„Szóval valaki mindig felhívott?” – szögezem a kérdést az interjú egy pontján Gáspár Máténak. Merthogy újításokat hozó csendes háttérmunkájára sokan felfigyeltek az elmúlt három évtizedben, és előbb-utóbb valaki újból és újból felkérte a kultúra különböző területein vezetőnek. Például Schilling Árpád a Krétakörhöz, Fischer Iván a Fesztiválzenekarhoz, vagy legutóbb Mácsai Pál, hogy legyen az Örkény Színház új igazgatója. Közben dolgozott Soros-intézményben, az SZFE-n, meg a fővárosnak is – amennyire lehet, politikamentesen, menedzserként.
„Mi van veled, fiacskám, eltévedtél?” – szólította meg egy torzonborz figura a tizennyolc éves magyar srácot a párizsi külvárosi egyetem böhöm nagy aulájában. Akár egy mese is kezdődhetne így a szerencsét próbáló legkisebb szegénylegényről, aki úgy vándorolt ki nyugatra spanyolt tanulni, hogy egy kukkot sem beszélt a kiszemelt nyelven. A nyelvi felvételi teszten persze kiesett, és zenei szakra sem jutott be, mert nem volt elég zongorája a több mint harmincezer diákot oktató iskolának.
„Miután mindezt kétségbeesve elpanaszoltam neki, a torzonborz alak kedvesen megkérdezte: »És egyébként mi érdekel téged, mivel foglalkoznál szívesen?«” – meséli Gáspár Máté több mint harminc évvel később. Gimnáziumi diákszínjátszós múltjával azonnal azt vágta rá, hogy színházzal. És szerencséje volt, pont, mint egy mesében: jótevője éppen a színházi képzés egyik vezetője volt.
A 90-es évek elejének Párizsában különösen inspiráló – és váratlanul intenzív – volt az egyetemi színházi képzés egy magyar fiatalembernek. A dramaturgiától a szcenográfián, a fénytervezésen és a kreatív íráson át a bohócmesterségig a színházművészet minden vetületével foglalkoztak, ráadásul mindezt olyan emberektől tanulták, akik később, amikor Máté nemzetközi fesztiválokra kezdett járni a Krétakörrel, mint meghatározó szakmai figurák jöttek szembe vele. „Láttam közelről Peter Brookot és Ariane Mnouchkine-t dolgozni, ők már akkor is a legnagyobb rendezőknek számítottak, és igazán erejük teljében voltak.”
Hogyan lesz egy jogászból külpolitikai szakértő?Már a jogon is elhajló voltam, európai politikák, nemzetközi jog, sőt, az első évfolyamdolgozatomat az Echelon amerikai megfigyelőrendszerről írtam. Alighanem ez a misszió ott volt bennem, kis idő kellett, míg utat talált magának. Komoly frusztráció van Ukrajnában a függőben lévő nyugati támogatások miatt. Mennyire maradt egyedül az ország?Kőkemény választási évbe értünk. Ukrajnának ez […]
Hogyan lesz egy jogászból külpolitikai szakértő? Már a jogon is elhajló voltam, európai politikák, nemzetközi jog, sőt, az első évfolyamdolgozatomat az Echelon amerikai megfigyelőrendszerről írtam. Alighanem ez a misszió ott volt bennem, kis idő kellett, míg utat talált magának.
Komoly frusztráció van Ukrajnában a függőben lévő nyugati támogatások miatt. Mennyire maradt egyedül az ország? Kőkemény választási évbe értünk. Ukrajnának ez szerencsétlen időzítés. Épp kifutottak a támogatások, viszont az új négyéves keretek bevezetése nem tudta megkerülni a választási tematizálást. Ez látszik abból is, hogy a német szélsőbaltól a holland szélsőjobbig kritizálják a támogatásokat. A magyar vétófenyegetés sem segített.
Több elemzés szerint katonai szempontból önbeteljesítő jóslattá válhat az elmaradozó támogatások kérdése. Erre van esély? Minél pesszimistább a nyugati hangulat, annál kevésbé hajlandók politikusok támogatásokról dönteni. Sok az olyan ország is, ami ígért támogatásokat, de nem szállította le őket – például a franciák. Óhatatlanul nagy a fókusz a leginkább látható szárazföldi hadműveleten, de ne felejtsük: az ukránok jelentős sikereket arattak a fekete-tengeri fronton, visszaszorították az orosz flottát a tenger keleti szélére.
