Kihívásokkal teli üzleti környezetben vette át tavaly szeptemberben az ingatlankezeléssel és -fejlesztéssel foglalkozó GTC Group irányítását Nagy Gyula vezérigazgató. A hat országban jelen lévő cégcsoport – amely a nehéz gazdasági környezet ellenére is sikeres időszakot zárt 2023-ban – tovább folytatja növekedési stratégiáját, és nyugat-európai terjeszkedésre készül. Nem feltétlenül a legideálisabb üzleti környezetben vette át a […]
Kihívásokkal teli üzleti környezetben vette át tavaly szeptemberben az ingatlankezeléssel és -fejlesztéssel foglalkozó GTC Group irányítását Nagy Gyula vezérigazgató. A hat országban jelen lévő cégcsoport – amely a nehéz gazdasági környezet ellenére is sikeres időszakot zárt 2023-ban – tovább folytatja növekedési stratégiáját, és nyugat-európai terjeszkedésre készül.
Nem feltétlenül a legideálisabb üzleti környezetben vette át a múlt év szeptemberében a GTC Csoport irányítását: hogyan sikerült a tavalyi évük?
A 2023-ra jellemző makrogazdasági környezet az ingatlanpiacot is jelentősen érintette: a magas inflációs ráta és kamatkörnyezet mellett az irodabérleti piac – legfőképpen Magyarországon és Lengyelországban – kihívások elé nézett, ennek ellenére a GTC sikeres évet zárt. A portfólió kihasználtsági rátája 2023 végén elérte a 87 százalékot, miután tavaly 144,2 ezer négyzetméternyi területet adott bérbe a vállalatcsoport. A bérleti szerződések átlagos hossza három és fél év a GTC-nél, a portfólió 88 százaléka biztosít folyamatos jövedelemtermelést, amelynek 65 százalékát nagyrészt zöld minősítéssel rendelkező irodaterületek teszik ki. Emellett 71 millió eurós működési cash flow-t sikerült elérnünk, miközben az indexálással fellendített bevételeink 10 százalékkal, 183 millió euróra nőttek.
Tavaly kb. 325 milliárd forintot költöttek az itthon forgatott filmekre és sorozatokra – 2022-ben még csak 250 milliárd környékén. Olcsó szakértelem, profi magyar szervizcégek, növekvő stúdiókapacitás, látványos külső helyszínek és persze az amerikaiaknak is csábító filmes adókedvezmény. Hollywood régóta hazajár ide, Európa második legnagyobb filmgyártója lettünk az Egyesült Királyság után. A kultúrpolitika a magyar filmművészetet korlátok közé szorítja, de közben a legnagyobb produkciók jönnek Budapestre. Tíz nemzetközi film vagy sorozat, amire sok pénzt költöttek itthon.
1. Dűne-franchise A két film és a készülő Prófécia című előzménysorozat: 126,5 milliárd forint A sci-fi két másik fontos forgatási helyszíne Jordánia és Abu-Dzabi sivataga. A két mozifilm költségvetése kb. 355 millió dollár, és több mint egymilliárd dollár jegybevételt termelt világszinten. Már készül a harmadik rész.
2. Halo-sorozat A két évad: 125,3 milliárd forint Majdnem tíz évig fejlesztették a projektet Steven Spielberg produceri közreműködésével, mire a legendás xboxos videójátékból végre méregdrága streamingsorozat lett százmillió dolláros nagyságrendű büdzséből. Itthon a SkyShowtime-on látható. Épp most kaszálták el a sorozatot.
3. FBI: International A három évad: 60 milliárd forint A szervezet budapesti elitegységéről szól a széria, a CSI és az NCIS mellett a világ harmadik kedvenc bűnügyi tévésorozata.
4. Jack Ryan A harmadik és negyedik évad: 59 milliárd forint Az Office Jimje, John Krasinski játssza a címszerepet, csak azóta kigyúrtabb verzióban. A sorozat véget ért, de Tom Clancy krimivilágából más karaktereket is feldolgozott az Amazon Prime, például Jack Reachert. A képen a Four Seasons Hotel Gresham Palota.
5. Az elmeorvos A két évad: 40,2 milliárd forint A kosztümös thriller főhősét Daniel Brühl játssza, az Adria palotától az Operaházig finom csemegéket szúrhatnak ki az épületfanatikusok – még ha a sorozat az 1800-as évek végi New Yorkban játszódik is.
6. Shadow and Bone – Árnyék és csont A két évad: 39,6 milliárd forint A Netflix sokat forgat nálunk (pl. Vaják első évad), most épp a Trónok harca-alkotók új sorozatát (Death by Lightning). A legtöbbet mégis ennek a népszerű ifjúsági fantasyregénynek az adaptációjára költöttek nálunk.
7. John Wick-franchise A Continental című előzménysorozat, valamint a Ballerina című spinoff film újraforgatása: 38 milliárd forint A négy rész Keanu Reeves antihősével a legkedveltebb bunyós filmek közé tartozik, több mint egymilliárd dollárt hoztak világszerte. A Continental Mel Gibsont vonultatja fel, a Ballerina pedig majd Ana de Armast fogja.
8. Az utolsó királyság Az öt évad és a zárófilm: 36,5 milliárd forint A BBC történelmi könyvadaptációját a második évad után vásárolta fel a Netflix, azóta le is zárta a sorozatot egy különálló filmmel, A hét király halálával.
9. Marvel Moziverzum A Holdlovag című minisorozat és a Fekete Özvegy című mozifilm: 33,6 milliárd forint Erről a két Marvel-produkcióról biztosan tudni, hogy itthon is forgatták, a Holdlovag Oscar Isaacje Szentendrét, Scarlett Johansson Fekete Özvegye pedig a belvárost zúzta le.
10. Gran Turismo A film: 29,5 milliárd forint A PlayStation mérvadó versenyszimulátorából tavaly forgatott filmet a District 9 rendezője (Neill Blomkamp), a stáb Szlovákia, Ausztria és Dubaj mellett természetesen a Hungaroringet is megjárta.
„A világ egyik legszebb hoteljében vagyunk, nézz csak körbe!” – mondja büszkén Thibaut Drege, a Gresham Palota francia Gerenal Managere, és az impozáns, nagyvonalú Art Nuoveau előtérben ülve nehéz lenne nem hinni neki. Az elmúlt évek a hotel vezetése számára azzal teltek, hogy új tartalommal és identitással töltötték fel az idén húszéves szállodát, valamint a […]
A rendszerváltás utáni két évtizedben nem volt elkényeztetve a hazai közönség, ha távoli földrészek autentikus konyhájával ismerkedett volna. Aztán megjelentek az első tényleg értelmezhető szusik, pho levesek, gjózák és kacudonok – és Budapesten mára kreativitásban izgalmasabb ez a szcéna, mint valaha. Ráfeküdtünk a második hullámra.
Húsz év reflektorfény és dokufilmezés után újabb húsz éve már a kávézással forrt össze Frei Tamás neve. A Café Frei hétmilliárdos üzletté nőtte ki magát, miközben ő már a hatodik könyvét adta ki nemrég, aztán elfáradt agyát világkörüli úttal pihentette. Az üzletben két évre előre gondolkodik, mindennapi életében keresi a lelassulást és a semmittevés mély megélését is, de fontolgatja azt is, hogy újra tévézne. Firenzében, Budapesten és Miamiban is otthon van, július közepén Nizza melletti házában fogadott minket. Kitágult életterét és ösztönösen jól végigvitt életét irtó szerencsésnek látja.