El lehet mondani ezt a történetet úgy is, hogy néhány nagyon okos ember kitalált valamit, és tudatosan haladt egy irányba, meg úgy is, hogy bukdácsoltak, de a végére tényleg összeállt valami, amiért egy nagy spanyol cég több mint kilencmilliárd forintot fizetett. Az utóbbi verzió jön, az Omixon őszinte sztorija.
Elmentem síelni Kaprunba három napra.” Ez volt az első, amit Bérces Attila csinált azután, hogy október 16-án lezárult cégének felvásárlása, a spanyol Werfennel így pontot tettek egy 25 millió dolláros tranzakció végére. Kimerítő hónapok voltak mögötte és az Omixon komplett csapata mögött, hiába írták alá a szerződést már április 29-én, elhúzódott a zárás. „Ez se a cégvezetőnek, se a dolgozónak nem jó – ezt már Simon Zoltán operatív vezető teszi hozzá –, ilyenkor már mindenkinek lesz egy elmélete, hogy miért tart ez ennyi ideig.”
Utóbb kiderült, egytől tízes skálán a spanyol fél is kilencesnek ítélte a felvásárlás bonyolultságát, pedig több leányvállalattal, több fejlesztőközponttal és 7400 emberrel dolgozó óriáscégről van szó, és nem ez volt az első akvizíciójuk. Startupot ugyanakkor még sosem vettek, korábban nem kellett kockázatitőke-befektetők, opciós és kistulajdonosok, különböző részvényosztályok labirintusában egyeztetniük az érdekeket.
Maga az átvilágítás is keserves volt. „A mi cégméretünkkel összemérhető hadsereg, végtelen mennyiségű ügyvéd foglalkozott velünk. Előtte megvettek egy nálunk húsz–harmincszor nagyobb céget, akiknek a komplexitása szerintem nem hússzor, harmincszor nagyobb, és ugyanazzal az eszközkészlettel álltak neki a mi ötvenfős cégünk átvilágításának. Először kapsz tízszer harminc kérdést területenként, utána jönnek a tisztázó kérdések, még kérdések, és ez így megy hónapokon át” – mondja Zoltán. Többször kért elnézést a kollégáitól, hogy nem törődik velük, de mostanra elsimultak a dolgok.
Fazekas Barbara olyan pályán érvényesül, ahol főként férfiak osztják a lapokat. Ajánló
a Forbes.hu-ról.
Barbara már a negyedik hónapja volt Balin, minden másnap szörfözni járt. „Egyszer csak belém nyilallt a felismerés: én, a falusi parasztgyerek felmentem Budapestre, és ott végül csak összeszedtem annyi pénzt, hogy most itt vagyok. Üldögélek Balin, és megtanultam szörfözni. És nem én vagyok a világ legjobb szörföse, de csak itt vagyok, na.” Úgy nevelték, hogy legyen hálás azért, amije van. Ne vágyjon szebbre, jobbra, többre. Ma egy apró, de neki annál jelentőségteljesebb hullámtetoválás díszíti a jobb karját. Fontos fejezetet zárt le az életében, és új feladat előtt állt.
A Bobcats Codingot 2023 elején jegyeztette be, a céget Varga-Baráth Barbarával és Kökény Tamással indították. Velük az azóta felszámolás alá kerülő Green Fox Academyben ismerkedett meg, a programozóiskolát Kökény Tamással, Langmár Péterrel (Peták) és Bárdos Kristóffal alapították (a fiúk korábban is csináltak már együtt több céget). A Green Fox többségi tulajdonrészét a szlovák Sandberg Capital vásárolta fel 2022 végén, de a piac – a külső körülmények hirtelen változása miatt – akkorát zuhant, hogy bő egy évvel később a Szlovákiában és Csehországban is piacvezető cég bezárása mellett döntöttek.
