent tehenét”, az oltógyomorból készült lampredottót sem tisztelik. Ízében és állagában is fantasztikus reprodukciójuk tőkehaltokából (főleg a baszkoknál és spanyoloknál tartják hatalmas becsben ezt a csupa kollagénből álló falatot) és homárbisque-ból (pörköltszaftot imitálva) készül. A mexikói ropogós tostadára (pirított tortilla) adriai bonitó hal kerül, franciasalátájukra ánizsos ízű siszóhab, bele pedig kaviár…
Az évek során a viccesnek tűnő projektből nagyon komoly, megalapozott, gasztronómiailag értékes menü állt össze, megérdemli a teljes figyelmet, de be lehet ülni egy kis jókedvű eszegetésre is. A reneszánsz Firenze tökéletes kiegészítője.
Copy General, Antikvárium.hu
és a régió egyik legnagyobb biotech exitje – tevékeny harminc év áll Duda Ernő mögött. A hajdani nyakkendős vállalkozó hülyegyerekből kiforrott üzletember, majd sok milliárd forintot forgató üzleti angyal lett. A Szegedről világsikerre vitt Solvo után megint nagy dobásra készül. Ami a gyengesége, az a legnagyobb erénye is: indító típus, nem üzemeltető.
Van, aki a Nem akarok beleszólni trióból ismer, más a Vegamama csatornádról, vagy akár a mesekönyvedről. A Banán és a cserebere is kicsit a fenntarthatóságról mesél. Nem lehet könnyű mindig újat mondani. Nem unod néha a zöld témát?Magamat szoktam néha unni. (Nevet.) Az a nehéz, hogy ha belemegyek a konkrétumokba, akár hatórásra is nyúlhat egy vidó vagy interjú, ha meg a felszínen maradok, könnyen megreked azon […]
Litkai Gergely a környezetvédelemben nem ismer tréfát. Vagyis mégis, sőt. A humorista (erdőművelő és fenntarthatósági menedzser) zöld témában standupol, videófilmeket és podcastokat készít, és a Dumaszínháznál is egyre komolyabb fenntarthatósági céljai vannak. Pedig volt idő, amikor úgy használta a légi közlekedést, mint más a 9-es buszt.