Turán Eszter Martens bakancsos punkrajongó, rámenős producer és önmegvalósításra váró filmes. Cége, a Moviebar Productions Los Angeles-i irodával a háta mögött olyan rendezőket hoz Magyarországra, mint az Oscar-díjas Chloe Zhao, közben Eszter rendezésével a budapesti underground zenei közeg örökségét vitte filmre. De egy ideje már az a célja, hogy a kompromisszumok nélkül önazonos, formabontó filmeseknek adjon lehetőséget. Mint amilyen ő.
Feltűnő önbizalommal nyújt kezet Buda egyik legszebb részén lévő irodájában. Kis időt kér, edzésből jön, és ma még nem evett. Apró kutyája, Travis a nyomában, az amerikai rapper Travis Scott után nevezték el. Karizmájából is lejön, de a beszélgetést is ezzel kezdi: nem érdekli a „fake it until you make it” elv, amire egész Hollywood épül (vagyis, hogy addig játszd meg magad, amíg te magad is elhiszed, hogy olyan vagy).
Turán Esztert több mint négyszáz reklámfilm, harminc filmes és tévés projekt gondozása után most már az motiválja, hogy a maga ötletéből megvalósuló produkciót nemzetközi vásznakon, platformokon lássa, és hogy más izgalmas alkotóknak is segítsen ezt elérni.
Azért is, mert mindenkinek alanyi jogon volt karrierje a családjában. Édesanyja, Venczel Andrea elismert kardiológus, édesapja, Turán Róbert dramaturg, aktív rendszerváltó értelmiségi, nagyapja, Turán Pál Kossuth-díjas matematikus, nagynénje, Venczel Vera Jászai Mari-díjas színművész. A családi pedigré miatt – vagy épp annak ellenére – korán kialakult Eszterben, hogy neki is meg kell mutatnia a világnak, hogy ki is ő, és mire képes.
Míg az év eleje a nagy bejelentésekről és az újdonságokról szól, az év vége a vásárlásokról, a gyűjtemény-újragondolásokról. A nyár meg inkább a társasági eseményekről és az utazásról. Ha az idei szezont nem is kezded egy új óra megvásárlásával, a jelenlegit érdemes vízmentességtesztre elvinni valamelyik órásműhelybe.
Írta: Schwarz Gábor, Zsigmond Viktor
Ha a nyarat hajón, esetleg utazással, de mindenképpen a víz közelében tervezed tölteni, jól jönnek búváróra-javaslataink. Az itt bemutatott darabok vízben is helytállnak, és a hozzáértők is elégedetten fognak csettinteni, ha meglátják valamelyiket. A modellek mindegyike jól harmonizál sportos vagy sportosan elegáns öltözékkel is.
Zelos Swordfish Sage Green Ez a feltörekvő, óramániákusok körében egyre ismertebb márka Elshan Tang fejéből pattant ki, és vált valóra 2014-ben. A márka figyelemkeltő búváróráiról híres, zászlóshajója a Swordfish széria. Ez a darab a megengedhetőbb szegmensbe tartozik, ára 399 dollár. Ezért a pénzért tömör acéltokot és szíjat kapunk megbízható, igásló szerkezettel, a Seiko NH35-tel. Korona nélkül 40 milliméter, így a kisebb csuklókon is jól mutat, pláne ezzel a színvilággal. Vízállósága 200 méter. Az üveg nehezen karcolható zafírüveg.
Swiss D1ver D1ve Egyelőre széles körben nem ismert óramanufaktúra, azonban ez vélhetően változni fog. Dizájnjának, nagy, korona nélkül 45 milliméteres méretének, héliumszelepének, valamint 1000 méteres vízállóságának köszönhetően egy vérbeli búváróra tulajdonságait ötvözi. Ára 1590 dollár, nem kevés, de teljesen érthető. Ennek is zafírüvege van, továbbá kerámiabetétes forgatható lünettája, amivel nyomon lehet követni a merülések idejét.