Barbara már a bezárás előtt eljött, majd társaival valami másba és máshogyan akart belevágni. Új vállalkozásukban profi szakértőkből álló szoftverfejlesztő csapatokat állítanak össze, és ennek együttes szaktudását adják bérbe, elsősorban a nemzetközi piacot célozva. Barbara a tech szektorban, egy férfiak dominálta világban épített karriert. Előfordult, hogy csaknem száz öltönyös férfi közé kellett bemennie prezentálni. Volt, hogy nem értették, mit keres közöttük egy huszonnyolc éves nő. Jászteleken nőtt fel, a tekvandó volt az egyik dolog, amit a kis jász falu adott neki. Eredményei alapján benne volt a nemzetközi karrier lehetősége, de tizenöt év tekvandó után úgy döntött, másfelé kell vigye az útja.
„Egy nehezebb megbeszélés előtt ma is tekvandózom a mosdóban a tükör előtt.” Azokat a mozdulatokat csinálja, amiket régen egy-egy tétmeccs előtt, így készítve fel a testét és az elméjét a fontos helyzetre. Tudja, mennyi minden múlik azon, milyen a tartása, a kisugárzása, vagyis hogyan lép be a küzdőtérbe. Ami ugyanis a páston magától értetődő – tiszteld veled egyenrangúként az ellenfeled –, az a való életben nem mindig van így. A teljes sztorit keresd a Forbes.hu-n! Írta: Márky Anna
Ha megnyomod, villog
Lehet csavargatni, húzogatni, nyomkodni, máshogy csavargatni, még máshogy csavargatni, össze lehet dugni kettőt, hármat vagy istenigazából akármennyit. Lehet használni stúdióban, élőben, zenéléshez, hangosításhoz, de fényezéshez is. Az Intech Studio, avagy Kerti Kristóf és Sövény Gergely célja, hogy a kütyüt már ne csak a zeneipar használja, ehhez kaptak újabb kétszázmillió forintot. Írta: Lits Benedek
A mesterséges intelligencia nem veszi el a kreativitást
Megöli-e az MI a tartalomgyártót? Miért kellett több mint tíz évet várni egy mobilmárka hazai bevezetésére? Hogy lesz újra érdemi verseny az e-kereskedelemben a Temu után? És vajon örökre megváltozik-e a tech óriás az Egyesült Államok nyomására? Interjú Bíró Pállal, a Google magyarországi vezetőjével, a Digitális Kereskedelmi Szövetség társalapítójával. Kérdezett: Vaszkó Iván
Hónapokat készülünk, többheti forgalmunkat hozza
A legnagyobb nehézségek, erőpróbák közepette került Daradics Kinga az Emag Magyarország élére. Innen szép nyerni. Interjú a hazai e-kereskedelem és a (még) piacvezető webáruház aktuális kérdéseiről, black fridayről, továbbá erdélyi gyerekkorról, amerikai kalandokról, vagy hogy milyen a kilátás a romániai Mol tetejéről. Kérdezett: Vaszkó Iván
Az Apa üzent előtt legutóbb öt éve jelent meg regényed, azóta mondod, hogy édesapádról írsz. Nehezen bocsátottál meg neki az önsorsrontásért?Tizenöt éves munkát fejeztem be a könyvvel. Azt szabtam alapfeltételnek, hogy a lelki terhet letegyem, és így megelőzzem, hogy terápiás szöveg legyen. A pszichológia lassan valláshatáron van, és a transzgenerációs traumák feldolgozása lett a legkurrensebb ügy. Egész jól álltam, aztán […]
Az olimpiát megnyerte, az aranyérmesek életét éli, és csak most jön a java. Coach lett az amerikai The Voice-ban, az öreg Dr. Dre producereli az új albumát, és továbbsodorja vállalkozói karrierjét is – szándékos szóvicc! –, amiből reméli, hogy majd az unokáknak is csurran-cseppen. Snoop Dogg egyvalamit nem hajlandó csak lenyelni: a csigát.
Skandináv krimi, magyar családregény és önmarcangolás, angol kortárs irodalom és mitikus középkori hangulat – ez még csak a fikció vagy autofikció. Friss tényirodalmat is ajánlunk olyan sztárszerzőktől, mint Harari, Buda László vagy Murakami, mellé olvasnivalót egy olyan problémáról, ami kábé lefedi a teljes magyar lakosságot.