A hátán forradás – üvegszilánk emléke. Kis híján bénulást okozott. Mindent kockára tett, hogy mindig a maximumot nyújtsa, ezzel vált azzá a legendává, akit Arnold Schwarzenegger is a világ egyik legjobb kaszkadőrének nevezett. 2007-ben jelölték a kaszkadőrök Oscar-díjára, a Taurus-díjra, de végül nem ő kapta meg. Nem bánja, Piroch Gábor így is a filmvilág szupersztárjaival dolgozhatott, de igazából egész életében csak egyetlen embertől tartott: az apjától.
Gábor már bent van, fogad egy kedves hölgy a Római Teniszakadémia büféjében. Háromszor találkoztunk, de sosem tudtam előbb érkezni nála. Pontos, megbízható, nagyon-nagyon kedves. És sármos, hetvenegy évesen is sugárzik belőle az életerő. A szívdobogtató, szuperhős rosszfiú külseje mögött romantikus lélek rejtőzik. Az utóbbi években filmeket rendez, tanít a modellváltó SZFE-n, valamint ír, méghozzá verseket, életrajzi könyvet, meg egy kisregényt Donarról, a gyöngyhalászról, de tervben van egy meseregény is.
Büszkén mutatja legújabb költeményét, halottak napja előtt apja emlékére a telefonjával rövidfilmet készített hozzá. Bár ma is aktív, visszavett korábbi tempójából. Túlélt két szívinfarktust, szívében hét stenttel is rendszeresen teniszezik. Állandó partnere, Szacsvay László színművész – a nemzet színésze – most is türelmesen várja, hogy játszhassanak.
150 forintot kerestem, dagadtam a büszkeségtől Csillaghegyen nőtt fel. „Egész életemet végigkísérték a jópofa csínyek, csibészségek. Amit látsz az Égig érő álmokban (a kaszkadőr önéletrajzi ihletésű kisjátékfilmjében – a szerk.), mind igaz. Pedig csak ösztönösen viselkedtem, amikor megpusziltam az osztálytársamat, mégis óriási botrány lett belőle. Egész életemben volt bennem késztetés a visszavágásra, mindig éreztem, hogy amit a rendszer sugall, az valahol sántít.”
2022. november 30-án jött ki a ChatGPT első verziója. Mintha csak tegnap lett volna? Vagy mintha már ezer éve? Bárhogy is legyen, az életünket, azt napok alatt felforgatta.
1. Minden felgyorsult A ChatGPT-nek csak két hónap kellett a százmillió júzerhez (igaz, a Threadsnek pedig öt nap).
2. Nagyobb, mint az összes többi együtt 2024 szeptemberére így alakult a nagy generatív MI-eszközök forgalma.
3. A legnagyobb függők Az indiaiak! Íme, az a tíz ország, ahol a legnagyobb arányban használnak ChatGPT-t. Az Egyesült Államok csak a tizenkettedik, 23 százalékkal.
4. Unikornisok Az egymilliárd dollár felett értékelt magáncégek listája.
5. Elveszi a munkádat? A Világgazdasági Fórum 867-féle foglalkozás több mint 19 ezer feladatát vizsgálta meg, hogy hol fog új világot hozni az MI.
6. Amúgy kié az OpenAI? 2015-ben nonprofit szervezetként indult, 2019-től hibrid, capped-profit (A külső befektetések bevonására, de a nonprofit jelleg megtartására szolgál.) modellben létezik, nonprofit anyavállalattal, ami tulajdonolja és ellenőrzi a profitorientált szervezeti egységet.
Ősszel azt pletykálták, a nonprofit irányítást hamarosan felszámolják, és forprofitra hangolják a cégstruktúrát. Ez veszélyeztethet MI-biztonsági szempontokat, ami miatt elvileg a nonprofit modellt kitalálták.
7. Sam Altman, a botrányhős? Tavaly novemberben váratlanul kirúgták, de öt nap múlva visszahívták a vezérigazgatói székbe. Most azt pletykálják, hogy a forprofit tervekkel együtt ő is közvetlen tulajdonrészhez juthat. Az elmúlt hónapokban több fontosabb szék is felforrósodott, Mira Murati technológiai vezető is otthagyta a laboratóriumot.
8. A Microsoft szerepe A redmondi óriás kisebbségi tulajdonos az OpenAI-ban. Se veled, se nélküled a partnerségük, merthogy ezzel párhuzamosan egymás versenytársai is, például a Microsoft Copilot miatt.
A Microsoftnak egyensúlyt kell teremtenie az OpenAI technológiájának kiaknázása és a túlzott kiszolgáltatottság elkerülése között. VS. Az OpenAI-nak gondosan kell haladnia a termékfejlesztéseivel anélkül, hogy elidegenítené legnagyobb befektetőjét és partnerét, a Microsoftot.
9. Szemtől szemben a Google-lel? Októberben elindult a ChatGPT Search. Az OpenAI GPT-4o modelljének finomhangolt változatán alapszik, már netről származó információkkal, fényképekkel dolgozik, valamint a releváns forrásokra mutató linkeket jeleníti meg.
10. Mi lesz az újabb nagy dobás? Az ágentív MI!
„Záros határidőn belül eljutunk oda, hogy mindenkinek a zsebében asszisztensek fognak lapulni, akik komplex folyamatokat hajtanak végre, autonómiával ruházzuk fel őket.” (Tilesch György kiterjesztettintelligencia-guru,az EY újonnan létrehozott, régiós MI-tanácsadói központjának társvezetője)
Megtalálod a Budapest Park backstage-ében, tízmilliós lejátszásai vannak. Pedig nem zenész, mégis már több mint tíz éve ott a csúcson. Miki357 legutóbb a covidgeneráció sztárjainak sikerét jósolta be hihetetlen érzékkel. A klip- és reklámrendező, aki csak azért nem nyert Klipszemlét, mert ő maga az. Nem mellesleg kocsmatulajdonos, nem is akárhol.
Az e-kereskedelemben folyamatos a verseny, és az online piacterekre feltöltött termékekkel egyre nehezebb kitűnni a tömegből. Ezt orvosolná az ErdSoft webshop-platformja, a Sellvio. A szerb és a magyar, majd más európai piacokra is új megoldásokat hozó IT-vállalat alapítójával, Erdudac Dániellel az e-kereskedelmi trendekről, kihívásokról és a Sellvio filozófiájáról beszélgettünk. Programozói karrierből nemzetközi vállalkozás Erdudac Dániel […]
Mindennapi hasznos tárgyak és a rájuk épülő hobbik. Ez az EDC. Azok a kellékek, amik megadják a felkészültség érzését viselőjüknek, a csomagbontástól a csavarhúzáson át akár az elsősegélynyújtásig vagy az önvédelemig. Mikor, ha nem a covid alatt futott fel a trend, és azóta sem csengett le. Alapvetése: a legjobb eszköz az, ami kéznél van, amikor szükség van rá, és ami attól hasznos, mert kialakításánál a funkció volt az első. Gyűjtésük külön szeánsz: meg kell ismerni a termékeket, a felhasznált anyagokat, az igényeinket. Az EDC megkoronázása, amikor reggel indulás előtt összeállítjuk a napi akadályokhoz passzoló felszerelésünket.
Ötödik alkalommal gáláztunk a legnagyobb magyar tulajdonú cégekkel. A Magyar Zene Házában ünnepeltünk, díjakat is osztottunk,
és idén is gyűjtöttünk jótékony célra.