Skandináv krimi, magyar családregény és önmarcangolás, angol kortárs irodalom és mitikus középkori hangulat – ez még csak a fikció vagy autofikció. Friss tényirodalmat is ajánlunk olyan sztárszerzőktől, mint Harari, Buda László vagy Murakami, mellé olvasnivalót egy olyan problémáról, ami kábé lefedi a teljes magyar lakosságot.
Miről szól? Erik, a főhős (maga az író) szeretné megérteni családja múltját, legfőképpen apja vágyait, kudarcát és mindezen keresztül tetteinek motivációit. Megrázó család- és identitásregény, sok ponton fikcióval, máshol valódi szereplőkkel Sándor Pál filmrendezőtől Beck Zoli zenészig.
Grecsó már korábbi regényeiben és novelláiban is sokat foglalkozott azzal, ki lehet-e egyáltalán törni a paraszti létből, és ha igen, hány generáció és mennyi áldozat kell hozzá, mennyire lehet ura egy nő a sorsának a szocializmus alatt, és hogy mennyire öröklődnek a sorsok, a bukások, a boldogulás útja.
Ingyenes vagy nagy kedvezménnyel elvégzett energiahatékonysági felújítás, amelynek végén csökkennek a költségek, az ingatlan értéke pedig nő? Hol a csapda? Az nincs, a VFE Kft. azt adja, amit ígér! Mindenki ismeri a mondást: ami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, az nem is igaz. Csakhogy vannak kivételek. A VFE Kft. által kínált ingyenes padlásfödém-hőszigetelés pont […]
Ingyenes vagy nagy kedvezménnyel elvégzett energiahatékonysági felújítás, amelynek végén csökkennek a költségek, az ingatlan értéke pedig nő? Hol a csapda? Az nincs, a VFE Kft. azt adja, amit ígér!
Mindenki ismeri a mondást: ami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, az nem is igaz. Csakhogy vannak kivételek. A VFE Kft. által kínált ingyenes padlásfödém-hőszigetelés pont ilyen. „Januárban indítottuk el ezt a programot, és már több mint 1,5 millió négyzetméter padlásfödém-hőszigetelést végeztünk az országban – mondja el Székely Péter, a VFE Kft. tulajdonosa. – Jelenleg csak ebben a programban 228 embert foglalkoztatunk, és idén eddig nagyságrendileg bruttó 15 milliárd forintos árbevételt értünk el a HEM értékesítésből, aminek köszönhetően tudtuk a családoknak ezt a fajta ingyenes enerigahatékonysági beruházását finanszírozni.”
Vagyon keletkezik az energiamegtakarítással
De hogyan is működik ez? Valakinek csak kell fizetnie az anyagért és a munkaköltségért – ha nem az ingatlan tulajdonosának, akkor kinek? A titok nyitja a HEM, azaz a hitelesített energiamegtakarítás. Ennek a lényege röviden az, hogy amennyiben valaki energiahatékonyságot növelő beruházást hajt végre tulajdonosi jogviszonyban az ingatlanán, akkor vagyonértékű jog keletkezik.
Minden energiahatékonysági beruházásnál keletkezik ilyen, akár mondjuk egy épület energetikai felújításánál, amennyiben leszigetelik a padlásfödémet. Ennek a mértékegysége Gigajoule, és egy éves időtartamra van kimutatva. Egy 100 négyzetméteres családi ház esetében a padlásfödém leszigetelése révén például 46 Gigajoule keletkezik a katalógusérték szerint.”
Székely Péter
Ezt a vagyonértékű jogot pedig el is lehet adni, csakhogy ez magánszemélyként olyan bonyolult és költséges, hogy a végére az értékesítésből származó bevételből nem maradna semmi. Viszont a piac legnagyobb szereplőjeként a VFE Kft. tömbösítve végzi a hitelesítést és adja el a HEM-eket az ezek vételére uniós szabályozás által bizonyos kvóták alapján kötelezett energetikai cégeknek. Az alapanyagokat is óriási volumenben, olcsóbban tudjuk beszerezni. Ennek köszönhetően pedig megtérül a beruházási költség, így ingyenesen tudja biztosítani a VFE Kft. a munkadíjat és az anyagköltséget a padlásfödém-szigeteléshez – ahol tehát csak mondjuk egy ingyenes energiatanúsítványt kapnak az ügyfelek, esetleg önerőt kérnek, kedvezményt ajánlanak, ott túlságosan is jól jár a „közvetítő” az ügyleten.