Tudor BB58 A maga 1,6 millió forintos árcédulájával a középmezőnyben foglal helyet. Dizájnja örökzöld, és közkedvelt. Ennek a modellnek is 200 méter a vízállósága, valamivel kisebb, korona nélkül 39 milliméter. Véleményem szerint ez az ideális karóraméret. Régies stílusjegyei vintage óra hatását keltik, de ez csak a látszat. A tokban a gyár egyik legújabb, házon belül fejlesztett szerkezete található, az MT5402. Ez a szerkezet van több másik órában is, például különböző Fortis vagy Breitling modellekben is. Hetven óra járástartaléka hétköznapi felhasználatra több mint elég.
Omega Seamaster Diver 300M Ki ne ismerné James Bondot, a világ leghíresebb titkosügynökét? Gondolom, az sem meglepetés, hogy a 007-es mindig Omega márkajelzésű órát visel a csuklóján. Emiatt számos különkiadás látott már napvilágot a svájci gyártónál, a legtöbb ebből az alap 300M szériából született. Bond kedvencének 300 méter a vízállósága. Átmérője korona nélkül 42 milliméter, vagyis nem a legnagyobb a felsorolásunkban, de nem is a legkisebb – mondhatni tökéletes arany középút. Az Omega egyik legjobb, 8800-as chronometer szabványú szerkezete ketyeg benne, 55 óra járástartalékot nyújt. Ára kb. 2,5 millió forint, ezzel el is foglalta a dobogó második helyét.
Rolex Submariner Minden órás ismeri, a szakavatott szemnek messziről felismerhető, minden stílushoz jól illeszkedik. Mérete korona nélkül 41 milliméter, Oystersteel acélból készül, aminek még a csillanása is más, mint a többi, hagyományos acélé. A Rolex legfrissebb szerkezeteivel szerelik: automata felhúzású, járástartaléka 70 óra. Ára 9500 euróról indul, de igencsak megugrik, ha némi aranyat is kérünk bele.
Mégis melyiket? Ha igazán megnyerő, extravagáns külsőre vágysz, a Seamaster a te órád. Kicsit visszafogottabb modellt keresel, de fontos a luxusminőség? Akkor biztos, hogy a Tudort választanám a helyedben. Azt akarod, hogy az órád ne legyen „tömegtermék”, viszont tudsz többet áldozni a projektre? A Swiss D1ver lehet a megoldás. Ha óvatosabban költenél, de nem akarsz lemaradni semmiről, érdemes szétnézni a Zelos háza táján. Ha pedig a legjobb, mindenki által elismert órát keresed, a Rolex a tökéletes választás.
Borús időt jósoltak május elejére, de a szűrt napfény erejét így is érezzük a bőrünkön, ahogy a langyos, ám erős szélben gyalogolunk már több órája Málta sziklás partvidékén. A brit uralom idején egykori védműnek épült Victoria-vonalak mentén számtalan elhagyatott erőd maradványa, egyik-másikon Private, no entry felirat. (Valahogy az otthoni NER-es kastélytulajdonosok jutnak az eszembe.) Pedig milyen jó célpontok lehetnének […]
Két dolog, ami mindenkiből kihozza a pénzgurut. Ezért is érdemes pár dolgot tisztába tenni, nehogy megégesd a kezed. Pörög rendületlenül a Forbes.hu, mutatunk három (vagyis négy) izgalmas anyagot.
Jane Goodall már gyerekkorában is plüsscsimpánzzal aludt plüssmaci helyett, aztán antropológus lett, és a természettel kezdett foglalkozni. A globális ikon és bestseller író még nyolcvankilenc évesen is azért küzd fáradhatatlanul, hogy végre ráébredjünk felelősségünkre.
A fenntarthatóság egyre fontosabbá válik napjainkban, ahol az erőforrások korlátozottak, és az emberi tevékenységek hatása a környezetre egyre súlyosabb. A fenntartható fejlődés az az előremutató út, amely képes megfelelni a jelenkor igényeinek anélkül, hogy károsítaná a jövő generációk lehetőségeit ugyanezen erőforrások használatára. Az ENSZ Fenntartható Fejlődési Célok (SDG) kerete globális iránymutatást nyújt a fenntarthatóság eléréséhez. […]