„Szóval valaki mindig felhívott?” – szögezem a kérdést az interjú egy pontján Gáspár Máténak. Merthogy újításokat hozó csendes háttérmunkájára sokan felfigyeltek az elmúlt három évtizedben, és előbb-utóbb valaki újból és újból felkérte a kultúra különböző területein vezetőnek. Például Schilling Árpád a Krétakörhöz, Fischer Iván a Fesztiválzenekarhoz, vagy legutóbb Mácsai Pál, hogy legyen az Örkény Színház új igazgatója. Közben dolgozott Soros-intézményben, az SZFE-n, meg a fővárosnak is – amennyire lehet, politikamentesen, menedzserként.
„Mi van veled, fiacskám, eltévedtél?” – szólította meg egy torzonborz figura a tizennyolc éves magyar srácot a párizsi külvárosi egyetem böhöm nagy aulájában. Akár egy mese is kezdődhetne így a szerencsét próbáló legkisebb szegénylegényről, aki úgy vándorolt ki nyugatra spanyolt tanulni, hogy egy kukkot sem beszélt a kiszemelt nyelven. A nyelvi felvételi teszten persze kiesett, és zenei szakra sem jutott be, mert nem volt elég zongorája a több mint harmincezer diákot oktató iskolának.
„Miután mindezt kétségbeesve elpanaszoltam neki, a torzonborz alak kedvesen megkérdezte: »És egyébként mi érdekel téged, mivel foglalkoznál szívesen?«” – meséli Gáspár Máté több mint harminc évvel később. Gimnáziumi diákszínjátszós múltjával azonnal azt vágta rá, hogy színházzal. És szerencséje volt, pont, mint egy mesében: jótevője éppen a színházi képzés egyik vezetője volt.
A 90-es évek elejének Párizsában különösen inspiráló – és váratlanul intenzív – volt az egyetemi színházi képzés egy magyar fiatalembernek. A dramaturgiától a szcenográfián, a fénytervezésen és a kreatív íráson át a bohócmesterségig a színházművészet minden vetületével foglalkoztak, ráadásul mindezt olyan emberektől tanulták, akik később, amikor Máté nemzetközi fesztiválokra kezdett járni a Krétakörrel, mint meghatározó szakmai figurák jöttek szembe vele. „Láttam közelről Peter Brookot és Ariane Mnouchkine-t dolgozni, ők már akkor is a legnagyobb rendezőknek számítottak, és igazán erejük teljében voltak.”
Hogyan lesz egy jogászból külpolitikai szakértő?Már a jogon is elhajló voltam, európai politikák, nemzetközi jog, sőt, az első évfolyamdolgozatomat az Echelon amerikai megfigyelőrendszerről írtam. Alighanem ez a misszió ott volt bennem, kis idő kellett, míg utat talált magának. Komoly frusztráció van Ukrajnában a függőben lévő nyugati támogatások miatt. Mennyire maradt egyedül az ország?Kőkemény választási évbe értünk. Ukrajnának ez […]
Hogyan lesz egy jogászból külpolitikai szakértő? Már a jogon is elhajló voltam, európai politikák, nemzetközi jog, sőt, az első évfolyamdolgozatomat az Echelon amerikai megfigyelőrendszerről írtam. Alighanem ez a misszió ott volt bennem, kis idő kellett, míg utat talált magának.
Komoly frusztráció van Ukrajnában a függőben lévő nyugati támogatások miatt. Mennyire maradt egyedül az ország? Kőkemény választási évbe értünk. Ukrajnának ez szerencsétlen időzítés. Épp kifutottak a támogatások, viszont az új négyéves keretek bevezetése nem tudta megkerülni a választási tematizálást. Ez látszik abból is, hogy a német szélsőbaltól a holland szélsőjobbig kritizálják a támogatásokat. A magyar vétófenyegetés sem segített.
Több elemzés szerint katonai szempontból önbeteljesítő jóslattá válhat az elmaradozó támogatások kérdése. Erre van esély? Minél pesszimistább a nyugati hangulat, annál kevésbé hajlandók politikusok támogatásokról dönteni. Sok az olyan ország is, ami ígért támogatásokat, de nem szállította le őket – például a franciák. Óhatatlanul nagy a fókusz a leginkább látható szárazföldi hadműveleten, de ne felejtsük: az ukránok jelentős sikereket arattak a fekete-tengeri fronton, visszaszorították az orosz flottát a tenger keleti szélére.