Ott a kiberfront is, és az orosz területeken is támadnak ukrán drónok. Ez fontos pszichológiai kiterjesztése a háborúnak azért, hogy Putyin „speciális művelet” narratíváját egyre inkább elhiteltelenítsék az orosz lakosság szemében. Azonban nem csak Ukrajnára kell figyelnünk: arra is, hogyan használja ki Moszkva és Peking az európai szereplők közti érdekkülönbségeket, hogyan csorbítja a külföldi befolyás az európai döntéshozók szuverenitását. Kína felé minden egyes szövetséges döntés üzenetértékkel bír.
Mik Ukrajna kilátásai 2024-re? Kritikus kérdés, hogyan lehet az ukrán lakosság harci morálját fenntartani. Ebben számítanak a nyugati narratívák is, mert befolyásolják a hangulatot. Kérdés, hogy az ukrán hadsereg sorozási problémái kezelhetők lesznek-e. Ígéretes, hogy a lengyel és balti partnerek részéről elindult az ukrán fegyveripar kapacitásainak komoly bővítése.
Ez azt üzeni Moszkvának, hogy ha kell, Ukrajnát hosszú távon is támogatják a konfliktusban, helyi drón- és más fegyveripari kapacitásokkal. Ez ugyanúgy mutatja az ukrán, mint a mögöttük álló felek elszántságát. Látszik, hogyan repedezik az orosz vidék hétköznapi infrastruktúrája, és az is, hogy az orosz anyák elkezdték hallatni a hangjukat, amiért a fiaikat vágóhídra küldik – messze nem egy töretlen Oroszországgal áll szemben Ukrajna.
Nincs költséghatékonyabb védekezés az euroatlanti országoknak, mint az ukrán fronton felvenni a küzdelmet az orosz agresszióval – és nem közelebb hozni egy kiterjesztett konfliktust a NATO-határokhoz. Egy relatív győzelem Moszkva felett a legbiztosabb garancia a tartósabb fegyvernyugvásra.
Álmodsz, lépsz, kockáztatsz, és még be is jön. Egyszóval selfmade vagy. 33 példamutató nő, akik nem egyszer egy kis faluból indulva meghódítottak egy világot.
Mayer Gellért Levente nem titkolja, hogy amit ő csinál, azt nem lehet jól csinálni, ha nem épülsz be egy kicsit az alvilágba is. Tizennégy évesen kapta az első számítógépét, és kezdett hekkerkedni, majd lett belőle etikus hekker. Öt éve foglalkozik profi szinten banki csalások elleni védelemmel, egyéni vállalkozóként segíti a klienseit, akik többnyire ajánlás útján jutnak el hozzá.
Azt mondja, tíz éve még az volt a jellemző, hogy ezer helyről vettek le száz eurót, ma száz helyről ezret. A csalások szofisztikáltabbak lettek, a csalók egyre nagyobban utaznak, miközben a védekezésben nem sok előrelépés történt. Szerinte a magyar bankok még kitettebbek az online csalásoknak, mint a neobankok, a bankkártya messze a legnagyobb rizikó, és bár az Apple
Pay-es visszaélések a legtipikusabbak, az még semmitől sem véd meg, ha te nem
használsz mobiltárcás fizetést. A maga részéről tíz bankszámlával védekezik.
Fókahányás, lóürülék, beszakadt gát, eltérült hőlégballon és egy furfangos rozsomák. Egy beszélgetés Török Zoltán Uppsalában élő magyar természetfilmessel felér egy jó kis képzeletbeli kalandtúrával. Zoltánt itthon főleg a Vad Magyarország és a Vadlovak – Hortobágyi mese című filmjeiről ismerjük, de eddig százhúsz filmes díjat bezsebelő alkotásait világszerte vetítik. Ő maga ennek ellenére annyira földhözragadt, mint az a gumicsizma, amiben a floridai
Everglades mocsarába ment forgatni.