Megtakarítás ésértéknövekedés
A dolog valóban működik, és az ingatlantulajdonos voltaképpen kétszeresen keres az ügyleten. „A megtakarított energia mellett az ingatlan értékét is növeli egy ilyen beruházás – hívja fel a figyelmet Székely Péter. – Egy 100 négyzetméteres családi háznál ez nettó 4–600 ezer forint közötti értéknövelést eredményez végül. Egy falusi Kádár-kocka esetén ez azt jelenti, hogy adunk egy akár 15–20 százalékos értéknövelést az ingatlannak.”
Annak is érdemes tájékozódni, aki komolyabb beruházásban gondolkodik, hiszen homlokzatszigetelés, fűtéskorszerűsítés és nyílászárók cseréje esetén is keletkezik vagyonértékű jog, a VFE Kft. pedig segítséget nyújt a keletkezett HEM-ek auditálásában és értékesítésében, illetve a kedvezményes építőanyag beszerzésében is. Hamarosan indul egy olyan rendszer is, ahol egyszerűen, online regisztrálhatnak az ügyfelek, és a végén minden szükséges dokumentum beszolgáltatása és szerződéskötés után cégünk azonnal megvásárolja a rendszer által legenerált HEM-et. A rendszer a www.hembanyaszat.hu, és a www.ekrbanyaszat.hu oldalon lesz elérhető.
Az önkormányzatoknak pedig cégünk egy különleges konstrukcióban lehetővé teszi, hogy a jövőbeni energiamegtakarításaikból fizessék ki az épületek energetikai felújítási költségeit, így azok a költségvetést nem terhelik.
Székely Péter szerint igazából egy dolog kell ahhoz, hogy még jobban tudjanak ezek a programok működni, a nagy kötelezett cégeknek még inkább az ilyen kezdeményezések mellé kellene állniuk, és meghosszabbítani a keretszerződéseket, illetve újakat is kötni, ezzel támogatva a lakossági energiahatékonysági beruházásokat. „Nagyon sok pozitív visszajelzést kapunk, és nem csak lakossági oldalról. A kötelezettek is meg vannak elégedve, a hatóság is meg van elégedve velünk – mindenki jól jár, valamint a magyar gazdaságra is pozitív hatása van.” (x)
Ötödik alkalommal gáláztunk a legnagyobb magyar tulajdonú cégekkel. A Magyar Zene Házában ünnepeltünk, díjakat is osztottunk,
és idén is gyűjtöttünk jótékony célra.
Megtalálod a Budapest Park backstage-ében, tízmilliós lejátszásai vannak. Pedig nem zenész, mégis már több mint tíz éve ott a csúcson. Miki357 legutóbb a covidgeneráció sztárjainak sikerét jósolta be hihetetlen érzékkel. A klip- és reklámrendező, aki csak azért nem nyert Klipszemlét, mert ő maga az. Nem mellesleg kocsmatulajdonos, nem is akárhol.
Tíz éve alatt volt pár jó húzásuk, de pókeres hasonlattal élve talán most egy royal flush az, amit bedobtak az asztalra. Márpedig Sárospataki Albert, a Billingo atyja most biztos nem blöffölt, amikor azt mondta a csapatának november közepén: szedjenek össze szinte minden billingós vállalkozásnak a hónap végéig félmillió forintot, ingyen. A Billingóval mindig is az […]
Szenvedélyes műgyűjtő, de bármikor szívesen kölcsönadja a gyűjteménye képeit, sőt a közösségi médiában is mutogatja őket, hogy népszerűsítse azokat a művészeket, akiktől vásárolt. Horn Péter, a B. Braun csoport vezérigazgatója ugyan szigorúan kettéválasztja hobbiját munkahelye CSR tevékenységétől, ám kétségkívül az ő érdeme, hogy a világcég Magyarországon költi az egyik legtöbbet jótékonykodásra. Idén elnyerte a Forbes és a Bridge Budapest díját az Elkötelezett polgár kategóriában.