Ott a kiberfront is, és az orosz területeken is támadnak ukrán drónok. Ez fontos pszichológiai kiterjesztése a háborúnak azért, hogy Putyin „speciális művelet” narratíváját egyre inkább elhiteltelenítsék az orosz lakosság szemében. Azonban nem csak Ukrajnára kell figyelnünk: arra is, hogyan használja ki Moszkva és Peking az európai szereplők közti érdekkülönbségeket, hogyan csorbítja a külföldi befolyás az európai döntéshozók szuverenitását. Kína felé minden egyes szövetséges döntés üzenetértékkel bír.
Mik Ukrajna kilátásai 2024-re? Kritikus kérdés, hogyan lehet az ukrán lakosság harci morálját fenntartani. Ebben számítanak a nyugati narratívák is, mert befolyásolják a hangulatot. Kérdés, hogy az ukrán hadsereg sorozási problémái kezelhetők lesznek-e. Ígéretes, hogy a lengyel és balti partnerek részéről elindult az ukrán fegyveripar kapacitásainak komoly bővítése.
Ez azt üzeni Moszkvának, hogy ha kell, Ukrajnát hosszú távon is támogatják a konfliktusban, helyi drón- és más fegyveripari kapacitásokkal. Ez ugyanúgy mutatja az ukrán, mint a mögöttük álló felek elszántságát. Látszik, hogyan repedezik az orosz vidék hétköznapi infrastruktúrája, és az is, hogy az orosz anyák elkezdték hallatni a hangjukat, amiért a fiaikat vágóhídra küldik – messze nem egy töretlen Oroszországgal áll szemben Ukrajna.
Nincs költséghatékonyabb védekezés az euroatlanti országoknak, mint az ukrán fronton felvenni a küzdelmet az orosz agresszióval – és nem közelebb hozni egy kiterjesztett konfliktust a NATO-határokhoz. Egy relatív győzelem Moszkva felett a legbiztosabb garancia a tartósabb fegyvernyugvásra.
Első látásra szerethető elegancia. Ha a hátteret is ismerjük, akkor egy csupaszív háromgyerekes quitói házaspár meg a róluk elnevezett különleges étterem története.
Írta: Iglódi Csaba A szerkesztés szeszélye úgy hozta, hogy a februári számban kerültem ismét sorra. Nekifogtam a cikknek, de szomorúan állapítottam meg, hogy lemaradtam arról, hogy az év eleji jókívánságokról és fogadalmakról írhassak. Új téma után néztem, csak előtte rápillantottam egy tavalyi emlékre a Facebookon. Talpig sárkányjelmezbe öltözött kamaszt mutat a fotó, vállán hátizsák, tartása magabiztos. Kamaszélete első igazán […]
Lényegében teljesen felkészületlenül behullani egy európai városba, és remélni, hogy így is bele lehet nyúlni olyasmikbe, amik nem lehetnének akárhol — ehhez turistacsapdákon trenírozott ösztönök mellett egy kellően jó város is kell. Barcelona ilyen.
Amikor a 2200-as években történészek az előző előtti évszázad eseményeit kutatják a szerverek mélyén fennmaradt Tiktok-videókban, Insta-posztokban, online cikkekben és videókban (gondolom, a mesterséges intelligencia, vagy ki tudja, milyen emberfeletti segítségével), lesz majd egy kreatív, fiatal kutató, aki véletlenül rábukkan a 2010-es évektől kiadott Forbes magazinokra, és felcsillan a szeme. Új téma! A korszakról kialakult általános képpel szemben egy virágzó, sokszínű […]
Prémium minőség és design, exkluzív vásárlási élmény, verhetetlen garancia és pimasz marketingkommunikáció: az alapítók szerint ez a Slim Store sikerének receptje. A tulajdonosok, Bodnár Richárd és Csereklei Dávid új szintre emelték az okos eszközök fizikai védelmét, és a receptjük úgy tűnik bevált. Egy apró, de észrevehető karcolásnál a telefon kijelzőjén kevés idegesítőbb probléma létezik, ami […]