A bérszakadék stagnál, az elégedetlenség egyre aggasztóbb, a főbb technológiai területeken pedig továbbra sem kapnak igazán lehetőséget a munkavállaló nők. Lesz valaha megoldás?
1. Nők vezető tisztségekben a legnagyobb cégekben: Magyarország: 17,9% Uniós átlag: 21,1%
2. A 25–54 éves magyar nők 12,8 százaléka nincs jelen a munkaerőpiacon – a férfiaknál ez az arány 6,3 százalék (2021-es adat). A fő okok: 7,6% gondoskodási kötelezettségek, családi okok 2,4% betegség vagy fogyatékosság 2,8% egyéb
3. Évről évre nő a nőket érintő diszkrimináció és mikroagresszió a munkahelyeken. Az esetek csupán 31 százalékát jelentették a cégnél.
Hétköznapi emberek nem hétköznapi munkákról – vagy pont hétköznapiról, csak nem mindennapi történetekkel. A Forbes.hu-n elindított Szeretem a munkám rovatban olyan munkavállalók mesélnek sikerről, fizetésről, lemondásokról, akik szenvedélyesen szeretik a hivatásukat. Három cikket is ajánlunk.
Balázs – építőmérnök
Siegler Balázs a világ legnagyobb darus hajóin dolgozik, ahol a mozgásban lévő elemeket az Eiffel-torony méreteihez hasonlítják. Munkájának részeként külső szemmel alig látható tengeri szerkezeteket tervez, az elkészült építmények jó részét elnyeli a tenger. Egy véletlennek köszönhetően került a hollandiai egyetemi évek alatt egy tengeri építkezéssel foglalkozó céghez. Jelenleg egy szélerőműpark munkálataiban vesz részt Skócia partjainál, akár hatvanméteres mélységben álló szélturbinák alapozását építik.
Detti – logopédus
Horváth Detti főállású logopédus, délelőtt állami intézményben fejleszti fogyatékossággal élő gyermekek beszédét, délután magánórákon és a közösségi médiában tanít kisgyerekeket visszabeszélni. Csak pár éve kezdte pályáját, de utazó logopédusként már egészen kirívó esetekkel is találkozott, ekkor döntötte el, hogy munkahelyet vált, és a fővárosba költözik. Szakterülete a beszédindítás, a magánórák mellett online konzultációkat tart kisgyermekes szülőknek, közben rendületlenül építgeti Tiktok- és Instagram-profilját is: már tízezrek követik.
Alexandra – járműfényező
Füzesabonyi műhelyében ma már egyre ritkábban lepődnek meg a megrongálódott autóval beállító kuncsaftok, amikor Bencze Alexandra színes munkaruhájában üdvözli őket. Vendéglátásból váltott, mivel szabadságra vágyott, a járvány alatt az utolsó OKJ-s képzések egyikére iratkozott be, hogy elsajátítsa a járműfényezés alapjait. Munkája mellett mezőgazdasági mérnöknek tanul Gyöngyösön, jövőjét mégis az autók körül tudja csak elképzelni. Bár vendégköre mostanra kialakult, mégis annak örül igazán, ha az ismerős arcok minél ritkábban térnek vissza hozzá.
Szereted a munkád? Különleges, extra feladatokkal teli, kevesen tudnak róla? Vagy egyszerűen csak nagyon félreértik a széles nyilvánosságban a munkád? Ha szenvedélyesen szereted, és szívesen mesélnél fentekről, lentekről – legyen a munkád Magyarországon vagy külföldön –, írj a tema@forbes.hu-ra „Szeretem a munkám” tárggyal, és felvesszük veled a kapcsolatot. Röviden indokold meg, miért szeretnél beszélni a munkádról, és vázold, miből áll egy napod vagy heted.
„A kollégák küzdenek, mint malac a jégen.” Ezt a covidjárványban mondta nekünk egy interjúban. Azóta jött háború, energiakrízis, óriási infláció, a tejtermékek a duplájára drágultak. Most mit csinálnak a kollégák?Most? Vészhelyzet van. Ez teljesen abnormális, tervezhetetlen állapot. Én értem, hogy van olyan, hogy üzleti terv, de ki a csuda tudta volna ezt lemodellezni? A legnagyobbak is milliárdos veszteségeket fognak elszenvedni, nagyon komoly […]
Rendezett gyümölcsligetek, hangulatos kisvárosok, jó konyha. Az Ibériai-félsziget keleti partvidéke, a valenciai régió nagyjából mindent tud, amire egy utazónak szüksége lehet, az itteni időjárás pedig háromszázharminc napsütéses nappal – a perzselően forró nyarat leszámítva – jobb nehezen lehetne. Benicàssim, Valencia, Peníscola vagy Altea egy-egy önálló látogatást is megér, akár még télen is. Nem választottunk, bejártuk az egészet.
Bárki lehet tulajdonosa egy horgászappnak, egy sörfőzdének vagy egy vegán étteremláncnak, ha minicápának szeretné magát érezni, fantáziát lát egy startupban, és van kockáztatni való pénze. Szeles Nóra több évtizedes tőkepiaci rutinnal és átlagon felüli energiával csinál mindent, amit csinál, most éppen a befektetési célú közösségi finanszírozás kultúrájának építését. Hogy a Tőkeportál tudja-e sikerre vinni ezt a crowdfundingot Magyarországon, az szerinte lehet kérdés, de hogy maga a modell működik, az nem.